Оренда майна у фізичної особи

In: Статті бухгалтерська тематика, Статті податкова тематика 20 Nov 2017 Tags:

Бути чи не бути економії часу та коштів коли беремо в оренду нежитлове приміщення у фізичної особи

 

Юридична особа яка шукає в оренду нерухоме приміщення іноді натрапляє на цікаву, з точки зору економії коштів, пропозицію зі сторони фізичної особи – громадянина України.

 

 

 

 

Чи будуть виникати ризики при укладенні

договору нежитлового приміщення з фізичною особою?

Регулює відносини в випадку оренди майна Цивільний кодекс України – основний законодавчий акт. Фізична особа — власник майна має право передавати таке майно в користування іншим особам, у тому числі й юридичним особам. Проте під час укладення договору оренди варто було б врахувати:

  • впевнитись, що дане майно належить даній фізичній особі, перевіривши наявність документів, що підтверджують право власності на таке майно, що передається в оренду;
  • договір оренди нерухоме приміщення укладається у письмовій формі (ст. 793 ЦКУ);
  • договір підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню, якщо строк такого договору становить три чи більше роки (ст. 793 ЦКУ);
  • договір строк дії якого становить три чи більше років підлягає державній реєстрації, яку проводить нотаріус, та згідно якої сторонам надається витяг про державну реєстрацію (ст. 794 ЦКУ);

А що ж з податками?

Відповідно до пп. 164.2.5 ПКУ дохід від надання майна в оренду є оподатковуваним, тому під час нарахування та виплати орендної плати на користь фізичної особи підприємство-орендар виступає податковим агентом (п.170.1 ст.170 ПКУ) і повинно утримувати ПДФО із суми такого доходу та за його рахунок, у 2017 році ставка такого податку становить 18% (пп.168.1.1 ПКУ)

Аналогічний обов’язок покладено на підприємство і щодо утримання військового збору у 2017 році ставка такого збору становить 1,5% (підрозділ 10 розділу ХХ ПКУ).

Отже, одночасно з перерахуванням чи/або виплатою доходу, тобто орендної плати, юридична особа зобов’язана сплатити до бюджету ПДФО та ВЗ, за своїм місцезнаходженням які утримані з орендної плати (пп. 168.4.4 ПКУ).

Проте, не все так погано, є й приємна новина: ЄСВ (22%) при виплаті доходу фізичній особі при укладенні з нею договору на оренду нерухомого приміщення нараховувати та сплачувати не потрібно. Дохід у вигляді орендної плати, виплаченої на користь фізичної особи, не є базою нарахування ЄСВ.

Крім цього слід не забути відзвітувати в звітності за формою 1-ДФ про виплату фізичній особі доходу застосувавши відповідну ознаку «106».

Підводимо риску:

приймаючи рішення щодо укладення договору оренди нежитлового приміщення у фізичної особи слід пам’ятати про:

  • додаткові часозатратні обов’язки які виникають у зв’язку із тим, що юридична особа виступає у ролі податкового агента, та які б не мали місця при укладенні угоди з юридичною особою;
  • нотаріальне засвідчення та державну реєстрацію у певних випадках, що в свою чергу теж не маловартісне.

А чи зекономить такий договір гроші та час вирішувати звичайно власнику.

Підписатись на наші новини


X