Фізичні особи-підприємці, які самостійно здійснюють господарську діяльність, повинні проводити бухгалтерський облік та своєчасно сплачувати податки. Проте що робити, якщо ви не володієте відповідними знаннями та не маєте фінансової можливості прийняти на роботу бухгалтера? Найкращий варіант у такому випадку – звернутися за допомогою до спеціалістів “Західної консалтингової групи”. Вони виконають усі роботи, пов’язані з обліком доходів, витрат та інших показників оподаткування. Якщо ви делегуєте повноваження зі звітності ФОП, зекономите на утриманні відповідного співробітника та сконцентруєте увагу на розвитку власного бізнесу.
Для тих, хто думає займатися звітністю ФОП самотужки
Підприємці, які вирішили займатися веденням бухгалтерії, подачею звітності ФОП власноручно, не завжди встигають слідкувати за змінами податкового законодавства. А допущені помилки призводять не тільки до втрати часу на їх виправлення, а й до чималих штрафів. Ось чому віддалений бухгалтер для ФОП – вдале рішення. Його послуги актуальні для підприємців, які працюють на загальній та спрощеній системі оподаткування. Це може бути разове та комплексне ведення бухгалтерії і подання звітності ФОП. Повністю передаючи цю сферу ведення бізнесу, ви зможете цілком зайнятися улюбленою справою.
Якщо ви думаєте, що зможете власноручно здавати звітність ФОП, рекомендуємо ознайомитися з її специфікою. І почати треба з основ. Одразу ж дізнайтеся правила заповнення податкової декларації. Отже, платники єдиного податку 1 та 2 групи подають її щорічно. Строк подачі декларації обмежується 60 днями після завершення звітного періоду. Платники єдиного податку 3 групи приносять до податкової служби декларацію у строки передбачені для квартального звітного періоду, але не пізніше 40-ка днів після його завершення.
Податкова звітність ФОП надається у кілька способів:
- особисто;
- через довірену особу (з довіреністю);
- поштовим листом зі сповіщенням та зазначенням паперів, вкладених у конверт. Така форма подачі звітності ФОП підходить для тих підприємців, які зареєстровані в одному місті чи районі міста, а виконують свою роботу у іншому місці. Дата подачі декларації співпадає зі штемпелем поштового відділення. Відправити її варто не пізніше, ніж за 10 днів до закінчення подачі такої звітності ФОП;
- електронною поштою. Це можливо лише, якщо ви маєте електронний цифровий підпис та відповідні сертифікати. Надавати таку звітність можна звідусіль, де є Інтернет, навіть якщо ви знаходитесь за межами країни.
Форма декларації для платників єдиного податку загальна для всіх груп. Складається вона з шести розділів. У першому декларант вказує дані про себе. З наступних 3-х розділів обробляється тільки один, у решті – ставиться прочерк. Отже, 2 розділ – для першої групи, 3 розділ – для другої групи, 4 розділ – для третьої групи. У 5 розділі вказуються дані щодо єдиного податку. Наступна частина обробляється, якщо декларант допустив помилки у звітності за попередній період.
Детально про заповнення податкової декларації – як основи звітності ФОП
Подання звітності ФОП – кропіткий та відповідальний процес. Тому варто детальніше розібратися з тим, що вказувати у кожному із розділів податкової декларації. У 1 частині є кілька граф. Перша із них стосується типу декларації. Вона може бути:
- Звітна – подається перший раз за звітний період.
- Поновлена звітна – декларація, що подається після закінчення терміну подання, але з поновленими даними.
- Уточнююча – подається після завершення строку з уточненням інформації за будь-який минулий період.
У наступних графах вказується ідентифікаційний код ФОП, коди та назви видів діяльності, кількість працівників, які фактично працювали по трудовому договору за звітний період.
У розділах від 2-го до 4-го вказують суми єдиного податку за кожний місяць подання звітності ФОП, суму отриманого доходу. Ним вважається виручка від продажі товарів та надання послуг у готівковій та безготівковій формах, безкоштовно отримані товари та послуги. До доходу не відносяться будь-які пасивні надходження – дивіденди, відсотки та компенсації, а також плата за продаж майна, що належить фізичній особі та, яке потрібне для ведення господарської діяльності. Дохід виникає коли кошти надходять у касу чи на банківський рахунок.
Варто бути обачним щодо перевищення доходу за звітний період. Його обов’язково потрібно демонструвати у звітності ФОП. Підприємці 3-ї групи мають вказувати перевищення доходу у своїй звітності. Втрата відсотків від нього не така болюча втрата, як перехід у наступному періоді на загальну систему оподаткування. Внаслідок цього потрібна буде певна підготовка:
- Отримання статусу платника податків на загальній системі оподаткування з відповідною до законодавства ставкою у відсотках.
- Придбання і реєстрація касового апарату.
- Реєстрація книги для підприємців на загальній системі оподаткування.
- Оплата ЄСВ з визначеною відсотковою ставкою.
5-й розділ декларації призначений для прорахунку кінцевої суми податкового зобов’язання підприємця на єдиному податку за підзвітний строк. Він не заповнюється, якщо звітність ФОП подається самовільно та не у визначений строк. Далі записується сума єдиного податку зі зростаючим підсумком з початку року. Далі – сума податку за попередній період, за ним – та, яку потрібно оплати за звітний строк.
Наступний 6-й розділ заповнюється, коли у звітності ФОП була допущена помилка за попередній період. Якщо ви виявили її самотужки, змінити її можна двома способами: у декларації чи в уточнюючій декларації. Якщо помилка призвела до несплати податку, підприємцю доведеться сплатити штраф у розмірі 3% від суми податку, якщо декларація уточнююча. 5% від суми несплаченого податку – у випадку, якщо виправлення подається в актуальній декларації. Очевидно, заповнення звітності ФОП не викликає труднощів. А ось порядок визначення сукупної суми доходу – питання складне. Правильно складена угода вбереже вас від потреби сплачувати податки за підвищеною ставкою.
Кожного року зазвичай змінюються норми оподаткування та звітності ФОП. Хоча такі зміни незначні, проте слідкувати за ними потрібно. Розрахунок ставки єдиного податку для 1-ї та 2-ї груп відбувається у відсотках, в залежності від розміру мінімальної заробітної плати та встановленого прожиткового мінімуму. Мінімальна заробітна плата на поточний рік встановлюється Законом «Про держаний бюджет».
Нагадаємо, що фізичні особи-підприємці, які належать до 1 групи, мають право на торгівлю на ринку, не використовують найману працю та виручка яких не перевищує 300 тисяч гривень на рік. Вони щомісячно сплачують ставку єдиного податку та єдиного страхового внеску. Такі ж податки сплачують і підприємці 2 групи, але відсоток ставки єдиного податку вищий, ніж у представників 1 групи. ФОП 2 групи можуть мати дохід не вище 1,5 млн. на рік. Вони наймають не більше, ніж 10 працівників. Такі підприємці виробляють та продають товари, займаються ресторанною справою. ФОП, що належать до 3-ї групи мають дохід, який не перевищує 5 млн. на рік. Вони сплачують 3% від суми. Підприємці, які використовують найману працю без обмежень у кількості штатних одиниць, віддають 5% від сукупного доходу. Вони можуть здійснювати будь-яку діяльність, яка не заборонена тим, хто платить єдиний податок.
Неповна, несвоєчасна сплата чи повна несплата єдиного податку призводить до штрафних санкцій. Він визначається відсотковою ставкою від суми податку. На суму податку, яка залишилась, нараховується пеня. Вона призначається і на суму штрафу і на сам податок. Нарахування пені завершиться в день, коли підприємець закриває всі свої борги. Вона, до речі, також визначається відсотковою ставкою.
Книга обліку доходів – правила ведення
Сума доходу, що показується у звітності ФОП, визначається Книгою обліку доходів. Для платників податку 1, 2 та 3 груп, які не сплачують ПДВ, вона має однакову форму. До неї вносяться лише доходи підприємців. Для платників податків 3 групи з ПДВ вона дещо відрізняється. Різниця в тому, що ФОП мають вказувати ще й витрати. Книгу після заповнення останньої сторінки підприємці повинні зберігати протягом 3-х років. Якщо така книга втрачена, до підприємця можуть бути використані штрафні санкції. Те ж стосується зберігання первинних документів, звітних та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності ФОП, інших паперів з питань нарахування та сплати податків та зборів. Штрафи накладаються й у випадку ненадання контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій. Ті ж дії, здійснені платником податку, до якого такий штраф вже накладався, призводять до накладення повторного, але підвищеного штрафу.
Звітність ФОП – справа, яку варто довірити професіоналам
Очевидно, що складати звітність ФОП та слідкувати за змінами у законодавстві самостійно досить складно. Доведеться витратити час на вивчення норм та вимог щодо підприємців тієї форми, до якої ви належите. Також потрібно читати та знайомитися з новими правилами, які вводяться досить часто. Співробітники “Західної консалтингової групи” вважають, що кожна людина має займатися своєю справою. Якщо бухгалтерія та податкове законодавство для вас – складні поняття, зверніться за допомогою до спеціалістів. Так ви будете певні, що вся звітність ФОП надана своєчасно та правильно. Не доведеться сплачувати штрафи та виправляти помилки. Ви займаєтеся розвитком свого бізнесу, не відволікаючись на підготовку звітності ФОП.
Податкові звіти фізичної особи – підприємця без “головного болю”, черг та штрафів
Бухгалтерський аутсорсинг з ведення податкового обліку та внутрішньої бухгалтерії для приватного підприємця, на основі базового тарифного пакету “Бухгалтерія фізичної особи – підприємця”.
Податковий кодекс України, з однієї сторони дещо спростив для “спрощенців” і ускладнив для “загальносистемників” фізичних осіб – підприємців ведення обліку та звітності.
Згідно з податковим кодексом, особливі вимоги ставляться щодо ведення обліку фізичних осіб підприємців, які використовують загальну систему оподаткування. Таким підприємцям, щоб правильно обраховувати податки, тепер фактично потрібно вести облік за правилами бухгалтерського обліку, встановленими для юридичних осіб. Крім цього, необхідно вести паперову книгу обліку доходів і витрат (електронної форми не існує) із ручним записом кожної операції, а не із щоденним підсумком як це допускалося раніше. В зв’язку з цим існують великі ризики штрафів за готівкові операції, помилки в записах тощо. Навіть для юридичних осіб вже не існує такого рутинного способу обліку як ведення рукописних книг обліку. Тому, якщо Ви не підприємець-спрощенець, Ваш бізнес прибутковий, стійкий і здатний розвиватися, ми радимо зареєструвати юридичну особу (наприклад приватне підприємство або товариство з обмеженою відповідальністю) і вести бізнес через своє підприємство, використовуючи податкове планування, де мається на увазі регулярна податкова звітність. Так буде простіше надійніше і безпечніше.
Для підприємця – спрощенця без найманих працівників, тарифний пакет відповідає наступним критеріям:
- спрощена система оподаткування для фізичних осіб – підприємців, які не мають найманих працівників.
Підприємець – спрощенець з найманими працівниками, матиме тарифний пакет, що відповідає наступним критеріям:
- спрощена система оподаткування для фізичних осіб – підприємців, які мають найманих працівників.
Підприємцю – загальносистемнику без найманих працівників, запропонований тарифний пакет відповідає наступним критеріям:
- загальна система оподаткування для фізичних осіб – підприємців, які не мають найманих працівників.
Для фізичної особи-підприємця – загальносистемника з найманими працівниками, даний тарифний пакет відповідає наступним критеріям:
загальна система оподаткування для фізичних осіб – підприємців, які мають найманих працівників.
Фізичній особі-підприємцю – загальносистемнику з найманими працівниками, який є платником ПДВ, тарифний пакет відповідає наступним критеріям:
- ФОП – платник ПДВ, загальна система оподаткування для фізичних осіб – підприємців, які мають найманих працівників.
Вартість абонентської плати (тарифного пакету) залежить від кількості здійснених господарських операцій в місяць та найманих працівників.
В дані тарифні пакети входить підготовка і подання:
- звіту з єдиного податку (щоквартально);
- звіту про виплачені доходи 1-ДФ (1 раз на квартал);
- звіт в пенсійний фонд по персоніфікації (річний);
- своєчасне повідомлення фізично особи – підприємця про суми та терміни сплати єдиного податку та ЄСВ (єдиного соціального внеску);
- ведення книги обліку доходів та витрат ФОП (при веденні книги підприємцем самостійно, за необхідності постійного знаходження книги на місці здійснення діяльності – надаємо знижку).
Для підприємців на загальній системі, які є платниками ПДВ додатково готується та подається:
- декларація з ПДВ (щоквартально);
- реєстри виданих та отриманих податкових накладних (щомісячно).
Для легальності вашого представництва в державних органах та гарантії стабільного надання послуг укладаємо письмовий договір на бухгалтерське обслуговування з Бухгалтерською компанією Збережені активи холдингу професійних послуг “Західна консалтингова група”. Наша професійна відповідальність перед Вами застрахована на 1 000 000 грн., і ми несемо повну відповідальність за збитки, штрафи та помилки, неправильне нарахування податків, що сталося з нашої вини під час надання послуг.
Підготуємо та подамо податкову і бухгалтерську звітність, в різних районах Львова, Львівської області або по Україна без проблем, оскільки при укладені договору на бухгалтерське обслуговування, одночасно рекомендуємо та пропонуємо укласти договір на подачу звітності в електронній формі, через електронну пошту, за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП) на звітності. Це дуже простий, сучасний, ефективний та зручний спосіб “заочного спілкування” з державною податковою службою, пенсійним фондом тощо. За наявності ЕЦП, немає необхідності стояти годинами в чергах і ризикувати заплатити штраф через несвоєчасну здачу звітності.