+38 (032) 247-01-00; +38 (067) 000-13-27
е-mail: yp@zkg.ua Viber
Messenger
Telegram
Важливі технічні дрібниці договірної роботи
Загальні рекомендації адвоката з ведення договірної роботи.
Якщо ви не знайдете в цій статті нічого нового для себе, я вас вітаю, ви досвідчена людина в галузі договірного права і я знімаю перед вами капелюха.
Шпаргалка (перевірочний список) простих технічних вимог до будь-яких договорів, і технологія (послідовність) їх виконання, які необхідно мати під рукою і виконувати під час підготовки і роботи з договорами, як досвідченим юристам, так і правникам-початківцям, або й не юристам.
Виходячи з принципу презумпції правомірності правочину (договору) припустимо, що ви вже маєте шаблон або зразок необхідного виду договору з мінімально необхідними істотними умовами. Отже, що, як правило, необхідно зробити і в чому переконатися:
-
- Чітко вказувати повне найменування сторін у договорі і документ (статут, довіреність), що підтверджує повноваження виконавчого або іншого органу управління, перевіривши дані в ЄДР, та за необхідності в установчому документі, а щодо фізичних осіб – за документами, які посвідчують особу.
-
- Якщо представник контрагента діє на підставі довіреності, додати власноруч зняту копію з оригіналу.
-
- Якщо однією з сторін є товариство з обмеженою відповідальністю або ТДВ – поцікавитися в цієї сторони договору, вартістю чистих активів такого ТОВ на момент завершення попереднього кварталу, оскільки виконавчий орган (директор) не має права вчиняти правочини щодо майна, робіт, послуг вартістю понад 50% вартості чистих активів. Згода на вчинення значних правочинів надається рішенням загальних зборів учасників ТОВ або одноосібного учасника.
-
- Зазначати вид (назву) договору, якщо це передбачено актами цивільного законодавства (наприклад, договір купівлі-продажу).
-
- Вказувати дату укладення договору.
-
- Дотримуватися передбаченого законодавством переліку всіх істотних умов договору (залежать від виду договору та містяться у ЦК, ГК або спеціалізованих законах). Істотними є ті всі умови, що вимагаються за законом для договорів певного виду або досягнення згоди щодо яких просить хоча б одна із сторіни договру (зазвичай це сам предмет домовленості, строк, ціна, порядок виконання, відповідальність тощо – вичерпного переліку істотних умов не існує).
-
- Якщо договір оплатний – вказувати грошову вартість (ціну) товару , роботи, послуги або посилання на документ, де вона вказана (наприклад додаток, специфікація тощо) в грн. або еквівалент в іноземній валюті, а для ЗЕД-контрактів – у іноземній валюті. Така вартість (або формула її розрахунку) має бути визначена на момент укладення, а не у майбутньому. Наприклад, запис “ціна товару визначається згідно з накладними, що будуть оформлятися на кожну партію товару” означає що на монет укладення договору сторони не досягли домовленості про ціну, як істотну умову і договір буде вважатися не укладеним.
-
- Заповнювати всі пробіли і прогалини тексту (місця для рукописного запису, внесення даних) в договорах (наприклад, строк дії тощо).
-
- Якщо пробіли і прогалини не заповнюють, ставити там знак «Z» (наприклад, пункт «додаткові умови»).
-
- Зазначати строк дії договору.
-
- Виправлення в договір вносити з підписами обох сторін і печатками (за бажанням сторін і за їх наявності).
-
- У всіх договорах вказувати систему оподаткування сторін, сторона – резидент або нерезидент.
-
- Якщо у контрагента спрощена система оподаткування – єдиний податок, вказувати групу з 1 по 4 і, додавати копію витягу (свідоцтва) платника єдиного податку.
-
- Якщо для виконання договірних зобов’язань потрібен спеціальний дозвіл, ліцензія, вказувати в договорі номер, дату і назву дозвільного документа, а до договору докладати його копію.
-
- У кожному договорі ставити підпис керівника / представника і печатку обох сторін(за бажанням сторін і за їх наявності), якщо документ багатосторінковий, підписати кожен аркуш або прошити та пронумерувати договір.
-
- Печатки (за бажанням сторін і за їх наявності) на договорах ставити чітко, щоб було видно код та найменування.
-
- При фактичному продовженні правовідносин між сторонами складати додатковий договір про продовження строку дії договору або укладати новий договір.
-
- Впорядкувати і розмежувати діючі договори від недіючих.
-
- Вести реєстр договорів і фіксувати їх виконання, закінчення строку, терміну дії.
- Мати оригінали договорів.
Якщо контрагент – ФОП, або суб’єкт незалежної професійної діяльності (адвокат, нотаріус), додавати до договору копії документів, що підтверджують цей статус.
Не можна сказати, що даний перелік повний, кожен його поповнює прикладами з власної практики і практики колег.
Але поки цей досвід з’явиться, щоб уникнути проблем і суперечок, пропоную скористатися вищевказаними рекомендаціями.
Зверніть увагу, тут не йдеться про особливості відповідності конкретних видів договорів вимогам закону, перевірку вимог щодо їх дійсності чи не дійсності, критерії нікчемності. Це повинен робити досвідчений і кваліфікований фахівець в галузі права, аналізуючи кожен конкретний договір.
або +38 (067) 000-13-27