fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 04.05.2020 по 12.05.2020

In: Дайджести новин законодавства і практики 12 May 2020 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 04.05.2020 по 12.05.2020

 

Як отримати допомогу на дітей для ФОПам I і II групи?

Кабінет Міністрів  визначив умови призначення і виплати допомоги на дітей ФОПам, які належать до першої та другої групи платників єдиного податку:

  1. Умови отримання допомоги сплата ЄСВ за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації ФОП. Допомога на дітей не призначається на дітей, на яких виплачується компенсація послуги “муніципальна няня”. Одержання отримувачем інших видів допомоги, за винятком компенсації послуги “муніципальна няня”, не впливає на призначення та виплату допомоги на дітей.
  2. Призначення і виплату допомоги здійснюють органи соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання ФОП.
  3. Строк призначення допомоги – на період карантину та на 1 місяць після дати його скасування. 
  4. Допомога виплачується одному з батьків (опікуну) на кожну дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідних вікових груп станом на 1 січня 2020 р., і виплачується щомісяця за повний місяць.

Якщо дитині виповнилося 6 років у період виплати допомоги, то її розмір переглядається з урахуванням відповідного розміру прожиткового мінімуму з наступного місяця.

  1. Допомога призначається з місяця звернення і виплачується через установи уповноважених банків.
  2. Порядок подання документів. Заявник подає/надсилає органу соціального захисту населення заяву за встановленою формою у паперовій або електронній формі із зазначенням рахунку в установі уповноваженого банку та документи/відомості у паперовій або електронній формі.

У паперовій формі заявник подає такі документи:

  • копії свідоцтв про народження дітей віком до 10 років;
  • довідку з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7);
  • копію документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства);
  • копію рішення районної, районної у м. м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).

В електронній формі заявник подає такі документи/відомості:

  • фотокопії свідоцтв про народження дітей віком до 10 років або відомості про свідоцтва про народження дітей (серія, номер, дата видачі, прізвище, ім’я та по батькові дитини, прізвище, ім’я та по батькові батьків);
  • фотокопію довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7);
  • фотокопію документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства);
  • фотокопію рішення районної, районної у м. м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).

Якщо до заяви, поданої у паперовій формі, не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, які документи повинні бути подані додатково. Якщо зазначені документи будуть подані не пізніше ніж протягом 1 місяця з дня звернення за призначенням допомоги на дітей, така допомога призначається з місяця звернення.

  1. Строк розгляду документів – 3 робочих дні з дня отримання документів.

Про призначення допомоги на дітей чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення орган соціального захисту населення видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення, у тому числі в електронній формі (у раз подання заяви та документів в електронній формі).

  1. Виплата допомоги на дітей припиняється у разі:
  • позбавлення отримувача батьківських прав;
  • відібрання дитини в отримувача без позбавлення батьківських прав;
  • тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
  • перебування отримувача під вартою на час слідства, у місцях позбавлення волі, за рішенням суду, розшуку отримувача органами Національної поліції;
  • смерті дитини;
  • смерті отримувача.

Виплата допомоги на дітей припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини.

У разі зміни місця проживання отримувача допомоги на дітей виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання з місяця звернення до органу соціального захисту населення за новим місцем проживання.

 

Постанова КМУ від 22 квітня 2020 р. № 329 “Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми”

 

 


Як виконувати приписи Держпраці під час карантину?

У зв’язку з карантинними обмеженнями Держпраці надала роз’яснення. Зокрема, для усунення порушень нормативно-правових актів з охорони праці, викладених в приписі, не потребується спричиняти дії, що заборонені Постановою № 211, такі вимоги необхідно виконати у встановлені строки.

Стаття 10 Закону “Про захист населення від інфекційних хвороб” передбачає, що одним з основних принципів профілактики інфекційних хвороб є дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм при здійсненні будь-яких видів діяльності.

На виконання вимог Закону, постановою Кабміну № 211 на всій території України з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року встановлено карантин. Цією Постановою вноситься також ряд обмежень та заборон, що стосуються як пересування, так і провадження деяких видів діяльності.

Отже, якщо для усунення порушень нормативно-правових актів з охорони праці, викладених в приписі, не потребується спричиняти дії, що заборонені Постановою, такі вимоги необхідно виконати у встановлені строки. В іншому разі – виконання вимог приписів можливо відкласти на час дії обмежувальних заходів, якщо виявлені порушення не несуть безпосередню загрозу життю та здоров’ю працівників, а також за умови дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Крім того згідно зі статтею 29 Закону «Про охорону праці», в якій зазначено, що у разі неможливості повного усунення небезпечних та шкідливих для здоров’я умов праці роботодавець зобов’язаний повідомити про це відповідний орган державного нагляду за охороною праці. Він може звернутися до зазначеного органу з клопотанням про встановлення необхідного строку для виконання заходів щодо приведення умов праці на конкретному виробництві чи робочому місці до нормативних вимог. 

Відповідний орган державного нагляду за охороною праці розглядає клопотання роботодавця, проводить у разі потреби експертизу запланованих заходів, визначає їх достатність і за наявності підстав може, як виняток, прийняти рішення про встановлення іншого строку застосування вимог нормативних актів з охорони праці.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Держпраці

 

 


Які наслідки відпустки без збереження зарплати?Які наслідки відпустки без збереження зарплати?

ГУ ДПС в Івано-Франківській області пояснила що, якщо найманий працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати протягом повного календарного місяця роботодавцю необхідно подати до податкових органів Додаток 4 Звіту ЄСВ. 

Щодо сплати ЄСВ, ПДФО та військового збору, то їх сплачувати не потрібно, якщо за місяць найманому працівнику не нараховувались виплати зарплатного характеру (зарплата, відпускні, лікарняні тощо). У разі якщо найманій особі за відповідний місяць нараховувались певні суми зарплатних виплат, то відповідні податки і збори доведеться нарахувати й сплатити згідно чинного законодавства.

Крім того у ДПС наголошують, що саме по собі перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати не гарантує працівникам збереження на цей час страхового стажу. За працівниками зберігається лише їх робоче місце. А от щодо страхового стажу, то не втратять його лише ті працівники, за яких у розрахунку на місяць буде сплачено не менше, ніж мінімальний страховий внесок з ЄСВ у розмірі 1039,06 грн (4723 грн х 22%).

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС в Івано-Франківській області

 

 


Як не платити за оренду державного майна під час карантину?Як не платити за оренду державного майна під час карантину?

У Фонді державного майна повідомили, які дії слід вчинити, щоб звільнитися від сплати коштів за оренду державного майна на час карантину. Зокрема:

– перевірити у Постанові Кабміну № 211 чи поширюються заборони зі здійснення певного виду підприємницької діяльності на час карантину, за яким використовується державне майно за договором оренди;

– якщо так, то орендарю необхідно звернутись із заявою до орендодавця із проханням звільнити такого орендаря від орендної плати;

– після отримання звернення орендаря орендодавець спільно з балансоутримувачем майна, що є об’єктом договору оренди, здійснює обстеження орендованого приміщення з метою отримання доказів призупинення орендарем діяльності на об’єкті оренди, про що складається акт;

– на підставі заяви орендаря і складеного представниками орендодавця і балансоутримувача акту обстеження орендодавець приймає рішення про звільнення орендаря від сплати орендної плати на період карантину.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Фонду державного майна 

 

 


Закінчення строку дії договору не свідчить про його виконанняЗакінчення строку дії договору не свідчить про його виконання

Верховний Суд при розгляді справи пояснив, що зобов’язання, невиконане належним чином, продовжує існувати, незважаючи на закінчення строку дії договору.

Позивач звернувся до суду у зв’язку з тим, що після закінчення строку дії договору відповідачем як замовником послуг за цим договором не було забезпечено збереження вагону, що є власністю позивача. Тому відповідач повинен відшкодувати позивачу майнову шкоду у вигляді вартості такого вагону, суми понесених витрат на визначення вартості вагону та суми упущеної вигоди.

Суд першої інстанції позов частково задовольнив,  апеляційний суд скасував це рішення.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що строк дії договору закінчився, але позивач продовжував надавати відповідачеві послуги з організації перевезення вагоном, що підтверджують акти наданих послуг, рахунки фактури, документи про отримання позивачем оплати від відповідача, в яких є посилання на договір та складення яких позивач не заперечує.

Тобто, коли позивач звернувся до відповідача з листом, в якому повідомив про те, що вагон знаходиться на тимчасово окупованій території, тому залізницею буде пред’явлено вартість втраченого вагону для відшкодування товариству, зобов’язання між сторонами не припинилися та продовжували існувати.

 

Постанова КГС ВС від 9 квітня 2020 року у справі № 910/4962/18

 

Читайте статтю на тему:

Як правильно укласти будь-який договір

 


Рекомендації для роботи перукарень, магазинів і офісів під час карантинуРекомендації для роботи перукарень, магазинів і офісів під час карантину

З 11 травня в Україні послаблено карантинні заходи, зокрема, дозволено роботу перукарень, літніх майданчиків закладів громадського харчування, відвідування парків, торговельного і побутового обслуговування населення. У зв’язку з цим головний санітарний лікар затвердив тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів під час надання послуг в умовах карантину.

Тимчасові рекомендації розроблено для перукарень та салонів краси, закладів громадського харчування, торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами, дозволених видів діяльності, які передбачають приймання відвідувачів в офісних приміщеннях, при наданні стоматологічної допомоги, в закладах стаціонарної психіатричної допомоги, медико-соціального та соціального захисту населення.

Серед рекомендацій:

  • проведення температурного скринінгу всіх працівників та недопуск до роботи у разі виявлення температури понад 37,2° C або ознак респіраторних захворювань;
  • прийом клієнтів здійснюється виключно за попереднім записом з дотриманням часового інтервалу для виключення контакту між ними;
  • очікування черги ззовні приміщення з дотриманням принципів соціального дистанціювання (1,5 м);
  • організація на вході до закладу місць для обробки рук антисептиками;
  • одночасне перебування клієнтів у закладі з розрахунку не більше однієї особи на 5 (10) квадратних метрів площі зали обслуговування;
  • допуск клієнтів лише у засобах індивідуального захисту, зокрема респіраторі або масці (у тому числі саморобних);
  • між місцями надання послуг потрібно забезпечити дистанцію не менше 1,5 м;
  • персонал повинен обов’язково використовувати медичні маски або респіратор (без клапану) та одноразові рукавички;
  • після кожного клієнта проводиться дезінфекція і поточне прибирання поверхонь, до яких торкаються клієнти, та дезінфекції інструментів багаторазового використання.

Суб’єкти господарювання мають забезпечити персонал засобами індивідуального захисту та дезінфікуючими засобами.

Особи із групи ризику тимчасово відсторонюються від роботи (особи, які досягли 60-річного віку, особи, які мають хронічні захворювання, що пригнічують імунітет).

 

За матеріалами офіційного вебпорталу Ліга Закон

 

Читайте статтю на тему:

Обмеження і відповідальність за порушення правил карантину в Україні в поточному році


Як фізособі здавати в оренду свою нерухомість: роз'яснення ДПС Як фізособі здавати в оренду свою нерухомість: роз’яснення ДПС 

У Головному управлінні ДПС у Львівській області повідомили, що надання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм Податкового кодексу без реєстрації орендодавця фізичною особою – підприємцем.

У разі надання в оренду власного майна без реєстрації підприємцем податок складатиме 19,5% від суми орендної плати (18% – податок на доходи фізичних осіб та 1,5% – військовий збір).

У разі реєстрації підприємцем та обрання спрощеної системи оподаткування податок складатиме 944,60 грн. щомісячно або 5% від суми орендної плати відповідно для 2 та 3 груп платників єдиного податку.

Слід також зазначити, що фізичні особи – підприємці, які надають в оренду:

  • земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара;
  • житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів;
  • нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів 

не можуть застосовувати спрощену систему оподаткування.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Львівській області

 

Читайте статтю на тему:

 

 

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X