fbpx
[get_banners]

Як продовжувати відносини з працівником в умовах воєнного стану?

In: Довідкові матеріали бухгалтерська тематика, Довідкові матеріали правова тематика, Зразок документа юридична практика, Проблема-рішення юридична практика, Статті правова тематика 04 Mar 2022 Tags: ,

Як продовжувати відносини з працівником в умовах воєнного стану?

 

В Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Деякі сфери бізнесу призупинили свою роботу. Багато людей з метою збереження свого життя і здоров’я залишаються вдома або покинули місце проживання.

Перед роботодавцями постало питання – як надалі взаємодіяти з працівниками і документувати такі відносини.

Зауважимо, що на дату опублікування цієї статті, спеціальні правила організації робочого процесу у зв’язку з запровадженням воєнного стану відсутні. Тому потрібно керуватись загальними нормами трудового законодавства.

 

Можливі наступні ситуації:

 

І. Підприємство продовжує здійснювати свою діяльність і працівники виконують свої трудові функції на робочому місці (наприклад, в приміщеннях роботодавця).

У такому разі не потрібне додаткове документальне оформлення нормальної роботи підприємства, якщо ніяких змін не відбулося. 

 

ІІ. Підприємство продовжує здійснювати свою діяльність, але працівники або їх частина з тих чи інших причин не можуть знаходитися на своїх робочих місцях:

 

  1. Дистанційна робота. У зв’язку з введенням на території України карантину через COVID-19 багато працівників вже перейшли на таку форму організації праці. При дистанційній роботі працівник може працювати навіть за кордоном.

Тому, якщо такий варіант допускає трудова функція (посада) працівника і працівник ще не працює віддалено, відносини оформляються на підставі заяви працівника і наказу роботодавця.

 

  1. Надання відпусток, зокрема:

– оплачуваних: щорічна основна, щорічна додаткова, соціальні (наприклад, одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років). 

Нагадуємо, що заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за 3 дні до її початку!

– без збереження заробітної плати: за угодою сторін (до 15 к.д. на рік) або на час встановленого в Україні карантину. Окремі групи працівників також можуть скористатись відпустками, які передбачені статтею 25 Закону України “Про відпустки”. 

Відпустка оформляється на підставі заяви працівника і наказу роботодавця.

 

  1. Якщо не можете зв’язатись з працівником будь-яким можливим способом та не маєте інших фактичних даних, що він працює віддалено, або відсутні підстави (письмові заяви, повідомлення) для відпустки, звільнення тощо —  відсутність такого працівника  табелюється кодом «НЗ» («відсутність з нез’ясованих причин»).

При цьому заробітна плата працівнику не нараховується, але трудовий договір не припиняється.

 

  1. Звільнення – відбувається в загальному порядку з підстав, визначених КЗпП України. 

Держпраці наголошує, що звільнення за прогул в умовах воєнного стану недопустиме!

 

ІІІ. Підприємство не може здійснювати свою діяльність

Оголошується простій на підставі наказу роботодавця.

Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП).

Оплата простою здійснюється в розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові окладу (ч. 1 ст. 113 КЗпП).

 

ІV. Рішення місцевих органів влади в умовах воєнного стану, які можуть стосуватись працівників: 

 

  1. Працівника призвали на військову службу або вони уклали контракт.

У такому разі видається наказ про увільнення працівника від роботи на підставі документів, що підтверджують призов (вступ) на службу. 

За працівником зберігається середній заробіток, місце роботи та посада (ст. 119 КЗпП).

 

  1. Працівників залучили до трудової повинності або суспільно корисних робіт. Роботодавець видає наказ про збереження за працівником робочого місця або посади (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”). 

Підстава — рішення місцевого органу влади або органу місцевого самоврядування. Всі рішення оприлюднюють на офіційний сайтах органів влади та органів місцевого самоврядування. 

Оплату праці у цьому разі здійснює держава. 

Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану визначений постановою КМУ № 753 від 13.07.2011 р.

X