fbpx

Припинення підприємницької діяльності суб’єкта господарювання ФОПа: професійний супровід на всіх етапах закриття підприємця

контакти Адвокатського бюро “Яновський і партнери”

+38 (032) 247-01-00+38 (067) 000-13-27

е-mail: yp@zkg.ua Viber Messenger Telegram

Підприємницька діяльність – це самостійна активна господарська діяльність окремих громадян або їхніх об’єднань, здійснювана ними систематично з метою отримання певних доходів. Але, як і будь-який інший вид діяльності, підприємництво – це завжди ризик. Адже дуже часто трапляється так, що воно не приносить очікуваного прибутку. Внаслідок цього суб’єкт підприємницької діяльності (СПД) змушений в добровільному порядку припинити власну господарську діяльність. І хоча сьогодні позбутися підприємницького статусу можна вже за одну добу, у більшості підприємців, які зіткнулися з необхідністю закриття власної справи, виникає з цього приводу безліч запитань. А саме: яка процедура закриття ФОП (фізичної особи-підприємця)? Коли доречне тимчасове припинення підприємницької діяльності? З цими та іншими питаннями, пов’язаними з ліквідацією СПД, допоможуть розібратися кваліфіковані спеціалісти Адвокатського бюро «Яновський і партнери» холдингу професійних послуг «Західна консалтингова група». Наші досвідчені юристи не лише зорієнтують підприємців, як правильно закрити ФОП, але й безпосередньо займуться підготовкою реєстраційної картки, яка необхідна в процесі державної реєстрації припинення фізичною особою підприємницької діяльності. До того ж, за необхідності ми пропонуємо нашим клієнтам допомогу та професійний супровід в процесі вирішення наступних супутніх питань, з якими неминуче стикаються підприємці в момент ліквідації СПД:

 • звільнення з підприємства працівників з наступним повідомленням про це державної служби зайнятості;
 • підготовка та подання до органу доходів і зборів майнової декларації та ліквідаційного звіту ЄСВ;
 • здійснення звірки щодо наявності непогашених податкових та грошових зобов’язань: задоволення вимог кредиторів та стягнення заборгованості з боржників (у разі необхідності);
 • написання заяви до органу ДФС щодо проведення позапланової документальної перевірки та підготовка до неї або безпосередня участь в ній;
 • складання необхідної документації та її подання для зняття з реєстрації підприємців – платників ПДВ або єдиного податку, суб’єктів ЗЕД;
 • закриття всіх поточних банківських рахунків, пов’язаних з ФОП;
 • знищення печаток та штампів тощо.

Завдяки тісній співпраці суб’єкта господарювання з юристами Адвокатського бюро «Яновський і партнери» в процесі ліквідації фізичної особи-підприємця не виникне жодних проблем.

Закриття ФОП в Україні: порядок припинення підприємницької діяльності

Якщо ви з тієї чи іншої причини вирішили закрити власну справу, але не знаєте з чого почати, неодмінно зверніться за допомогою до професіоналів. Саме такими досвідченими фахівцями є співробітники Адвокатського бюро «Яновський і партнери» холдингу професійних послуг «Західна консалтингова група», які із задоволенням зорієнтують вас у порядку закриття ФОП, що працюють як на єдиному податку, так і на загальній системі оподаткування. Отже, і для тих і для інших підприємців процедура закриття підприємницької діяльності передбачає наступні кроки:

 • подання фізичною особою-підприємцем заяви держреєстратору щодо припинення ним підприємницької діяльності;
 • складання і здача річних звітів, якщо такі не були подані раніше;
 • сплата ЄСВ та єдиного податку за той місяць, в якому СПД подав заяву на закриття ФОП – для підприємців-«спрощенців»;
 • сплата ЄСВ – для платників, які використовують загальну систему оподаткування;
 • подання ліквідаційних звітів;
 • закриття банківських рахунків.

Зупинимось на кожному з цих етапів більш детально.

Порядок подання заяви держреєстратору

Першим кроком по припиненню будь-якої підприємницької діяльності є подання державному реєстратору суб’єктом господарювання заяви, на основі якої ним виноситься рішення про закриття приватного підприємця. Подібний документ може подаватися двома способами:

 • у паперовому вигляді: така заява надається заявником особисто або відправляється поштою. Але, пам’ятайте: якщо заява про припинення підприємницької діяльності адресується держреєстратору поштовим відправленням, то справжність підпису заявника має засвідчити нотаріус;
 • в електронній формі: в цьому випадку документ відправляється через електронний портал. Але скористатися подібним способом можуть лише ті ФОП, у яких є електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Подана СПД заява про припинення підприємницької діяльності розглядається державним реєстратором впродовж однієї доби з моменту її отримання. Після її розгляду та в разі відсутності підстав для відмови в державній реєстрації закриття ФОП, держреєстратор здійснює реєстраційну дію, вносячи відповідний запис до Єдиного державного реєстру (ЄДР). На підставі нього фізична особа втрачає статус суб’єкта господарювання.

Зняття ФОП з обліку ДФС, ПФУ та Держкомстату

З метою ліквідації підприємницького статусу ФОП має бути знятий з обліку в Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді та Держкомстаті. Підставою для цього є відомості з ЄДР, передані технічним адміністратором у відповідні служби в день їхнього внесення в систему. Датою зняття з обліку ФОП вважається день отримання даних про держреєстрацію припинення ним підприємницької діяльності. Держкомстат в день отримання таких відомостей повністю припиняє будь-які відносини з підприємцем. Що стосується остаточного зняття СПД з обліку в Пенсійному фонді, то це відбувається після проведення територіальними органами ПФ передбачених чинним законодавством перевірок страхувальника та здійснення остаточного розрахунку.

Втім державна реєстрація закриття ФОП не передбачає автоматичного зупинення зобов’язань, які виникли в момент провадження ним господарської діяльності перед органами ДФС. Адже фактично він все ще перебуває у них на обліку як платник податків, що отримував прибуток від підприємницької діяльності. А це значить, що фізична особа, не дивлячись на втрату статусу суб’єкта господарювання, має не лише своєчасно подати в податкову всю передбачену чинним законодавством звітність, але й сплатити туди всі необхідні податки та збори. І не лише ті грошові зобов’язання, які передбачені звітним періодом, але й ті, що виникли раніше, але не були погашені вчасно.

Подання податкової звітності та остаточні розрахунки з ЄСВ, податками та зборами

Залежно від того, на якій системі оподаткування працював ФОП – спрощеній або загальній – він відповідно був платником єдиного податку або ПДФО та військового збору. В тому випадку, якщо фізособа до моменту ліквідації СПД використовувала загальну систему оподаткування, вона впродовж 30 календарних днів з дати здійснення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності має подати податкову декларацію за останній базовий звітний період. В ній відображаються лише ті доходи, які були отримані від провадження господарської діяльності. Останнім базовим звітним періодом в цьому випадку вважається період з дня, який слідує за днем закінчення попереднього базового податкового періоду, до дня, що є останнім в календарному місяці, в якому була здійснена держреєстрація по припиненню СПД підприємницької діяльності. Важливо: звітним періодом для підприємців, які працювали на загальній системі оподаткування, є календарний рік. Виходячи з цього, сплатити військовий збір та ПДФО відповідно до поданої ними звітності, вони мають не пізніше 10 календарних днів з моменту її подання.

Для ФОП – платників єдиного податку, які припинили власну підприємницьку діяльність, базовим звітним періодом є той проміжок часу, коли відповідний контролюючий орган отримав з Єдиного державного реєстру відомості про закриття СПД. Таким чином, для платників єдиного податку І та ІІ груп звітним періодом є календарний рік, і вони звітують впродовж 60 календарних днів, які слідують за останнім календарним днем звітного року. Тоді як для єдинників ІІІ групи – календарний квартал. Вони мають надати звіт протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу.

Порядок зняття з обліку підприємця як платника ЄСВ аналогічний тому, який передбачено процедурою зняття його з основного місця обліку в органах ДФС, описаний вище. Однак варто зазначити, що нарахування та стягнення сум штрафів, пені та недоїмки з ЄСВ може відбуватися в будь-який час, адже строк давності щодо подібних грошових зобов’язань відсутній.

Закриття банківського рахунку

Як правило, після припинення підприємницької діяльності у колишнього підприємця залишаються відкритими його банківські рахунки. Але не біда. Державна фіскальна служба обов’язково повідомить фінансову установу про зняття з обліку цього ФОП, надавши їй дані про дату та номер відповідного запису, зробленого в ЄДР. Разом з тим, колишній суб’єкт господарювання або уповноважена ним особа повинна звернутися в банк з письмовою заявою про закриття поточного рахунку. Конкретні строки, в які СПД, що припинив господарську діяльність, має закрити банківський рахунок законом не передбачені. Але закономірно зробити це одразу ж після того, як в Єдиному державному реєстрі з’явиться запис про припинення ФОП підприємницької діяльності.

Як виявляється, закриття приватного підприємця – не таке вже і проста справа, в процесі якої можуть виникати безліч проблем, особливо на етапі «спілкування» з податковою. Але не варто засмучуватися. Спираючись на практичний багаторічний досвід фахівців з Адвокатського бюро «Яновський і партнери» холдингу професійних послуг «Західна консалтингова група», вам вдасться зовсім швидко (всього за добу) подолати цей шлях, успішно вирішуючи будь-які питання, пов’язані із ліквідацією ФОП як у Львові, так і в будь-якому іншому місті України.

(11 - 5.00 - 5)
Підписатися на новини

Підпишіться на щотижневий дайджест новин і будьте в курсі подій без зайвого спаму

X