Корпоративний юрист — обов’язковий фахівець для стрімкого успішного розвитку бізнесу

Про те, яку відповідальність несуть топ-менеджери великих, середніх і навіть малих сімейних компаній, можна дізнатися, вивчивши Господарський Кодекс України і відповідні закони та інші нормативні документи. Щоправда, на те, аби добре розібратися в цій інформації в повному обсязі, знадобляться місяці, а то й роки. До того ж в Україні щомісяця приймаються десятки нових законодавчих актів, що регулюють підприємницьку діяльність. Крім цього, до вже наявних документів з’являються поправки, доповнення й уточнення, вносяться зміни різноманітного характеру. Щоб встигати за цими нововведеннями, необхідно іноді витрачати кілька годин на день. Часу на ефективне управління компанією, розробку і втілення стратегій розвитку і зростання, контролю діяльності різних підрозділів залишається вкрай мало. Аби керівництво могло займатися своєю роботою, не порушуючи законів, компанії знадобиться штатний або залучений зі спеціалізованої фірми корпоративний юрист.

Мати чи не мати: наскільки важливо залучати корпоративного юриста до поточної роботи компанії?

Ще одне-два десятиліття тому посада корпоративного юриста була включена до штатного розкладу виключно великих корпорацій, банків, страхових груп і філій іноземних компаній. Запізнілий і досить повільний розвиток бізнесу в пострадянській Україні характеризувався прагненням «зробити гроші» й отримати прибуток, якомога швидше й у якомога більшому обсязі. Будь-які додаткові витрати розглядалися через призму можливості обійтися без них, не враховуючи довгострокові перспективи гри на ринку. Тому й посада корпоративного юриста вважалася далеко не обов’язковою. Проте, практично кожен власник бізнесу стикається зі складними питаннями юридичного характеру практично щотижня. Ще на початку стратегічного планування й підготовки до створення суб’єкта підприємницької діяльності його засновники зіштовхнуться з масою питань, відповіді на які одразу знайти досить непросто без чіткого розуміння ситуації або допомоги корпоративного юриста. До таких належать такі:

 1. Яку форму господарювання обрати?
 2. Яка схема оподаткування буде оптимальною для бізнесу?
 3. Як правильно реєструвати, вносити та оподатковувати майно компанії?
 4. У якій формі залучати працівників, як оплачувати їхню працю і здійснювати відповідні відрахування до місцевих та державного бюджетів?
 5. У який спосіб можна реструктуризувати підприємство та які переваги це надасть на даному етапі або в майбутньому?

І це тільки верхівка айсберга. Насправді є маса нагальних проблем та гострих питань, знайти вдале вирішення яких зможе лише висококваліфікований корпоративний юрист.

Типи послуг корпоративного юриста та його роль на різних етапах розвитку компанії

Вище йшлося про те, що ще до створення підприємства як такого його засновникам вже необхідно прийняти низку дуже відповідальних рішень, від ефективності яких у майбутньому будуть залежати ключові чинники росту компанії:

 • розмір чистого прибутку;
 • об’єм продажів та витрати на його забезпечення;
 • темпи росту компанії;
 • можливості її поділу, злиття, заснування філій та регіональних відділень тощо.

Розуміючи невідворотність зіткнення з даним етапом, як і те, що його результати визначатимуть характер і темпи економічного зростання підприємства, деякі бізнесмени залучають юристів із юридичних та консалтингових компаній. Це вірне рішення, втім не варто вважати, що на цьому користування послугами юриста припиняться. По суті, у них виникає необхідність упродовж всього життєвого циклу компанії. Коротко це можна описати таким чином:

 1. На етапі підготовки до створення нового бізнесу корпоративний юрист приймає участь у співпраці в якості юрисконсульта. Він допоможе визначити оптимальну для конкретних цілей засновників форму господарювання, сформувати схему найму до штату та залучення спеціалістів для мінімізації податкових та інших відрахувань на їх утримання. Так само з допомогою корпоративного юриста на цьому етапі варто провести аудит та оцінку рентабельності діючого бізнесу у випадку його покупки чи інвестування в готове підприємство. В наш час вкрай необхідно звертатися до юриста задля консультації, а також залучати його до підготовки необхідних паперів — починаючи від установчих документів і закінчуючи контрактами з контрагентами та персоналом, офіційними розпорядженнями та наказами директора, діловими листами тощо…
 2. У процесі реєстрації нового суб’єкта господарювання корпоративний юрист допомагає підготувати та подати до відповідних органів документи для реєстрації компанії. Він якісно оформить статут підприємства, допоможе сформулювати принципи розподілу статутного капіталу, прав та повноважень директора, головного бухгалтера та інших працівників. Особливі складнощі на цьому етапі часто виникають у разі злиття чи поділу кількох підприємств, а також отримання ідентифікаційних кодів для іноземних засновників і отримання чи зміни юридичної адреси фірми. У цих питаннях корпоративний юрист допоможе розібратися значно швидше і візьме на себе зобов’язання представляти компанію в різних офіційних інстанціях для подання відповідних паперів та контролю строків їхнього прийняття та отримання рішень.
 3. У поточному житті бізнесу без корпоративного юриста досить важко самотужки впоратися з деякими гострими моментами як от: розбіжності в кадровому та трудовому діловодстві, підготовка посадових інструкцій, обрання моделі ведення бізнесу та здійснення продажів товарів і послуг, розробка дієвих алгоритмів для заключення та супроводу договорів із контрагентами (клієнти, постачальники, посередники тощо). Особливо непростим етапом є початок зовнішньоекономічної діяльності, особливо для виробників товарів. Корпоративний юрист допоможе підготувати документи для експорту та сформулює контракти купівлі-продажу продукції та обладнання в разі взаємодії з іноземними контрагентами. У нього можна отримати вичерпну консультації щодо калькуляції цін та рентабельності товарів на експорт з урахуванням відшкодування ПДВ та сплати всіх мит і податків. У разі підписання договору з новими компаніями (від постачання канцтоварів до закупівлі сировини для виробництва) попередньо варто дати його для вичитування та внесення необхідних поправок корпоративному юристу. Так ви зможете отримати максимум користі від будь-якого контракту та домовленості.
 4. Наприкінці звітного періоду (місяця, кварталу, року) під час підготовки звітних документів варто обговорити з корпоративним юристом форму їхнього подання. Також у разі виникнення непорозумінь та суперечок із місцевими й загальнодержавними податковими та іншими регулюючими органами залучення корпоративного юриста допоможе в короткі строки обстояти інтереси бізнесу та уникнути надмірних фінансових стягнень та виплат. Він може виступати в якості адвоката для бізнесу під час судових розглядів та спорів між фізичними й юридичними особами. Нерідко після податкової перевірки конкретного бізнесу акт відображає невигідні для компанії наслідки, які можна оскаржити за допомогою корпоративного юриста. Він сформулює грамотне офіційне заперечення та супроводжуватиме його розгляд і винесення відповідних рішень.
 5. У процесі розвитку бренду та появи особливих ноу-хау в компанії їх варто захищати за допомогою патентів та ліцензій. Це не тільки дозволить зберегти інтелектуальну власність для власного користування без посягання інших осіб, але й дозволить отримувати від неї додатковий прибуток. Разом із корпоративним юристом ви розробите договори франчайзингу та котракти на отримання ліцензій та субліцензій від третіх осіб з максимальною вигодою для вашого бізнесу. Спеціалісти «Західної консалтингової групи» мають багаторічний досвід реєстрації торгових марок у різних формах та підготовки відповідних документів із метою убезпечити компанію від отримання відмов та затягування процесу ліцензування бренду. Недооцінювати важливість цього етапу не слід: без зареєстрованого товарного знаку неможливо отримати домен у зоні .UA. І хоча можна обрати низку інших, менш популярних та більш дешевих, є шанс отримати позов від тих, хто зареєстрував аналогічний бренд. У такому випадку доведеться не лише виплачувати неустойку, але і змінити назву торгової марки, а разом із нею ймовірно — назву компанії, адресу сайту та інші визначальні корпоративні атрибути. Окрім цього, для низці українських компаній вкрай важливим є залучення корпоративного юриста до отримання патентів на різноманітні винаходи. Сучасний світ надає масу можливостей завдяки розвитку Інтернет та інформаційних технологій. Втім, нерідко вони ж стають причиною значних фінансових та інтелектуальних втрат — особливо, коли в мережі з’являються нові ще незапатентовані винаходи, експериментальні моделі тощо. Ось чому важливо патентувати всі інтелектуальні досягнення (моделі інженерних винаходів, програмне забезпечення тощо) якомога швидше, надто коли на них можна заробити суттєві гроші. Як це зробити швидко та без надмірного клопоту, підкажуть корпоративні юристи із «Західної консалтингової групи». Вони ж забезпечать юридичний супровід вищезгаданих процедур і візьмуть на себе розробку всієї необхідної документації — від заявок на отримання патенту до опису винаходу чи моделі.
 6. До речі, щодо позовів, спорів та суперечок з іншими учасниками ринку, то наявність корпоративного юриста значно підвищує шанси вдалого їх завершення на вашу користь. Він допоможе підготувати офіційні відповіді на запити третіх осіб, виступатиме від імені компанії в судах та інших офіційних інстанціях, вестиме ділове листування з опонентами та суддями. Досвідченому корпоративному юристу під силу визнати недійсними значну частину договорів, що спричинили появу невигідної для компанії ситуації, та захистити права власників бізнесу та їхніх клієнтів. Для юристів «Західної консалтингової групи» захист бізнесу вже протягом багатьох років є першочерговим завданням та основним обов’язком у співпраці з українськими компаніями, а також фізичними і юридичними особами-нерезидентами України.
 7. Невід’ємною частиною корпоративного права поряд із захистом інтелектуальної власності компаній є захист її активів від посягань конкурентів, рейдерів, місцевих контролюючих органів, кредитних компаній і банків тощо. Корпоративний юрист допоможе підготувати офіційні позови, претензії, скарги до відповідних інстанцій, представлятиме інтереси бізнесу в судах різного рівня, а в разі необхідності — підготувати апеляцію чи касаційну скаргу. З його допомогою ви зможете невідривно працювати, поки справа просуватиметься адміністративними й арбітражними судами та іншими установами.
 8. На етапі ліквідації підприємства корпоративний юрист докладе зусиль для швидкого і безпроблемного закриття бізнесу. У разі необхідності він підготує документи про банкрутство або ліквідацію компанії внаслідок поглинання, злиття чи поділу, реорганізації тощо.

Наведені вище вісім розділів характеризують основні юридичні послуги для бізнесу. Спеціалісти «Західної консалтингової групи» забезпечать підтримку в площині корпоративного, інтелектуального, податкового, трудового, господарського (в тому числі й зовнішньоекономічного), зобов’язального та договірного права. Це дозволить власникові бізнесу чи найманому директору отримати належні послуги без створення відповідної посади. А такий підхід дає можливість розцінювати отримані консультації й оформлення паперів виключно як витрати компанії без необхідності сплачувати до місцевих бюджетів та загальнодержавних фондів відповідні відрахування, яких не уникнути під час оплати праці штатного корпоративного юриста. Працюйте ефективно та використовуйте всі законні можливості для максимізації чистого прибутку від вашого бізнесу.

КОНТАКТИ

"Західна консалтингова група" ТОВ

+38 (044) 33-60-44 Київ, +38 (032) 244-40-04 Львів

Юридична адреса: вулиця Джохара Дудаєва, буд. 19, кв 1, м. Львів, 79005
Поштова адреса: а/с 230, Головна пошта, 79000
Фактична адреса: вулиця Пасічна, буд. 93Б, м. Львів, (перший поверх ліворуч)

+38 (032) 247-01-00 Адвокатське бюро Яновський і партнери
+38 (032) 247-04-00 Бухгалтерська компанія Збережені активи
+38 (032) 247-11-47 Академія професійного бухгалтера

Підписатись на наші новини


X