контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”
+38 (032) 247-01-00; +38 (067) 000-13-27 е-mail: yp@zkg.ua
Відповідно до законодавства України, невід’ємною складовою права власності є право розпорядження ним. Тому в нашій країні відчужувати можна не тільки матеріальні цінності, а й майнові права на них, у тому числі й на об’єкти інтелектуальної власності. На законодавчому рівні інструментом передачі (перевідступу) майнових прав на подібні об’єкти (незалежно від того повна вона чи часткова) вважається договір – спеціально розроблена юридична угода, що дозволяє творцю повністю реалізовувати комплекс належних йому виключних майнових прав.
Приводом для укладення подібних документів можуть послужити різні ситуації. Наприклад:
- придбання бізнесу;
- занесення об’єкта інтелектуальної власності (як гонорар) в статутний капітал компанії;
- вигідний його продаж та інші випадки.
При цьому одні договірні конструкції передбачають обов’язкову держреєстрацію в Національному органі інтелектуальної власності (НОІВ), функції якого наразі виконує Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), а інші – ні.
Бажаєте відповідно до закону мати бездоганний договір на передачу прав інтелектуальної власності, в якому будуть дотримані не тільки всі законодавчі вимоги, але й відстояні ваші інтереси? Якщо так, тоді вам потрібна допомога досвідчених фахівців – справжніх знавців своєї справи. Саме такими є юристи холдингу професійних послуг «Західна консалтингова група». Маючи колосальний досвід супроводу численних процедур передачі майнових прав в Україні, ми допоможемо вам розробити угоду таким чином, щоб в ній не порушувалися нормативні акти, а головне – аби ваші права були захищені. Завдяки цьому, навіть в момент виникнення неоднозначної ситуації, ви опинитесь у виграші. Втім, наші фахівці готові зайнятися не тільки розробкою договору, але й за необхідності його реєстрацією, аж до отримання виписки, що свідчить про внесення змін до реєстру.
Інтелектуальна власність: трохи про основні поняття
Перш ніж перейти до розгляду процедури розробки договорів з передачі прав на об’єкти інтелектуальної власності, важливо розібратися в ключових поняттях. Отже, під інтелектуальною власністю розуміють сукупність виняткових прав людини на певні результати його інтелектуальної або творчої діяльності (незалежно від галузі створення), а також права на засоби індивідуалізації. Розрізняють дві основні категорії прав інтелектуальної власності:
- авторське право та суміжні права. Об’єктами авторського права є твори мистецтва, науки, літератури, фонограми, хореографічні постановки, комп’ютерні програми тощо, а суб’єктами – їхні автори – конкретні особи, в результаті діяльності яких і було створено той чи інший твір. Їм і належить авторське право. Але буває й так, що об’єкти інтелектуальної власності розробляються не одним, а кількома авторами. Їх називають співавторами. Що стосується суміжних прав, то їхніми об’єктами вважаються фонограми, виконання та передачі організацій мовлення, а суб’єктами відповідно – творці фонограм, виконавці та організації мовлення;
- промислова власність. Це засоби індивідуалізації, ноу-хау, селекційні досягнення тощо.
Варто зазначити, що завдяки сучасним правовим системам (скажімо, товарному знаку, авторському праву, патенту) творцям об’єктів інтелектуальної власності вдається не тільки домогтися їхнього визнання, а й здобути непогану фінансову винагороду за них. Наприклад, шляхом розробки договору на передачу власних прав.
Розробка договору на передачу прав інтелектуальної власності – загальновизнані варіанти договірних конструкцій
Розпорядження об’єктами інтелектуальної власності може відбуватися на підставі декількох договірних конструкцій. Зокрема таких:
- ліцензійного договору – угоди, в результаті якої одна сторона дає дозвіл другій використовувати той чи інший об’єкт інтелектуальної власності. Ліцензійний договір може складатися на умовах одиничної (видається виключно одному ліцензіату, але не виключає можливість його використання ліцензіаром), виключної (надається тільки одному ліцензіату при цьому без права використання об’єкта ліцензіаром) або невиключної (разом з наданням права користування ліцензіату, ліцензіар може одночасно сам розпоряджатися об’єктом інтелектуальної власності та виконувати передачу цих же прав іншим особам) ліцензії;
- договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності. Згідно з цією угодою одна сторона відступає другій стороні право на користування об’єктом інтелектуальної власності. Але лише на умовах, обумовлених у договорі;
- договору комерційної концесії – франшизи. Відповідно до нього правовласник за певну грошову винагороду зобов’язується надати користувачеві дозвіл на використання комплексу належних йому прав з метою виробництва або продажу товару або надання послуг;
- договору на створення об’єкта інтелектуальної власності. Згідно з цим документом творець (наприклад, письменник) бере на себе зобов’язання створити в обумовлений термін об’єкт інтелектуальної власності, враховуючи побажання замовника.
На відміну від договорів на створення об’єкта інтелектуальної власності та ліцензійних договорів, договори про передачу виключних майнових прав інтелектуальної власності на торговельні марки, промислові зразки та корисні моделі підлягають обов’язковій державній реєстрації в Мінекономіки, але такий обов’язок не стосується авторських прав.
Договір про передачу прав на торговельну марку: переваги співпраці з юристами ZKG
Відповідно до Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» (ст. 16 п. 7) власник зареєстрованої торгової марки має всі законні підстави за винагороду або безкоштовно передати право на її використання іншій особі – фізичній або юридичній. Своєю чергою новий її власник також має право на її відчуження. Таким чином, право на знак для товарів і послуг може бути переуступлене необмежену кількість разів. Юридично факт передачі права на торгову марку, як об’єкта інтелектуальної власності, фіксується шляхом складання відповідного договору.
Але, як відомо, процес укладення такого роду документа вимагає певних знань та досвіду. У протилежному випадку він може бути визнаний недійсним. А здобути подібні навички можна тільки під час щоденного розв’язання аналогічних питань. Тому для розробки найбільш прийнятного варіанту договору про передачу прав на торговельну марку доцільніше довіритися професіоналам. Фахівці холдингу ZKG, що мають багаторічний досвід роботи в сфері інтелектуального права, завжди готові надати вам кваліфіковану допомогу, пов’язану з відчуженням права на торгову марку. Надаючи послугу «під ключ», ми займаємося веденням всього необхідного діловодства: від розробки договору до його належної держреєстрації.
Для цього від вас нам знадобляться наступні документи та відомості:
- копія свідоцтва на знак для товарів і послуг/торговельну марку;
- реквізити особи (фізичної або юридичної) – власника ТМ;
- реквізити особи (фізичної або юридичної) – правонаступника;
- на яких умовах власник торгової марки, як об’єкта інтелектуальної власності, здійснює передачу права на її використання – за грошову винагороду або безкоштовно.
Наші фахівці розроблять договір про передачу прав на торговельну марку оперативно (в чітко обумовлені терміни) і за прийнятною вартістю.
Договір про передачу прав на авторські та суміжні права: важливі аспекти
Той факт, що майнові права інтелектуальної власності, авторські права – не виняток, можуть бути відчужені (передані) іншій особі передбачено в Цивільному Кодексі України, а саме в його 1107 статті, а також в Законі України «Про авторське право і суміжні права» (ст. 31). Відповідно до їхніх положень автор твору чи будь-яка інша особа, що має на нього авторські права, може безперешкодно перевідступити їх другій стороні – повністю або частково. Ця процедура оформляється шляхом укладення договору, який відповідно до українського законодавства складається в письмовій формі. У разі якщо ця прописна істина не виконується, договір про передачу прав на авторські та суміжні права вважається неукладеним.
Грамотно складена авторська угода містить наступні положення:
- термін і територія її дії;
- предмет договору – майнові права інтелектуальної власності, які за його допомогою відчужуються;
- розмір винагороди автору і порядок її оплати;
- інші обставини, які на думку сторін повинні бути прописані в документі.
Що стосується реєстрації договору про передачу прав на авторські та суміжні права, то ця процедура може бути здійснена за бажанням як однієї зі сторін, так і обох учасників угоди. Відсутність у подібного документа державної реєстрації жодним чином не впливає на його законність. У тому числі не виключає права сторін на звернення до суду з позовною заявою.
І ще одна важлива деталь: в Україні діловодство здійснюється державною мовою, в тому числі й розробка договорів про передачу прав інтелектуальної власності. Тому щоб не ускладнювати собі життя, скористайтеся нашими послугами. Адже завдяки багаторічній практичній діяльності ми здатні захистити ваші інтереси та права на вищому рівні.
Розробка договору про передачу прав на патент: що в ньому вказати та де зареєструвати?
Законодавством України передбачена можливість передачі іншій особі патенту на винахід, корисну модель або промисловий знак. Щоб переуступити права власності на патент на законних підставах, необхідно укласти договір між нинішнім власником і правонаступником. Ще на стадії розробки в ньому слід вказати таку інформацію:
- реквізити підписантів документа – справжнього власника патенту та майбутнього його власника;
- номер і точну назву винаходу, корисної моделі або промислового зразка, вказані в патенті;
- права та обов’язки сторін;
- умови передачі прав на об’єкт інтелектуальної власності.
У тому випадку, якщо патентом володіють відразу кілька осіб (фізичних або юридичних), то будь-які дії, пов’язані з відчуженням прав на нього здійснюються тільки після досягнення домовленості між усіма його співвласниками. Іншими слова, кожен з них може розпоряджатися подібним об’єктом інтелектуальної власності на свій розсуд. Але разом з тим не має можливості передавати іншій особі право на його використання без згоди всіх його співвласників.
Якщо в кінцевому підсумку всі домовленості будуть досягнуті, після підписання договору про передачу прав на патент, його в обов’язковому порядку необхідно зареєструвати в Міністерстві економіки України. Ця процедура триває два місяці з моменту подачі документа у відповідне відомство. Звичайно, за умови, якщо він складений правильно. В іншому випадку терміни реєстрації можуть збільшитися. Щоб цього уникнути, розумно заздалегідь звернутися до експертів в цих питаннях – фахівців холдингу професійних послуг «ЗКГ». Ми із задоволенням допоможемо вам розробити юридично грамотний договір про передачу прав інтелектуальної власності (в тому числі й на патент) і надамо послуги з представництва протягом періоду реєстрації.
Які переваги передачі прав на торговельну марку?
Передача прав на торговельну марку відкриває перед власником широкий спектр можливостей та переваг:
- Комерційна вигода: Однією з основних переваг є можливість отримання відразу фінансової винагороди. Замість довгострокового отримання прибутку від використання марки, власник може отримати одноразовий платіж, який може бути інвестований в інші проєкти.
- Стратегічне партнерство: Передача прав на торговельну марку може сприяти створенню стратегічних партнерств. Інша компанія може використовувати цю марку для розширення своєї діяльності, що, своєю чергою, може призвести до спільних проєктів і співпраці.
- Зменшення ризиків: Передача прав допомагає зменшити ризики, пов’язані з можливими юридичними претензіями від інших сторін. Власник може уникнути дорогих судових розглядів та конфліктів.
- Підсилення бізнес-відносин: Передача прав може служити основою для майбутніх партнерських відносин, злиттів або поглинань. Це може відкрити нові ринки, ресурси та можливості для росту.
- Оптимізація управління активами: Власник може зосередитися на управлінні іншими активами або напрямками діяльності, передавши права на торговельну марку.
Враховуючи всі ці переваги, передача авторських прав на торговельну марку може стати стратегічно важливим рішенням для бізнесу.
Як правильно укласти договір на передачу авторських прав?
Укладання договору на передачу авторських прав вимагає врахування ряду особливостей та нюансів. Ось декілька ключових рекомендацій, як правильно укласти такий договір:
- Визначення сторін: Чітко вкажіть імена та реквізити сторін, які укладають договір.
- Об’єкт договору: Детально опишіть, які саме авторські права передаються. Це може бути право на відтворення, розповсюдження, публічне виконання тощо.
- Термін дії договору: Вкажіть, на який термін передаються права. Це може бути тимчасова передача або безстрокова.
- Вартість передачі прав: Визначте суму або інші умови оплати за передачу прав.
- Гарантії та відповідальність: Вкажіть гарантії автора щодо відсутності правових претензій до твору від третіх осіб.
- Порядок вирішення спорів: Вкажіть механізм вирішення можливих спорів, наприклад, через арбітражний суд.
- Інші умови: Можна включити додаткові умови, такі як конфіденційність, порядок зміни та розірвання договору.
Для укладання договору рекомендуємо звернутись до юридичних консультантів ЗКГ, що спеціалізуються на авторському праві. Вони допоможуть правильно сформулювати всі пункти договору, враховуючи інтереси обох сторін та особливості конкретного твору.
Як правильно передавати права інтелектуальної власності на IT-продукт?
Правильна передача прав інтелектуальної власності на IT-продукт є важливим процесом, який вимагає глибокого розуміння юридичних нюансів та особливостей ринку IT. Щоб забезпечити ефективний та безпечний процес передачі, слід враховувати наступні рекомендації:
- Визначення сторін: Чітке визначення сторін договору допоможе уникнути будь-яких непорозумінь у майбутньому. Важливо вказати повні реквізити обох сторін, їх юридичний статус та представництво.
- Деталізація об’єкта договору: Опишіть IT-продукт максимально детально, включаючи його технічні характеристики, функціональні можливості та інші важливі особливості.
- Термін дії та географічні обмеження: Вкажіть, на який термін передаються права, а також чи є географічні обмеження для їх використання.
- Вартість та умови оплати: Детально описуйте умови оплати, можливі знижки, штрафи та інші фінансові аспекти угоди.
- Гарантії та відповідальність: Важливо чітко визначити гарантії, які надає розробник, а також відповідальність обох сторін у разі порушення умов договору.
- Додаткові умови: Врахуйте особливості вашого продукту та бізнесу. Можливо, вам потрібно буде включити умови про підтримку, оновлення або навчання користувачів.
- Підписання акту приймання-передачі: Цей документ стане додатковим підтвердженням факту передачі прав і допоможе уникнути спорів у майбутньому.
- Звернення до спеціалістів: Не займайтеся самостійним складанням договору без консультації з юристами. Вони допоможуть врахувати всі юридичні нюанси та захистити ваші інтереси.
З урахуванням цих рекомендацій, передача прав інтелектуальної власності на IT-продукт буде здійснена правильно, що забезпечить захист інтересів обох сторін договору.