fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 04.03.2019 пo 11.03.2019

In: Дайджести новин законодавства і практики 11 Mar 2019 Tags: ,

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 04.03.2019 пo 11.03.2019

 

Кабмін скасував книгу відгуків і пропозицій

Уряд за ініціативою Мінекономрозвитку скасував норму обов’язкового ведення книги відгуків і пропозицій.

Відповідну постанову було прийнято на урядовому засіданні 6 березня.

Книга відгуків і пропозицій на виробництвах, в торгівлі та закладах громадського харчування введена ще за радянських часів для захисту прав споживачів. У ній фіксувалися факти порушення прав споживачів, рекомендації та відгуки.

Зазначено, що зараз ця форма захисту прав споживачів неефективна і жодним чином не вирішує їхніх проблем. На практиці існує ряд сучасних і більш дієвих інструментів для споживачів захистити свої права: залишати відгуки можна на сайтах самих закладів або на інших спеціалізованих сайтах, також існує можливість безпосередньо звертатися в Держпродспоживслужбу, ДФС або суд.

Також серед недоліків Книги відгуків і пропозицій те, що громадяни повинні вказувати свої персональні дані (адреса, номер телефону, інше). Оскільки доступ до цього інструмента має кожен, персональні дані можуть бути використані недобросовісним бізнесом або шахраями.

 

За інформацією КМУ

 


За певні перевірки якості та безпеки харчової продукції доведеться заплатити

Кабмін визначився з порядком формування ціни за здійснення Держпродспоживслужбою окремих заходів контролю якості та безпеки харчових продуктів. Відповідну постанову № 148 прийнято 27 лютого.

Платність деяких перевірок на ринку харчової продукції передбачена Законом «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, кормах, побічних продуктах тваринного походження, здоров’я і благополуччя тварин».

Згідно із затвердженим Порядком, при визначенні розміру плати за здійснення заходу контролю будуть враховуватися:

  • прямі витрати на оплату праці працівників, які здійснюють такі заходи;
  • прямі матеріальні витрати, безпосередньо пов’язані з перевіркою;
  • інші прямі витрати, безпосередньо пов’язані зі здійсненням заходів держконтролю;
  • постійні витрати, які розподіляються між об’єктами витрат з використанням розподілу витрат.

На основі затвердженого Порядку також визначатимуть вартість лабораторних досліджень (випробувань) відібраних зразків, що проводяться в рамках заходу державного контролю в уповноважених лабораторіях.

Розраховувати вартість заходів буде Мінагрополітики разом з Мінфіном.

Калькуляції розміру плати будуть щорічно оприлюднювати на офіційному веб-сайті Мінагрополітики і розміщувати на інформаційних стендах територіальних органів Держпродспоживслужби і установ, що належать до сфери її управління.

Відповідно до ст. 64 Закону «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, кормах, побічних продуктах тваринного походження, здоров’я і благополуччя тварин» за рахунок операторів ринку фінансуються:

1) держконтроль вантажів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, в тому числі з метою транзиту, вивозяться (пересилаються) з неї (крім планових заходів);

2) передзабійний і забійній огляд;

3) позапланові перевірки операторів ринку крім тих, що проводяться:

  • за зверненням фізичної особи про порушення його законних прав, якщо такі порушення перевіркою підтверджені не були;
  • на підставі обґрунтованої підозри про невідповідність діяльності оператора ринку вимогам законодавства про харчові продукти, якщо в результаті заходу така невідповідність не було підтверджено.

Постанова набуде чинності з дня опублікування.

 

Постанова КМУ від 27.02.2019 року № 148 «Деякі питання формування розмірів плати за здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин, що фінансується операторами ринку»

 


Розмежовано повноваження податкової та митної служб

Уряд схвалив Положення про Державну податкову і Державну митну служби.

Відповідну постанову було прийнято на урядовому засіданні 6 березня 2019 року.

Затверджене Положення регулює порядок діяльності Державної податкової та Державної митної служб, визначає їх правовий статус, основні завдання, права та обов’язки працівників, пов’язаних з реалізацією податкової та митної політики, а також закріплює повноваження голів цих галузей.

Відповідно до Положення Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику в сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового законодавства, а також законодавства з питань єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС. Діяльність Державної податкової служби спрямовується і координується Кабінетом Міністрів через Міністра фінансів.

Положення закріплює, що Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, державну політику в сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні митного законодавства. Діяльність Державної митної служби спрямовується і координується Кабінетом Міністрів через Міністра фінансів.

Затвердження положень про кожну з Служб є необхідною передумовою проведення прозорого конкурсу для призначення ефективного і орієнтованого на реформи керівництва.

18 грудня 2018 року Кабінет Міністрів прийняв постанову № 1200 про реорганізацію Державної фіскальної служби шляхом поділу на Державну податкову та Державну митну служби.

 

За інформацією КМУ

 


Випробувальний термін та оплата праці

Фахівці Держпраці зазначають: відповідно до ст. 26 КЗпП України під час укладання трудового договору може бути обумовлено угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування має бути зазначена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.

Строк випробування під час прийняття на роботу, якщо іншого не встановлено законодавством України, не може перевищувати 3 місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, —  6 місяців. Строк випробування під час прийняття на роботу робітників не може перевищувати 1 місяця. До строку випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював незалежно від причини.

Коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

У період випробування на працівників поширюється законодавство про працю, в тому числі на оплату праці в розмірах, визначених угодою сторін, з дотриманням державних та галузевих гарантій з оплати праці.

До державних соціальних гарантій з оплати праці належить установлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. З 01.01.2019 р. цей розмір становить 4 173,0 грн.

Оплачують працівникам фактично відпрацьований час виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) або залежно від виконання норм виробітку і відрядних розцінок з урахуванням підвищень, доплат та надбавок, передбачених чинним законодавством.

Отже, якщо працівник виконав місячну норму праці, йому мають нараховувати заробітну з урахуванням різних її складових, передбачених умовами оплати праці, не нижчу від розміру мінімальної заробітної плати (4 173, 0 грн).

Якщо працівник виконав місячну норму праці, а нарахована йому заробітна плата є нижчою від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, роботодавець зобов’язаний провести доплату до її рівня, яка виплачується щомісячно одночасно із заробітною платою.

Якщо працівник не виконав місячної норми праці, перебував у відпустці, працює неповний робочий час тощо, у цих випадках оплата праці проводиться пропорційно до виконаної норми праці.

 

За матеріалами Управління Держпраці у Полтавській області

 

Читайте статтю на тему:

Класична модель трудового найму за трудовими договорами

 

Створювати нові робочі місця вигідно

Головне управління ДФС у Рівненській області повідомляє, що компенсацію роботодавцям частини фактичних витрат, пов’язаних із сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку із створенням нового робочого місця, передбачено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку компенсації роботодавцям частини фактичних витрат, пов’язаних із сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 13 березня 2013 року № 153.

Дія Порядку № 153 поширюється на роботодавців (суб’єктів господарювання), які починаючи з 2013 року:

створюють нові робочі місця та працевлаштовують на них працівників шляхом укладення трудового договору;

протягом 12 календарних місяців з дня укладення трудового договору з особою, працевлаштованою на нове робоче місце, щомісяця здійснюють виплату їй заробітної плати в розмірі не менше ніж три мінімальні заробітні плати (п. 2 Порядку № 153).

Якщо роботодавець забезпечив дотримання вимог, передбачених пунктом 2 Порядку № 153, він отримує право на компенсацію фактичних витрат у розмірі 50 відсотків суми нарахованого ЄСВ протягом наступних 12 календарних місяців за умови збереження рівня заробітної плати в розмірі не менше ніж три мінімальні заробітні плати у місяці сплати ЄСВ за особу, працевлаштовану на нове робоче місце. У разі зменшення штатної чисельності працівників та фонду оплати праці роботодавець втрачає право на компенсацію.

 

За інформацією ГУ ДФС у Рівненській області

 


Контракт: трудовий договір не для всіх

Працівник реалізує право на працю, укладаючи трудовий договір про роботу, в тому числі у вигляді контракту.

Контракт відрізняється від звичайного трудового договору такими особливостями:

  • укладається в письмовій формі;
  • у контракті можуть установлюватися додаткові (крім зазначених у законодавстві) підстави щодо його розірвання;
  • контракт має строковий характер;
  • сфера застосування контракту визначається законами України.

Сторони мають можливість установлювати додаткові заходи щодо взаємодії відповідальності з одночасним надання пільг і переваг, які мають бути зафіксовані в контракті і не будуть вважатися такими, що погіршують становище працівника порівняно з чинним законодавством України.

Контракт укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру майбутньої роботи, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавством.

Якщо законом укладання контракту не передбачено, то власник або уповноважений ним орган не має права укладати з працівником контракт, навіть якщо буде згода сторін.

 

За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області

 

Дивіться відео на тему:

 

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X