fbpx

Модель співпраці роботодавця за господарським договором ЦПХ із ФОПом

контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”

+38 (032) 247-01-00+38 (067) 000-13-27

е-mail: yp@zkg.ua Viber Messenger Telegram

контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”

+38 (032) 247-01-00+38 (067) 000-13-27

е-mail: yp@zkg.ua Viber Messenger Telegram

Зараз суб’єкти господарювання, роботодавці досить часто обирають альтернативу трудовому договору і замінюють трудові відносини на цивільно-правові чи господарські з фізичною особою-підприємцем. Така тенденція пояснюється просто — трудовий договір передбачає дотримання роботодавцем багатьох законів та підзаконних актів, а кадрове діловодства занадто формалізоване і забюрократизоване. До того ж, на варті інтересів працівників стоять державні органи, інспекція праці та суди. Тому в бажанні вирватися з кола «повинен — зобов’язаний — слід», підприємство пропонує і укладає договір із фізичною особою-підприємцем.

Хоча така модель співпраці переслідує не тільки фінансові зиски. Суб’єкт господарювання може залучати сторонніх виконавців до певних завдань — перекладу, розробки програмного забезпечення. Для цього не потрібні наймані працівники, ФОП самостійно виконає завдання та демонструє готовий результат. Проте варто розуміти та чітко розмежовувати ситуації, коли залучення ФОП є виправданим, а коли воно викликає підозру тіньового працевлаштування.

Фізична особа-підприємець замість найманого працівника: привабливе перевтілення

На перший погляд це –  «Рятівна соломинка» у вигляді укладення господарського договору, і полягає вона в такій послідовності:

 1. Звільнення/заміна найманого працівника на фізичну особу-підприємця.
 2. Оформлення нової людини або колишнього працівник як фізичної особи-підприємця на єдиному податку.
 3. Укладення цивільно-правового (господарського) договору з ФОП про надання послуг чи виконання робіт.
 4. Легальність відносин і оптимальні витрати на податки та відрахування до бюджету.

Проте у багатьох сучасних компаніях, особливо в сфері ІТ, творчих і технологічних індустрій оформлення відносин з частиною персоналу як з ФОПами – є цілком окремою процедурою і ніяк не підмінює трудові відносини з іншою частиною персоналу.
Звісно, існує можливість укладення цивільно-правового договору зі звичайною фізичною особою. Але якщо ви плануєте систематичне виконання певних завдань, краще працювати через зареєстровану фізичну особу-підприємця. У судовій практиці існує визначення поняття «систематичності» та суті «підприємницької діяльності». Так, її розуміють як діяльність, яка провадиться безпосередньо особою, більше ніж три рази на один календарний рік та на свій власний ризик. Відсутність реєстрації як підприємця при систематичній діяльності загрожує чималими штрафами – від двох тисяч неоподатковуваних мінімумів.

Господарський договір із ФОП, який водночас має статус працівника на підприємстві замовника

Варто сказати, що можна укладати договір із ФОП на виконання робіт чи надання послуг, який уже працює на підприємстві по трудовому договору. Але тут потрібно бути обережним та слідкувати за тим, аби виконувана фізичною особою робота не співпадала з видами підприємницької діяльності ФОП. В іншому випадку при перевірці можлива підозра на трудові, а не цивільно-правові відносини. Причина такої колізії в трактуванні Податкового кодексу України (ПКУ). У ньому міститься така фраза: «самозайнята особа — це платник податків та фізична особа-підприємець, яка здійснює незалежну професійну діяльність та не є працівником у такій же підприємницькій сфері чи професійної діяльності». Проте ПКУ не забороняє укладати трудові договори самозайнятим особам. Це не його сфера регулювання. Водночас, Податковий кодекс України варто трактувати разом з іншими нормативно-правовими актами. Характер діяльності працівників може бути відмінним від КВЕД підприємства, проте немає заборон на переведення його в статус приватного підприємця на єдиному податку.

Фінансові вигоди від договору з ФОП для суб’єкта господарювання

Договір із ФОП на виконання робіт чи надання послуг дає підприємству деякі фінансові преференції щодо відрахувань до бюджету. Так, представники 2 та 3 груп оподаткування виплачують 22 % бази нарахування, визначаючи її на власний розсуд, але не більше максимального та не менше мінімального значення бази нарахування ЄСВ. Військовий збір та податок на доходи фізичних осіб для ФОП, що працюють із підприємством на основі договору, сплачувати не потрібно. Розмір єдиного податку для них складає 3 % від доходу (для платників ПДВ) та 5 % від доходу (для неплатників). Ну й найприємніше у фінансових витратах те, що зазвичай ФОП сплачує всі податки та збори самостійно.

Очевидно, що для суб’єкта господарювання вигідніше працювати згідно з договором з ФОП. Він перераховує виконавцю дохід, отриманий за надані послуги чи виконані роботи, а сплата податків — не його проблеми. Головне, правильно оформити договір на виконання робіт із ФОП та мати під рукою підтвердження підприємницького статусу підрядника (виконавця). Тобто на підприємстві потрібно мати копію витягу з ЄДР із пунктом, де прописані види діяльності підрядника. Це може бути роздрукована копія, роздрукований електронний витяг чи електронна версія.

Договір ФОП із суб’єктом господарювання — фінансові переваги для виконавця

Варто відмітити, що й фізична особа-підприємець отримує деякі переваги від підписання господарського договору. Наприклад, єдиноподатник — інвалід чи пенсіонер за віком може взагалі не сплачувати ЄСВ. Ставка єдиного податку для нього менше суми військового збору та податку на доходи фізичних осіб. За необхідності фізична особа-підприємець може розраховувати на певну соціальну допомогу — у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та вагітністю й пологами.

Преференції від підписання господарського договору, які отримує фізична особа-підприємець, також мають іншу сторону. Справа в тому, що така особа може укласти кілька подібних домовленостей із різними підприємствами. Зрозуміло, що чим більше договорів буде у ФОП, тим більший дохід вона отримає. На відміну від найманого працівника вона не прив’язана до свого робочого простору, трудових зобов’язань. Розуміння працівника, що в нього є лише заробітна плата, тягне за собою підпорядкованість та, врешті, залежність. Тоді як фізична особа-підприємець може виконувати своє завдання в зручний час.

Цивільно-правовий, господарський та трудовий договори — особливості та специфіка

Для того щоб зрозуміти різницю між цивільно-правовими (господарськими) та трудовими відносинами варто ознайомитися з відповідними законодавчими актами, що діють в Україні. Так, цивільно-правові (господарські) відносини засновуються на юридичній рівності, волевиявленні на власний розсуд, майновій самостійності сторін. Для них характерна свобода договору, підприємництва, яке не заборонене законом. Отже, договір із ФОП має засновуватися на майновій самостійності, свободі домовленостей, підприємницької діяльності. Це за своєю суттю є домовленість між двома та більше сторонами, спрямована на прийняття, зміну чи припинення прав та обов’язків. Їхній зміст учасники визначають самостійно, керуючись нормами законодавства.

Традиційно, сторони договору цікавить кінцевий результат такої співпраці — надана послуга чи виконана робота. Для порівняння, трудові договори спрямовані на «процес виконання певної діяльності». Результат роботи ФОП оформляється у вигляді актів виконаних робіт чи наданих послуг. Договір із ФОП не передбачає дотримання вимог щодо організації трудової діяльності зі сторони суб’єкта господарювання. Натомість у ньому прописуються взаємні права та обов’язки сторін із приводу предмету — виконання робіт чи надання послуг.

Договір із ФОП та суб’єктом господарювання передбачає діяльність на власний ризик, вирішення певного завдання та отримання доходу від такої діяльності. Виконавець на власний розсуд визначає режим роботи, має право залучати сторонніх осіб. Договір із ФОП можна розірвати за згодою сторін чи в судовому порядку. До речі, до суду звертаються в основному звичайні фізичні особи аби їхні цивільно-правові відносини визнали трудовими, рідше це роблять державні органи.

Ознаки правильного договору з ФОП

Аби уникнути перекваліфікації відносин, потрібно чітко розмежовувати цивільно-правові (господарські) відносини з ФОП та звичайною фізичною особою, працівником. Сформулюємо основні ознаки правильного договору з ФОП:

 1. Особа, що виконує роботу чи надає послуги, виступає виконавцем.
 2. Вона самостійно сплачує податки та збори.
 3. Не підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку.
 4. ФОП самостійно знаходить майно та засоби для виконання завдання.
 5. Підприємець може одночасно працювати з іншими суб’єктами господарювання без погодження цього моменту з замовником.
 6. Виконавець має право залучати інших осіб, передоручати свою роботу на субпідряд.
 7. Розрахунки між сторонами відбуваються на основі актів виконаних робіт чи наданих послуг.
 8. Можливі штрафи та пеня за неналежне виконання умов договору.
 9. Ризик за результати своєї роботи фізична особа-підприємець несе самостійно.

Варто зауважити, що укладення договору з ФОП та фізичною особою є виключним правом суб’єкта господарювання, роботодавця.

Укладення господарського договору з ФОП — допомога юристів

Якщо суб’єкт господарювання та фізична особа-підприємець підписали продуманий до дрібниць господарський договір, у якого немає ознак трудового, дуже важко визнати його неправомірним, навіть у судовому порядку. Радимо вам звернутися для складання договору з ФОП до фахівців. Вони розроблять документ, у якому будуть передбачені всі необхідні положення та побажання сторін. За необхідності юристи допоможуть підготувати змінні додатки — форму завдання (бачення кінцевого результату замовником), акти прийому/передачі наданих послуг чи виконаних робіт.

Можливо вам знадобиться лише зразок договору з фізичною особою-підприємцем. Надалі ви будете самостійно змінювати деякі його пункти з урахуванням специфіки роботи. Наші фахівці також готові співпрацювати на постійній основі з метою створення конкретних договорів із ФОП. У будь-якому випадку ми повністю несемо відповідальність за правильність його складання. Ви можете бути впевнені в тому, що господарський договір із ФОП не визнають трудовим.

(15 - 4.80 - 5)
Підписатися на новини

Підпишіться на щотижневий дайджест новин і будьте в курсі подій без зайвого спаму

Я приймаю умови про обробку і захист перосональних даних і даю згоду на їх обробку.
X