Кредиторська заборгованість, минуло – 3 роки, як правильно закрити і які наслідки?
В будь-якому випадку спочатку почнемо із документального оформлення такого списання та процесу, яким ми виявили цю кредиторку:
- це може бути предмет інвентаризації, який ми проводили перед складанням річної звітності
- або ж просто ви проаналізували свою кредиторську заборгованість, чи підписували акти звірки і побачили, що по одній із кредиторській заборгованості минули три роки (тобто строк позовної давності закінчився)
Підписуйтесь на наш канал в YouTube
Перше, що потрібно зробити – пересвідчитись чи строк позовної давності не переривався!
Тобто чи не було протягом періоду (відколи виявилась така кредиторська заборгованість до моменту закінчення трирічного терміну) жодних актів звірок чи часткових оплат по цій сумі, адже одне і друге може перервати строк позовної давності!
Якщо ви переконалися, що дійсно минуло три роки і не було жодних рухів і зв’язків з вашим кредитором – то так, така кредиторська заборгованість підлягає списанню!
В даному випадку варто це оформити наказом по підприємству – списати кредиторську заборгованість до складу доходів, включити у зв’язку зі спливом строку позовної давності. На підставі такого наказу зробити бухгалтерську довідку і вже у цій довідці прописувати бухгалтерські проведення.
Кредиторську заборгованість ми списуємо до складу доходів, адже по суті, колись в минулому ми отримали товари, роботи, послуги від котрагента, а оплати зтнашої сторони не було, то- усю суму списуємо до складу доходу.
Якщо у нас виникатиме питання: А що з ПДВ? То потрібно розглядати, яка була та кредиторська заборгованість:
- Якщо грошова, перед нашими іноземними постачальниками – тут дана сума списуючись до складу доходів не потребує нарахування податкового зобов’язання;
- Якщо ця кредиторська заборгованість в минулому не несла собою ПДВ, тобто ви по ній не використали податкового кредиту – то списуючи зараз до доходу, також не нараховуємо податкових зобов’язань;
- Якщо кредиторська заборгованість була в тому числі з сумою ПДВ – то за логікою і позицією ДФС, списуючи таку кредиторську заборгованість, Ви маєте нарахувати податкові зобов’язання.
Ми не бачимо конкретної прямої норми в податковому кодексі щодо нарахування податкових зобов’язань при списанні кредиторської заборгованості, але податкова трактує це саме як такий момент, оскільки товари чи послуги вами були не оплачені, а отже ви їх використали не в господарській діяльності або отримали безкоштовно, а раз ви їх отримали безкоштовно то права на податковий кредит ви не мали.
Тобто тут є різні тенденції й теорії, але вже багато років податкова стоїть на тому місці, що при списанні кредиторської заборгованості Ви маєте нарахувати суму ПДВ тобто податкового зобов’язання!
Отже усю суму кредиторської заборгованості ми включемо до складу доходів: Дт 63 Кт 71 наприклад, а уже суму ПДВ податкового зобов’язання, які ви нарахуєте ви відобразите проведенням Дт 94 і Кт 64, податкові зобов’язання дивлячись від аналітики яку ви використовуєте.
Таким чином виникне зобов’язання, яке ви змушені будете нарахувати і виписати податкову накладну та включити до декларації, якщо ви приймаєте таку позицію.
Підписуйтесь на наш канал в YouTube