fbpx

Ліцензія на працевлаштування за кордоном: як отримати

За останні 10-15 років проблема трудової міграції набула загрозливих масштабів для України. Кількість наших співгромадян, що виїжджають в пошуках роботи за кордон, стала обчислюватися мільйонами. Основні напрямки міграції – це Східна і Західна Європа, Канада, Америка та інші країни. Несподівана пандемія змусила багатьох повернутися на батьківщину. Але після її закінчення фахівці прогнозують ще більший відтік робочої сили за кордон. Це стосується як кваліфікованих фахівців, так і представників робітничих професій. За таких обставин послуги компаній, які виступають посередниками у працевлаштуванні за кордоном, стануть ще більш популярними. Щоб надавати їх на законних підставах, необхідно оформити ліцензію на працевлаштування за кордоном.

Документи для отримання ліцензії

Те, що суб’єкт господарювання повинен отримати ліцензію, що дозволяє працевлаштовувати українських громадян за кордоном, зазначено в п. 20 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності». Для отримання ліцензії заявнику раніше було необхідно звернутися в Мінсоцполітики. З 10 березня 2020 року ліцензування посередницької діяльності буде здійснюватися Міністерством економіки України.

Для отримання дозволу потрібно підготувати ряд документів. Їх перелік залежить від схеми працевлаштування. Умовно пакет документів можна розділити на три основні категорії. Перша з них – це документи безпосередньо від компанії-заявника. Перелік такий:

 • заява, складена відповідно до затвердженого зразка;
 • відомості про місце здійснення господарської діяльності компанії, яка планує надання послуг;
 • довідка, яка свідчить про відсутність контролю з боку держав-агресорів;
 • опис документів.

Отримання ліцензії, що дозволяє надання посередницьких послуг при працевлаштуванні за кордоном, також вимагає і пакет документів від іноземної компанії-партнера:

 • документ з інформацією про компанію;
 • проєкт трудового договору;
 • якщо є договори з профспілками, то вони також надаються. У разі їхньої відсутності інформація про це теж повинна бути вказана.

При отриманні ліцензії необхідно подати документ, який підтверджує факт співпраці між українською та іноземною компанією, яка буде працевлаштовувати українських громадян. У такому документі немає потреби, якщо контракт укладається безпосередньо з тією компанією, в якій працюватимуть українці. Додатковий договір укладається і в тому випадку, якщо в процедурі бере участь ще один суб’єкт – іноземний посередник. Мета такого документа – регулювання відносини між сторонами. При цьому зовнішньоекономічний контракт укладається з компанією-посередником, а не з кінцевим роботодавцем.

Зовнішньоекономічний контракт складається українською та англійською мовами або мовою країни працевлаштування. Проєкт самого трудового договору також складається двома мовами. Необхідно простежити за тим, щоб його умови надавали мінімальні гарантії, передбачені як українським законодавством, так і нормативно-правовою базою країни працевлаштування.

Всі документи, що надходять від іноземних партнерів, необхідно легалізувати, перевести на українську мову та нотаріально завірити. Необхідність апостиля визначається правовими відносинами України і країни-роботодавця. Якщо Україна має з цими державами договір про взаємне визнання документів, то апостиль не знадобиться.

Одна з умов отримання ліцензії – наявність в штаті фірми-посередника кваліфікованого юриста. Але якщо такої можливості немає, то як альтернатива багато підприємців передають такі обов’язки на аутсорсинг юридичним компаніям чи адвокатським бюро. Компанія ЗКГ має багаторічний успішний досвід в наданні подібних послуг.

Коли отримувати ліцензію обов’язково?

Отримати ліцензію необхідно суб’єктам господарювання в таких випадках:

 • скерування громадян України на роботу за кордон;
 • укладення договору про послуги посередника;
 • консультування з питань посередництва у сфері закордонного працевлаштування.

Оформлення ліцензії на працевлаштування за кордоном дає такі переваги, як можливість на абсолютно законних підставах здійснювати свою професійну діяльність і бути конкурентоспроможними в цій ніші на ринку працевлаштування.

Кому ліцензія на працевлаштування за кордоном не потрібна?

Не всі сфери діяльності, пов’язані з працевлаштуванням, вимагають отримання ліцензії. Вона не знадобиться в такому випадку:

 • посередництво у працевлаштуванні здійснюється тільки на території України;
 • з питань працевлаштування проводяться тільки консультації або здійснюється рекламування послуг іноземних компаній;
 • надання послуг в оформленні віз.

Щоб отримати додаткову інформацію про необхідність оформлення ліцензії, рекомендуємо звернутися до фахівців нашої компанії.

Вартість ліцензії на працевлаштування за кордоном

Термін розгляду документів становить 10 робочих днів. Після закінчення цього терміну приймається рішення про видачу ліцензії або відмову. Вартість оформлення дозволу становить 1 прожитковий мінімум для працездатної особи на момент оплати. Плата вноситься протягом 10 робочих днів після того, як було прийнято рішення про видачу ліцензії. Отже, в разі відмови платити непотрібно. Якщо ж після прийняття позитивного рішення плата не була внесена, то ліцензія анулюється. Термін дії документа необмежений.

У яких випадках потрібно вносити зміни в ліцензію?

Ліцензіат зобов’язаний звернутися в Мінекономіки в таких випадках:

 • зміна в найменуванні юридичної особи, реорганізація, зміна особистих даних ФОП;
 • зміна директора підприємства або його заступника;
 • зміна місця знаходження офісу;
 • поява нового контрагента або заміна теперішнього;
 • зміна переліку документів, які повинні додаватися до ліцензії;
 • зміна будь-якої іншої інформації.

Звернутися з приводу внесення змін необхідно протягом 30 днів після їхньої появи.

В яких випадках ліцензію можуть анулювати?

Рішення про анулювання приймається на підставі таких фактів:

 • подача відповідної заяви ліцензіатом;
 • припинення юридичної особи або ФОП;
 • смерть ФОП в разі відсутності правонаступників;
 • виявлення фактів порушення умов ліцензії;
 •  відсутність оплати за ліцензію.

Також припинення ліцензії можливе і в деяких інших випадках, встановлених чинним законодавством.

(1 - 5.00 - 5)
Підписатися на новини

Підпишіться на щотижневий дайджест новин і будьте в курсі подій без зайвого спаму

Я приймаю умови про обробку і захист перосональних даних і даю згоду на їх обробку.
X