fbpx
[get_banners]

Як правильно укласти будь-який договір підприємцю

In: Адвокатске бюро Яновський і партнери, Статті правова тематика 12 Nov 2018
контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”

+38 (032) 247-01-00+38 (067) 000-13-27

е-mail: yp@zkg.ua Viber Messenger Telegram

Важливі технічні дрібниці договірної роботи

Загальні рекомендації адвоката з ведення договірної роботи.  

Якщо ви не знайдете в цій статті нічого нового для себе, я вас вітаю, ви досвідчена людина в галузі договірного права і я знімаю перед вами капелюха.

Шпаргалка (перевірочний список) простих технічних вимог до будь-яких договорів, і технологія (послідовність) їх виконання, які необхідно мати під рукою і виконувати під час підготовки і роботи з договорами, як досвідченим юристам, так і правникам-початківцям, або й не юристам.

Виходячи з принципу презумпції правомірності правочину (договору) припустимо, що ви вже маєте шаблон або зразок необхідного виду договору з мінімально необхідними істотними умовами. Отже, що, як правило, необхідно зробити і в чому переконатися:

Вкажіть повне найменування сторін у договорі і документ (статут, довіреність),

що підтверджує повноваження виконавчого або іншого органу управління, перевіривши дані в ЄДР, та за необхідності в установчому документі, а щодо фізичних осіб – за документами, які посвідчують особу.

Якщо представник контрагента діє на підставі довіреності,

візьміть для себе власноруч зняту фтокопію з оригіналу.

Якщо однією з сторін є товариство з обмеженою відповідальністю або ТДВ –

поцікавтесь в цієї сторони договору, вартістю чистих активів такого ТОВ на момент завершення попереднього кварталу, оскільки виконавчий орган (директор) не має права вчиняти правочини щодо майна, робіт, послуг вартістю понад 50% вартості чистих активів. Згода на вчинення значних правочинів надається рішенням загальних зборів учасників ТОВ або одноосібного учасника.

Зазначте вид (назву) договору в заголовку,

якщо це передбачено актами цивільного законодавства (наприклад, “Договір купівлі-продажу”).

Вкажіть дату укладення договору.

Якщо дата підписання сторонами не збігається, зазначте дату підписання  кожною із сторін у місці підпису.

Дотримуйтеся передбаченого законодавством переліку всіх істотних умов договору

Істотні умови є різними для різних видів договорів та містяться у ЦК, ГК або спеціалізованих законах. Істотними є ті всі умови, що вимагаються за законом для договорів певного виду або досягнення згоди щодо яких просить хоча б одна із сторіни договру (зазвичай це сам предмет домовленості, строк, ціна, порядок виконання, відповідальність тощо – вичерпного переліку істотних умов не існує).

Якщо договір оплатний – вкажіть грошову вартість (ціну) товару, роботи, послуги

або посилання на документ, де вона вказана (наприклад додаток, специфікація тощо) в грн. або еквівалент в іноземній валюті, а для ЗЕД-контрактів – у іноземній валюті. Така вартість (або формула її розрахунку) має бути визначена на момент укладення, а не у майбутньому. Наприклад, запис “ціна товару визначається згідно з накладними, що будуть оформлятися на кожну партію товару” означає що на монет укладення договору сторони не досягли домовленості про ціну, як істотну умову і договір буде вважатися не укладеним.

Заповніть всі пробіли і прогалини тексту, 

якщо користуєтесь готовим шаблоном або проєктом договору (місця для рукописного запису, внесення даних) в договорах (наприклад, строк дії тощо).  Якщо пробіли і прогалини не заповнені, ставити там знак «Z» (наприклад, пункт «додаткові умови» тощо).

Зазначте строк дії договору.

Згідно зі стат. 251 ЦК України: Строк є певним періодом (у часі), із закінченням якого пов’язують подію чи дію, що є юридично  значимою. Термін є конкретним моментом (в часі), з виникненням чи настанням якого пов’язують подію чи дію, яка є юридично значимою.

Вносьте виправлення в договір  з підписами обох сторін 

(і з печатками за бажанням сторін і за їх наявності).

Вкажіть систему оподаткування сторін, а також податкову резидентність сторін – резидент чи нерезидент України.

Ця корисна опція для всіх господарських договорів, які використовуються для ведення бізнесу /  господарської діяльності, і щонайменше зменшить ризики фінансових санкцій і полегшить роботу бухгалтерам з точки зору правильного застосування податкового законодавства, уникнення подвійного оподаткування тощо. Якщо у контрагента спрощена система оподаткування – єдиний податок, вказувати групу з 1 по 4 і, додавати копію витягу (свідоцтва) платника єдиного податку.

Вкажіть дані ліцензії, спеціального дозволу 

якщо для виконання договірних зобов’язань потрібен спеціальний дозвіл, ліцензія, на відповідний вид господарської діяльності контрагента. Вкажіть в договорі номер, дату і назву дозвільного документа, а до договору докладі його копію, або за можливості перевірте наявність ліцензії в електронному реєстрі.

 

На кожному примірнику договору ставте підпис керівника / представника

(а печатку обох сторін за бажанням сторін і за їх наявності, крім державних органів для яких печатка є обов’язковою), якщо документ багатосторінковий, підпишіть кожен аркуш або підпишіть прошитий та пронумерований договір в місці зшивання (пломби).  Печатки (за бажанням сторін і за їх наявності) на договорах ставте чітко, щоб було видно код та найменування.

При фактичному продовженні правовідносин між сторонами складіть додатковий договір 

про продовження строку дії договору або укладіть новий договір, якщо в договорі прямо не зазначено, що договір, після закінчення строку, діє на певних умовах на майбутнє, або це прямо не випливає із законодавства.

Впорядкуйте і розмежуйте діючі договори від недіючих. 

Ведіть реєстр договорів, фіксуйте їх виконання, закінчення строку, терміну дії.

Зберігайте оригінали договорів зі всіма додатками.

Додайте до договору копії документів, що підтверджують  статус  контрагента

– ФОПа, або суб’єкт незалежної професійної діяльності (адвокат, нотаріус), додайте до договору копії документів, що підтверджують цей статус.

 

Системи електронного документообігу і використання ЕЦП значно спрощують деякі вимоги, зокрема щодо перевірки повноважень контрагентів тощо. 

Не можна сказати, що даний перелік повний, кожен його поповнює прикладами з власної практики і практики колег.

Але поки цей досвід з’явиться, щоб уникнути проблем і суперечок, пропонуємо скористатися вищевказаними рекомендаціями.

Зверніть увагу, тут не йдеться про особливості відповідності конкретних видів договорів вимогам закону, перевірку вимог щодо їх дійсності чи не дійсності, критерії нікчемності. Це повинен робити досвідчений і кваліфікований фахівець в галузі права, аналізуючи кожен конкретний договір.

 

або +38 (067) 000-13-27

Переглянути публікацію

X