fbpx
[get_banners]

Податки для чайників Модуль 4

Напишіть кроли вам зручно отримати дзвінок
[contact-form-7 id="3679" title="Отримати дзвінок"]
Заповніть опитувальник і отримайте безкоштовну консультацію і детальну письмову інформацію від нашого фахівця про умови надання послуг з бухгалтерського обліку
[contact-form-7 id="3678" title="Безкоштовна консультація"]
контакти Академії професійного бухгалтера
е-mail: apb@zkg.ua

Мета: отримати базові знання про існуючі види податків та основні принципи їх обчислення, звітування та сплату. Вивчити та отримати практичні навики щодо обчислення основних податків: Податок на прибуток, Податок на додану вартість, Єдиний податок, Податок на доходи фізичних осіб, Єдиний соціальний внесок та заповнення звітності по них.

Тривалість: 32 академічних години (8 занять по 4 академічні години)

Короткий опис. Рівень заступника головного бухгалтера/головного бухгалтера невеликого підприємства. Розуміння систем оподаткування; застосування основних принципів при обчисленні основних податків; правила та обмеження.  Податковий облік  юридичних осіб та ФОПів. Терміни звітування та сплати. Особливі операції: позики від засновника та інших осіб. Правила оподаткування перехідних операцій  при зміні системи оподаткування. Ситуаційні задачі з реальними прикладами для вирішення. Вибір оптимальної системи оподаткування для певного підприємства.

 Розглянемо докладніше, що можна отримати від цього модулю. Спочатку варто з’ясувати, що таке податок. Податки — це обов’язкові платежі, які сплачуються фізичними та юридичними особами до бюджету. Їхній розмір та термін сплати визначається вищим органом законодавчої влади. Податки стягуються для фінансового забезпечення діяльності держави, а також різноманітних муніципальних утворень. Їх необхідно відрізняти від зборів (мита). Податки — це стягнення, які носять безоплатний характер, а мито передбачає здійснення певних дій щодо осіб, які його сплачують.

Податкова система держави утворюється сукупністю всіх визначених податків, принципів, форм та методів, які застосовуються щодо них. Процес встановлення та стягнення податків регулюється податковим правом. Крім того, податки виконують такі основні функції:

  • фіскальна: переважна частина державних доходів складається саме з податків. Це є головна й найдавніша їхня функція. За їхній кошт здійснюється формування й мобілізація фінансових ресурсів держави. Вона реалізується через податковий контроль та податкові санкції. Завдяки їм податки збираються в максимальних сумах, а також здійснюється перешкоджання щодо їхньої несплати;
  • розподільча (соціальна): перерозподіл суспільних доходів. Внаслідок покладання податкового тягаря на сильніші категорії населення відбувається забезпечення незахищених категорій громадян;
  • регулююча: стимулювання (підтримка розвитку виробничих процесів через системи пільг та звільнення від податків) і дестимулювання економіки (за допомогою податкового тягаря встановлення перешкод для розвитку певних економічних процесів).

Отже, податки — це основа економіки будь-якої держави. Від того, наскільки грамотно вони будуть нараховані та сплачені, залежить стабільність та економічна безпека будь-якого підприємства. Мета цього навчального модулю — дати уявлення про різні види податків, які стосуються діяльності будь-якого підприємства.

Що таке ПДВ: особливості розрахунку та стягнення податку

Податок на додану вартість (ПДВ) — це непрямий податок, оскільки його включено в ціну товарів (робіт або послуг). Сплачує ПДВ покупець, а облік та перерахування до державного бюджету входить у коло обов’язків продавця (податкового агента). Якщо підприємство зареєстроване як платник ПДВ, то його облік складається з таких компонентів:

  • податковий кредит (вхідний ПДВ): це та сума, на яку підприємство може зменшити податкове зобов’язання за звітний період. Це є можливим у тому випадку, коли певна сума ПДВ була сплачена в складі вартості робіт, товарів та послуг, придбаних у іншого платника ПДВ, а також тоді, коли ПДВ був сплачений на кордоні митним органам. Чітко розуміючи, що таке податковий кредит і як діяти в кожному окремому випадку, кваліфікований бухгалтер зможе оптимізувати витрати підприємства;
  • податкове зобов’язання: у цьому випадку мається на увазі загальна сума податку, яка була нарахована платником у звітному періоді. Вона входить до складу вартості робіт, послуг, проданих або оплачених покупцем товарів.

Тож як рахувати ПДВ? До державного бюджету платник податку має перерахувати суму, яка є різницею між податковим зобов’язанням та кредитом. ПДВ — це не лише дуже потужна складова державного бюджету, але й ефективний інструменти стимулювання експорту. Підприємства, які виробляють товари для експорту, мають право отримати від держави відшкодування цього податку відповідно до підсумків своєї діяльності. Щодо того, як вирахувати ПДВ українським виробникам у цьому випадку, ще не дала чіткої відповіді жодна реформа. Тому відшкодування можуть отримати далеко не всі підприємства. Знання законодавчої бази і механізму нарахування та компенсації податку — одна з умов, як повернути кошти.

Щодо звітності по ПДВ, то платник має надати відповідну декларацію за звітний період. У разі щомісячного звітування декларація подається не пізніше 20 днів від останнього дня звітного періоду. Під час занять ми будемо розглядати як нараховується ПДВ на прикладах різних підприємств.

Єдиний податок

Єдиний податок — це спрощена система оподаткування. Впровадження цього механізму дало змогу замінити сплату окремих податків та зборів завдяки введенню спрощеного обліку та звітності. Підприємці мають можливість самостійно визначатися з тим, за якою системою сплачувати податки на доходи та здійснювати реєстрацію. Права на сплату єдиного податку не мають фізичні особи-підприємці, які не є резидентами.

Суб’єкти господарювання, які можуть працювати за єдиним податком, розподіляються на групи відповідно до законодавства. Усього в Україні існують чотири групи єдинників, до трьох із яких можуть відноситися фізичні особи-підприємці. Щодо четвертої групи, то такий вид оподаткування застосовується лише до юридичних особ, які є сільськогосподарськими товаровиробниками. Обирати групи можна залежно від критеріїв, окреслених законодавством. Також в Україні існує цілий перелік видів діяльності, які заборонено оподатковувати за спрощеною системою. Нарахування єдиного податку для платників різних груп відбувається за різними ставками. Програмою курсів передбачено теоретичні та практичні заняття, мета яких з’ясувати що таке єдиний податок та як його сплачувати.

Непрямі та прямі податки

До цієї категорії належать податки, які стягуються державою безпосередньо з отриманих платниками доходів або їхнього майна. Щодо їхнього виникнення, то саме прямі податки є найдавнішою формою оподаткування. Прямі податки також поділяються на дві групи:

  • реальні (майнові). Оподаткуванню підлягають: продаж, купівля або володіння майном;
  • особові.

В Україні сплачуються такі види прямих податків:

  • на доходи фізичних осіб;
  • на нерухомість;
  • на прибутки, отримані від відсотків;
  • на доходи від орендної плати, роялті, користування позиками та ін.

Встановити, що є прямим податком та як його правильно розраховувати, можна буде під час наших занять.

До непрямих податків відносяться податки на товари та послуги. Вони встановлюються у вигляді надбавки до ціни або тарифу. Їх сплачують споживачі, а в бюджет вносять продавці, інколи виробники.

Які податки сплачує ФОП

Порядок оподаткування фізичних осіб-підприємців був змінений наприкінці грудня 2016 року То ж нижче розглянемо, які податки сплачує ФОП на загальній системі оподаткування у 2017 році, або сплачуватиме у кожному наступному році Загалом система не зазнала значних змін. Вони торкнулися лише платників єдиного податку першої групи. Значні ж зміни відбулися в порядку сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), тобто податку до Пенсійного фонду. Щодо оподаткування, то, як і раніше, є дві системи — загальна та спрощена. Що стосується спрощеної, то така система може бути застосована до 3 груп ФОП. Підприємці, які належать до першої та другої групи, мають сплачувати чітко окреслену суму податку на місяць. Вона визначається в розмірі 10 % від мінімального прожиткового мінімуму для платників першої групи та 20 % — для другої групи. Водночас сума, яка підлягає сплаті, не залежить від розміру загального доходу підприємця. Щодо платників третьої групи, то фізичним особам доводиться сплачувати 5 % від свого доходу.

Щодо того, які податки платить ФОП у Пенсійний фонд, то в законодавстві відбулися принципові зміни. Якщо до 1 січня 2017 року ФОПи сплачували ЄСВ у розмірі не менше страхового внеску (22 % від мінімальної заробітної плати) за наявності доходу, то після означеної дати податок має бути внесений не залежно від результатів економічної діяльності підприємства, тобто навіть за відсутності доходу за звітний місяць.

Схема нарахування стала також залежати і від системи оподаткування. Це стосується того, які податки сплачує ФОП 2 та 3 груп. Якщо це загальна система, а також спрощені 2 та 3 групи, то ЄСВ зберігся на рівні страхового внеску. Для ФОПів, які працюють на спрощеній системі 1 групи, податок стягується в розмірі половини мінімального внеску. Більш детальну інформацію щодо того, які податки платить ФОП, ми також будемо розглядати під час занять. Також увага буде приділена питанню сплати податків ФОП за найманих працівників. У загальному ж можна підбити підсумок, що із нововведенням зареєстровані підприємці, які не здійснювали діяльності, були змушені негайно провести процедуру припинення, інакше мали б сплачувати ЄСВ незалежно від результатів діяльності. Зі зростанням мінімальної заробітної плати сума податку також буде зростати.

Податки, які сплачують підприємства

Відповідно до Податкового кодексу України підприємства сплачують такі види податків:

  • податок на прибуток: об’єктом оподаткування виступають прибутки підприємства, отримані не лише на території України, але й за її межами;
  • податок на додану вартість: включений продавцем до ціни товарів та послуг;
  • податок на доходи фізичних осіб: платниками є фізичні особи — працівники, які отримують заробітну плату на підприємстві, а також одержувачі подарунків, пільг, допомоги та інші особи;
  • ЄСВ: фактично не є податком, оскільки його сплата не регулюється Податковим кодексом, але соціальний внесок є досить серйозним навантаженням на підприємство;
  • плата за землю: податок сплачують власники та орендарі земельних ділянок, які знаходяться в комунальній власності;
  • екологічний податок: плата за забруднення довкілля.

Також підприємства сплачують різні місцеві податки, збори за першу реєстрацію транспортних засобів, рентну плату за користування надрами, за використання води, лісових та інших ресурсів.

Повний зміст програми

 

№ п/п Назва теми Тривалість

(академ.  год.)

1. Податковий кодекс України. Огляд існуючих систем оподаткування. Взяття на облік в органах ДФС як платника податків. Терміни подання звітності по податках та терміни сплати податків. Види податків. Терміни подання звітності по податках та терміни сплати податків. 1
2. Податковий облік у юридичних осіб та СПД ФО. Відмінності та подібності. Застосування тих чи інших податків. Обмеження. 1
3. Податок на додану вартість. Загальні поняття щодо нарахування та сплати ПДВ. Податкова накладна. Правила виписки та реєстрації в ЄРПН. Формула по ПДВ. Облік на ПДВ рахунку. 3
4. Податкове зобов’язання та база нарахування. Стандартні операції та особливі моменти. Визначення місця постачання. Податковий кредит та підтверджуючі документи. Особливості блокування реєстрації ПН. Бюджетне відшкодування. Заповнення податкової декларації з податку на додану вартість. 5
5. Податок на прибуток. Основні моменти визначення доходів та витрат. Принципи обчислення податку та звітування. Заповнення декларації з податку на прибуток. 4
6. Спрощена система оподаткування. Правила обчислення єдиного податку та визначення бази для оподаткування. Ведення книги обліку доходів та витрат. Звітність: формування, подача та сплата податку. Обмеження застосування спрощеної системи. Заповнення Звіту для платників єдиного податку (ФОПа та ЮО) 6
7. Податок на доходи фізичних осіб та Єдиний соціальний внесок у підприємницькій діяльності. Платники, податкові агенти, умови сплати та форми звітування. Заповнення форми 1Ф, Декларації для ФОПа на загальній системі оподаткування. 5
8. Особливі операції: позики від засновника та інших осіб. Правила оподаткування перехідних операцій  при зміні системи оподаткування. Задача на вибір оптимальної системи оподаткування. 3

ТЕСТИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ НА МОДУЛЬ 4

4.1 Загальна система оподаткування для ФОПа передбачає:

А) доходи відображаються за методом нарахування, а витрати за касовим методом

Б) доходи та витрати відображаються за касовим методом, відповідно підтверджуючі документи – мають підтверджувати лише факт оплати

В) вони є платниками ПДВ, лише за бажанням (у разі добровільної реєстрації платником)

Г) касові апарати для них не обов’язкові

Д) жодна відповідь не вірна

4.2 Облік податку на додану вартість :

А) є різним для юридичних та фізичних осіб

Б) є однаковим для юридичних та фізичних осіб

Г) для юридичних осіб є більш трудомістким

Д) для фізичних осіб є більш трудомістким

4.3 Спрощена система оподаткування

А) не передбачена для суб’єктів ЗЕД

Б) не передбачена для інтернет магазинів

В) не передбачена для фінансових установ

Г) жодна відповідь невірна

Д) всі відповіді вірні

4.4 Загальна система оподаткування для юридичних осіб

А) не передбачає віднесення до витрат сум ПДВ, у складі ціни придбання

Б) передбачає віднесення до витрат сум ПДВ, у складі ціни придбання лише у випадку, коли підприємство не є платником ПДВ

В) передбачає віднесення до витрат сум ПДВ, у складі ціни придбання, лише у частині неоподатковуваних операцій

Г) всі відповіді вірні

Д) всі відповіді невірні

4.5  Право на податковий кредит за належним чином зареєстрованою ПН зберігається:

а) протягом 365 днів з дати виписки ПН

б) протягом 365 днів з дати реєстрації ПН

в) протягом 180 днів

ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ 

Про детальні умови тренінгової програми – склад послуг, тривалість, дата, місце проведення, імена тренерів та їх компетенцію, можна дізнатися звернувшись в компанію.

Для реєстрації на тренінги зателефонуйте будь-ласка до нас в офіс за телефонами:

+38 (032) 247-11-47+38 (067) 672-54-09

е-mail: apb@zkg.ua

(1 - 5.00 - 5)
X