fbpx

Реєстрація авторського права на твір

У сучасному інформаційному світі нам все частіше доводиться чути про інтелектуальну власність. Ми стикаємося з цим поняттям практично кожен день, тому настільки звикли до його проявів, що не особливо звертаємо на них увагу. Воно нас може навіть дратувати, як споживачів, проте стаючи автором, творцем, творцем чогось мимоволі опиняєшся по іншу сторону барикади.

Інтелектуальна власність безпосередньо пов’язана з поняттям авторського права. В Україні авторське право є юридичним терміном, який використовується для опису права автора на володіння й розпорядження щодо результатів своєї інтелектуальної праці. Це можуть бути книги, статті, пісні, фільми, комп’ютерні програми, реклама й багато іншого. По суті, якщо говорити зовсім спрощено — авторське право поширюється на все, що можна назвати продуктом людського розуму. Навіть псевдонім відноситься до цієї категорії, оскільки він був придуманий і використаний певною людиною.

Навіщо й кому потрібно авторське право в Україні?

Авторські права є певною формою захисту інтелектуальної власності. Це низка правових норм, які покликані регулювати міжособистісні відносини щодо створення й застосування творів мистецтва, літератури, науки. Ця сфера життя людини, як і будь-яка інша, потребує правового й законодавчого регулювання. Особливо гостро це відчувається при виникненні різних конфліктних і спірних ситуацій. Спори, зокрема, виникають у таких випадках:

 • коли твір автора використовувався без його згоди;
 • коли не було вказано авторство;
 • коли сторонні особи отримують матеріальний прибуток, використовуючи чужий авторський твір.

Особливістю авторських прав є той факт, що вони виникають автоматично, внаслідок створення того чи іншого твору. Тобто, будь-яка людина, яка написала музику або вірш, набуває права інтелектуальної власності на нього. Разом із тим у нашій країні, як і в багатьох інших державах, передбачена реєстрація авторських прав уповноваженою організацією, і така реєстрація є не обов’язковою, тобто, добровільною. У нас такими справами займається Державна служба інтелектуальної власності в підпорядкуванні Міністерства Економічного розвитку й торгівлі.

Офіційна реєстрація авторського права не підтверджує виникнення права, але, будучи публічною процедурою, фіксує факт, що особа заявляє про свої авторські права на твір, а це дає більше довіри до власника майнових прав, яким може бити не обов’язково автор при цьому ім’я автора, як не майнове право інтелектуальної власності, має позначатися обов’язково, якщо автор не побажає бути анонімним.

Слід зазначити, що сьогодні, строк дії авторського права може тривати упродовж усього життя автора й ще 70 років після його смерті, після чого твір переходить у суспільне надбання.

Об’єкти авторського права в Україні

Як уже згадувалося вище, авторське право стосується будь-яких продуктів, які були створені людиною внаслідок застосування нею своїх інтелектуальних здібностей, таланту, наукових розробок тощо. Основним документом, що регулює це питання в нашій країні, є Закон України “Про авторське право й суміжні права» від 22.05.2003р.” У ньому зазначено, що авторське право поширюється на такі об’єкти:

 • письмові літературні твори белетристичного, публіцистичного, технічного, наукового або іншого характеру. Зокрема, це книги, буклети, брошури, статті та інші сучасні форми слова;
 • виступи, промови, лекції, проповіді та інші усні роботи;
 • комп’ютерні програми й бази даних;
 • музика з текстом або без його наявності;
 • аудіовізуальні твори, пантоміми, хореографія, драматичні й театральні постановки, створені для сценічної демонстрації;
 • картини, портрети та інші авторські твори образотворчого мистецтва;
 • розробки у сфері містобудування, архітектури, садово-паркового мистецтва;
 • фотографії;
 • ілюстрації, плани, карти, креслення, ескізи та інші дослідження, пов’язані з географією, геологією, топографією та іншими сферами діяльності;
 • збірники обробок фольклору і творів, різноманітні антології, енциклопедії та інші праці, створені в результаті творчої думки;
 • тексти перекладів та інші авторські об’єкти.

Варто відзначити, що правовий захист стосується тільки форми вираження, а не самої ідеї, процесу, методів функціонування або концепції як такої.

Авторське право може охоплювати навіть назви, логотипи, гасла залежно від того, чи міститься в них достатній ступінь творчості. Але в багатьох випадках на імена це не поширюється.

Що дає авторське право і як ним можна скористатися?

У рамках законодавства України діють майнові й немайнові авторські права. До немайнових належать такі:

 • вимога визнати своє авторство таким способом, як вказівка ​​імені автора відповідним чином на його літературній або науковій праці, а також при використанні в будь-яких публічних виступах;
 • заборона згадування імені автора при використанні його роботи під час публічного виступу, якщо він бажає залишитися анонімом;
 • вибору псевдоніма з вимогою його вказівки на науковій або літературній праці, а також її примірниках під час публічного використання;
 • збереження єдності твору і протидії щодо будь-яких спроб зміни, спотворення частин, а також іншим посяганням із боку інших осіб, які можуть завдати шкоди репутації та гідності автора.

До майнових прав належать:

 • виключне право на використання твору;
 • дозвіл або заборона на використання авторського твору іншими особами.

З вищевикладеного випливає, що авторське право забороняє відтворення, публічне використання, зміну та інші дії щодо твору без дозволу автора. До того ж автор може отримувати фінансову або іншу винагороду за використання своєї праці. Відповідно до Закону України, діють майнові права упродовж усього життя автора, а також 70 років після його смерті. При цьому нагороду за використання твору після смерті автора отримують його спадкоємці. Немайнові права не мають терміну захисту зовсім.

Як захистити свої авторські права?

Сьогодні абсолютно всі твори (зареєстровані та незареєстровані), відповідно до Закону, захищаються однаково. Однак офіційна реєстрація авторського права в Україні дозволяє отримати документ, а саме свідоцтво, яке підтверджує авторство тієї чи іншої людини. Наявність свідоцтва — це єдиний переконливий аргумент на користь авторства в разі неправомірного використання праці іншими особами. Воно стає головним доказом у судових справах, при отриманні прибутку, укладанні угод тощо.

Сьогодні розрізняють такі види реєстрації авторства:

 • на твір;
 • на службовий твір;
 • договір щодо передачі (відчуження) майнових прав на наукову або літературну працю;
 • договір про передачу виключних прав на використання авторської роботи;
 • договір про передачу немайнових прав на твір.

Для того щоби зареєструвати авторське право й отримати свідоцтво, потрібно подати належним чином складену заяву в Державну службу інтелектуальної власності. Вона розглядається й перевіряється на відповідність встановленим вимогам, після чого уповноважені особи вирішують питання про реєстрацію і видачу свідоцтва або відмову. Термін розгляду заяви, як правило, займає близько місяця.

Важливим є той факт, що в Україні, як і в багатьох країнах світу, передбачений механізм спільного управління майновими правами авторів. Мається на увазі збір платежів з осіб, які використовують твори авторів, акумуляцію зібраних коштів і їхній подальший розподіл серед авторів. Такий механізм ефективно діє щодо музичних та аудіовізуальних творів. Питаннями збору і виплати авторської винагороди донедавна займалося Українське агентство авторських і суміжних прав (УААСП), правонаступник якого перебуває в процесі створення.

Професійна допомога юристів при реєстрації авторських прав в Україні

Якщо ви хочете зареєструвати авторське право на будь-яке науковий, літературний чи інший твір, але не знаєте всіх тонкощів справи, звертайтеся по допомогою до фахівців. Юристи компанії «Західна консалтингова група» мають величезний досвід у цій справі і знають усі тонкощі процесу (механізми охорони авторського права тощо). Ми підготуємо й оформимо всі необхідні для подачі заяви документи в максимально короткі терміни. Кваліфікована юридична допомогою унеможливить ймовірність отримання відмови при реєстрації авторського права на ваш твір.

Пакет документів на оформлення авторських прав включає:

 • Заяву.
 • Примірник твору у фізичному вигляді (наприклад, літературний твір — у паперовому або електронному варіанті, музика — у вигляді звуко- або відеозапису, нотної грамоти, комп’ютерні програми — як вихідний код тощо).
 • Документ про дату і факт оприлюднення твору (за наявності такого).
 • Документ про сплату збору за підготовку реєстрації авторських прав, або пільги.
 • Документ про сплату збору за видачу свідоцтва або пільги.
 • Довіреність, якщо заява подається представником автора.

Заява для реєстрації авторського права на службові робочі записи додатково має містити документ про наявність майнових прав інтелектуальної власності на об’єкт, створений відповідно до умов трудового договору.

Зважившись замовити реєстрацію авторського права в нашій компанії, ви можете бути впевнені в успішному завершенні справи. Вам доведеться витратити мінімум часу й зусиль, а наші фахівці виконають свою роботу максимально якісно й оперативно. Вартість послуги досить доступна, а тому скористатися допомогою професійних юристів зможуть багато авторів України. Ми працюємо по всій країні.

контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”

+38 (032) 247-01-00+38 (067) 000-13-27

е-mail: yp@zkg.ua Viber Messenger Telegram

(16 - 4.94 - 5)
Підписатися на новини

Підпишіться на щотижневий дайджест новин і будьте в курсі подій без зайвого спаму

X