fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин “Податки і облік” з 07.05.2018 пo 13.05.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики 14 May 2018 Tags: ,

Дайджест нoвин “Податки і облік”

з 07.05.2018 пo 13.05.2018

 

Індекс інфляції – 100,8%

 

За даними Держстату від 10.05..2018, інфляція на споживчому ринку в березні 2018 року порівняно з попереднім місяцем становила 0.8%, з початку року – 4.4%.

 

 

 

Таким чином, індекс споживчих цін у квітні 2018 року становив 100,8%.

 

За інформацією Державної служби статистики України

 


Оприлюднено оновлений розділ плану-графіку перевірок ДФС України

ДФСУ 07 травня 2018 року на своєму офіційному сайті оприлюднила оновлений план-графік документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, в частині III розділу «Документальні планові перевірки платників податків – самозайнятих осіб які є фізичними особами – підприємцями або провадять незалежну професійну діяльність» з урахуванням коригування (травень 2018 року).

 

 

Таким чином, у 2018 році податківці планують перевірити 2039 фізосіб-підприємців.

 

За матеріалами ДФС України

 

Дивіться інфографіку на тему:

Порядок вручення податкового повідомлення рішення


Скасовано дублювання електронних документів на паперовому носії та проставлення печатки

Законом від 23.03.2017 №1982-VIII скасовано обов’язок використання печаток на документах суб’єктів господарювання та передбачено адміністративну відповідальність посадових осіб державних органів за вимогу у суб’єктів господарювання наявності відбитку печатки на офіційному документі.

Однак, чинне законодавство містить норми, які не відповідають сучасним пріоритетам щодо розвитку електронних комунікацій та є невиправдано обтяжливими для бізнесу. Як наслідок, 10 травня Кабмін прийняв постанову, яка скасовує необхідність проставлення відбитку печаток суб’єктами господарювання (незалежно від їх наявності) під час:

  • надання інформації на запит Держфінмоніторингу;
  • надсилання запитів суб’єктами первинного фінансового моніторингу до державних органів, державних реєстраторів;
  • ведення реєстру фінансових операцій.

Також скасовується необхідність дублювати на паперовому носії документів, складених в електронній формі.

 

За матеріалами прес-служби Мінфіну

 

Читайте статтю на тему:

 

Виправлення помилки у звіті про суми податкових пільг

Фіскали роз’яснюють: зЗвіт про суми податкових пільг подається суб’єктом господарювання за три, шість, дев’ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду. У разі коли суб’єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається (п. 3 Порядку № 1233) і є обов’язковим для виконання суб’єктами господарювання, які відповідно до ПКУ не сплачують податки та збори до бюджету в зв’язку з отриманням податкових пільг

Оскільки формою Звіту про суми податкових пільг та Порядком визначення сум податків та зборів, не сплачених платником до бюджету в зв’язку з отриманням податкових пільг за операціями, які здійснюються на митній території України, не передбачений механізм подання уточненого звіту, та враховуючи те, що зазначений звіт складається наростаючим підсумком з початку року, допущені помилки слід виправляти у черговому Звіті про суми податкових пільг у межах року. Виправлення помилок у Звіті про суми податкових пільг не призводить до нарахування штрафних санкцій.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Київській області

 


Придбання для утримання виробничого обладнання під час простою

Суми ПДВ, нараховані (сплачені) платником ПДВ у зв’язку із забезпеченням підтримання у робочому стані виробничого обладнання, зокрема витрати (електроенергія, теплоенергія у вигляді пари, вода, матеріальні витрати тощо), включаються до складу податкового кредиту за умови наявності відповідного документального підтвердження (ПН/РК, зареєстровані в ЄРПН, інші документи, передбачені п. 201.11 ПКУ).

Якщо вартість таких товарів (послуг) включається до складу витрат та, відповідно, до вартості продажу готової продукції, (товарів/послуг), операції з постачання яких є об’єктом оподаткування та пов’язані з отриманням доходів, такі товари/послуги визнаються такими, що призначаються для використання/використані в господарській діяльності, і додаткового нарахування податкових зобов’язань за правилами, встановленими п. 198.5 ПКУ, не здійснюється.

У разі недотримання цієї умови, податкові зобов’язання з ПДВ визначаються відповідно до п. 198.5 ПКУ.

 

Лист ГУ ДФС у Львiвськiй області від 03.05.2018 № 1973/ІПК/13-01-12-05-1

 


ПДВ при наданні агентських послуг

Фіскали роз’яснюють: за надання агентських послуг товариство отримує від принципалів винагороду (комісію). Окрім зазначеної агентської винагороди, агент отримує від споживачів плату за надання інформаційних послуг.

Згідно із п. 185.1 ПКУ послуга, яку надає товариство (агент) у межах агентського договору споживачам, є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню у загальновстановленому порядку за основною ставкою, при цьому база оподаткування за такою операцією визначається виходячи з винагороди товариства (агента), що отримана від принципалів в межах виконання агентського договору.

При цьому кошти, які приймаються товариством (агентом) в межах виконання агентського договору від споживачів як суми платежів за товари/послуги, поставлені їм принципалами, для подальшого перерахування таких коштів принципалам, до бази оподаткування ПДВ не включаються.

 

Лист ГУ ДФС у м. Києві від 04.05.2018 № 1988/ІПК/26-15-12-01-18

 


Коригування зобов’язання зі сплати акцизного податку

Фіскали зазначають, згідно з п. 217.5 ПКУ у разі повного або часткового повернення покупцем підакцизних товарів продавцю для усунення недоліків товару (продукції) або його знищення (переробки) у зв’язку з неможливістю усунення таких недоліків, платник податку – продавець проводить коригування податкових зобов’язань зі сплати акцизного податку у звітному періоді, у якому відбулося таке повернення.

Сума коригування обчислюється платником податку із застосуванням максимальних роздрібних цін, ставок акцизного податку з урахуванням мінімального податкового зобов’язання зі сплати акцизного податку, які діяли на дату виникнення податкового зобов’язання щодо таких товарів (продукції).

Сума коригування зазначається в декларації з акцизного податку за звітний період, у якому відбулось повернення неякісного товару покупцем (підтверджене первинними документами).

Якщо відбувається повернення якісного товару, який в подальшому може бути реалізований, то виробник зобов’язання з акцизного податку не коригує.

 

Лист Офісу великих платників податків ГУ ДФС України від 27.04.2018 №1936/ІПК/28-10-01-03-11

 


Обов’язкові заповнені реквізити видаткового касового ордеру

Фіскали нагадують: згідно з Положенням №148 видаткові касові ордери і видаткові відомості заповнюються бухгалтером (відповідальною особою установи/підприємства, на яку покладено обов’язок з оформлення цих документів) у будь-який спосіб, який забезпечив би належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.

У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи. Видача касових ордерів і видаткових відомостей на руки особам, які вносять або одержують готівку, забороняється.

Приймання і видача готівки за касовими ордерами проводиться тільки в день їх складання.

Виправлення у касових ордерах та видаткових відомостях забороняються.

Реквізити у видатковому ордері “Одержав”, “Дата”, “Сума”, “Підпис одержувача”, дані документа, що засвідчує особу отримувача (які заповнюються отримувачем готівки (додаток 3 до Положення №148)) та в прибутковому ордері “Прийнято від” не заповнюються у касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених установою підприємством касових операцій (видача готівки за видатковими відомостями, електронними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі). Інші реквізити у касових ордерах та видаткових відомостях є обов’язковими до заповнення.

Таким чином, реквізит видаткового касового ордеру «Видати», у якому зазначається прізвище, ім’я та по батькові особи, якій видано готівку з каси, має бути заповнений обов’язково.

 

Лист ГУ ДФС України від 07.05.2018 №2026/6/99-99-14-05-01-15/ІПК

 

Дивіться відео на тему:

Готівка через РРО – як правильно оприбуткувати у 2018 році?


Інформація про розмір ставок земельного податку на 2019 рік

Фіскали роз’яснюють: п.п. 1 п. 1 розділу І Закону України від 07.12.2017 р. №2245-VIII «Про внесення змін до ПКУ та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», пп. 12.3.3 п. 12.3 ст. 12 ПКУ викладено в новій редакції, яким передбачено, що копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів або про внесення змін до них надсилається в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них.

Контролюючі органи не пізніше 10 липня поточного року складають зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях і подають її в електронній формі центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, не пізніше 15 липня поточного року оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях.

Таким чином, на офіційному веб-порталі ДФС зведена інформація про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях оприлюднюється не пізніше 15 липня поточного року.

Вперше таку інформацію буде оприлюднено на 2019 рік не пізніше 15.07.2018 року.

При цьому оприлюднення зведеної інформації про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях на 2018 рік нормами ПКУ не передбачено.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Тернопільській області

 


Відображення орендної плати через уповноважену особу у формі № 1ДФ

Фіскали нагадують: фізичним особам — нерезидентам забороняється самостійно передавати нерухомість, що їм належить, в оренду. Така передача можлива лише через фізичну особу — підприємця або юридичну особу — резидента України, які виконують представницькі функції (пп. 170.1.3 п. 170.3 ст. 170 ПКУ).

Представницькі функції слід розуміти як представництво, яке відповідно до ст. 237 Цивільного кодексу є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Згідно з пп. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ доходи, нараховані на користь платника податку, відображаються податковим агентом у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, сум утриманого з них податку за формою № 1ДФ відповідно до наказу Мінфіна України від 13.01.2015 р. № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку».

Сума орендної плати, що перераховується юридичною особою (фізичною особою — підприємцем) іншій фізичній особі — підприємцю (уповноваженій особі), яка виконує представницькі функції стосовно надання майна в оренду фізичною особою — нерезидентом за договором оренди нерухомого майна, відображається за ознакою «157».

 

Підкатегорія ЗІР «103.25»

 

Дивіться відео на тему:

Оренда майна у власника чи директора – як оформити договір


Скасовано ІПК щодо оподаткування ПДФО та ВЗ відшкодованих витрат працівника на придбання товарів

Рішенням суду скасовано ІПК від 23.02.2018 №765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК у якій визнали відшкодування витрачених коштів працівника на придбання товарів для підприємства доходом  для оподаткування ПДФО та військовим збором.

Підприємство, яке зверталося за роз’ясненням, після отримання від фіскалів такої ІПК, вирішило звернутися до адмінсуду для її скасування.

Суд не погодився висновком контролюючого органу та вказав, що визначальною ознакою доходу платника податку, як об’єкта та бази оподаткування ПДФО, в тому числі у вигляді додаткового блага, є приріст показників фінансового та/або майнового стану платника податку. При виплаті працівникові суми витрат, здійснених ним при виконанні трудових обов’язків на підприємстві (зокрема, купівля канцелярії, палива чи конвертів) такий працівник не отримує доходу, а, відтак об’єкт оподаткування з ПДФО відсутній.

 

Постанова Полтавського окружного адмінсуд від 02.05.2018 у справі №816/909/18

 


Відображення доходів та витрат фізособі – «загальносистемнику» в книзі

Фіскали нагадують, що фізичні особи – підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат, згідно Порядку, який передбачений наказом Міндоходів від 16.09.2013 №481.

Відповідно до п. 5 Порядку записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

У графі 2 Книги «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності або незалежної професійної діяльності» відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

У графі 6 Книги «Сума витрат, пов’язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)» відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов’язані з отриманням доходу за підсумками дня.

Тобто, у графі 2 Книги відображається отриманий дохід за підсумками дня та одночасно у графі 6 Книги – сума документально підтверджених витрат, пов’язаних з придбанням товарів (робіт, послуг), отримання доходу від реалізації яких відображено у графі 2 Книги.

Щодо правил заповнення інформації про доходи у додатку Ф2 до декларації про майновий  стан і доходи:

у розрахунку податкових зобов’язань додатка Ф2 до декларації, доходи, отримані від провадження кожного виду економічної діяльності, відображаються в окремому рядку розділу I із зазначенням:

  • у графі 2 назви та у графі 3 – коду виду економічної діяльності згідно з КВЕД, за провадження якого одержано дохід;
  • у графі 4 – суми одержаного доходу від провадження окремого виду економічної діяльності.
  • у графах 5 – 7 – суми документально підтверджених витрат, пов’язаних із провадженням кожного виду господарської діяльності.
  • У графі 9 – сума чистого доходу (графа 4 «Сума одержаного доходу» – графа 5 «Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані або використані у виробництві продукції» – графа 6 «Витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» – графа 7 «Інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг» – графа 8 «Амортизаційні відрахування».

 

Лист ГУ ДФС України від 04.05.2018 №2003/ІПК/99-99-13-01-02-14/ІПК

 


Продаж майна фізособою може спровокувати потребу в реєстрації ФОПом

Постановою Пленуму ВСУ від 25.04.2003 №3 визначено, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб’єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності слід розуміти діяльність фізособи, пов’язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично, не менше ніж три рази протягом одного календарного року і на власний ризик.

Постановою ВАСУ від 16.11.2015 №826/14630/14 встановлено що при здійсненні фізичною особою підприємницької діяльності необхідно чітко розмежувати, у яких відносинах фізособа виступає як підприємець, а в яких – як фізособа.

Комплекс послідовних цілеспрямованих дій, метою яких є будівництво та подальший продаж ряду однотипних об’єктів нерухомості, з метою отримання прибутку, є свідченням того, що відповідна діяльність для цілей оподаткування має кваліфікуватися як підприємницька.

Здійснення фізичною особою будівництва об’єктів нерухомого майна (самостійних багатоквартирних об’єктів, нежитлових приміщень) з подальшим їх продажем у розумінні ПКУ слід розглядати як провадження такою особою підприємницької діяльності, за якою вказані операції оподатковуються відповідно до норм ст. 177 ПКУ.

За змістом п. 177.1 ПКУ доходи фізосіб – підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в п. 167.1 ПКУ (тобто не 5%, а усі 18%). Крім того, доходи отримані від підприємницької діяльності відповідно до ст. 177 ПКУ є об’єктом оподаткування військового збору (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ) та  базою нарахування ЄСВ згідно з вимогами Закону № 2464.

 

Лист ГУ ДФС України від 02.05.2018 №1972/К/99-99-13-02-03-14/ІПК

 

Дивіться відео на тему:

Договори позики – умови договору, строк позовної давності, податки


Рахунок, відкритий на фізособу, забороняється використовувати для підприємницької діяльності

Фіскали наголошують, п. 1.3 глави 1 Інструкції №492 передбачено, що фізичні особи мають право відкривати рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.

Пунктом 7.7 Інструкції №492 встановлено, що забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб для проведення операцій, пов’язаних зі здійсненням підприємницької діяльності. А згідно з п. 7.8 Інструкції, за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб – резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Київській області

 

Читайте статтю на тему:

Використання корпоративної банківської картки


РРО у медичній практиці ФОПа

Фіскали нагадують: РРО застосовуються у разі надання послуг (у тому числі медичних) в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) фізичними особами – підприємцями, які не відносяться до груп платників єдиного податку, що не застосовують РРО. Водночас, у разі здійснення розрахунків за надані послуги в безготівковій формі шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки (без використання банківських платіжних карток), РРО не застосовуються.

 

Лист ГУ ДФС у Харкiвськiй областi від 04.05.2018 № 2001/ІПК/20-40-14-10-16

 

Дивіться інфографіку на тему:

Ліміт готівки в касі перевищено – що робити


Погодинна оплата праці та ЄСВ

Фіскали роз’яснюють: чю 5 ст. 8 Закону № 2464 говорить, що у разі якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Для погодинної оплати праці застосовується мінімальний розмір заробітної плати, встановлений Законом про держбюджет у годинному розмірі.

Розмір погодинної мінімальної заробітної плати визначається, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на місяць та середньомісячної норми тривалості робочого часу за рік при 40-годинному робочому тижні (пп. 2 п. 1 постанови).

Місячний розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням погодинного розміру робочого часу за рік.

Відповідно до пп. 1 п. 1 цієї постанови мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі встановлюється одночасно з визначенням розміру мінімальної заробітної плати на місяць згідно з умовами та порядком, передбаченими ст. 9 і 10 Закону №108.

Ст. 8 Закону про Держбюджет-2018 з 1 січня 2018 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 3723,00 грн. Отже, з 01.01.2018 року максимальна величина бази нарахування ЄСВ становить 55 845,00 грн (3723,00 грн х 15), а мінімальний страховий внесок – 819,06 грн (3723,00 грн х 22 %).

При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка ЄСВ 22% застосовується до визначеної бази нарахування, незалежно від її розміру, але з урахуванням максимальної величини бази нарахування.

За основним місцем роботи для дотримання законодавства щодо нарахування і сплати ЄСВ, в тому числі вимог ч. 5 ст. 8 Закону № 2464, слід керуватися розміром мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід.

Тобто, у 2018 році місячним розміром мінімальної заробітної плати, який встановлено Законом про Держбюджет–2018.

Незважаючи на те, що для оплати праці працівникам, яким встановлено погодинну оплату праці, слід застосовувати годинний розмір мінімальної зарплати.

 

Лист ГУ ДФС у Одеській області від 13.04.2018 №1549/ІПК/15-32-13-01-10

 

Дивіться відео на тему:

Робота з персоналом через цивільно-правові договори


Звітність з ЄСВ при зміні адміністративного району протягом року

Фіскали нагадують, що згідно з п. 7 розділу ІІІ Порядку №435, якщо страхувальник у звітному періоді змінює місцезнаходження або місце реєстрації, або місце проживання (поза межами територіального обслуговування фіскального органу, в якому він перебував на обліку), звіт за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до фіскального органу за новим місцем взяття на облік.

Тобто у разі зміни суб’єктом господарювання протягом бюджетного року місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, звітність про суми нарахованого ЄСВ подається та сплачується за новим місцем взяття на облік.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Дніпропетровській області

 


Очікується збільшення ставки ЄСВ на зарплату працівників зі шкідливими та важкими умовами праці

На сайті Федерації професійних спілок України оприлюднено законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної програми.

Згідно з документом, учасниками накопичувальної професійної пенсійної програми будуть застраховані особи, зайняті на роботах і посадах, які зазначені в частині першій ст.117 Закону №1058-IV (з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників), та яким станом на 1 січня 2019 року виповнилося не більше ніж 35 років.

У Законі про ЄСВ пропонується уточнити, що ЄСВ для платників, які використовують працю найманих працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці та інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах підвищується на:

  • 15 % бази нарахування ЄСВ – за осіб, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, – за списком №1 і за результатами атестації робочих місць;
  • 7 % бази нарахування ЄСВ – за осіб, зайнятих повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, – за списком № 2, зайнятість на яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, і за результатами атестації робочих місць та на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Сума ЄСВ спрямовується на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, зокрема:

  • до солідарної системи – сума єдиного внеску, сплачена за працівників, які не є учасниками накопичувальної професійної пенсійної програми;
  • до недержавного пенсійного фонду – суб’єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення – сума єдиного внеску, сплачена за працівників, які є учасниками накопичувальної професійної пенсійної програми відповідно.

 

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної програми»

 

 

Підбірку підготувала:

Лоза Галина,

незалежний консультант з бухгалтерського обліку компанії “Збережені Активи”

спеціаліст, фахівець з контролю якості

X