fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 25.02.2019 пo 03.03.2019

In: Дайджести новин законодавства і практики 04 Mar 2019 Tags: ,

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 25.02.2019 пo 03.03.2019

 

Запуск Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи відкладено

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) повинна була бути запущена 1 березня. Відповідне оголошення ДСА розмістила в газеті «Голосі України» 1 грудня 2018 року.

Але органи судової влади виявилися нездатними вчасно виконати вимоги для запуску. Тому, з огляду на те, що Вища рада правосуддя повернула проект Положення про ЄСІТС на доопрацювання, ДСА вирішила відстрочити запланований запуск і опублікувала заяву про відкликання попередньої оголошення.

Про початок функціонування системи повідомлять додатково (це відбудеться не раніше 2020 року). Зараз в тестовому режимі працюють: Єдиний контакт-центр судової влади України; Єдина підсистема управління фінансово-господарськими процесами; Електронний кабінет; Офіційний веб-портал “Судова влада України”; Єдиний державний реєстр судових рішень; Електронний суд; Автоматизований розподіл; Судова статистика.

 

За інформацією ДСА України

 


Визначено перелік тимчасово окупованих територій Донеччини і Луганщини

Указом № 32/2019 Президент визначив межі і перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих в Донецькій і Луганській областях.

У Донецькій області тимчасово окупованими є такі міста обласного значення: Донецьк, Горлівка, Дебальцеве, Докучаєвськ, Єнакієве, Жданівка, Макіївка, Сніжне, Харцизьк, Хрестівка, Чистяково, Шахтарськ, Ясинувата, в тому числі частково населені пункти, які адміністративно підпорядковані міським радам даних міст.

Крім того, тимчасово окупованими є Амвросіївський район, частково Бахмутський район, Бойківський район; частково Волноваський та Мар’їнський райони, Новоазовський, Старобешівський, Шахтарський райони і частково Ясинуватський.

У Луганській області тимчасово окупованими є такі міста обласного значення: Луганськ, Алчевськ, Антрацит, Брянка, Голубівка, Довжанськ, Кадіївка, Первомайськ, Ровеньки, Сорокино, Кришталевий, в тому числі частково населені пункти, які адміністративно підпорядковані міським радам даних міст.

 

Указ Президента України від 07.02.2019 року № 32/2019 «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях»

 


Щодо впровадження номера банківського рахунку IBAN

Постановою НБУ від 22 лютого 2019 року № 41 передбачено, що з 5 серпня 2019 року банки будуть відкривати клієнтам нові рахунки в стандарті IBAN, а діючі номера рахунків будуть змінювати відповідно до вимог даного стандарту зі збереженням діючого номера аналітичного обліку. Застосування IBAN з 1 листопада 2019 року стане обов’язковим для клієнтів усіх банків України в ході здійснення переказів коштів як в гривні, так і в іноземних валютах, зокрема під час транскордонних переказів. Тобто всі перекази з 1 листопада 2019 року буде здійснюватися тільки з використанням IBAN.

 

 

У період з 5 серпня до 31 жовтня 2019 року абоненти банків в реквізити розрахункових документів матимуть можливість вказувати як діючий номер рахунку та код банку, так і номер рахунку в стандарті IBAN.

 

 

Постанова НБУ від 22.02.2019 року № 41 «Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 28 грудня 2018 року № 162»

 

Дивіться відео на тему:

 
 

70 % перевірок Держпраці закінчилися штрафами для бізнесу

З 14 тисяч заходів контролю, проведених Державною службою з питань праці, штрафи було накладено у 70 % випадків. Про це у своєму інтерв’ю повідомив голова Держпраці Роман Чернега.

Серед основних порушень: нелегальна робота, затримка зарплати, відсутність індексації і т. д. У цілому боротьба з неофіційною зайнятістю проходить успішно, за 2018 рік число застрахованих осіб поповнилося на 400 тисяч — це люди, які раніше працювали неофіційно, а тепер зареєстровані в Пенсійному фонді та сплачують ЄСВ, а їхні роботодавці — ПДФО.

«Минулого року на підприємства накладено штрафів близько 1,6 млрд грн, а сплачено — 3–5 %. Інші постанови про накладення штрафів на сьогодні оскаржуються в судах. Цього варто було чекати — ми проводимо інспекційні відвідування, підприємство виправляє порушення, але потім кожен може скористатися правом на оскарження. Якщо ми виявляємо 10 незареєстрованих працівників — це штраф більше 1 млн грн. Зрозуміло, що підприємець намагатиметься оскаржити його. Але у нас вже є випадки, коли ми дійшли до касаційної інстанції і підтвердили позицію інспекторів Держпраці про правильність накладеного штрафу», — підкреслив Роман Чернега.

 

За інформацією Державної служби України з питань праці

 

Дивіться відео на тему:

 
 

Комісія із соцстрахування на підприємстві

Фахівці ФСС роз’яснюють: відповідно до пункту 1.4 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 13, на підприємствах, в установах, організаціях, де нарахування і виплата заробітної плати, а також виплата матеріального забезпечення по соціальному страхуванню, здійснюються централізовано, створюється центральна комісія із соціального страхування підприємства, установи, організації.

За рішенням комісії із соціального страхування підприємства з числа її членів можуть створюватися робочі групи (призначатися представник, представники) для виконання практичної роботи по призначенню матеріального забезпечення, здійсненню заходів щодо зниження рівня захворюваності на підприємстві, проведенню оздоровчих заходів та інших напрямах страхової діяльності (пункт 1.5 Положення).

Згідно із пунктом 4.1 Положення основною формою роботи комісії є засідання, які проводяться відповідно до затвердженого нею плану, але не рідше двох разів на місяць. Члени комісії беруть участь у її засіданнях особисто без права передання своїх повноважень іншим посадовим особам.

Комісія правомочна приймати рішення за наявності на засіданні більше половини її членів за наявності представника кожної сторони. Рішення комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів комісії. У разі рівного розподілу голосів голос голови є вирішальним.

Отже, у разі створення робочих груп або обрання представників з числа членів комісії (центральної) із соціального страхування підприємства, рішення комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів комісії, які і повинні підписати протокол засідання.

 

За матеріалами Фонду соціального страхування України

 


Обов’язки працедавця при звільненні працівника

Фахівці Держпраці нагадують: відповідно до статті 47 ПКУ власник або уповноважений ним орган зобов’язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені у ст.116 КЗпП.

При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення.

Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в будь-якому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

У разі звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу він зобов’язаний також у день звільнення видати йому копію наказу про звільнення з роботи. В інших випадках звільнення копія наказу видається на вимогу працівника.

В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Відсутність коштів у роботодавця не виключає його вини в невиплаті належних працівникові коштів та не звільняє його від відповідальності. Нетривалий час роботи працівника на підприємстві й незначна частка заборгованості підприємства перед працівником у виплаті заробітної плати також не є підставою для звільнення роботодавця від зазначеної відповідальності.

При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

За порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі накладається фінансова санкція у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019 становить 4 173 грн, відтак штрафна санкція становитиме 12 519 грн).

 

За інформацією Управління Держпраці у Тернопільській області

 

Дивіться відео на тему:

 
 

Визначення назви посади згідно з Класифікатором професій

Назви посад (професій), які передбачається використовувати у штатному розписі підприємств, установ та організацій, визначаються згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28 липня 2010 року № 327 (далі — КП). У разі відсутності у КП назви посади, яка повністю відповідає покладеним на працівника обов’язкам, вибирається найближча за змістом назва, а в посадовій інструкції працівника зазначаються всі особливості роботи за цією посадою.

Наприклад, у КП передбачено назви посад «Консультант» з кодом 2419.2 (професійне угрупування «Професіонали у сфері маркетингу, ефективності господарської діяльності, раціоналізації виробництва, інтелектуальної власності та інноваційної діяльності»), «Аудитор» та «Консультант з податків і зборів» з кодом 2411.2 (професійне угрупування «Аудитори та кваліфіковані бухгалтери»).

КП також передбачено правила розширення (уточнення) назв посад (професій) (Додаток В Класифікатора).

Згідно з приміткою 2 Додатка В до Класифікатора професій за наявності в користувача потреби в розширенні назв посад (професій) можуть використовуватись терміни і слова, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладу.

Під час утворення розширених назв посад (професій) зберігається код базової посади (професії). Таким чином, від зазначених назв посад можуть утворюватися назви «Консультант у сфері оподаткування та бухгалтерського обліку» (код 2419.2), «Аудитор у сфері оподаткування та бухгалтерського обліку» (код 2411.2) та «Консультант з податків і зборів та бухгалтерського обліку» (код 2411.2).

Слід зазначити, що відповідно до норм статті 64 Господарського кодексу України стосовно самостійності підприємства щодо визначення своєї організаційної структури, чисельності працівників і штатного розпису роботодавцю надається право самостійно визначати назви посад (професій), що застосовуються у штатному розписі, але ці назви мають відповідати КП.

Конкретний перелік посадових обов’язків визначається посадовими інструкціями працівників на основі кваліфікаційної характеристики найближчої за своїми обов′язками професійної назви роботи або з урахуванням розподілу праці, завдань та обов′язків, які плануються або фактично склалися між працівниками у робочому процесі.

 

За інформацією Державної служби України з питань праці

 

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X