fbpx

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 22.10.2018 пo 28.10.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики 29 Oct 2018

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 22.10.2018 пo 28.10.2018

 

Україна буде боротися з відтоком капіталу: імплементація плану BEPS

Планується імплементувати в податкове законодавство План дій BEPS (Base erosion and profit shifting) з протидії розмивання бази і виведенню прибутку з-під оподаткування.

Відповідний проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування» оприлюднено Мінфіном і НБУ.

Проект був розроблений робочою групою за участі та підтримки міжнародних експертів з питань оподаткування та спрямований на втілення в Україні восьми кроків:

  • розкриття фізичними особами-резидентами України своєї участі в іноземних компаніях, які вони контролюють і правила оподаткування таких компаній;
  • обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами;
  • запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування;
  • запобігання штучного уникнення визнання статусу постійного представництва;
  • вдосконалення контролю за трансферним ціноутворенням;
  • правила звітності в розрізі країн для міжнародних груп компаній.

Зокрема, згідно з проектом, доходом з джерелом походження з України будуть вважатися:

– доходи від відчуження акцій, корпоративних прав, часткою в іноземних юрособи, які відповідають таким умовам:

вартість акцій, корпоративних прав, часткою іноземної юридичної особи на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок акцій, корпоративних прав в українській юрособі, що належать зазначеній іноземній юрособі прямо або побічно, і вартість акцій, корпоративних прав в українській юрособі на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок нерухомого майна, яке розташоване в Україні і належить такій українській юридичній особі або використовується нею на підставі договору довгострокової оренди, фінансового лізингу тощо.

Іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа – резидент України:

  • володіє часткою в іноземній юрособі в розмірі 50 і більше відсотків, або
  • володіє часткою в іноземній юрособі в розмірі 25 і більше відсотків, за умови, що кілька фізичних осіб резидентів України володіють частками в іноземній компанії, розмір яких в сукупності становить 50 і більше відсотків, або
  • окремо або разом з іншими резидентами України здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Для цілей визначення володіння фізособою часткою в іноземній компанії всі права, що належать фізичній особі, вважаються цілою часткою, якщо:

  • належать такій фізичній особі безпосередньо або опосередковано через інших осіб, в тому числі освіти без статусу юридичної особи;
  • належать будь-яким пов’язаним особам такої фізичної особи прямо або побічно через інших осіб.

Очікується, що прийняття цього законопроекту дозволить уникнути визнання України як країни, яка не співпрацює з питань оподаткування, що дозволить розширити можливості для ведення українським бізнесом повноцінної діяльності на зовнішніх ринках, уникаючи упередженого ставлення з боку іноземних контрагентів, банків та інвесторів.

 

Проект Закону України від 24.10.2018 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування»

 

Читайте статтю на тему:

 

Держреєстратори пройдуть тестування на профкомпетентність

Протягом двох років Мін’юст проводитиме експериментальний проект по організації визначення професійної компетентності осіб, які мають намір здійснювати функції державного реєстратора прав на нерухоме майно та/або державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

Відповідний Порядок реалізації експериментального проекту затверджений постановою Кабміну від 24 жовтня 2018 № 860.

Перевірку професійної компетентності в обов’язковому порядку пройдуть:

  • фізособи, які мають намір здійснювати функції державних реєстраторів;
  • держреєстратори, щодо яких Мін’юстом прийнято рішення про тимчасове блокування доступу до реєстрів (перед відновленням їм доступу до відповідного реєстру).

Визначати професійну компетентність буде Мін’юст шляхом періодичного автоматизованого анонімного тестування, яке проводиться один раз на місяць. За рішенням Мін’юсту тестування може проводитися частіше.

Для проходження тестування потрібно буде подати до Мін’юсту заяву та завірену особистим підписом копію паспорта громадянина України.

Повідомлення про дату, час і місце проведення тестування, а також ПІБ осіб, які виявили бажання його пройти, розміщуються на офіційному сайті Мін’юсту не пізніше, ніж за 7 календарних днів до дня його проведення.

Під час тестування забороняється використовувати будь-які джерела інформації на паперових або електронних носіях, а також засоби зв’язку.

Визначення професійної компетентності буде публічним. На тестуванні можуть бути присутніми представники засобів масової інформації, а Мін’юст повинен обов’язково забезпечити ведення відео-фіксації процесу.

Тестові завдання будуть формуватися системою для кожної особи індивідуально шляхом генерування в довільній формі в кількості 100 завдань. На тестування виділяється 2 години. Оцінка результатів здійснюється системою.

Зразок тестів буде розміщуватися на офіційному сайті Мін’юсту.

У разі успішного проходження тестування (75% правильних відповідей) видається сертифікат про підтвердження професійної компетентності у відповідній сфері державної реєстрації.

Особи, які не пройшли автоматизованого анонімного тестування, можуть повторно звернутися до Мін’юсту і пройти його в будь-який час.

Сертифікат про підтвердження професійної компетентності є обов’язковим документом для призначення особи на відповідну посаду, а також для відновлення держреєстратору доступу до реєстру.

Очікується, що в результаті реалізації експериментального проекту зменшиться кількість скарг на дії держреєстраторів і зросте рівень суспільної довіри до державних інституцій.

Звертаємо вашу увагу, що відстежувати реєстраційні дії щодо нерухомості можна за допомогою сервісу SMS-маяк, який дозволяє оперативно дізнатися про зміни в реєстрі зручним способом: по смс, електронною поштою або в особистому кабінеті.

 

Постанова КМУ від 24.10.2018 року № 860 «Про реалізацію експериментального проекту у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»

 

Дивіться відео на тему:

 

Діє новий порядок доведення до відома населення законів

Доведення до відома населення законів України та інших нормативно-правових актів тепер може здійснюватися шляхом офіційного оприлюднення (опублікування) відповідно до закону державними друкованими ЗМІ та офіційними друкованими виданнями (офіційними виданнями), а також шляхом висвітлення аудіовізуальними ЗМІ, розміщення на офіційних сайтах органів державної влади, місцевого самоврядування та розміщення іншим способом, визначеним законом.

Відповідний Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення офіційного опублікування законів України та інших нормативно-правових актів» набув чинності 21 жовтня.

Зміни пов’язані з роздержавленням газет «Голос України» і «Урядовий кур’єр» без права їх перетворення в офіційні друковані видання. Тому і пропонується не поширювати дію Закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» на ці газети.

Також передбачено, що публікація законів та інших актів Верховної Ради України в газеті «Голос України» і далі буде вважатися офіційним оприлюдненням (опублікуванням), а офіційне опублікування постанови Кабінету Міністрів буде здійснюватися в газеті «Урядовий кур’єр».

Крім того, передбачено, що при виявленні невідповідності опублікованого закону робляться поправки в офіційній електронній версії тексту акту в базі даних «Законодавство України» на офіційному веб-сайті Верховної Ради.

 

Закон України від 02.10.2018 року № 2578-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення офіційної публікації законів України та інших нормативно-правових актів»

 


На веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України запрацював кабінет роботодавця

Пенсійний фонд України продовжує розширювати можливості веб-порталу електронних послуг. Відтепер на порталі функціонує кабінет страхувальника (роботодавця), в якому для працедавця доступна інформація щодо забезпечення соціальних прав його працівників, про правильність подання звітності тощо.

У кабінеті можна переглянути інформацію стосовно сплати єдиного соціального внеску, в тому числі — щодо заборгованості підприємства з цього виду платежу до Фонду. Якщо є порушення прав працівників, у кабінеті відображається інформація, скільки застрахованих осіб з вини роботодавця не одержали зарахування певного періоду до страхового стажу, — пояснив директор департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України Олександр Малецький.

Окрім того, у кабінеті також містяться відомості щодо звітності по сплаті єдиного соціального внеску. Зокрема, роботодавець може бачити зауваження до його звітів та рекомендації щодо усунення неточностей.

Ще одна функція, яка стає доступною для роботодавця у його кабінеті, — можливість отримати інформацію для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності працівника (лікарняні). До цього часу первинні дані для розрахунку — страховий стаж та розмір заробітної плати — надавали самі працівники. Для цього вони звертались до управлінь Пенсійного фонду за довідками. Тепер процедура отримання необхідних відомостей значно спрощується.

Увійти до кабінету роботодавець може через електронний цифровий підпис.

Нагадаємо, раніше Пенсійний фонд України запровадив сервіс СМС-інформування для застрахованих осіб та пенсіонерів. Також через веб-портал електронних послуг стало можливим отримати довідки, достовірність яких підтверджується QR-кодом.

 

За інформацією Пенсійного фонду України

 


«Разова робота» із щомісячним переукладанням ЦПД – це загроза бути оштрафованим Держпраці

На офіційному порталі управління Держпраці у Хмельницькій області розміщено повідомлення про застосування 2-мільйонного штрафу до підприємства за підміну трудових відносин цивільно-правовими.

Зокрема, у повідомленні йдеться про те, що підприємство укладало ЦПД із формулюванням: “договір про виконання разової роботи”. Ці роботи співпадають із назвами та ознаками і обов’язками для цілого ряду професій, (робіт) передбачених Класифікатором професій ДК 003:2010, які можуть виконуватися окремою фізособою – працівником, лише в рамках трудових відносин, тобто на умовах трудового договору, або за наявності необхідних дозвільних документів (дозволів, ліцензій, декларацій, свідоцтв, нарядів…) на проведення відповідної категорії робіт, надання послуг передбачених чинним законодавством.

За наявності ознак, притаманних трудовим відносинам, повинен укладатися трудовий договір, а не договір цивільно-правового характеру. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Тому цивільно-правові договори застосовуються, як правило, для виконання разової конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів і у разі досягнення цієї мети, договір вважається виконаним і дія його припиняється.

Держпраці вкотре наголошує, що відповідно до ч. 5 ст. 50 Закону України “Про зайнятість населення” від 05.07.2012 № 5067-VI, роботодавцям заборонено застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, учиняти дії, спрямовані на приховування трудових відносин. За підміну трудових відносин цивільними, а саме використання праці працівника без укладання з ним трудового договору (контракту) відповідно до статті 265 КЗпП за кожного неоформленого працівника передбачений штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати.

 

За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій України

 

Дивіться відео на тему:

 

Які документи може вимагати ДФС, перевіряючи оформлення трудових відносин з працівниками

На офіційному веб-порталі ГУ ДФС у Черкаській області опубліковано відповіді на окремі питання, пов’язані з проведенням заходів з детінізації зайнятості та доходів населення.

Cеред іншого акцентовано на такому.

Відповідно до п. 80.6 ПКУ під час проведення фактичної перевірки в частині дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), в тому числі тими, яким установлено випробування, перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин, з’ясовуються питання щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці.

Зокрема, перевіряються:

  • штатний розклад і наказ про його затвердження, зміни;
  • книги обліків наказів, руху трудових книжок;
  • кадрові накази й накази по основній діяльності;
  • табелі обліку робочого часу;
  • трудові договори (контракти), зміни і доповнення до них;
  • трудові книжки працівників і вкладиші до них;
  • повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу, наказ (розпорядження) і заява про прийняття на роботу;
  • цивільно-правові договори;
  • документи, що підтверджують нарахування й виплату заробітної плати, авансу, індексації, відпускних і інших нарахувань працівникам;
  • податкова звітність та звітність з єдиного внеску;
  • інші документи, пов’язані з предметом перевірки.

Варто враховувати, що для з’ясування факту належного оформлення трудових відносин роботодавця з працівником, який здійснює трудову діяльність, у такого працівника можуть попросити пред’явити документи, що посвідчують особу або інші документи, які дозволять ідентифікувати особу (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо).

Якщо платник має декілька об’єктів (місць фактичного провадження діяльності), вони перевірятимуться всі і одночасно.

 

За інформацією ГУ ДФС у Черкаській області

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X