fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин “Податки і облік” з 16.04.2018 пo 22.04.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики 23 Apr 2018 Tags: ,

Дайджест нoвин “Податки і облік”

з 16.04.2018 пo 22.04.2018

 

План-графік планових перевірок ДФСУ на 2018 рік (станом на квітень)

На офіційному сайті ДФСУ оприлюднено оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік. З урахуванням коригування (квітень 2018 року) викладено:

Розділ І плану-графіка “Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб”;

Розділ ІІ плану-графіка “Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів” з урахуванням коригування.

Розділ ІІІ плану-графіка “Документальні планові перевірки самозайнятих осіб” (завантажити) та розділ ІV плану-графіка “Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ПДФО, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (завантажити) залишено без змін.

 

 

Офіційний сайт ДФС України

 


Звіт про пільги слід не забути подати, вірно заповнивши

Cуми податків і зборів, які не сплачено суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, повинні обліковуватись таким платником податків (п. 30.6 ст. 30 ПКУ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1233 затверджено Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, та Звіт про суми податкових пільг, який визначає, що Звіт подається суб’єктом господарювання за 3, 6, 9 і 12 календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду.

У разі коли суб’єкт господарювання пільгами не користується, Звіт не подається (п. 3 Порядку).

Звіт заповнюється відповідно до вимог п. 4 Порядку, зокрема, у графах «Код пільги згідно з довідником пільг» та «Найменування податкової пільги» Звіту зазначаються код та найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг відповідно до Довідника пільг, форма та порядок ведення якого затверджуються Державною податковою службою та подається до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації.

При поданні Звіту про суми податкових пільг:

 • за 12 календарних місяців минулого року використовуються Довідники пільг станом на 01 січня поточного року;
 • за 3 календарних місяці поточного року — Довідники пільг станом на 1 квітня поточного року;
 • за 6 календарних місяців поточного року — Довідники пільг станом на 1 липня поточного року;
 • за 9 календарних місяців поточного року — Довідники пільг станом на 1 жовтня поточного року.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Київській області

 


Рішення про відмову в реєстрації ПН/РК можна оскаржити через електронний кабінет

ДФСУ впровадила новий сервіс – подання скарги на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації в електронному вигляді.

Створити та надіслати Скаргу, а також заяву про відмову від поданої скарги  платник має змогу через електронний кабінет.

Для формування Скарги або Заяви в електронному вигляді платник податків самостійно на власний розсуд може обрати будь-яке програмне забезпечення, яке формує вихідний файл відповідно до затвердженого формату (стандарту).

Скарга надсилається за формою J(F)1313201. До Скарги додаються документи про підтвердження реальності здійснення операцій за відмовленими ПН/РК коригування за формою J(F)1360102. Кожен документ, що додається до Скарги, надсилається окремим додатком у форматі pdf та повинен мати розмір не більше 2 мегабайт.

У разі відкликання Скарги до прийняття рішення комісією ДФС з питань розгляду скарг платник податків має право подати Заяву за формою J(F)1313301.

Електронні формати Скарги та Заяви розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність»/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення/Реєстр електронних форм податкових документів.

 

За матеріалами Прес-служби ДФС України

 

Дивіться відео на тему:

Нові критерії підприємств (мікро, малі, середні, великі)


Порядок формування переліку ризикових платників затверджено

Наказом ДФС України затверджено:

 • порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків;
 • рішення про врахування/неврахування Таблиці даних платника податків;
 • рішення про неврахування Таблиці даних платника податків.

Встановлено, що всі платники податків, які подають на реєстрацію ПН/РК до ПН в ЄРПН, перевіряються ДФС на відповідність критеріям ризиковості, які затверджено ДФС України та погоджено з Мінфіном України.

Керівники комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС, які приймають рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, забезпечують розгляд питань на засіданні Комісії щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків/виключення з переліку ризикових платників податків згідно з п. 1.6 Критеріїв.

 

Наказ ДФС України від 21.03.2018 № 144

 


Право на  податковий кредит по ПН із РК до неї

Фіскали нагадують: якщо ПН за операцією з постачання товарів/послуг було складено з порушенням норм ПКУ (містить помилки, які заважають ідентифікувати здійснену операцію), право на податковий кредит за такою операцією виникає у покупця на підставі зареєстрованого в ЄРПН РК до такої ПН, у якому виправлено такі помилки:

 

 • у разі своєчасної реєстрації РК в ЄРПН — у податковій декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, в якому складено розрахунок коригування, або за будь-який наступний звітний (податковий) період, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складання такої ПН;
 • у разі несвоєчасної реєстрації РК в ЄРПН — у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН, або будь-якого наступного звітного (податкового) періоду, але не пізніше ніж через 1095 днів з дати складання такої податкової накладної.

 

Підкатегорія «ЗІР» 101.13

 


РК слід складати із кодами УКТЗЕД і ДКПП, які діють на дату його складання

Фіскали роз’яснюють: у РК, складеному з 01.01.2017 до ПН, складеної до 01.01.2017, в обов’язковому порядку зазначається код товару згідно з УКТ ЗЕД/код послуги згідно з ДКПП, чинний на час складання такого РК.

 

Коди товарів згідно з УКТ ЗЕД затверджено Законом “Про Митний тариф України”, а коди послуг згідно з ДКПП визначені

у ДКПП (ДК 016:2010), затвердженому наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 №457.

Довідник умовних кодів товарів, які відсутні в УКТ ЗЕД розміщений на сайті ДФСУ.

 

Лист ДФСУ від 12.04.2018 №1545/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 


Поповнення рахунку платника в СЕА ПДВ з поточного рахунку іншої особи – неможливе

Фіскали зазначили,що згідно з п. 200-1.4 ПКУ на електронний рахунок платника зараховуються кошти:

 • з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру реєстраціної суми;
 • з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку;
 • з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення;
 • з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ, повернутих платнику податків.

Поповнення електронного рахунку платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, незалежно від наявності чи відсутності договору доручення, не передбачено.

 

Лист ДФСУ від 05.04.2018 №1452/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 

Дивіться відео на тему:

Курсові різниці для спрощеної системи


Отримання доходу фізичною особою від іншої фізичної особи

Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Податкова декларація про майновий стан і доходи за формою подається до фіскального органу за місцем реєстрації до 01.05.2018, в якій слід самостійно нарахувати ПДФО ставкою 18 % та військовий збір за ставкою 1,5 %.

ПДФО та військовий збір сплачуються такою фізичною особою самостійно до 01.08.2018 року.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Запорізькій області

 


Податкова знижка щодо витрати на лікування за 2017 рік відсутня

Фіскали роз’яснюють: податкова знижка щодо витрат, понесених платником ПДФО на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника ПДФО або члена сім’ї першого ступеня споріднення (пп. 166.3.4 п. 166.3 ст.166 ПКУ) за наслідками 2017 року платникам не надається, оскільки Закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування не набрав чинності.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Дніпропетровській області

 


Договір страхування життя інший, ніж довгостроковий та ПДФО

Фіскали нагадують: до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником ПДФО за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення у разі виконання певних умов, зокрема, під час страхування життя або здоров’я платника ПДФО у разі (пп. «а» пп. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 ПКУ):

 • дожиття застрахованої особи до дати чи події, передбаченої договором страхування життя, чи досягнення віку, передбаченого таким договором;
 • викупна сума в частині, що не перевищує суму внесених страхових платежів за договором страхування життя, іншого, ніж довгострокове страхування життя;
 • в разі страхового випадку — факт заподіяння шкоди застрахованій особі повинен бути належним чином підтверджений. Якщо застрахована особа помирає, сума страхової виплати, яка належить вигодонабувачам або спадкоємцям, оподатковується за правилами та ставками, встановленими для оподаткування спадщини (вигодонабувач прирівнюється до спадкоємця).

 

За матеріалами ГУ ДФС у Дніпропетровській області

 

Дивіться відео на тему:

10 ознак хаосу в бухгалтерії, як виявити?


Заповнення реквізиту «Призначення платежу» у платіжці при сплаті ПДФО за відокремлений підрозділ

Податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України, застосовується всіма юрособами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку.

Суми ПДФО, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період нараховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу (пп. 168.4.3 п.168.4 ст.168 ПКУ).

У разі, якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) ПДФО за такий відокремлений підрозділ, усі обов’язки податкового агента виконує юридична особа.

При цьому при перерахуванні (сплаті) ПДФО головним підприємством за неуповноважений відокремлений підрозділ (філію) у полі №3 “призначення платежу” платіжного доручення вказується код ЄДРПОУ такого головного підприємства.

 

Лист ДФСУ від 13.04.2018 №1573/6/99-99-13-01-01-15/ІПК

 


Гарантійний внесок за договором оренди «єдиноподатника» – підлягає оподаткуванню

Фіскали роз’яснюють: доходом юридичної особи — «єдиноподатника» є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ (пп. 292.1.2 п.292.1 ПКУ).

До складу доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються, зокрема, платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (пп. 292.11.5 п. 292.11 ст. 292 ПКУ).

Юридична особа — «єдиноподатник» 3-ї групи, при отриманні коштів, які забезпечують виконання зобов’язань за договорами оренди (гарантійних внесків) від орендарів, включає такі суми до складу доходу податкового (звітного) періоду, в якому вони були отримані.

При цьому після закінчення дії договору оренди при поверненні гарантійного внеску у платника єдиного податку немає підстав зменшити свій дохід, оскільки такі суми коштів не є авансом або передоплатою за товари (роботи, послуги).

 

За матеріалами ГУ ДФС у Тернопільській області

 

Дивіться відео на тему:

Робота з персоналом через цивільно-правові договори – економічні переваги і ризики


ФОП має подавати декларацію з плати за землю

Фіскали нагадують: якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки (земельних ділянок) оформлено на ФОП, то така особа подає до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

У разі якщо право власності на земельну ділянку, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки оформлено на фізичну особу, то нарахування плати за землю (земельного податку та/або орендної плати) здійснює контролюючий орган (за місцем знаходження земельної ділянки), який надсилає (вручає) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення плати за землю.

 

 

За матеріалами ГУ ДФС у Донецькій області


Обмеження щодо використання коштів з рахунку ФОП

ФОП має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством.

Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до ст. 44 Господарського кодексу підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків зборів та інших платежів, передбачених законом.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Луганській області


Витрати ФОП – «загальносистемника»

Перелік витрат для ФОП «загальноподатика» визначено п. 177.4. ст.174 ПКУ.

За ним до переліку витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат.

Встановлений п. 177.4 ПКУ перелік витрат не містить витрат на оплату послуг з охорони приміщень, зокрема, готелю.

Зазначені витрати не включаються до складу витрат ФОП – «загальносистемника».

 

Лист ДФСУ від 06.04.2018 №1480/Г/99-99-13-01-02-14/ІПК

 

Читайте статтю на тему:

Групи платників та ставки єдиного податку на поточний рік. Плануємо податки правильно.

 


Розрахунок середньоденної та середньогодинної зарплати

Тривалість відпусток незалежно від режимів і графіків роботи розраховується в календарних днях, тому оплата днів відпустки чи виплата компенсації за невикористані дні відпустки проводиться залежно від середньоденного заробітку, який обчислюється відповідно до п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100.

Крім того, згідно з аб. 2 п. 8 Порядку, якщо середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, то вона обчислюється залежно від середньоденної заробітної плати.

За час перебування працівника на курсах підвищення кваліфікації, у відрядженні за дні здавання крові та (або) її компонентів тощо оплату також проводять із урахуванням середньоденного заробітку.

Проте, у випадках відсутності працівника на роботі згідно із законодавством упродовж кількох годин (наприклад, унаслідок виклику до суду), за ці години за ним зберігається середньогодинний заробіток, а за відпрацьовані години оплата праці здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим договором.

 

Лист Мінсоцполітики від 06.10.2017 № 19671/0/2-17/28


Термін повідомлення роботодавцем Фонду соцстраху про нещасний випадок

Фонд соцтраху роз’яснив, що згідно з п. 10 Порядку №1232 роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок (крім випадків, передбачених пунктом 37 Порядку), зобов’язаний протягом 1 години передати з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок згідно з додатком 2 Фондові за місцезнаходженням підприємства, на якому стався нещасний випадок.

Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок з смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі наслідки, випадок смерті або зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов’язків роботодавець зобов’язаний протягом однієї години повідомити з використанням засобів зв’язку та протягом трьох годин подати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2.

 

Підбірку підготувала:

Лоза Галина,

представник з бухгалтерських послуг компанії “ЗБЕРЕЖЕНІ АКТИВИ”,

спеціаліст, фахівець з контролю якості послуг 

X