fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 11.11.2019 по 18.11.2019

In: Дайджести новин законодавства і практики 18 Nov 2019 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  11.11.2019 по 18.11.2019

 

Робота є надурочною, тільки коли виконується за розпорядженням роботодавця

Держпраці дала роз’яснення, коли працівник має право на оплату надурочної роботи. 

Зокрема, коли працівник виконує роботу за розпорядженням роботодавця або з його відома понад нормальну тривалість робочого дня, то така робота є надурочною.

Якщо ж працівник виконує роботу після закінчення звичайного робочого дня за відсутності будь-якого розпорядження з боку роботодавця, його робота не вважатиметься надурочною.

Статтею 65 КЗпП України передбачені граничні норми застосування надурочних робіт – до  4 годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік для кожного працівника. 

Роботодавець повинен вести облік надурочних робіт кожного працівника.

Надурочний час оплачується таким чином:

  1. за погодинною системою оплати праці – в подвійному розмірі годинної ставки;
  2. за відрядною системою оплати праці – доплата в розмірі 100 % тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, – за всі відпрацьовані надурочні години;
  3. у разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді:
  • при погодинній системі оплати праці – у подвійному розмірі годинної ставки,
  • при відрядній системі – шляхом доплати 100 % тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, і в тому разі, коли ці роботи було виконано без додержання умов і порядку залучення до них.

Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Кіровоградській області

 


Трудові книжки відтепер можна вести в електронній формі 

Така функція доступна зареєстрованим користувачам на сайті Пенсійного Фонду України  в розділі “Електронні послуги”.

Використовувати сервіс можна за наявності ЕЦП.

Застраховані особи мають змогу переглянути інформацію про свої трудові відносини за основним місцем роботи в «Електронній трудовій книжці».

Однак наразі така інформація доступна лише про трудові відносини за основним місцем роботи за період з 2011 року. Тому, якщо трудові відносини фізособи за останнім місцем роботи були розпочаті у роботодавця до 2011 року, то дані на веб-порталі ПФУ будуть відсутні.

 

За матеріалами порталу Ліга Закон

 

Ситайте статтю на тему:

Чи потрібно укладати корпоративний договір і між ким?


Бізнес повинен звітувати про готівкові розрахунки із фізособами

Нацбанк зобов’язав суб’єктів господарювання у разі зняття готівкових коштів із поточних рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків із фізичними особами надавати на запит банку (філії, відділення) підтвердні документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, необхідні банку (філії, відділенню) для вивчення клієнта з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.

Також Постановою встановлено обов’язок підприємства визначити та затвердити внутрішнім документом місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі. Це ж стосується формату їх зберігання, який має забезпечувати візуальний перегляд щоденних Z-звітів представниками ДПС, а також відповідальну особу за зберігання цих чеків.

У документі передбачено також обов’язок працівника установи/підприємства використовувати кваліфікований електронний підпис для підписання електронного касового документа.

ФОП для підписання електронного касового документа має право використовувати:

  • кваліфікований електронний підпис;
  • удосконалений електронний підпис, 

а фізична особа:

  • кваліфікований електронний підпис;
  • удосконалений електронний підпис;
  • простий електронний підпис.

Крім цього суб’єкт господарювання має право використовувати кваліфіковану електронну печатку банку або удосконалену електронну печатку як додатковий реквізит електронного касового документа.

 

Постанова Правління НБУ від 07.11.2019 р. № 131 “Про затвердження Змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” 

 


Контрафактні товари знищуватимуть на митниці

14 листопада, набули чинності зміни до Митного кодексу щодо контрафактної продукції.

Відповідно до закону,  контрафактними є:

  • товари, що є предметами порушення прав інтелектуальної власності на торговельну марку в Україні, на яких без дозволу міститься позначення, тотожне із охоронюваною в Україні торговельною маркою стосовно одного й того самого виду товарів, або яке є схожим настільки, що його можна сплутати з такою торговельною маркою;
  • товари, що є предметами порушення прав інтелектуальної власності на географічне зазначення в Україні й містять назву чи термін або описуються за допомогою назви чи терміна, які захищені таким географічним зазначенням;
  • будь-яка упаковка, етикетка, наліпка, брошура, інструкція з експлуатації, гарантія чи інший документ такого типу, навіть якщо вони представлені окремо, які є предметами порушення прав інтелектуальної власності на торговельну марку або географічне зазначення, які містять позначення, назву або термін, тотожні із охоронюваною в Україні торговельною маркою чи географічним зазначенням, або які є схожими настільки, що їх можна сплутати з такою торговельною маркою чи географічним зазначенням, та які можуть використовуватися стосовно одного й того самого виду товарів, щодо якого охороняється торговельна марка в Україні чи географічне зазначення.

Натомість піратські  товари – це предмети порушення авторського права та/або суміжних прав або права інтелектуальної власності на зареєстрований промисловий зразок в Україні та які являють собою або містять копії, зроблені без згоди правовласника авторського права і суміжних прав або права інтелектуальної власності на промисловий зразок чи особи, уповноваженої таким правовласником у країні виробництва.

Підозрюватимуться у порушенні права інтелектуальної власності:

  • товари з ознаками порушення авторського права і суміжних прав, прав інтелектуальної власності на винаходи, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення, сорти рослин, компонування напівпровідникових виробів, прав, що надаються за сертифікатами додаткової охорони на лікарські засоби та засоби захисту рослин;
  • пристрої, продукти або компоненти, призначені, виготовлені або адаптовані головним чином для забезпечення або полегшення обходу технології, пристрою або компонента, що у звичайному режимі функціонування попереджують або обмежують дії, не дозволені правовласником авторського права і суміжних прав;
  • будь-яка форма або матриця, яка спеціально призначена або адаптована для виробництва товарів, що є предметом порушення прав інтелектуальної власності.

Закон встановлює можливість призупинення митного оформлення та знищення невеликих партій товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях. Ця процедура буде застосована у разі, якщо у компетентних осіб виникає підозра, що якась невелика партія товарів, які пересилаються міжнародними поштовими або експрес-відправленнями, порушує інтелектуальні права.

Під невеликою партією товарів розуміються товари, що перемiщуються в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, в одному вантажі, у кількості не більше трьох одиниць за кожною товарною підкатегорією згідно з УКТ ЗЕД або загальною вагою брутто не більше 2 кілограмів.

Призупинення митного оформлення або знищення товарів не застосовуватимуть до:

  • оригінальних товарів, тобто товарів, які були виготовлені за згодою правовласника або товарів, виготовлених особою, належним чином уповноваженою правовласником на виробництво певної кількості товарів, у тому числі у кількості, що перевищує обумовлену між цією особою і правовласником; 
  • особистих речей; 
  • товарів, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі для власного використання і не призначені для виробничої чи іншої підприємницької діяльності, сумарна фактурна вартість та/або вага яких не перевищує обмежень, встановлених частиною першою статті 374 Миного кодексу.

Товари можуть бути знищені у разі, якщо протягом 10 або 3 (у випадку швидкопсувних товарів) робочих днів після отримання повідомлення правовласник у письмовому вигляді поінформує митницю, про наявні ознаки порушення його права інтелектуальної власності, та свій намір застосувати процедуру знищення таких товарів; – та декларант у письмовому вигляді надасть органу доходів і зборів згоду власника товарів на їх знищення або не надасть заперечення власника.

У разі фактичного знищення товарів, митне оформлення яких призупинено за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності, власник таких товарів звільняється від адміністративної відповідальності.

Якщо власник відмовляється від знищення таких товарів, правовласник вважається таким, що уповноважений власником товарів на поміщення таких товарів у митний режим знищення або руйнування.

Організація та оплата процедури знищення здійснюються за рахунок правовласника та під його відповідальність.

 

Закон України № 202-ІХ від 17.10.2019 р. “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності в ході переміщення товарів через митний кордон України”

 

Читайте статтю на тему:

 

Суд скасував накладений на підприємство штраф у зв’язку з виконанням припису Держпраці

Відповідно до нового порядку проведення перевірок Держпраці, у разі виконання припису в установлений строк, роботодавця не штрафують за недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці.

На підставі цього підприємство оскаржило до суду постанову Держпраці про накладення штрафу у розмірі 166 920 грн за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Позивач вказав, що постанова є незаконною, оскільки він виконав припис інспектора про усунення виявлених порушень у встановлений строк.

Місцевий суд задовольнив такі позовні вимоги, погодившись, що у разі виконання припису Держпраці в установлений у ньому строк, роботодавця не штрафують за недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці.

Рішення місцевого суду може бути оскаржено в апеляції.

 

Рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/3783/19  від 07.10.2019 р.

 

Читайте статтю на тему:

Що зробити, щоб не боятися перевірок держпраці?


Дозволено порівнювати свій товар із продукцією конкурентів

12 листопада ВРУ прийняла закон, яким дозволено відкрито порівнювати свій товар із продукцією конкурента.

Порівняльна реклама може містити зображення, посилання на товар, торговельні марки чи інші позначення, під якими випускається товар, з яким здійснюється порівняння, комерційне (фірмове) найменування конкурента, діяльність чи товар якого порівнюються.

Однак таку рекламу можна використовувати за певних умов:

  • реклама не повинна містити  визначених законодавством про захист прав споживачів ознак нечесної підприємницької практики;
  • реклама порівнює однорідні (подібні) товари, які задовольняють одні й ті самі потреби або мають однакове призначення, чи порівнює діяльність, що охоплюється однією сферою чи одним видом діяльності;
  • реклама об’єктивно порівнює одну або кілька суттєвих, співставних та репрезентативних характеристик однорідного (подібного) товару, діяльності, в тому числі ціну, інформація про які може вплинути на рішення споживача при здійсненні вибору;
  • реклама не дискредитує, не містить неправдивої інформації про якість однорідних (подібних) товарів інших виробників або продавців, не дискредитує діяльність чи становище інших осіб, репутацію торговельних марок, комерційних (фірмових) найменувань, інші особливості конкурентів або зазначення місць походження товару;
  • щодо товару із зазначенням (простим або кваліфікованим) походження порівняння здійснюється щодо товару з аналогічним зазначенням;
  • реклама не створює змішування між рекламодавцем і конкурентом, між товарами, торговельними марками, комерційним (фірмовим) найменуванням та іншими позначеннями рекламодавця та конкурентів;
  • товар конкурента, захищений торговельною маркою або комерційним найменуванням, не зображено способом імітації.

Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

 

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гармонізації законодавства у сфері порівняльної реклами із правом Європейського Союзу)» (проєкт № 0953 від 29.08.2019 р.) 

 

Читайте статтю на тему:

 

Податківці презентували сервіс для скарг на роботодавця 

У ДПС Одеської області розповіли про запуск мобільного додатку, який допоможе виявляти факти порушення законодавства про працю.

У додатку працівник може повідомити в ДПС про видачу зарплати в конвертах, неофіційне працевлаштування або будь-які інші порушення. 

Для цього потрібно завантажити додаток «Legal Work» на мобільний телефон, вибрати порушення та викласти суть скарги, вказавши при цьому назву компанії і особисті дані. У сервісі є можливість надіслати скаргу анонімно.

Найбільш поширеними порушеннями роботодавців, про які можна заявити через додаток, є:

  • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  • оформлення працівника на неповний робочий час в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві;
  • виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також без утримання податків.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС в Одеської області

 

 

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X