fbpx

Ліцензія на алкоголь: продаж і виробництво алкогольної продукції

контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”

+38 (032) 247-01-00+38 (067) 000-13-27 е-mail: yp@zkg.ua

Здійснюючи контроль над комерційною сферою, держава видає ліцензії на деякі види підприємницької діяльності, які можуть завдати шкоди економічним та соціальним інтересам суспільства або окремих людей. До таких в Україні належить продаж алкогольних напоїв. Організація торгівлі ними потребує вирішення низки юридичних питань. У статті йтиметься про те, в якому випадку необхідно отримати ліцензію, як це зробити та скільки доведеться заплатити.

Ліцензії на роздрібний та оптовий продаж алкоголю. Термін дії дозволів

Ліцензування торгівлі алкогольними напоями здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Отримання ліцензії необхідне для продажу таких видів напоїв:

  • солодове пиво;
  • виноградні вина, в тому числі й кріплені, виноградне сусло;
  • вермут та інші виноградні вина, ароматизовані шляхом додавання рослинних екстрактів;
  • різні зброджені напої (сидр, перрі, на основі меду) та їхні суміші, в тому числі й з безалкогольними складовими;
  • спирт етиловий (не менше 80 об. %), спиртові дистиляти та напої, отримані шляхом перегонки, лікери тощо;
  • гіркі ароматизовані спиртовмісні настоянки;
  • інші алкогольні напої, що містять спирту не менш як 8,5 об. %.

Слід врахувати, що слабоалкогольні напої також належать до категорії алкогольних, в тому числі й різні коктейлі. Це означає, що для їхньої реалізації також необхідно отримати ліцензію.

Дозволи на продаж алкогольних напоїв бувають двох видів:

  • для роздрібної торгівлі, видаються терміном на 1 рік;
  • для оптового продажу, видаються на термін 5 років.

Для отримання ліцензії для роздрібної реалізації алкогольних напоїв необхідно дотримуватися певних умов. Наприклад, площа магазину (крім продажу пива) повинна бути не менше 20 м², а торгова точка має бути оснащена касовим апаратом. Якщо в одному приміщенні розташований магазин і, наприклад, кафе або інший заклад, що реалізує алкогольні напої на розлив, то для їхньої роботи достатньо отримання однієї ліцензії. Звичайно ж, це в тому випадку, якщо обидва заклади належать одному суб’єкту господарювання.

Оптова торгівля визначається як діяльність з придбання товарів, які згодом будуть реалізовані для гуртового продажу іншими підприємствами. Для оптової торгівлі алкоголем можна відкрити ліцензію, що дає право продавати всі алкогольні напої, крім сидру та перрі. Для реалізації сидру і перрі необхідно придбання окремого дозволу. Також ліцензію повинні придбати виробники пива (до 3 тис. гектолітрів на рік).

Для оформлення дозволу на продаж алкогольних напоїв оптовими партіями є обов’язковим наявність складських приміщень, дані про які вносяться до ЄДР. Для цього підприємство повинно подати відповідну заяву, копії ліцензії та документ, що підтверджує право власності або право на використання приміщення для зберігання товарів.

Дія ліцензії може бути припинена тільки в одному випадку – несвоєчасне внесення чергового платежу. Для цього орган ліцензування видає письмове розпорядження на термін до погашення заборгованості. Якщо затримка оплати буде більшою, ніж місяць, то це автоматично призведе до втрати дозволу. Анулювати ліцензію можна й самостійно, подавши заяву. На її підставі ліцензуючий орган видає письмове розпорядження.

Переоформлення ліцензії може знадобитися у разі, коли змінилася інформація, зазначена у виданому дозволі (крім реорганізації СГ). Для продовження терміну дії дозволу необхідно звернутися до фіскальних органів.

Ціна і термін отримання ліцензії на алкоголь

Відповідно до закону перед отриманням ліцензії необхідно купити і зареєструвати касовий апарат (РРО – реєстратор розрахункових операцій). Реєстрація здійснюється податковим органом за місцем обліку платника податків.

Відомості про всі касові апарати, які будуть використовуватись в точках роздрібного продажу алкогольної продукції, необхідно внести в заяву на отримання ліцензії. Вказується модель, модифікація, виробник, заводський номер, дата виготовлення апаратів, а також реєстраційні номери посвідчень та дата початку їхнього обліку. Пізніше ці дані прописуються в доповненні до ліцензії.

Якщо згодом встановлюється факт продажу алкогольних напоїв через касові апарати, які не вказані в ліцензії, то підприємство буде змушене заплатити штраф в розмірі 200% вартості реалізованого алкоголю, але не менше 10 тис. грн. Саме тому на стадії підготовки документів потрібно максимально уважно поставитися до подачі інформації про касові апарати.

Дозвіл на роздрібну торгівлю алкоголем, на відміну від продажу тютюнових виробів, видається на кожен касовий апарат, який встановлюється в торговельній установі (на продаж тютюну – на кожне місце продажу). Вартість ліцензії на продаж алкоголю залежить від місця, де буде здійснюватися роздрібна торгівля. Вона визначається наступним чином:

  • відповідно до загальних правил вартість ліцензії на роздрібну торгівлю спиртними напоями становить 8 тис. грн. за кожен касовий апарат. Плата повинна вноситисья щоквартально відповідно до відміток на зворотному боці бланка ліцензії;
  • якщо місце торгівлі розташоване на території сільської або селищної громади, то вартість ліцензії знижується до 500 грн на рік. Виняток становлять села і селища, які розташовані в межах міських територій, а також на відстані до 50 км від міст обласного підпорядкування і міста Київ з торговою площею, що перевищує 500 м².

Що стосується оптової торгівлі алкогольними напоями, то термін дії ліцензії складає 5 років. Ціни на її отримання такі:

  • вартість дозволу на оптовий продаж всіх видів алкогольних напоїв становить 500 тис. грн. в рік, отже, 2 млн. 500 тис. грн. на 5 років;
  • за ліцензію, що дозволяє продаж сидру і перрі (без додання спирту), потрібно платити 780 грн. в рік або 3900 грн. за 5 років.

Ліцензії, видані на 5 років, оплачуються щорічно до початку нового року або до початку виробничого процесу (якщо дозвіл видано на виробництво алкоголю).

Потрібно врахувати, що дозвіл на роздрібний продаж алкоголю видають податкові органи за місцем торгівлі, а не за місцем реєстрації підприємства. Всі гроші, отримані за ліцензії, перераховуються до місцевого бюджету.

На виготовлення дозволу відводиться термін до 10 календарних днів з моменту подачі заяви. У разі відмови компетентні органи повинні аргументувати своє рішення, посилаючись на норми чинного законодавства.

Документи для отримання ліцензії на алкоголь

Для того, щоб відкрити ліцензію, необхідно звернутисья до головного управління Державної фіскальної служби в області або в місті Київ за місцем здійснення торгівлі, а також до центрів обслуговування платників податків. Перед подачею заяви потрібно заплатити квартальну вартість ліцензії. Перелік документів наступний:

  • заява суб’єкта господарювання. У заяві вказується вид діяльності, адреса точки торгівлі, перелік всіх касових апаратів з повною інформацією про них;
  • документи на торгове приміщення, що підтверджують право власності, або договір оренди;
  • виписка з ЄДР;
  • паспорт (для ФОП);
  • копія платіжного доручення про оплату річної (оптова торгівля) або квартальної (роздрібна торгівля) вартості ліцензії.

Підготовку документів для отримання ліцензії на торгівлю алкоголем необхідно проводити з урахуванням норм і вимог законів. В іншому випадку виникає ризик отримання відмови, через який початок торговельної діяльності може бути відкладено на невизначений термін. Якщо мова йде про оформлення дозволу на оптову торгівлю, то його видачу здійснює Головний офіс ДПС.

Щоб уникнути помилок, ви можете звернутися за допомогою до фахівців компанії ЗКГ, в тому числі й онлайн. Ми гарантуємо правильність оформлення документів та своєчасне отримання ліцензії.

Які товари можна продавати без алкогольної ліцензії?

Існує перелік товарів, які можна реалізувати в роздріб без отримання відповідної ліцензії. Це такі напої:

  • безалкогольне пиво: напій, який за своїми смаковими якостями схожий з традиційним пивом, але вміст алкоголю в ньому не перевищує 0,5%;
  • столові вина: алкогольні напої, отримані шляхом зброджування свіжого виноградного соку без додавання цукру, ароматизаторів, спирту. Попри те, що об’ємна частина спирту в таких винах становить 9-14%, вони були виведені з розряду алкогольних напоїв, для продажу яких необхідно отримувати ліцензію;
  • кава з вмістом алкоголю: напої з кави, приготовані з додаванням алкогольних напоїв, не належать до товарних позицій, які вимагають отримання ліцензії на продаж;
  • шоколад з вмістом алкоголю: для продажу цукерок, що містять у своєму складі коньяк, ром або інший алкоголь, також не буде потрібна ліцензія.

Всупереч тому, що продаж перерахованих вище напоїв можливий без ліцензії, на них поширюються загальні правила реалізації алкоголю. Наприклад, їх заборонено продавати особам, які не досягли 18 років, на територіях навчальних і медичних установ (крім ресторанів, кафе і барів на територіях санаторіїв), в непризначених для цього місцях тощо.

На яких рахунках враховувати алкогольну ліцензію?

Витрати на купівлю алкогольних ліцензій включаються до складу інших витрат. У бухгалтерському обліку ліцензію на продаж алкоголю заведено відносити до нематеріальних активів. Це стосується ліцензій і на оптову торгівлю (5 років), і на роздрібну (1 рік). Облік ліцензій, як права на здійснення діяльності, здійснюється на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи».

Алкогольні ліцензії зараховуються на баланс за первісною вартістю, яку становить сума, що підлягає сплаті за весь період їхньої дії. Але спочатку всі витрати накопичуються на дебетовому субрахунку 154. Амортизація ліцензій може здійснюватисья пооб’єктно протягом терміну дії або щомісяця, а її сума відображається за кредитом субрахунку 133. Вартість ліцензій не можна одномоментно списувати до витрат, оскільки цей актив забезпечує прибуток протягом усього терміну своєї дії.

(16 - 4.69 - 5)
X