fbpx
[get_banners]

Необхідність чи обов’язок ТОВ і ТДВ оновити свої статути для захисту від рейдерства?

In: Адвокатске бюро Яновський і партнери, Корпоративне право, Статті правова тематика 26 Apr 2023

Реформа захисту від рейдерства ТОВ: оновлення статутів та впровадження вимог у 2023 – 2024 роках

У новітньому розвитку українського законодавства щодо  ТОВ і ТДВ, останні зобов’язані оновити свої статути відповідно до вимог нового закону.

Основні зміни та вимоги нового закону:

Законодавство не передбачає обов’язкових термінів для ТОВ та ТДВ щодо оновлення статутів чи зміни внутрішніх правил, але нові можливості стосовно електронного голосування, захисту від рейдерських дій та спрощення управління фірмою стануть доступними тільки для тих компаній, які привели свої статути та внутрішні правила у відповідність до нових законів. Без оновлень у внутрішніх документах багато інновацій, найбільш корисні з яких ми описали нижче, не будуть функціонувати.

Окрім цього, Закон передбачає нову вимогу до статутів ТОВ та ТДВ, які тепер мають включати положення про облік часток ТОВ та ТДВ у системі обліку, яку веде Центральний депозитарій цінних паперів. Статути відтепер заснованих ТОВ та ТДВ обов’язково мають включати таке положення.

Закон про ТОВ та ТДВ доповнюється статтею 15-1 Облік часток товариства.

Суть норми наступна

  1. Учасники компанії можуть в будь-який час згідно з цим Законом прийняти рішення про ведення обліку часток компанії в системі обліку часток або припинення такого обліку, який проводиться Центральним депозитарієм цінних паперів на підставі договору з компанією, у порядку, визначеному Комісією.
  2. Суб’єктом, уповноваженим на проведення системи обліку часток, є Центральний депозитарій цінних паперів. Облік та внесення змін до системи обліку часток проводяться виключно в електронному форматі.
  3. Датою початку та закінчення контролю часток компанії в системі обліку часток є дата внесення відповідних даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
  4. Процедура переведення контролю часток компанії в систему обліку часток, процедура ведення та внесення змін до системи обліку часток, надання інформації з неї, процедура надсилання повідомлень учасникам компанії, процедура припинення контролю часток компанії в системі обліку часток встановлюються Комісією.

Особа вважається виконавцем зобов’язання щодо надсилання повідомлення учасникам компанії через систему обліку часток, якщо вона виконала всі дії, передбачені Комісією, для забезпечення надсилання такого повідомлення.

Корисність та безпека депозитарної системи для розміщення часток ТОВ та ТДВ.

Депозитарна система – це система, яка забезпечує облік, зберігання та розміщення активів, таких як частки ТОВ та ТДВ. Депозитарна система складається з депозитаріїв, які є фінансовими установами, що мають ліцензію на надання депозитарних послуг.

  1. Забезпечення централізованого обліку часток: депозитарій відповідає за облік та зберігання часток компанії, що забезпечує прозорість та надійність даних про власників часток.
  2. Захист від рейдерських атак: депозитарій здійснює контроль за операціями з частками, що ускладнює можливість неправомірного захоплення активів компанії.
  3. Зручність управління активами: депозитарій надає учасникам можливість проводити операції з частками через спеціальні інтерфейси або додатки, що спрощує управління активами.

Принципи розміщення часток в депозитарній установі:

  1. Відкриття рахунку: власник часток повинен відкрити особистий рахунок в депозитарії, де будуть зберігатися його частки.
  2. Передача документів: власник часток передає депозитарію документи, що підтверджують його право власності на частки, та інформацію про компанію.
  3. Реєстрація часток: депозитарій реєструє частки на особистому рахунку власника та забезпечує їх зберігання та облік.

Підготовчі дії:

  1. Обрати депозитарну установу, з якою плануєте співпрацювати, та перевірити її ліцензію на надання депозитарних послуг.
    1. Ознайомитися з умовами надання депозитарних послуг, тарифами та іншими вимогами, що стосуються реєстрації часток в обраному депозитарії.
    2. Підготувати необхідні документи, які підтверджують право власності на частки та інформацію про компанію, що можуть вимагатися депозитарною установою.
    3. Звернутися до обраної депозитарної установи з метою відкриття особистого рахунку, передачі документів та реєстрації часток.

    Вартість послуг депозитарію може суттєво відрізнятися в залежності від обраної депозитарної установи, обсягу та характеру наданих послуг. Мінімальна вартість послуг може включати плату за відкриття рахунку та щомісячне обслуговування, в той час як максимальна вартість може охоплювати додаткові операції, такі як виконання корпоративних дій (наприклад, зміна розміру статутного капіталу, реорганізація компанії тощо), консультації та правове супроводження.

    Мінімальна вартість послуг депозитарію може стартувати від декількох сотень гривень за відкриття рахунку та щомісячне обслуговування. Максимальна вартість послуг може сягати декількох тисяч гривень, залежно від складності та обсягу додаткових операцій та послуг.

    Варто зазначити, що кожна депозитарна установа може встановлювати власні тарифи на послуги, тому перед вибором депозитарію рекомендується ознайомитися з тарифами та умовами співпраці декількох установ, щоб обрати найбільш вигідний та зручний варіант для вашої компанії.

    Також слід пам’ятати, що після реєстрації часток в депозитарії, будь-які операції з частками (передача, зміна прав власності тощо) можуть здійснюватися лише через цю депозитарну установу, тому вибір надійного та професійного партнера є важливим кроком для забезпечення безпеки та стабільності вашої компанії.

Суттєво змінено поняття у Статті 7 профільного закону – Корпоративний договір

суть наступна

  1. Корпоративний договір подається як угода, в рамках якої учасники компанії зобов’язуються здійснювати свої права та повноваження певним способом або утримуватися від їх використання (далі -Корпоративний договір), укладається у письмовій формі. Корпоративна угода може бути платною або безплатною. Додатковими учасниками корпоративної угоди можуть бути сама компанія та треті сторони. Корпоративна угода, яка не відповідає цим критеріям, є недійсною.

{Перша частина статті 7 зі змінами, внесеними відповідно до Закону № 1667-IX від 15.07.2021; у редакції Закону № 2465-IX від 27.07.2022}

Для ТОВ і ТДВ вводиться нове поняття і орган – рада директорів.

Це зрозуміло і логічно, за аналогією з акціонерними товариствами, що уніфікує і робить зрозумілішими принципи корпортивного управління.

Про це йдеться у статті 39-1. профільного закону.

  1. Незалежним членом органу компанії є фізична особа, яка відповідає вимогам статті 67 Закону України “Про акціонерні товариства” і не піддається впливу інших осіб при прийнятті рішень під час виконання своїх обов’язків.
  2. Статут компанії може встановлювати додаткові критерії для незалежних членів наглядової ради та невиконавчих членів колегіального виконавчого органу.
  3. У разі створення наглядової ради, незалежні члени можуть бути обрані до її складу.
  4. У разі створення колегіального виконавчого органу, до його складу можуть бути обрані виконавчі або невиконавчі директори.
  5. Невиконавчий член колегіального виконавчого органу – ради директорів (далі – невиконавчий директор) – фізична особа, обрана членом ради директорів компанії, яка виконує функції контролю, управління ризиками та нагляду за діяльністю компанії та виконавчими директорами. Невиконавчий директор не має права втручатися в оперативну діяльність компанії інакше, ніж участю у прийнятті рішень радою директорів або комітетом (у разі його створення). Невиконавчий директор може бути незалежним членом такого виконавчого органу.
  6. З невиконавчими та виконавчими директорами може бути укладено цивільно-правовий або трудовий договір (контракт).
  7. Якщо протягом строку своїх повноважень невиконавчий директор або незалежний директор перестає відповідати вимогам
X