fbpx

Реєстрація авторських прав

контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”

+38 (032) 247-01-00+38 (067) 000-13-27 е-mail: yp@zkg.ua

Авторське право — основні тонкощі процесу його реєстрації

 

Ще не так давно авторське право в Україні сприймалось більшістю як спосіб самореалізації та самоствердження автора, як інструмент підвищення його значущості і авторитетності в галузі творчості. Тому для українців практика використання авторського права як реального дієвого механізму була вкрай не характерною. Однак і тут світові тенденції зробили свою справу. Вони повністю змінили світогляд українців. Тепер авторське право має значно ширше сприйняття. А особливо в сучасному світі, коли комп’ютерні та інформаційні технології стрімко розвиваються.

Річ у тім, що сьогодні кожен з нас, сам того не підозрюючи, може стати творцем якої-небудь інтелектуальної праці. Комп’ютерна програма, стаття в соціальній мережі, фотографія або будь-який інший результат діяльності творчої людини може виявитися об’єктом авторського права. Однак щоб автору отримати можливість розпоряджатися своїм твором, захищати його від неправомірного використання іншими особами, право на авторство необхідно юридично зафіксувати.

Функції реєстрації авторського права в Україні покладено на Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ), функції якого наразі виконує Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), який перебуває в підпорядкуванні Міністерства економіки України. Основні документи, що регулюють це питання в нашій країні, – Цивільний кодекс України, Закон України «Про авторське право і суміжні права» та Бернська Конвенція. Але якщо із законодавчою базою все більш-менш зрозуміло, то, як правильно оформити авторство знає далеко не кожен. Саме тому, зупинимося на цьому питанні більш детально.

 

Авторське право: що це таке і які переваги дає його реєстрація?

 

В Україні авторським правом називають набір суб’єктивних виняткових прав, що дозволяють автору художніх, цифрових, наукових і літературних праць не тільки охороняти і захищати результати власної творчої діяльності, а й отримувати за їхню експлуатацію матеріальну винагороду. Звичайно ж, згідно з українським законодавством право на авторство на той чи інший твір з’являється вже з моменту його створення і не передбачає обов’язкової реєстрації. Однак в разі виникнення різних спірних або конфліктних ситуацій автору твору доведеться доводити факт його авторства. Найчастіше відбувається це в суді. Тому, щоб згодом уникнути судових позовів, краще заздалегідь оформити авторство у встановленій формі.

Отримавши офіційний документ – свідоцтво про реєстрацію авторського права, яке засвідчує авторство і право власності на твір, можна розраховувати на наступні переваги:

  • на залучення до відповідальності третіх осіб за порушення авторства, тобто за несанкціоноване використання об’єкта авторського права;
  • на визнання авторства не тільки в Україні, але і в країнах-учасницях Бернської конвенції. А це цілих 176 держав;
  • на спрощення процедури внесення об’єкта авторського права як до Митного реєстру, так і в Статутний капітал підприємства;
  • на можливість передачі авторських прав у спадщину;
  • на спрощене делегування майнових прав. А саме: на передачу прав власності третім особам або надання їм дозволу на використання того чи іншого об’єкта інтелектуальної власності.

Таким чином, свідоцтво – єдиний переконливий інструмент, що дозволяє автору твору підтвердити свої авторські права на нього, попередити його несанкціоноване використання та укласти угоду на отримання винагороди за його експлуатацію.

 

Авторське право: основні його види

 

Що стосується класифікації авторських прав, то українським законодавством передбачені такі види:

  1. майнові. До них належить виключне право на використання твору, а також на дозвіл або заборону використання твору іншими особами. Головна особливість майнових авторських прав – вони можуть бути відчужені або передані у тимчасове користування. Крім того, вони підлягають охороні протягом усього життя автора і 70 років з моменту його смерті. Після закінчення цього часу твір стає суспільним надбанням;
  2. немайнові: вони охороняються безстроково і передбачають наступні права:
  • вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора як на творі, так і на всіх його примірниках, а також під час будь-якого його публічного використання;
  • забороняти згадування свого імені під час публічного використання твору в тому випадку, якщо він як автор твору бажає залишитись анонімом;
  • право на вибір псевдоніма і необхідність його згадки не тільки на творі, а й на всіх його примірниках, а також під час будь-якого публічного його використання;
  • вимагати збереження цілісності твору і протидіяти всякому його спотворенню, зміні або будь-якому іншому посяганню на нього, яке в результаті здатне зашкодити репутації автора.

Виходячи з усього вищесказаного, поняття «авторське право» має одночасно розглядатись як право автора твору, а також як право законного його володільця.

 

Способи захисту авторських прав в Україні

 

Одним з найпопулярніших і надійних способів правового захисту авторського права в Україні сьогодні вважається реєстрація – збереження або депонування твору в спеціальному органі. Подібна процедура, зокрема, передбачає фіксацію наступних даних:

  • інформацію про автора;
  • назву твору;
  • дату його реєстрації.

При цьому, передаючи об’єкт авторського права на зберігання (депонування), його творець може вилучити з нього окремі частини. Але за умови, що це не буде перешкоджати ідентифікації твору.

Отже, якщо ви – творча особистість, у якої маса креативних ідей і задумів, втілених в реальних працях, у цьому випадку вам неодмінно варто подбати про завтрашній день, зареєструвавши авторські права на них. Тим більше що подібна процедура коштує в нашій країні відносно недорого.

Оформивши реєстраційні документи сьогодні, які обійдуться вам в незначну суму, згодом на використанні ваших творів іншими особами ви зможете заробити набагато більше. Крім того, це допоможе заощадити чималу суму грошових коштів, в яку може вилитися судовий спір, пов’язаний з несанкціонованим використанням вашої інтелектуальної власності.

Разом з тим, справедливо буде згадати про способи захисту авторських прав в Інтернеті. А все тому, що сьогодні кількість інтернет-користувачів невпинно зростає. Однак перш ніж поговорити про них, зупинимося на основних заходах щодо запобігання крадіжки об’єктів інтелектуальної власності у Всесвітній павутині. До них належать такі:

  • використання авторських міток для контенту. Зазвичай, останній кадр ролика дає можливість встановити ваше безумовне авторство. Він може служити доказом під час судових тяжб, пов’язаних з порушенням авторського права в мережі;
  • укладання договорів з усіма без винятку учасниками творчого процесу. Завдяки цьому вам вдасться уникнути тієї ситуації, коли кілька осіб одночасно вважають, що вони можуть законно володіти і розпоряджатися контентом;
  • ухилення від розміщення об’єктів авторського права на відкритих інтернет-майданчиках. Це допоможе уникнути того, що вони з’являться у «вільному плаванні» по безмежному інформаційному простору.

Що ж стосується способів захисту інтернет-контенту, то їх – сила-силенна. Але найбільш популярними сьогодні є такі:

  • всілякі ідентифікаційні коди. Наприклад, для захисту фонограм підходить ISBN код. Фільми та інші аудіовізуальні твори захищаються за допомогою ISAN. Крім того, сьогодні існує маса інших шифрів, що дозволяють захистити твори від несанкціонованого їхнього використання третіми особами в Інтернеті;
  • електронний цифровий підпис. Він є своєрідним ідентифікатором автора, тому відразу ж дозволяє виявити порушення авторського права в мережі.

Звичайно ж, цей список може бути доповнений безліччю пунктів. Адже сучасні IT-технології це дозволяють.

 

Як оформити авторські права в Україні?

 

Порядок реєстрації авторських прав та отримання відповідного свідоцтва передбачає наступні етапи:

  • подання комплекту документів у НОІВ;
  • оплата збору за подання заявки в установленому розмірі;
  • перевірка правильності заповнення всіх необхідних для реєстрації авторського права документів на відповідність встановленим вимогам;
  • прийняття рішення за заявою;
  • сплата державного збору за видачу свідоцтва;
  • отримання реєстраційного документа;
  • публікація відомостей про видачу свідоцтва на авторство в офіційному бюлетені НОІВ.

Вся процедура оформлення авторського права займає близько двох-трьох місяців. Що стосується списку документів, необхідних для подання заяви, то в нього входить:

  • зразок твору в матеріальній формі. Так, музичний твір подається у вигляді звукозапису, фонограми чи нотного запису. Літературна праця представляється на паперовому або електронному носії, як і малюнки, фотографії, карти і плани. Якщо ж потрібно оформити авторство на програмне забезпечення або комп’ютерну програму, така інтелектуальна власність подається у вигляді вихідного тексту;
  • заява на реєстрацію авторського права, що містить відомості про автора українською мовою. А саме: ПІБ і адреса особи;
  • довіреність на представництво інтересів заявника у відповідних інстанціях.

Якщо ж авторство оформляється на третю особу, яка з самого початку не є автором твору, в цьому випадку додатково необхідно представити документ, що підтверджує приналежність його майнових прав.

 

Реєстрація авторських прав: кваліфікована допомога досвідчених юристів

 

Звичайно ж, процедура реєстрації авторських прав в Україні не настільки складний і трудомісткий процес. Однак навіть він має певні тонкощі. Тому, якщо ви – зайнята людина, у якої абсолютно немає часу з ними розбиратися, довіртеся справжнім професіоналам з компанії АБ “Яновський і партнери” холдингу «Західна консалтингова група».

Будучи добре знайомими з усіма процедурними нормами процесу оформлення авторських прав в Україні, наші юристи допоможуть зібрати і підготувати належним чином всі необхідні для отримання свідоцтва документи. Тим самим мінімізуючи ризик отримання відмови в його видачі.

(11 - 4.91 - 5)
X