Дайджест нoвин “Податки і облік”
з 13.08.2018 пo 20.08.2018
Індекс інфляції – 99,3%
Згідно з повідомленням Держстату від 09.08.2018 №155/0/11.1вн-індекс споживчих цін у липні 2018 року становив 99,3%.
За інформацією Державної служби статистики України
Оновлений План-графік на 2018 рік щодо перевірок ДФС з ЄСВ, ПДФО та військового збору
На сайті ДФС України 16.08.2018 оприлюднено План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік.
Зокрема, коригування стосуватимуться:
- Розділ І Плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб» та Розділ ІІ Плану-графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування (серпень 2018 року);
- Розділ ІІІ Плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — фізичних осіб» з урахуванням коригування (липень 2018 року);
- Розділ ІV Плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ПДФО, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з урахуванням коригування (серпень 2018 року).
Згідно з оновленим Планом-графіком у 2018 році відбудеться 538 планових податкових перевірок підприємств з питань ПДФО, військового збору та ЄСВ, що на 23 перевірки більше, ніж за початковим варіантом затвердженого Плану-графіка.
За матеріалами ДФС України
Нова редакція Порядку попереднього узгодження ціноутворення
Фіскали наголошують: Постановою Кабміну від 04.07.2018 № 518 внесено зміни до Порядку попереднього узгодження ціноутворення у контрольованих операціях, за результатами якого укладаються договори, що мають односторонній, двосторонній та багатосторонній характер, для цілей трансфертного ціноутворення.
Цей Порядок визначає процедуру попереднього узгодження ціноутворення у контрольованих операціях, під час якої узгоджуються критерії визначення відповідності умов контрольованих операцій що здійснюються або здійснюватимуться великим платником, принципу «витягнутої руки».
За результатами проведеної процедури, у разі досягнення сторонами процедури згоди щодо предмету та положень договору укладається договір про попереднє узгодження ціноутворення для цілей трансферного ціноутворення, який може мати односторонній, двосторонній та багатосторонній характер. Договір укладається у письмовій формі.
Строк дії договору визначається сторонами та не може перевищувати 5-ти календарних років. Порядком передбачено умови для продовження договору, підстави для внесення змін до чинного договору або його дострокового припинення.
Отже, Порядок забезпечує виконання пп. 39.6.2.4 п. 39.6 ст. 39 ПКУ та передбачає необхідні складові для формування в Україні практики з укладання договорів про попереднє узгодження ціноутворення, що мають односторонній, двосторонній або багатосторонній характер, для цілей ТЦ.
За матеріалами Департаменту податків і зборів з юридичних осіб ДФС України
Нові коди видів сплати податків
На офіційному сайті Мінфіну оприлюднено проект наказу «Про внесення змін у додаток до Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування ПДВ, повернення помилково або надміру зарахованих коштів».
Документом передбачено затвердження відповідних кодів видів сплати (додаток до наказу Мінфіну України від 24.07.2015 № 666), що в свою чергу сприятиме забезпеченню додержання принципів державної регуляторної політики, досягнення у регуляторній діяльності балансу інтересів суб’єктів господарювання, громадян і держави.
За матеріалами Міністерства фінансів України
Введення податку на виведений капітал
Голова Комітету з питань податкової та митної політики повідомила – податок на виведений капітал в Україні буде введений з наступного року.
Податок на виведений капітал замінить ПНП, а відповідний законопроект буде виставлений на голосування у Верховній Раді в найближчі тижні.
За матеріалами LIGA.net
Алгоритм правильності направлення звернень в ДФС
Фіскали нагадали, що оформлення письмових звернень платників податків або громадян здійснюються відповідно до вимог Закону №393 та Порядку №271.
Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Письмове звернення надсилається:
- надсилається поштою;
- передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства.
- може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено:
- прізвище, ім’я, по батькові,
- місце проживання громадянина,
- викладено суть порушеного питання,
- зауваження, пропозиції, заяви чи скарги,
- прохання чи вимоги.
Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.
В електронному зверненні слід зазначати електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним.
Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Електронне звернення, надіслане без використання електронного підпису, повинно мати вигляд скан-копії або фотокопії звернення з підписом заявника із зазначенням дати.
Звернення, оформлене без дотримання цих вимог, повертається заявникові з відповідними роз’ясненнями не пізніше ніж через 10 днів від дня надходження.
Не підлягають розгляду наступні звернення:
- анонімні звернення, крім анонімних повідомлень про порушення вимог Закону «Про запобігання корупції»;
- повторні звернення від одного й того самого громадянина з одного й того самого питання, якщо перше вирішено по суті, а також скарги, подані з порушенням строків, передбачених ст. 17 Закону №393, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.
Якщо питання, порушені у зверненні, не належать до компетенції органів ДФС, , таке звернення в строк не більше 5 днів пересилається за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється заявникові. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом ДФС, воно в той самий строк повертається громадянину з відповідними роз’ясненнями.
За матеріалами ДФС у Львівській області
Читайте статтю на тему:
Порядок вручення податкового повідомлення рішення – інфографіка
Випадки відмови в наданні Довідки про відсутність податкового боргу
Фіскали роз’яснюють: порядок видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 567, який наразі продовжує діяти у частині, що не суперечить чинному законодавству України.
Форма заяви на видачу довідки, встановлена додатком 2 до Порядку № 567, передбачає інформування платником податків про триваючий процес адміністративного (судового) оскарження суми грошового зобов’язання шляхом проставляння відповідної позначки.
Підставою для відмови у наданні довідки є наявність у платника податків податкового боргу на дату здійснення в інформаційних системах органів ДФС перевірки такого показника, необхідної для формування довідки.
Пунктом 8 Порядку № 567 передбачено, що за наявності у платника податків податкового боргу органом доходів і зборів
Вмотивована відмова щодо видачі довідки, готується у вигляді листа платнику податків (у довільній формі), який надсилається на адресу платника податків.
Підкатегорія «ЗІР» 140.06
Читайте статтю на тему:
Несплата соцвнеску – це не податковий борг
Стимулювання розвитку діяльності сімейних фермерських господарств
З 15.08.2018 набрав чинності Закон України, яким внесено зміни до ПКУ та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств.
Змінами до ПКУ, зокрема, передбачено, що платники єдиного податку IV групи — c/u товаровиробники:
- юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка с/г товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %;
- ФОП, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України «Про фермерське господарство», за умови виконання сукупності таких вимог:
- здійснюють виключно вирощування, відгодовування с/г продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
- провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
- не використовують працю найманих осіб;
- членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні частини другої ст. 3 Сімейного кодексу;
- площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.
Законом також внесено зміни до Законів України «Про фермерське господарство», «Про державну підтримку сільського господарства України», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, ФОП та громадських формувань».
Закон України від 10.07.2018 № 2497-VIII
Нематеріальні активи: групи та строки амортизації
Фіскали нагадали, що пп. 138.3.4 ПКУ визначено строки нарахування амортизації нематеріальних активів:
- група 1 – права користування природними ресурсами (право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище) (строк дії права користування – відповідно до правовстановлюючого документа);
- група 2 – права користування майном (право користування земельною ділянкою, крім права постійного користування земельною ділянкою відповідно до закону, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо) (строк дії права користування – відповідно до правовстановлюючого документа);
- група 3 – права на комерційні позначення (права на торговельні марки (знаки для товарів і послуг), комерційні (фірмові) найменування тощо), крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті (строк дії права користування – відповідно до правовстановлюючого документа);
- група 4 – права на об’єкти промислової власності (право на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, компонування (топографії) інтегральних мікросхем, комерційні таємниці, в тому числі ноу-хау, захист від недобросовісної конкуренції тощо), крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті (строк дії права користування – відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як 5 років);
- група 5 – авторське право та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп’ютерні програми, програми для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (баз даних), фонограми, відеограми, передач (програми) організацій мовлення тощо), крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті (строк дії права користування – відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як 2 роки);
- група 6 – інші нематеріальні активи (право на ведення діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо) (строк дії права користування – відповідно до правовстановлюючого документа).
Якщо відповідно до правовстановлюючого документа строк дії права користування нематеріального активу не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, але не може становити менше двох та більше 10 років.
За матеріалами ДФС у Тернопільській області
Податкові зобов’язання з ПДВ при списанні зразків для маркетингових заходів
Фіскалали роз’яснюють: при списанні зразків тканин, використаних для здійснення маркетингових заходів і під час придбання яких суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, податкові зобов’язання з ПДВ підприємством не нараховуються за умови, що вартість таких зразків включається до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об’єктом оподаткування ПДВ та пов’язані з отриманням доходів.
У разі недотримання цієї умови при списанні таких зразків платник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ за основною ставкою відповідно до п. 198.5 ст.198 ПКУ, оскільки зразки не використовуються в оподатковуваних операціях.
Лист ДФС України від 06.08.2018 № 3441/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
ПДВ при постачанні послуг з охорони здоров’я
Фіскали роз’янюють: операція з постачання послуг з охорони здоров’я є об’єктом оподаткування ПДВ, а отже, заклад охорони здоров’я, який постачає такі послуги, на дату, що сталася раніше (отримання страхового платежу в рахунок оплати вартості послуг з охорони здоров’я або фактичного надання таких послуг), визначає податкові зобов’язання з ПДВ (у разі відсутності права на застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ) виходячи з договірної вартості послуг з охорони здоров’я та зобов’язаний скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією на застраховану особу.
Якщо послуги відносяться до категорії послуг з охорони здоров’я, які звільняються від оподаткування ПДВ згідно з пп.197.1.5 п. 197.1 ст. 197 ПКУ, то заклад охорони здоров’я, який постачає такі послуги, податкові зобов’язання з ПДВ не визначає, але зобов’язаний скласти і зареєструвати в ЄРПН ПН за такою операцією на застраховану особу.
Лист ДФС України від 13.08.2018 № 3524/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Дивіться відео на тему:
Як оподаткувати експорт послуг ПНП ЄП ПДВ
ПДВ при наданні в оренду нежитлові приміщення ОСББ
Фіскали наголошують: якщо ОСББ є платником ПДВ, операції з надання ним в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку оподатковують ПДВ на загальних підставах.
А отже ОСББ:
- визначає податкові зобов’язання з ПДВ за правилом «першої події», складає ПН і реєструє її в ЄРПН;
- декларує податкові зобов’язання з ПДВ у податковій декларації з ПДВ та звітує в установлені строки;
- сплачує податкові зобов’язання з ПДВ за податковою декларацією з ПДВ в установлені строки.
Лист ДФС України від 06.08.2018 № 3430/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Оподаткування доходу фізособи при продажі вантажного автомобіля
Фіскали нагадують: об’єктом оподаткування ПДФО є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи від операцій з майном.
Дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5% бази оподаткування (п.173.1 ПКУ).
Дохід від продажу об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної згідно із законом.
У разі якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі функції податкового агента.
Крім того, дохід від продажу вантажного автомобіля, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.
За матеріалами ДФС у Запорізькій області
Компенсація використання власного авто працівника є його додатковим благом
Фіскали пояснюють: згідно з пп.«а» пп. 164.2.17 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах. При цьому, положеннями КЗпП передбачені випадки, коли юрособа повинна компенсувати (відшкодувати) найманому працівнику витрати на проїзд, а саме:
у зв’язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість; у зв’язку з службовими відрядженнями. До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно пп.«г» пп.164.2.17 ПКУ.
Згідно з п.1 ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Таким чином, компенсація, яка виплачується юрособою найманому працівнику за використання ним під час здійснення службових обов’язків власного автомобіля, який не перебуває в оренді у юридичної особи, може здійснюватися за рішенням керівника підприємства та буде вважатися додатковим благом найманого працівника. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст.167 ПКУ (пп.168.1.1 ПКУ).
За матеріалами ДФС у Чернівецькій області
Читайте статтю на тему:
«Єдиноподатник» не може передати за договором суборенди свій обов’язок щодо сплати податку
Фіскали наголошують: незалежно від змісту укладеного договору суборенди земельних ділянок, справляння ЄП відбувається відповідно до вимог ПКУ.
Господарство, як орендодавець земельних ділянок, має врахувати площу орендованих земель у своїй податковій декларації. А у товариства, як орендаря, податкові зобов’язання зі сплати єдиного податку з орендованих земель не виникають.
Лист ДФС України від 02.08.2018 №3399/6/99-99-12-02-03-15/ІПК
Наслідки за не фіксування щоденних доходів «єдиноподатником»
Фіскали нагадують: ФОПи – «єдиноподатники» повинні забезпечити щоденне за підсумками робочого дня у хронологічному порядку відображення отриманих доходів, у тому числі у готівковій формі, в книзі обліку доходів (книзі обліку доходів і витрат).
Порушення зазначеної вимоги вважається неоприбуткуванням (неповним та/або несвоєчасним) оприбуткуванням готівки за що передбачена відповідальність у п’ятикратному розмірі несвоєчасно оприбуткованої суми відповідно до норм Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95-ВР «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Підкатегорія «ЗІР» 109.21
Надання в оренду приміщення «єдиноподатником»
Фіскали наголошують: фізична особа, якій належить нерухоме майно, не має права надавати одну частину нерухомого майна в оренду як фізична особа — не суб’єкт господарювання, а іншу частину як ФОП на спрощеній системі оподаткування.
Така фізична особа може надавати нерухоме майно в оренду як ФОП – «єдиноподатник» на спрощеній системі оподаткування або як фізична особа — не суб’єкт господарювання.
При цьому ФОП – «єдиноподатник» може надавати частину земельної ділянки в оренду, площа якої не перевищує 0,2 га, якщо решта земельної ділянки не перебуває в оренді.
Також ФОП – «єдиноподатник» може перебувати на спрощеній системі оподаткування та здавати частину нежитлового приміщення в оренду до 300 м², за умови, що решта нежитлового приміщення не перебуває в оренді.
Якщо ФОП – «єдиноподатник» здає в оренду приміщення, площа якого не перевищує обмеження (для житлової — 100 м², а для нежитлової — 300 м²), але розташоване на земельній ділянці, що перевищує 0,2 га, то він може перебувати на спрощеній системі оподаткування, якщо у договорі оренди визначено, що площа ділянки, яка передається наймачеві, не перевищує 0,2 га.
Варто звернути увагу, ФОП – «єдиноподатник», який надає в оренду власну нерухомість, площа якої не перевищує граничні норми, визначені ПКУ, може застосовувати спрощену систему оподаткування як платник єдиного податку ІІ-ї групи за умови внесення до реєстру платників єдиного податку такого виду діяльності, як надання в оренду нерухомого майна та надання цих послуг платникам єдиного податку та населенню (п. 291.4 та п.п. 291.5.3 ст. 291 ПКУ).
За матеріалами ГУ ДФС у Запорізькій області
Наслідки «єдиноподатника» при перевищенні дозволеного обсягу доходів
Фіскали нагадують: у п. 291.4 ПКУ передбачені вимоги, за умови дотримання яких ФОП – «єдиноподатники» мають право перебувати у відповідній групі платників єдиного податку, зокрема,
- І група – дохід не перевищує 300000 грн.;
- ІІ група – дохід не перевищує 1500000 грн;
- ІІІ група – дохід не перевищує 5000000грн.
Відповідно до п. 293.8 ПКУ ставки, встановлені пп. 293.3 – 293.5 ПКУ, застосовують з урахуванням таких особливостей:
- ФОП – «єдиноподатники» І групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників, з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку ІІ або ІІІ групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування;
- ФОП – «єдиноподатники» ІІ групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку ІІІ групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування.
- ФОП – «єдиноподатники» ІІІ групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів.
Заява щодо переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.
Разом з тим, ФОП – «єдиноподатники» І, ІІ, ІІІ, які допустили перевищення дозволеного обсягу доходу, до суми такого перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 %.
«Єдиноподатники» – юридичні особи ІІІ групи –до суми перевищення застосовують подвійний розмір ставок єдиного податку, визначених у п.293.3 ПКУ.
За матеріалами ГУ ДФС у Рівненській області
Борги фізособи не можуть бути причиною втрати статусу «єдиноподатника»
Фіскали наголошують: наявність податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів є підставою для анулювання реєстрації платником єдиного податку. Згідно з пп. 8 пп. 298.2.3 ПКУ платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, за наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів – в останній день другого із двох послідовних кварталів.
У листі ДФС від 13.11.2017 №30848/7/99-99-13-01-02-17 зазначено, що у випадку, коли платник податків не здійснить такий перехід самостійно, контролюючий орган має право виключити його з реєстру платників єдиного податку.
Разом з тим, ДФС України звертає увагу, що підлягає виключенню з реєстру платник, який допустив наявність податкового боргу не як фізична особа, а саме як суб’єкт підприємницької діяльності.
За матеріалами ДФС у Чернівецькій області
Різниця між мінзарплатою та сумою декретних за останній місяць лікарняного у звіті з ЄСВ
Фіскали зазначають: нарахування ЄСВ за осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, здійснюється за кожен місяць окремо.
Таблиця 6 звіту з ЄСВ (додаток 4) призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахування кодів категорій застрахованих осіб.
Гр. 10 «Код типу нарахувань» заповнюється страхувальником лише у випадках, передбачених переліком кодів типу нарахувань 1-14, де код типу нарахувань 13 – це різниця між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою/доходом за звітний місяць.
Розмір заробітної плати, який відповідає коду типу нарахувань 13, вказується у гр. 19 «Сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за звітний місяць (із заробітної плати/доходу/грошового забезпечення) доплата до мінімального страхового внеску».
Таким чином, якщо у попередніх звітних періодах на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами нараховано ЄСВ, виходячи із фактичного розміру сум такої допомоги, який становить менше мінімальної заробітної плати, необхідно здійснити донарахування до розміру мінімальної зарплати та відобразити в звіті з ЄСВ за звітний період, на який припадає останній місяць такого лікарняного, за кодом типу нарахувань 13, за умови, що інші доходи не нараховувались.
Підкатегорія «ЗІР» 301.09
ЄСВ при нарахуванні компенсації за невикористану відпустку
Фіскали наголошують: базою нарахування ЄСВ роботодавцями є, зокрема, сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці».
Відповідно до пп. 2.2.12 Інструкції №5, суми грошових компенсацій у разі невикористання, зокрема, щорічних (основної та додаткових) відпусток у розмірах, передбачених законодавством, є складовою фонду додаткової заробітної плати, як оплата за невідпрацьований час.
Враховуючи зазначене, сума нарахованої грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки є базою для нарахування ЄСВ при виплаті роботодавцем таких сум в день звільнення працівника.
Лист ДФС у Волинській області від 08.08.2018 №3457/03-20-13-08-07/ІПК
Страховий стаж ФОПів
Фахівці Пенсійному Фонду надали роз’яснення: для зарахування ФОПам повного місяця до страхового стажу необхідно сплачувати ЄСВ в сумі, не меншій мінімального страхового внеску (на сьогодні це 819,06 грн), а також не забути подати річну звітність про нарахування ЄСВ до територіальних органів. При цьому обов’язок сплати ЄСВ не залежить від факту отримання чи неотримання доходу від підприємницької діяльності.
Пенсійний Фонд наголошує, що період, за який наявна заборгованість з ЄСВ, не буде зарахованим до страхового стажу до повного погашення боргу.
У зв’язку із змінами в законодавствіі з 01.01.2018 для виходу на пенсію у віці 60 років необхідно мати 25 років страхового стажу.
Кожного року кількість років страхового стажу, необхідних для призначення пенсії за віком у 60 років, буде збільшуватися на один рік та з 1 січня 2028 року становитиме не менше 35 років.
За матеріалами ГУ Пенсійного Фонду у Львівській області
Нова звітність роботодавців про відрахування аліментів
З дня опублікування, але не раніше дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» набирає чинності зареєстрований у Мін’юсті України 03.08.2018 за № 901/32353, яким затверджено Зміни до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом від 02.04.2012 № 512/5.
Зокрема, передбачено, що за кожною постановою про стягнення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, ФОП, з якими боржник перебуває у трудових відносинах, щомісяця та після закінчення строку відповідних виплат або у разі звільнення працівника подається окремий звіт про здійснені відрахування та виплати за встановленою формою (додаток 9).
У разі надходження до органу державної виконавчої служби, приватного виконавця заяви стягувача про видачу довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів орган державної виконавчої служби, приватний виконавець протягом 3-х робочих днів видають стягувачу довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів (додаток 16), яка скріплюється печаткою органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Наказ Мін’юсту України від 02.08.2018 № 2522/5
Підбірку підготувала:
Лоза Галина,
консультант з податків та зборів,
представник з бухгалтерських послуг компанії “ЗБЕРЕЖЕНІ АКТИВИ”
спеціаліст, фахівець з контролю якості послуг