fbpx

Реєстрація, структурування, ліквідація бізнесу

контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”

+38 (032) 247-01-00+38 (067) 000-13-27 е-mail: yp@zkg.ua

Реалії сучасних процесів офіційного створення ТОВ і ліквідації бізнесу в Україні за останні роки змінилися не дуже сильно, хоча деякі нововведення все ж наявні. Загалом реєстрація ТОВ, як і будь-якого нового підприємства, стала простішою і відбувається набагато оперативніше завдяки впровадженню інформаційних технологій та сучасних електронних систем обробки даних. Водночас ліквідація бізнесу донині є процесом тривалим і непростим. Як правильно оформляти й закривати компанію? Що врахувати, аби заощадити час і не потрапити під дію штрафів і санкцій? Як легко, швидко і грамотно спочатку зареєструвати, а потім без проблем змінювати структуру і форму підприємства в процесі його розвитку і зростання? На ці та інші питання відповідають консультанти адвокатського бюро “Яновський та Партнери”.

Відкрити ТОВ протягом дня: міф чи реальність?

Стрімкий розвиток програм фінансування, платіжних систем, логістичних рішень в Україні та світі, Інтернет і соціальні мережі призвели до того, що практично будь-яку бізнес-ідею можна оперативно втілити в життя. Тож усе більше винаходів і якісних продуктів перетворюються в реальні стартапи. Водночас питання офіційного створення ТОВ є наріжним, оскільки будь-який бізнес, аби стати успішним, повинен, як мінімум, бути абсолютно легальним. Запити в мережі «Реєстрація ТОВ» і «Відкрити ТОВ» з’являються все частіше. Проте багато підприємців допускають масу примітивних помилок уже на етапі створення ТОВ. Це не дивно, якщо врахувати, що на старті бізнесу фінансові та людські ресурси обмежені, а увагу власників і ТОП-менеджерів сфокусовано на розробці економічної стратегії й позиціонуванні власних товарів і послуг на ринку, пошуку та залученні цільової аудиторії, тестуванні пілотних продуктів тощо. Ось чому вже на цьому етапі вкрай доцільно заручитися підтримкою досвідченого юриста, який допоможе правильно підготувати й подати пакет документів на реєстрацію ТОВ, порадить, яку краще форму бізнесу й види діяльності обрати в кожному конкретному випадку.

Порядок реєстрації юридичної особи

Багато бізнесів стартують зі створення ФОП, перетворюючись у ТОВ із метою розширення й диверсифікації бізнесу, запуску власного виробництва, отримання патентів і виходу на зовнішні ринки сусідніх країн. Відкрити ТОВ — зовсім не те саме, що зареєструвати фізичну особу-підприємця. Як мінімум, перед реєстрацією ТОВ необхідно визначити:

  1. Як буде називатися ваше ТОВ? Назва повинна бути написана українською мовою без використання літер англійського та інших алфавітів.
  2. Хто є власником товариства з обмеженою відповідальністю й на яких умовах? Це буде одна особа, якій належить ідея, чи кілька, включно з основними інвесторами? Як у такому випадку буде розподілятися між учасниками капітал компанії? Від цього безпосередньо залежить порядок і розмір дивідендів, які будуть отримані в майбутньому.
  3. Де буде зареєстрована фірма? Товариство з обмеженою відповідальністю обов’язково повинно мати юридичну адресу. Як правило, це адреса головного офісу або розташування виробничих потужностей. Часто підприємці цікавляться, чи можлива реєстрація ТОВ за адресою орендованого офісу? Так, юристи в Адвокатському бюро “Яновський і партнери” часто реєструють ТОВ за адресою орендованої нерухомості. Водночас врахуйте, що для успішного створення ТОВ необхідно мати офіційний правильно оформлений договір оренди приміщення, яке надалі буде юридичною адресою компанії.
  4. Чим буде займатись новостворене ТОВ і якими будуть його офіційні види діяльності згідно з КВЕД? Чи варто вибирати конкретний вид діяльності або їх може бути декілька, а також скільки допускається взагалі видів діяльності українським законодавством? Усе залежить від конкретного типу підприємства, його цілей і майбутніх завдань. Фахівці Адвокатського бюро “Яновський і партнери”  рекомендують реєструвати від чотирьох до семи видів діяльності, які однозначно будуть або можуть згодом здійснюватись компанією на ринку України та світу.
  5. Кого призначити директором товариства з обмеженою відповідальністю? Чи необхідно відразу наймати бухгалтера? Які ще посади є обов’язковими на етапі реєстрації ТОВ? Щоби відкрити ТОВ, абсолютно необхідно визначитися з головною посадою — Директора товариства з обмеженою відповідальністю. Це може бути один із власників або найманий співробітник. Директор ТОВ несе повну відповідальність за діяльність підприємства: як фінансову, так і будь-яку іншу. Щодо бухгалтера, українське законодавство не зобов’язує наймати його на етапі створення ТОВ. Функції бухгалтера, принаймні на початковому етапі становлення компанії, може виконувати директор. Відповідно до статутних документів в обов’язковому порядку вносять дані тільки про особу директора. Ніякі інші посади є необов’язковими для того, щоби ви могли відкрити ТОВ.
  6. Що краще: створення ТОВ-платника ПДВ або навпаки? Це індивідуально й дуже залежить від планів і цілей компанії. Кожен випадок краще розглядати окремо, аби вибрати максимально ефективну для нього систему оподаткування.
  7. Реєстрація ТОВ відбувається онлайн або необхідно нести документи до офіційної інстанції й чекати в чергах? На даний момент в Україні успішно функціонують обидва підходи. Ви можете підготувати всі документи у відповідній формі й подати їх до органів державної реєстрації особисто або відправити поштою. Якщо ж паперова тяганина й черги не для вас, можна пройти весь шлях онлайн. В обох випадках ціна найменшої помилки — відмова в реєстрації й необхідність проходити весь шлях ще раз. Тому раціонально цю функцію покласти на плечі досвідчених фахівців, витративши власний час на організацію виробництва і збуту, а також отримання прибутку.
  8. Які документи обов’язково потрібно підготувати для реєстрації ТОВ? Для запуску процедури реєстрації ТОВ необхідно надати пакет таких документів:
  • статут товариства з обмеженою відповідальністю;
  • протокол зборів учасників із зазначенням назви, форми власності, адреси реєстрації підприємства, результати обрання або призначення директора товариства з обмеженою відповідальністю, порядку й частки розподілу капіталу між засновниками;
  • паспортні дані засновників;
  • форма № 1 про подачу на державну реєстрацію ТОВ;
  • заява про обрання форми оподаткування підприємства.

Внесення даних до Єдиного держреєстру відбувається протягом доби. Директор або представник товариства з обмеженою відповідальністю отримає виписку з держреєстру, щойно всі етапи реєстрації ТОВ будуть пройдені. З цього моменту підприємство може повноцінно функціонувати на ринку.

Реорганізація й ліквідація ТОВ

Реорганізація й ліквідація підприємства за своєю суттю схожі і відрізняються лише в деяких деталях. Фактично реорганізація підприємства є припиненням існування одного підприємства і створенням нової юридичної особи, за винятком хіба що форми реорганізації підприємства, за якої відбувається виділення окремої юридичної особи з діючого бізнесу. Найчастіше на практиці трапляється ліквідація підприємства шляхом приєднання до юридичної особи. Таке зазвичай відбувається під час запуску власного виробництва або, навпаки, у разі, коли виробнича компанія сама виходить на ринок збуту. Також нерідкі випадки створення суміжного бізнесу, наприклад:

  • запуск сервісу доставки для таксі;
  • відкриття напрямку навчання на основі салону краси, ресторану, редакції;
  • створення сервісів із виховання та розвитку дітей на базі школи.

У наші дні практично будь-який бізнес прагне диверсифікуватися і пропонувати більшу кількість товарів і послуг для своєї цільової аудиторії. Ліквідація ТОВ шляхом приєднання дозволяє мікробізнесам об’єднуватись, а їхнім власникам — інтегрувати нове ТОВ під більш масштабні ідеї, фінансові ресурси й канали збуту.

Законом встановлено єдиний порядок ліквідації підприємства. Ціна на закриття фірми залежить від того, чи будете ви особисто займатися паперовою роботою й подачею документів до державних інстанцій або залучите фахівців. Щодо повної ліквідації підприємства для припинення будь-якої економічної діяльності на його базі, то тут найчастіше підприємцям потрібна допомога юристів. У Адвокатському бюро “Яновський і партнери” вам допоможуть оперативно провести закриття підприємства з мінімальними втратами часу. Найменш енерго- і ресурсозатратний варіант — експрес-ліквідація товариства з обмеженою відповідальністю. Вона триває, як правило, один-два дня. Досвідчені юристи допоможуть правильно скласти заявку на ліквідацію й підготувати повний пакет документів, щоби закрити фірму без виснажливих перевірок.

(5 - 5.00 - 5)
X