Розблокування податкових накладних: як оскаржити відмову в їх реєстрації?
З огляду на те, що останнім часом почастішали випадки відмови в реєстрації податкових накладних з боку ДПС (причому це торкнулося навіть тих власників бізнесу, у яких він добре налагоджений), все більше бізнесменів задумуються над питаннями: як та в які терміни оскаржити подібне рішення податківців? Як бути, якщо прийнято незадовільне рішення за скаргою? Як розрубати цей «гордіїв вузол», вам стане ясно після прочитання нашого матеріалу.
Скарга на відмову в реєстрації податкової накладної: порядок її складання
Відмова в реєстрації податкової накладної – це ще не «вирок». Оскільки у вас, як у добросовісного платника ПДВ, є законне право оскаржити таке рішення податкового органу. А зробити це можна як в судовому, так і в адміністративному порядку. Що стосується процедури адміністративного оскарження, то вона регламентується Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджений Постановою КМУ №1165 від 11.12.19 р. Згідно з цим документом скарга на негативне рішення комісії регіонального рівня подається:
- не пізніше, ніж через 10 робочих днів, наступних за днем отримання відмови в реєстрації податкової накладної. Однак в деяких випадках термін його оскарження може бути збільшений. Це стає можливим, наприклад, якщо платник податків в зазначений період часу перебував за межами України або в місцях позбавлення волі, був обмежений у свободі пересування внаслідок арешту, полону або через будь-які інші подібні непереборні обставини, чи знаходився у розшуку (був визнаний безвісно відсутнім);
- у вищий орган – в центральну комісію, до участі в якій також залучається уповноважена особа Мінфіну. Прийняте нею рішення, яке надсилається платнику податків, набирає чинності в день його винесення. При цьому, якщо скаргу задоволено комісією центрального рівня в повному обсязі, податкова накладна (розрахунок коригування) одразу ж вноситься до Єдиного реєстру податкових накладних.
Не варто також забувати й про те, що термін розгляду скарги становить 10 календарних днів, обчислення яких починається з моменту її отримання уповноваженим податковим органом, без можливості його продовження. Причому, якщо податківці не надають відповідь платнику податків по закінченню 10 діб, на 11 день вона вважається повністю задоволеною, тобто в цьому випадку діє принцип «мовчазної згоди». Однак якщо ініціатор скарги передумає оскаржувати рішення по блокуванню податкової накладної, він може її відкликати, подавши відповідну заяву.
Якщо ж говорити безпосередньо про складання самої скарги, то в ній необхідно:
- обов’язково вказати актуальний номер й дату рішення, що оскаржується. Ці відомості можна отримати з квитанції про відмову в реєстрації податкової накладної, надісланої податківцями;
- детально викласти причини незгоди з рішенням регіональної комісії, наводячи відповідні аргументи;
- зробити позначку, яка свідчить про те, що цей документ не оскаржувався в судовому порядку. (Важливо: якщо така процедура проводилася, право на адміністративне оскарження втрачається);
- назвати свою вимогу – скасування рішення комісії регіонального рівня й проведення реєстрації податкової накладної;
- долучити до скарги всі документи, запитувані податківцями. Їхній перелік є у квитанції про блокування податкової накладної;
- підписати скаргу власноруч або уповноваженим представником. У цьому випадку мова йде про кваліфікований електронний підпис (КЕП). При чому, якщо оскарженням рішення займається довірена особа, з’являється необхідність в поданні додаткового документа – завіреної копії довіреності, що підтверджує його повноваження.
Скарга, складена з урахуванням всіх вищезазначених вимог, направляється в ДПС тільки в електронному варіанті через особистий кабінет платника податків.
Відмова в реєстрації податкових накладних: як подати документи на розблокування податкової накладної?
Навіть найдобросовісніший платник податків сьогодні не застрахований від відмови в реєстрації податкових накладних. Саме тому, якщо вас спіткала подібна доля, не варто впадати у відчай. Навпаки, краще предметно і методично зайнятися розблокуванням податкових накладних. При цьому аби гарантовано отримати успішний результат, доцільно довіритися досвідченим професіоналам з «Західної Консалтингової Групи», які не тільки швидко сформують потрібний пакет «розблокувальних» документів, але й оперативно направлять його податківцям для прийняття рішення. І все це ви можете отримати при мінімальних фінансових витратах.
Однак якщо ви все-таки приймет рішення і скажете собі самостійно здійснити розблокуванням податкових накладних, рекомендуємо орієнтуватися на наступний порядок дій:
- в першу чергу важливо зрозуміти, що послужило підставою для відмови в їх реєстрації. У тому випадку, якщо блокування податкових накладних сталося через визнання підприємства ризикованим, перш за все, варто сфокусуватися на виведенні його з даного статусу. Щоб цього домогтися, необхідно подати до податкової відповідну інформацію й документи. Однак складність полягає в тому, що універсального переліку необхідних документів немає. Тут все дуже індивідуально й залежить не тільки від спеціалізації компанії, але й від конкретної ситуації. Це можуть бути й копії договорів, й акти виконаних робіт, й накладні про відвантаження або отримання товару, й тому подібні первинні або розрахункові документи;
- якщо ж реєстрація податкової накладної припинена через виявлення ознак ризикованості тієї чи іншої господарської операції, то в ДПС потрібно надавати не тільки письмові пояснення, але й документальні підтвердження її законності.
Зверніть увагу на той факт, що пакет документів, призначений як для виведення компанії зі списку ризикових, так і для розблокування податкових накладних, направляється в комісію регіонального рівня. Саме вона уповноважена приймати подібні рішення.
Якщо процедура оскарження рішення податківців в адміністративному порядку увінчалася успіхом, то датою реєстрації податкової накладної вважається не день її розблокування, а власне дата внесення її до Єдиного реєстру податкових накладних. Цей момент важливо враховувати під час заповнення податкової декларації. Зокрема:
- продавець зобов’язаний зареєструвати податкове зобов’язання в тому періоді, коли операція мала місце. Таким чином, сам факт розблокування податкової накладної для нього нічого не змінює;
- покупець показує операцію в поточній податковій декларації.
Втім, крім позитивного результату, вас також може чекати й відмова в задоволенні вашої скарги. Як бути та що робити при подібному фіналі, поговоримо про це далі.
Відмова в задоволенні скарги: що робити?
На жаль, в окремих випадках центральна комісія ДФС відмовляє в задоволенні скарги платника податків щодо розблокування податкової накладної. Єдиний вихід з ситуації, що склалася – звернення до суду з адміністративним позовом. У цьому випадку важливо правильно його скласти. Він повинен включати наступні компоненти:
- мотивоване прохання щодо скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної;
- згадку про зобов’язання податкового органу внести подібний документ до Єдиного реєстру податкових накладних;
- чітку аргументацію всіх ваших вимог, підкріплену відповідною документацією.
Крім усього іншого, на цьому етапі важливо не лише дотриматися термінів подачі позовної заяви (максимально можливий період – 6 місяців), а також правил підсудності, але й коректно розрахувати судовий збір. В іншому випадку позовна заява про оскарження рішення податківців, що стосується відмови реєстрації податкової накладної, може навіть не потрапити на розгляд.
Оскарження рішень податкових органів: переваги співпраці з кваліфікованими юристами і бухгалтерами компанії «ЗКГ»
Зіткнулися з необхідністю оскарження рішення податківців в частині відмови в реєстрації податкових накладних? У такому випадку вам краще звернутися до кваліфікованих юристів і бухгалтерів з холдингу професійних послуг компанії «ЗКГ». Маючи за плечима колосальний запас знань та великий практичний досвід, ми допоможемо вам:
- з’ясувати реальні причини блокування податкових накладних;
- провести своєчасне оскарження рішень податківців, що стосуються відмови в їхній реєстрації (як в адміністративному, так і в судовому порядку) згідно з усіма вимогами чинного законодавства;
- в найкоротші терміни вивести підприємство зі списку ризикових.
Мало того, ми не просто допоможемо правильно скласти й вчасно подати скаргу, грамотно підготувати позовну заяву та зібрати всі необхідні документи для суду, а підтримаємо вас на всіх етапах реєстрації податкових накладних, сприяючи у роз’ясненні будь-яких питань, що виникають на цьому шляху. Причому надамо допомогу як бізнесменам зі Львова, так і з будь-яких інших куточків нашої країни, навіть із найвіддаленіших. Не пропустіть можливість подбати про власну компанію прямо зараз, звернувшись до істинних професіоналів – справжніх експертів в галузі податкового права.