fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 26.11.2018 пo 02.12.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики 03 Dec 2018 Tags: ,

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 26.11.2018 пo 02.12.2018

 

У десяти областях України введено воєнний стан

Верховна Рада затвердила Указ Президента № 393/2018 «Про введення воєнного стану в Україні».

Закон про затвердження Указу Президента «Про введення воєнного стану в Україні» прийнятий на позачерговому засіданні ВР 26 листопада.

В період дії воєнного стану часткова мобілізація оголошується Президентом в терміни і в обсягах відповідно до загроз національній безпеці і обороні України.

Воєнний стан вводиться строком на 30 діб з 9 ранку 28 листопада 2018 року. Президент також може достроково скасувати або продовжити військовий стан окремим указом.

Воєнний стан вводиться на території 10 областей, розташованих уздовж узбережжя Чорного і Азовського морів, а також уздовж кордонів з Російською Федерацією і Республікою Молдова.

Крім того, Президент зазначив, що указ не передбачає обмеження прав громадян і ЗМІ.

Таке рішення пов’язане з черговим актом збройної агресії з боку Російської Федерації, який відбувся в районі Керченської протоки проти кораблів ВМС.

Указом Президента про введення в Україні воєнного стану тимчасово можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачених статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах і обсязі, які необхідні для забезпечення можливості впровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Відповідно до Закону про правовий режим воєнного стану можуть запроваджуватися такі заходи:

  • забороняється вносити зміни до Конституції, проводити вибори, референдуми, страйки, масові збори і акції;
  • введення трудової повинності для працездатних осіб (з оплатою праці і дотриманням часу відпочинку між змінами);
  • використання потужностей і трудових ресурсів підприємств для потреб оборони;
  • примусове відчуження майна, що перебуває у приватній або комунальній власності (з відшкодуванням вартості такого майна);
  • введення комендантської години;
  • особливий режим в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів;
  • перевірка документів, проведення огляду речей, транспортних засобів, службових приміщень та житла громадян;
  • заборона або обмеження вибору місця перебування або місця проживання;
  • регулювання роботи ЗМІ;
  • заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі;
  • особливий режим виробництва і реалізації лікарських засобів, які мають в своєму складі наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори;
  • заборона громадянам, які перебувають на військовому обліку, змінювати місце проживання і т. Д.
  • Також управління державою переходить до військового командування разом з військовими адміністраціями (у разі їх утворення).

 

Закон України від 26.11.2018 року № 2630-VIII «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»

 

Читайте статтю на тему:

 

З 2019 року управителів багатоквартирних будинків чекає атестація

Мінрегіон повідомив, що з 2019 року в Україні вводиться професійна атестація для управителів багатоквартирних будинків. Це нововведення дозволить підвищити професійний рівень знань і умінь керівників і, як наслідок, забезпечити більш високу якість послуг для населення.

Відповідну постанову про професійну атестацю за професією «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» було прийнято на засіданні Уряду.

Порядком професійної атестації передбачені:

  • вимоги до осіб, які подають заяву про здійснення професійної атестації; етапи здійснення такої атестації;
  • перелік документів, необхідних для проведення професійної атестації;
  • підстави для відмови у здійсненні професійної атестації;
  • процедура здійснення первинної професійної атестації;
  • здійснення повторної професійної атестації;
  • термін дії кваліфікаційного сертифіката;
  • підстави для анулювання кваліфікаційного сертифіката.

Атестація за професією «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)» вводиться відповідно до Закону «Про житлово-комунальні послуги».

 

За інформацією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

 


Держпродспоживслужба проводитиме перевірки без попередження в наступному році

Затверджено план перевірок на 2019 рік Держпродспоживслужбою та її територіальними органами.

Відповідний наказ від 27 листопада 2018 року № 965 «Про затвердження щорічного плану державного контролю Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (в сферах безпеки і окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини)» розміщений на сайті Держпродспоживслужби.

Перевірки будуть здійснюватися без попередження (повідомлення) оператора ринку, крім аудиту та інших випадків, коли таке попередження є необхідною умовою забезпечення ефективності державного контролю.

Аудит постійно діючих процедур проводиться за умови повідомлення оператора ринку не пізніше ніж за три робочих дні до здійснення такого заходу. Повідомлення будуть відправлятися рекомендованим поштовим відправленням з місцезнаходженням (місцем проживання) оператора ринку, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, або по електронній пошті на адресу оператора ринку, зазначений в реєстрі, або вручатися особисто під розписку керівнику або представнику оператора ринку.

З планом перевірок можна ознайомитись за посиланням http://www.consumer.gov.ua/ContentPages/Plani_Diyalnosti/106/

 

 

За інформацією Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

 


Забудовників повторно штрафуватимуть за триваючі правопорушення

За триваюче правопорушення в сфері містобудування штрафні санкції будуть застосовуватися один раз за одне порушення, а кінцевий термін існування правопорушення буде встановлюватися в приписі органу державного архітектурно-будівельного контролю. У разі невиконання забудовником законних вимог органу державного архітектурно-будівельного контролю після настання зазначеного в приписі терміну санкції будуть застосовуватися повторно і в подвійному розмірі.

Члени Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства розглянули відповідний законопроект № 7136 і рекомендували Верховній Раді прийняти його за основу.

Очікується, що прийняття законопроекту сприятиме забезпеченню єдності судової практики і дозволить уникнути порушення принципу неприпустимості подвійної відповідальності за одне й те саме правопорушення.

Таким чином, забудовників, які не усунули порушення у встановлені розпорядженням терміни, будуть надалі штрафувати.

 

Проект Закону України від 22.09.2017 року № 7136 «Про внесення змін до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» щодо штрафних санкцій за триваюче правопорушення»

 


Вихідні у грудні

Загалом у грудні 31 день, з них:

  • 20 робочих днів;
  • 11 неробочих днів.

Нагадуємо, що 25 грудня (Різдво за Григоріанським календарем) офіційний святковий день.

Так як, 25 грудня припадає на вівторок, Кабміном (розпорядження від 11.01.2018 р. № 1-р) рекомендовано перенести робочий день з понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня.

Крім того, Кабміном рекомендується перенести робочий день з понеділка 31 грудня на суботу 29 грудня.

Слід пам’ятати, що останні робочі дні перед вихідними, 24 грудня (22 грудня) та 31 грудня (29 грудня), будуть скорочені на 1 годину.

 


Розміри штрафів за порушення трудового законодавства у 2019 році

Фахівці Держпраці наголошують: згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» мінімальна заробітна плата у 2019 році становитиме 4 173,0 грн та у погодинному розмірі – 25,13 грн.

Таким чином для юридичних та фізичних осіб – підприємців, що використовують найману працю сума штрафу становитиме:

125 190 грн (30 мінімальних заробітних плат) за порушення:

  • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час
  • виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ;

41 730 грн (10 мінімальних заробітних плат) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);

12 519 грн (3 мінімальні заробітні плати) за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі;

41 730 грн (10 мінімальних заробітних плат) за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

4 173 грн ( 1 мінімальна заробітна плата) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.

417 300 грн (100 розмірів мінімальної зарплати) зa недопущення до проведення перевірки стосовно оформлення трудових відносин та виявлення нелегальних працівників.

Крім того, ст. 41 КпАП передбачено адміністративну відповідальність керівника підприємства – від 8 500 грн. до 17 000 грн. за фактичний допуск працівника без трудового договору.

 

За матеріалами ГУ Держпраці у Рівненській області

 

Читайте статтю на тему:

 

Мінсоцполітики щодо застосування Національного класифікатора України ДК 003:2010 “Класифікатор професій”

У Класифікаторі професій назви посад (професій) наводяться у чоловічому роді, окрім назв, які застосовуються тільки у жіночому роді (“Друкарка”, “Економка”, “Нянька”, “Покоївка”, “Сестра медична”, “Швачка” тощо).

Відповідно до пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України і Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. N 58 <…> (далі – Інструкція), записи в трудову книжку про назву роботи, професії (посади) працівника вносяться відповідно до Класифікатора професій.

Приведення штатного розпису у відповідність до Класифікатора професій відбувається за такою процедурою: проводиться аналіз назв посад (професій) на відповідність Класифікатору професій; аналізуються фактично виконувані працівниками завдання та обов’язки на відповідність назвам посад (професій) з урахуванням кваліфікаційних характеристик та кваліфікаційних вимог, установлених для відповідних професій; оформляються результати аналізу штатного розпису та готується доповідна записка про необхідність внесення змін до штатного розпису; видаються накази з основної діяльності про внесення змін до штатного розпису і наказ з особового складу про внесення змін до трудової книжки працівників та інших кадрових документів (особова картка, посадова інструкція тощо).

Порядок виправлення неправильних або неточних записів, внесених до трудової книжки, визначено пунктами 2.6, 2.8 – 2.10 Інструкції.

Частиною 3 статті 32 Кодексу законів про працю України визначено, що у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці: системи та розміру оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших умов – працівника має бути повідомлено не пізніше ніж за два місяці.

Наприклад, виправлення технічних помилок або зміна назв професій без зміни кодів (наприклад, змінюються “Менеджер (управитель) зі збуту” на “Менеджер (управитель) із збуту” (код 1475.4), “Прибиральник” на “Прибиральник службових приміщень” (код 9132), “Стенографістка” на “Стенографіст” (код 4111) не потребують попередньої згоди працівників, які обіймають відповідні посади (професії), оскільки зазначені зміни не пов’язані зі зміною завдань та обов’язків за посадами (професіями), кваліфікаційних вимог до працівника, оплати праці тощо.

Якщо зміна назви посади (професії) зумовлює зміну посадових (робочих) обов’язків, розряду, розміру оплати праці тощо працівника має бути повідомлено про це не пізніше ніж за два місяці.

Відповідно до пункту 2.5 Інструкції з кожним записом, зробленим у трудовій книжці на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний ознайомити працівника під його підпис в особистій картці, в якій має повторюватися відповідний запис із трудової книжки (вкладиша).

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.93 р. N 301 “Про трудові книжки працівників” відповідальність за організацію ведення, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, організації, установи, представництва іноземного суб’єкта господарювання. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок для посадових осіб передбачено дисциплінарну або іншу відповідальність.

Крім того, статтею 265 Кодексу законів про працю України визначено, що на осіб, винних у порушенні законодавства про працю, покладається відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення вимог законодавства про працю передбачено накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, яким надано право прийняття на роботу, та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності.

Невідповідність запису про назву посади (професії) у трудовій книжці працівника назві посади (професії) у Класифікаторі професій може призвести до негативних наслідків при призначенні пенсій за віком на пільгових умовах, визначенні юридичного, медичного, педагогічного стажу тощо.

Застосування примітки 1 додатка В до Класифікатора професій щодо застосування похідних слів до посад (професій) за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог має враховувати відповідні кваліфікаційні характеристики, оскільки похідні слова найчастіше визначають певну кваліфікаційну категорію посади (професії).

У Класифікаторі професій передбачено професійне угрупування 3436 “Помічники керівників”, до якого вміщено назви посад помічників, наприклад: “Помічник керівника підприємства (установи, організації)” (код 3436.1), “Помічник керівника виробничого підрозділу” (код 3436.2), “Помічник керівника іншого основного підрозділу” (код 3436.2) тощо.

Таким чином, застосування похідного слова “помічник” до назви посади “Директор (начальник, інший керівник) підприємства” (код 1210.1) є недоречним. У цьому випадку застосовується назва посади “Помічник керівника підприємства (установи, організації)” (“Помічник директора підприємства”), що узгоджується з професійним угрупуванням 3436 Класифікатора професій.

Порядок слів у назвах посад “Директор фінансовий” (код 1231) і “Фінансовий директор”, “Директор виконавчий” (код 1210.1) і “Виконавчий директор” не змінює їхнього змісту, але згідно з пунктом 2.14 Інструкції назви посад мають відповідати визначеним у Класифікаторі професій.

 

За інформацією Міністерства соціальної політики України

 

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X