fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 13.01.2020 по 20.01.2020

In: Дайджести новин законодавства і практики 20 Jan 2020 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  13.01.2020 по 20.01.2020

 

Верховна рада підвищила ліміти доходів для ФОПів-єдиноподатників

Депутати ухвалили закон, яким вносяться відповідні зміни до Податкового кодексу України. У ньому йдеться, зокрема,  про підвищення річних лімітів для фізичних осіб-підприємців:

  • для 1-ї групи ліміт річного доходу підняли з 0,3 млн до 1 млн грн;
  • для 2-ї групи – з 1,5 мільйона до 5 мільйонів;
  • для 3-ї групи – з 5 мільйонів до 7 мільйонів.

Ці зміни дозволять більшій кількості підприємців скористатися спрощеною системою оподаткування (єдиним податком),  а також сприятимуть виходу “з тіні” ФОПів.

Закон прийнято 16.01.2020 року.

 

Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві № 1210 від 30.08.2019 р.

 


Зупинено заборону використання підприємницьких рахунків для власних потреб ФОПамиЗупинено заборону використання підприємницьких рахунків для власних потреб ФОПами

ДПС повідомила про те, що НБУ зупинить заборону для ФОПів щодо використання підприємницьких рахунків на особисті потреби.

Такий крок прокоментував голова Нацбанку. “Ця норма… Ми її призупиняємо, тому що цей коментар стосується фактично податкової служби. Але я хочу сказати, що в цій постанові, яку прийняв НБУ, не було чогось такого, що не було до цього. Норма діє з 2003 року, яка говорила, що поточні рахунки фізосіб не можуть використовуватися для проведення операцій, непов`язаних з підприємницькою діяльністю”, – підкреслив  Яків Смолій.

Нагадаємо, що з 03 січня 2020 р. НБУ  оновив порядок відкриття і закриття рахунків, яким закріпив норму про використання ФОПами коштів з бізнес-рахунків для власних потреб.

Як і раніше, ФОП може витрачати кошти з підприємницького рахунку лише для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності. Після сплати всіх податків та зборів підприємці мають право перерахувати кошти з поточного підприємницького рахунку на поточний рахунок, відкритий ним для власних потреб.

 

За матеріалами офіційної сторінки ДПС України у Facebook

 

Дивіться відео на тему:

 

ВРУ внесла зміни до Податкового кодексу: до чого готуватись бізнесу?ВРУ внесла зміни до Податкового кодексу: до чого готуватись бізнесу?

Парламент прийняв закони, якими вносяться суттєві  зміни в Податковий кодекс.

Ці документи розроблені з метою запровадження міжнародних стандартів податкового контролю (План дій BEPS), реформування інституту фінансової відповідальності та зміни процедури адміністрування податків і зборів.

Зокрема, передбачено такі зміни:

  • запровадження концепції оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній;
  • імплементація положень 8-10 кроків Плану дій BEPS;
  • запровадження в межах Податкового кодексу України принципу винної відповідальності платника податку за податкові правопорушення;
  • визначення вимог щодо вмотивованості рішення контролюючих органів про накладення штрафів;
  • визначення в невиключного переліку збитків, яких можуть зазнавати платники податку;
  • закріплення матеріальної відповідальності органу за неправомірні діяння його посадових осіб;
  • реформування пені;
  • запровадження колегіального розгляду матеріалів податкової перевірки;
  • створення Апеляційної ради з питань розгляду скарг платників податків.

Крім того, законом внесено зміни щодо розмірів податкових штрафів.

Зокрема, самозайнятих осіб будуть штрафувати у розмірі 340 грн (попередня редакція передбачала 170 грн) за:

  • неподання у строки та у передбачених випадках заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження, внесення інших змін до своїх облікових даних;
  • неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін;
  • подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності.

За вчинення таких дій юридичними особами, відокремленими підрозділами юридичної особи чи юридичною особою, відповідальною за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність будуть штрафувати у розмірі 1020 грн (зараз такий штраф встановлено у розмірі 510 грн).

За неусунення вказаних порушень або за ті самі дії, вчинені протягом одного року, самозайнятих осіб будуть штрафувати у розмірі 680 грн (зараз – 340 грн).

Юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність за неусунення таких порушень або їх повторне протягом року вчинення будуть штрафувати на 2040 грн (чинний штраф складає – 1020 грн).

 

Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві № 1210 від 30.08.2019 р.

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві № 1209-1 від 19.09.2019 р.

 


Набув чинності антирейдерський закон  Набув чинності антирейдерський закон  

16 січня 2020 року набув чинності закон, який захистить агробізнес від рейдерства.

Закон встановлює заходи, які запобігатимуть рейдерським захопленням земель, в тому числі, подвійну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок.

Крім того, у документі містяться положення про те, що: 

  1. Власник земельної ділянки, яка є предметом договору, зможе встановити вимогу про нотаріальне посвідчення договору про встановлення земельного сервітуту та скасовувати таку вимогу. Встановлення (скасування) вимоги є односторонньою угодою, що підлягає нотаріальному посвідченню. Така вимога є обтяженням речових прав на земельну ділянку і підлягає державній реєстрації.
  2. Плата за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності визначена в договорах, укладених на земельних торгах не може бути зменшена за угодою сторін впродовж строку дії договору, а також у разі його поновлення. Також в договорі може встановлюватися умова щодо його поновлення (це правило поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набуття чинності Закону).
  3. Щодо  права орендарів на врожай – тепер у випадку, якщо договір оренди землі закінчився у зв’язку з придбанням права власності на неї до збору врожаю, посіяного орендарем, орендар має право на збір такого урожаю. Власник земельної ділянки має право на відшкодування збитків, пов’язаних з тимчасовим заняттям земельної ділянки колишнім орендарем, у розмірі пропорційно орендній платі з дня припинення договору до дня збору врожаю.
  4. В умовах договору оренди землі обов’язково вказується не лише строк дії договору оренди, але і дата його укладення. Також тепер дата закінчення дії договору оренди обчислюватиметься від дати його укладення, а право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації.
  5. До Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вноситимуть відомості про ціну майна і речові права на нього.

 

 Закон № 340 – IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству” від 05.12.2019 року

 

 


Розрахунки за договорами купівлі-продажу землі здійснюватимуться лише в безготівковій форміРозрахунки за договорами купівлі-продажу землі здійснюватимуться лише в безготівковій формі

Міністр економіки повідомив, що після ухвалення законопроєкту №2278-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» купівля-продаж землі здійснюватиметься лише у безготівковій формі.

«Не буде готівкових розрахунків. Ми боротимемося з тіньовими ринками. Тому розрахуватися за придбану землю можна буде лише в безготівковій формі. Потрібно буде показати, звідки ці гроші взялися. Можна буде взяти кредит», – підкреслив Тимофій Милованов.

За його словами державна підтримка буде зосереджена на здешевлення відсотків для купівлі землі.

«Ми очікуємо, що буде відсоток, під який можна буде брати кредит, у 3-5% річних у гривнях. Це дуже прийнятні пільгові умови на рівні інфляції, або менше інфляції.

Ми формально компенсуватимемо банкам відсоткову ставку Національного банку, це те, що називається обліковою ставкою. Ми будемо підтримувати тих, хто є маленьким фермером», – додав Милованов.

Крім того, він розповів, що буде створено фонд гарантування кредитів для того, щоб люди, які працюють на землі, але не мають кредитної історії, змогли подати заявки у банки, а держава зі свого боку буде гарантувати ризики, аби банки могли видати кредити.

 

За матеріалами вебпорталу Ліга Закон

 


Верховний Суд роз’яснив, що ДПС не має права визнавати договори нікчемними Верховний Суд роз’яснив, що ДПС не має права визнавати договори нікчемними 

Верховний Суд висловив позицію, що законодавством не передбачено право ДПС самостійно, в позасудовому порядку, визнавати договори і дані платника нікчемними.

Зокрема, підприємство звернулось зі скаргою до суду у зв’язку з тим, що податківці визнали договори з контрагентами нікчемними і донарахували податкові зобов’язання за деякими податками і штрафні санкції. 

Суди першої і апеляційної інстанцій відмовили заявнику в задоволенні скарги, мотивуючи це тим, що неможливо визначити вид отриманих інформаційно-консультаційних послуг і мету їх отримання, а також не доведено факт користування приміщеннями, для яких придбавались послуги з прибирання. А договори з деякими іншими контрагентами податківцями взагалі визнані нікчемними.

Верховний Суд скаргу підприємства задовольнив, рішення судів нижчих інстанцій відмінив і відправив справу на перегляд. Він встановив, що первинні документи, надані підприємством, судами не оцінювалися, а позиція ДФС судами прийнята апріорі як вірна. Таким чином, рішення були не законними і не обгрунтованими. Більше того, чинним законодавством не передбачено право ДФС самостійно, в позасудовому порядку, визнавати договори і дані платника нікчемними, а також робити цей висновок основою податкового правопорушення і на цій підставі визначати податкове зобов’язання.

 

Постанова ВС у справі № 2а-14508/11/2670 від 13.03.2018 р.

 

Читайте статтю на тему:

Класифікація підстав нікчемності правочину, договору


В Україні діють нові вимоги до реклами В Україні діють нові вимоги до реклами 

З 16 січня 2020 року вся реклама здійснюється українською мовою.

Про це нагадала Нацрада з питань телебачення і радіомовлення. Така вимога встановлена  у статті 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка регулює  використання державної мови у сфері реклами.

Таким чином, з 16 січня вся реклама на телебаченні, радіо, а також у друкованих виданнях має бути виконана лише українською мовою.

Друковані ЗМІ, що видаються однією з офіційних мов Європейського Союзу можуть розміщувати рекламу тією мовою, якою видається таке видання.

Телерадіоорганізації закордонного мовлення, телерадіоорганізації, що ведуть мовлення однією або кількома офіційними мовами Європейського Союзу, поряд із українською мовою можуть розміщувати рекламу офіційними мовами Європейського Союзу.

Особливості використання в рекламі кримськотатарської мови, інших мов корінних народів, національних меншин України встановлюються законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України.

Також Законом передбачені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (кодекс буде доповнено статтею 188-52), якими встановлюється штраф за порушення вимог щодо застосування державної мови у сфері реклами в розмірі від 200 до 300 НМДГ (від 3400 до 5100 грн) або попередження, якщо порушення вчинене вперше. 

Зміни до КпАП набудуть чинності 16 липня 2022 року.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Нацради з питань телебачення і радіомовлення

 

Читайте статтю на тему:

 

ДФС нарахувала податковий борг "недозакритому" держреєстратором ФОПуДФС нарахувала податковий борг “недозакритому” держреєстратором ФОПу

У Раді бізнес-омбудсмена розповіли про спір між  ДПС і підприємницею, у якої виник борг у зв’язку з незавершеною процедурою закриття ФОП. 

Зокрема, підприємниця вирішила закрити свій ФОП і звернулася до центру надання адмінпослуг. Держреєстраторка видала їй опис поданих документів та запевнила, що ФОП буде ліквідовано. Проте, держреєстраторка припустилася помилки – замість двох реєстраційних дій «рішення про припинення» і «припинення» вона виконала лише першу. ФОП залишився «недозакритим».

На сьогодні є вимога про те, що кожен ФОП (навіть якщо він не здійснює підприємницьку діяльність та не отримує прибуток) зобов’язаний сплачувати ЄСВ.

В результаті, коли через 9 місяців підприємниця (поштою від податкової) дізналася, що ФОП не ліквідували, заборгованість складала вже понад 6 тис. грн.

Коли вона звернулась до податкової, їй відповіли, що орієнтуються на дані держреєстратора, у якому ФОП ще не закритий.

Після цього підприємниця звернулась до центру адмінпослуг. Але держреєстраторка, яка припустилась помилки, на той час уже там не працювала. А її керівник, виправляючи помилку колеги, замість того, щоб виконати реєстраційну дії датою подання документів, провів її датою виявлення помилки.

В результаті, податкова отримала повідомлення про ліквідацію та переконалася у своїй правоті – попередні 9 місяців ФОП існував, а ЄСВ нараховувався правильно. Відповідно, податкову вимогу направили у виконавчу службу, проти підприємниці розпочали виконавче провадження, нарахували виконавчий збір. Її банківські рахунки заблокували.

Рада задоволила скаргу підприємниці.

У результаті податкова виправила в інтегрованої картці платника дані про нібито наявність у скаржниці боргу ЄСВ за 9 місяців, а виконавче провадження закрили, арешт з рахунків скаржниці зняли, без стягнення з неї виконавчого збору і витрат на ведення виконавчого провадження.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Ради бізнес-омбудсмена

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X