Як продовжувати відносини з працівником в умовах воєнного стану?
В Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Деякі сфери бізнесу призупинили свою роботу. Багато людей з метою збереження свого життя і здоров’я залишаються вдома або покинули місце проживання.
Перед роботодавцями постало питання – як надалі взаємодіяти з працівниками і документувати такі відносини.
Зауважимо, що на дату опублікування цієї статті, спеціальні правила організації робочого процесу у зв’язку з запровадженням воєнного стану відсутні. Тому потрібно керуватись загальними нормами трудового законодавства.
Можливі наступні ситуації:
І. Підприємство продовжує здійснювати свою діяльність і працівники виконують свої трудові функції на робочому місці (наприклад, в приміщеннях роботодавця).
У такому разі не потрібне додаткове документальне оформлення нормальної роботи підприємства, якщо ніяких змін не відбулося.
ІІ. Підприємство продовжує здійснювати свою діяльність, але працівники або їх частина з тих чи інших причин не можуть знаходитися на своїх робочих місцях:
- Дистанційна робота. У зв’язку з введенням на території України карантину через COVID-19 багато працівників вже перейшли на таку форму організації праці. При дистанційній роботі працівник може працювати навіть за кордоном.
Тому, якщо такий варіант допускає трудова функція (посада) працівника і працівник ще не працює віддалено, відносини оформляються на підставі заяви працівника і наказу роботодавця.
- Надання відпусток, зокрема:
– оплачуваних: щорічна основна, щорічна додаткова, соціальні (наприклад, одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років).
Нагадуємо, що заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за 3 дні до її початку!
– без збереження заробітної плати: за угодою сторін (до 15 к.д. на рік) або на час встановленого в Україні карантину. Окремі групи працівників також можуть скористатись відпустками, які передбачені статтею 25 Закону України “Про відпустки”.
Відпустка оформляється на підставі заяви працівника і наказу роботодавця.
- Якщо не можете зв’язатись з працівником будь-яким можливим способом та не маєте інших фактичних даних, що він працює віддалено, або відсутні підстави (письмові заяви, повідомлення) для відпустки, звільнення тощо — відсутність такого працівника табелюється кодом «НЗ» («відсутність з нез’ясованих причин»).
При цьому заробітна плата працівнику не нараховується, але трудовий договір не припиняється.
- Звільнення – відбувається в загальному порядку з підстав, визначених КЗпП України.
Держпраці наголошує, що звільнення за прогул в умовах воєнного стану недопустиме!
ІІІ. Підприємство не може здійснювати свою діяльність
Оголошується простій на підставі наказу роботодавця.
Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП).
Оплата простою здійснюється в розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові окладу (ч. 1 ст. 113 КЗпП).
ІV. Рішення місцевих органів влади в умовах воєнного стану, які можуть стосуватись працівників:
- Працівника призвали на військову службу або вони уклали контракт.
У такому разі видається наказ про увільнення працівника від роботи на підставі документів, що підтверджують призов (вступ) на службу.
За працівником зберігається середній заробіток, місце роботи та посада (ст. 119 КЗпП).
- Працівників залучили до трудової повинності або суспільно корисних робіт. Роботодавець видає наказ про збереження за працівником робочого місця або посади (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”).
Підстава — рішення місцевого органу влади або органу місцевого самоврядування. Всі рішення оприлюднюють на офіційний сайтах органів влади та органів місцевого самоврядування.
Оплату праці у цьому разі здійснює держава.
Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану визначений постановою КМУ № 753 від 13.07.2011 р.