fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин “Податки і облік” з 07.10.2019 пo 15.10.2019

In: Дайджести новин законодавства і практики 15 Oct 2019 Tags: ,

Дайджест нoвин “Податки і облік”

з 07.10.2019 пo 15.10.2019

 

Індекс інфляції за вересень – 100,7 %

За даними Держстату індекс споживчих цін (індекс інфляції) за вересень 2019 року – 100,7%.

 

 

 

 

 

 

 

За матеріалами Держстат

 


Доступні рахунки платників в СЕА ПДВ, СЕА РП та СЕ у стандарті IBAN

Державна казначейська служба України повідомляє, що на виконання постанови Правління НБУ від 28.12.2018 №162 «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні» Казначейством змінено рахунки в СЕА ПДВ, в СЕА реалізації пального та спирту етилового, а також депозитний рахунок ДФСУ для сплати авансових платежів (передоплати), що вносяться підприємствами до/або під час митного оформлення відповідно до вимог стандарту IBAN.

Реквізити депозитного рахунку ДПСУ для сплати авансових платежів (передоплати), що вносяться підприємствами до/або під час митного оформлення у форматі IBAN доведені до ДПСУ 10.10.2019 року.

Реквізити змінених рахунків в СЕА ПДВ, в СЕА реалізації пального та спирту етилового рахунків будуть доведені до ДПСУ 11.10.2019 року.

Дізнатися номери своїх рахунків платники податків можуть в приватній частині Електронного кабінету у розділі «Облікові дані платника».

 


Акти в євро – документи, що підтверджують витрати

Суд наголосив: част.2 ст.524 ЦКУ визначено якщо у зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Ст.179 ГКУ дозволяє сторонам при укладенні господарських договорів визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення. Сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству. У свою чергу, ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть за згодою сторін визначатися в іноземній валюті (час.2 ст.189 ГКУ).

Отже, якщо TOB дійшло з контрагентами згоди про визначення в актах виконаних робіт грошового зобов’язання в євро, а безпосередньо в податковій звітності зобов’язання ТОВ були визначені у гривнях за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, то у Суду немає приводів вважати, що ці акти не є документами, які дають підставу для включення сплачених сум до складу витрат підприємства виключно через те, що грошове зобов’язання в них визначено в євро. У зв’язку з чим зменшення витрат позивача за даним фактом є неправомірним.

Крім того, суди попередніх інстанцій цілком обґрунтовано визнали неправомірним висновок податкового органу про порушення позивачем норм ПКУ внаслідок включення до витрат виробництва витрат на оплату вартості митних послуг, отриманих від ФОП, у зв’язку з тим, що на підприємстві працює митний відділ. Судами встановлено, що позивач співпрацює з ФОП (митними брокерами) на підставі належним чином укладених договорів на надання послуг, за якими оплата наданих послуг проводиться на підставі актів виконаних робіт.

 

Постанова ВС від 03.09.2019 у справі № 802/4826/13-а

 


Помилкову декларацію з ПДВ можна уточнити лише перебуваючи платником ПДВ

Податківці інформують: оскільки суб’єкт господарювання у разі анулювання реєстрації платника ПДВ виключається із Реєстру платників ПДВ, то уточнюючий розрахунок для виправлення помилок у раніше поданих ним податкових деклараціях за період, у якому він був платником ПДВ, подати неможливо.

Тобто, обов’язок щодо подання податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку до такої податкової декларації покладається тільки на платника ПДВ.

 

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Запорізькій області

 

Дивіться відео на тему:

 
 

РК та уточнююча декларація за вже обревізований період

Податківці консультують: 

  • у разі складання платником уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ за період, який був охоплений плановою перевіркою, контролюючий орган має право на проведення документальної позапланової перевірки за відповідний період;
  • у випадку наявності підстав, визначених ст. 192 ПКУ, платник податку — постачальник зобов’язаний скласти, а отримувач — зареєструвати в ЄРПН РК до ПН (у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, зазначеної у такій ПН), у тому числі якщо за податковий період, у якому була складена така ПН, було проведено документальну перевірку.

 

 

Лист ДПС України від 26.10.2019 № 412/6/99-00-07-03-02-15/ІПК

 


ПДВ при наданні послуг з міжнародного перевезення, які надані нерезидентом

Податківці нагадують: відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

За ст. 186 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою (абзац «а» пп. 195.1.3 п. 195.1 ст. 195 ПКУ).

При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

П.186.4 ст. 186 ПКУ визначено, що місцем постачання послуг (у тому числі і послуг з перевезення вантажів) є місце реєстрації постачальника.

Таким чином, якщо послуги перевезення надаються перевізником — нерезидентом, що не має постійного представництва на митній території України, то операції з постачання таких послуг не підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ.

 

 

За матеріалами «Вісник. Офіційно про податки»

 


ПДВ по гарантійних внесках в оплату за виконання послуг

Податківці повідомляють: оскільки кошти у вигляді гарантійних внесків в майбутньому зараховуються в оплату за товари (роботи, послуги), то податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією виникають на дату отримання таких коштів продавцем на загальних підставах.

Якщо умовами договору передбачено, що гарантійні платежі (внески) виконують виключно функцію засобу забезпечення виконання зобов’язань та згідно з умовами договору не зараховуються, а повертаються отримувачу таких товарів/послуг, то сума гарантійних платежів (внесків) не збільшує базу оподаткування у постачальника товарів/послуг. Як наслідок, податкові зобов’язання постачальником та податковий кредит покупцем при отриманні/перерахуванні такого гарантійного платежу не визначаються.

Отже, якщо кошти у вигляді гарантійних внесків в майбутньому зараховуються в оплату за товари (роботи, послуги), то податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією виникають на дату отримання таких коштів продавцем на загальних підставах.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Запорізькій області

 


Кілька ПН на попередню оплату, сплачену однією сумою – відсутній податковий кредит

Податківці інформують: ПН складається окремо на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Тому складання двох або більше ПН у випадку отримання попередньої оплати товарів/послуг однією сумою не відповідає нормам ПКУ та не дає можливості ідентифікувати операції.

У разі складання таких ПН постачальником покупець не має підстав для віднесення зазначених в них сум ПДВ до податкового кредиту, оскільки такі ПН не відповідають первинним документам.

 

 

Лист ДПС України від 26.09.2019 № 390/ІПК/26-15-04-01-18

 


Зведена ПН при постачанні товару у різні магазини покупця 

Податківці консультують, що ритмічний характер постачання — це постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць (п. 201.4 ПКУ).

Договір поставки може бути укладений на:

  • один рік;
  • строк більше одного року (довгостроковий договір);
  • або інший строк, визначений угодою сторін.

Договір вважають укладеним на один рік, якщо строк його дії не визначений (ч. 1 ст. 267 ГКУ). Строки поставки сторони встановлюють у договорі. В ньому враховують необхідність ритмічного та безперебійного постачання товарів (ч. 2 ст. 267 ГК).

Платник податку самостійно визначає товари/послуги, постачання яких має безперервний або ритмічний характер виходячи з умов договору. Можна передбачити у ЦПД з таким покупцем періодичність складання ПН протягом звітного (податкового) періоду на одного покупця, у т. ч. і зведених ПН за операціями з постачання, які мають ритмічний характер.

При цьому, якщо платник податку здійснює більш ніж два рази на місяць постачання товарів покупцю, він може складати зведену ПН не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснив такі постачання, з урахуванням всіх поставлених у такі магазини товари протягом одного місяця.

Платник може скласти зведену ПН незалежно від того доставляє він цей товар в один або у різні магазини покупця.

 

 

Лист ДПС України від 01.10.2019 № 482/6/99-00-04-02-03-15/ІПК

 


Зведена ПН не містить код ознаки. Помилка чи ні?

Податківці роз’яснюють: код ознаки, який зазначається у верхній лівій табличній частині ПН в полі «Зведена податкова накладна», не є обов’язковим реквізитом ПН, однак свідчить про окремий характер операцій, за результатами здійснення яких складається така ПН та визначаються податкові зобов’язання з ПДВ.

У разі, якщо платником податку при складанні зведеної ПН у полі «Зведена податкова накладна» не проставлено код ознаки, то така ПН не відповідає суті здійсненої операції, за якою вона складена, та первинним (бухгалтерським) документам.

Для виправлення такої помилки платнику податку — постачальнику товарів/послуг необхідно скласти РК до такої ПН, в якому вивести в нуль її показники, та на дату виникнення податкових зобов’язань скласти правильну ПН із зазначенням відповідного коду ознаки в полі «Зведена податкова накладна» і зареєструвати її в ЄРПН.

Правильно складена ПН після її реєстрації в ЄРПН постачальником є підставою для включення покупцем сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.

 

 

Лист ГУ ДПС у Кіровоградській області від 04.10.2019 № 590/ІПК/11-28-04-01-13

 


Право на бюджетне відшкодування для платника який отримав товар, проте не оплату здійснено іншою особою

Податківці консультують: умовою для декларування платником ПДВ суми податку до бюджетного відшкодування, зокрема, є фактична сплата отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг.

У разі, якщо оплата постачальнику за надані ним товари/послуги здійснюється не отримувачем таких товарів/послуг, а іншою особою, то при виникненні у такого отримувача товарів/послуг від’ємного значення податку за такими операціями у нього відсутнє право на декларування суми ПДВ до бюджетного відшкодування.

До дати реєстрації особи як платника ПДВ право на декларування та відповідно отримання відшкодування сум податку з Державного бюджету України у такої особи відсутнє.

 

 

Лист ДПС України від 02.10.2019 № 538/6/99-0-04-02-03-15/ІПК

 


ПДВ та давальницька сировина

Податківці роз’яснюють : оскільки давальницька сировина є власністю замовника і при передачі її для переробки виконавцю право власності на цю сировину до виконавця не переходить, то за операцією з передачі давальницької сировини виконавцю, а також при отриманні замовником готової продукції податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються.

Водночас, виконавець нараховує ПДВ на послуги з переробки давальницької сировини на загальних підставах за основною ставкою (20 %). При цьому, замовник за такою операцією має право включити суми сплаченого ПДВ до складу податкового кредиту, за умови, що у подальшому такі товари будуть використовуватись в оподатковуваних ПДВ операціях у межах його господарської діяльності.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Дніпропетровській області

 


Заокруглення сум розрахунків готівкою у фіскальному чеку

Податківці нагадують: відповідно до п. 5 розділу І Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13 розрахункові документи, що друкуються РРО на паперовому носії, можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суму здачі та інші дані, зокрема інформацію, яка визначена технічними вимогами до спеціалізованих РРО.

Таким чином, суб’єкти господарювання можуть додатково друкувати у реквізитах розрахункових документів загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах фіскального чеку наступним чином:

  • після рядка 7 фіскального чеку перед рядком 8 фіскального чеку додати нові рядки «Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком до заокруглення» та «заокруглена знижка/заокруглена надбавка»;
  • в рядку 8 фіскального чеку «СУМА» зазначати «Загальна вартість придбаних товарів (наданих послуг) за чеком після заокруглення». Саме вказана сума вважається сумою розрахунку за відповідним розрахунковим документом.

До підсумку розрахункових операцій Z-звіту та Х-звіту відповідно до пп. 15 та 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 № 199, має потрапляти загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), тобто сума з розрахункових документів після заокруглення.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Тернопільській області

 


Підстави стати платником акцизного податку

Податківці наголошують: з 01.07.2019 платником акцизного податку є, зокрема, особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий.

Розпорядник акцизного складу — суб’єкт господарювання — платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 ПКУ в редакції з 01.07.2019).

З 01.07.2019 об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації з акцизного складу/акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що:

  • отримані з інших акцизних складів / акцизних складів пересувних (до 01.07.2019 – від інших платників акцизного податку), що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в ЄРАН);
  • ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
  • вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 ПКУ, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, установлених ст. 229 ПКУ, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в ЄРАН.

При цьому пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ визначено, зокрема, що реалізація пального або спирту етилового для цілей розд. VI ПКУ – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження), зокрема, пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

  • у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;
  • при використанні пального, з якого сплачено акцизний податок, виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки суб’єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу.

Суб’єкт господарювання, який використовує пальне виключно для потреб власного споживання вважається особою, що реалізує пальне, за умови, що є розпорядником акцизного складу.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Полтавській області

 

Читайте статтю на тему:

Автомобіль та паливо до нього – спосіб пересування чи… головний біль?


Акцизні склади та їх розпорядники

Податківці консультують: один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів. Акцизні склади двох і більше розпорядників не можуть розміщуватись в одному приміщенні або на одній території. Акцизні склади різних розпорядників мають розміщуватись в різних приміщеннях / на різних територіях, що є розмежованими або відокремленими один від одного, та на які у кожного розпорядника є документи, що підтверджують право власності або користування.

 

 

Лист ДПС України від 30.09.2019 № 453/6/99-00-04-02-05-15/ІПК

 


Наявність/відсутність затверджених лімітів на утворення та розміщення відходів та екоподаток

Податківці нагадують: суми екологічного податку, який справляється за розміщення відходів, обчислюються платниками самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, ставок податку та коригуючих коефіцієнтів у порядку, визначеному ПКУ, тобто, на підставі фактичних обсягів розміщення відходів протягом звітного кварталу.

Наявність або відсутність затверджених лімітів на утворення та розміщення відходів у платника екологічного податку не впливає на обчислення сум екологічного податку, що справляється за розміщення відходів.

Розмір екологічного податку при обчисленні сум цього податку у разі перевищення платником податку затверджених лімітів на утворення та розміщення відходів або у разі їх відсутності не збільшується.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Дніпропетровській області

 


Нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи

З 01.01.2020 платники податків подаватимуть декларацію про майновий стан і доходи за новою формою (зміни внесені наказом Мінфіну від 25.04.2019 № 177 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859»).

Нова форма відрізняється:

  • доповнено р.8 декларації «категорія платника» новим критерієм «особа, яка заявляє право на податкову знижку», який застосовується для громадян, які декларують право на податкову знижку;
  • розрахунок суми ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов’язання при використанні права на податкову знижку, виокремлено у додаток Ф3;
  • в декларації у розділі ІІ «доходи, які включаються до загального оподатковуваного доходу» додатково виокремлено доходи «нарахований (виплачений, наданий) у формі винагород та інших виплат відповідно до умов цивільно – правового характеру» та «дохід, отриманий від фізичної особи – орендаря, який не є податковим агентом фізичної особи – орендодавця, від надання в оренду (суборенду, емфітевзіс) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених у натурі (на місцевості), які розташовані за місцезнаходженням, відмінним від податкової адреси орендодавця».

 


Відокремлений підрозділ та ф-ма № 1ДФ

Податківці повідомляють: якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, Податковий розрахунок за формою 1ДФ у вигляді окремої порції за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку. У звітності, яка подається за відокремлений підрозділ, зазначаються відомості щодо фізичних осіб (працюючих) цього підрозділу.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Харківській області

 


Оподатковання доходу у вигляді добровільного медичного страхування

Податківці зазначають: сума страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), у тому числі за договорами добровільного медичного страхування, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (пп.164.2.16 ПКУ).

Тобто така сума, сплачена роботодавцем страховій компанії на користь працівника, оподатковується ПДФО у розмірі 18 % та військовим збором у розмірі 1,5 %, як додаткове благо.

 

 

У формі № 1-ДФ дохід, отриманий працівником у вигляді добровільного медичного страхування, відображається за ознакою «124».

 

За матеріалами ГУ ДПС у Харківській області

 


Припинення договору добровільного медстрахування

Податківці консультують: договір, за яким страхова виплата здійснюється безпосередньо страхувальнику — фізичній особі при пред’явленні нею підтверджуючих документів із закладів охорони здоров’я, не вважається договором добровільного медичного страхування в розумінні положень пп. 14.1.521 ст. 14 ПКУ.

У разі звільнення працівника-застрахованої особи та за наявності укладеної тристоронньої угоди про переведення прав страхувальника на застраховану особу строк дії договору добровільного медичного страхування не змінюється і такий договір не припиняється до завершення свого мінімального строку дії, визначеного пп 14.1.521 ст.14 ПКУ, то коригування, передбачене ст. 1231 ПКУ, не застосовується.

У разі припинення трудових відносин між страхувальником і застрахованою особою та за наявності додаткової угоди про припинення договору добровільного медичного страхування щодо зазначеної застрахованої особи, що звільнена, платник ПНП – страхувальник, який визвав у бухгалтерському обліку витрати збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму попередньо сплачених за застраховану особу платежів із нарахуванням пені в розмірі 120 % облікової ставки Нацбанку, що діяла на кінець звітного періоду, в якому відбулося розірвання договору або такий договір перестав відповідати вимогам, передбаченим пп.14.1.521 ст. 14 ПКУ.

Положеннями ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці на суму отриманої страхувальником страхової премії, повернутої страховиком, у зв’язку із припиненням договору добровільного медичного страхування щодо звільненої застрахованої особи. Такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

 

 

Лист ДПС України від 26.09.2019 № 382/6/99-00-07-02-02-15/ІПК

 


ПДФО та обов’язковий профогляд працівників за рахунок роботодавця

Податківці нагадують: з метою оподаткування ПДФО до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку-фізичної особи не включаються витрати роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд працівника згідно із Законом «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ІІІ (пп. 165.1.19 ст. 165 ПКУ).

Відповідно до ст. 21 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, проводяться за рахунок роботодавців у порядку, встановленому законодавством.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядок проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок, встановлено постановою КМУ від 23.05.2001. № 559.

Отже, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку — працівника витрати роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд такого працівника у разі дотримання зазначених вимог.

Зазначений дохід відображається податковим агентом — роботодавцем у податковому розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу «143».

Якщо за рахунок коштів юридичної особи (роботодавця) проводиться медичний огляд працівників, які не зазначені у Переліку № 559, то вартість такого огляду включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівників і оподатковується ПДФО 18 % та військовим збором 1,5 % на загальних підставах.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Запорізькій області

 


ПДФО при отриманні подарунка

Податківці нагадують:Об’єкти дарування, зазначені в пп. 174.1  ПКУ, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються за правилами, встановленими ст. 174.2 ПКУ для оподаткування спадщини.

Вартість будь-якого об’єкта дарування, що отримується обдарованими, які не зазначені у пп. 174.2.1 ПКУ, зокрема не членами сім’ї  першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною пп. 167.2 ПКУ, а саме 5 %.

За нульовою ставкою ПДФО оподатковуються об’єкти дарування, що отримуються від членів сім’ї  першого та другого ступенів споріднення (пп. «а» пп. 174.2.1 ст. 174 ПКУ).

Отже, фізичні особи — резиденти, які отримують подарунок від фізичної особи — резидента — не члена сім’ї першого та другого ступенів споріднення, сплачують ПДФО за ставкою 5 % від вартості подарунка.

Слід зазначити, що будь-який подарунок, отриманий від фізичної особи —нерезидента, оподатковується за ставкою 18 %.

 

 

Головне управління ДПС у Харківській області

 


ПДФО при нарахуванні дивідендів

Податківці роз’яснюють: податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування.

При нарахуванні дивідендів ставку податку встановлено у розмірі:

  • 5% – для доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами – платниками ПНП (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування);
  • 9% – для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками ПНП;
  • 18% – для доходів у вигляді дивідендів, нарахованих за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, для цілей оподаткування прирівнюються до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням за ставкою 18%.

Сума доходу у вигляді дивідендів відображається у податковому розрахунку за  ф – ю №1ДФ під ознакою доходу «109» (крім дивідендів, визначених у п.п. 165.1.18 ст. 165 ПКУ).

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Запорізькій області

 


Оподатковування премії, яка нарахована за попередній період

Поатківіці нагадують: доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій відносяться до фонду додаткової заробітної плати (п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5).

Якщо нарахування фонду оплати праці здійснюються за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування (пп. 1.6.2 Інструкції № 5).

Отже, премії, які нараховуються у зв’язку з відносинами трудового найму, включаються до складу заробітної плати і підлягають оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 % у тому місяці, в якому здійснені нарахування.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Запорізькій області

 

Дивіться відео на тему:

 

Оподаткування добових витрат

Податківці наголошують: відповідно пп.170.9.1 ПКУ до оподатковуваного ПДФО доходу платника податку — фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати):

  • у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження;
  • для відряджень за кордон — не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ, в розрахунку за кожен такий день.

У 2019 році неоподатковувана ПДФО сума добових для відряджень у межах території України складає 417,3 грн. При цьому, сума збільшення розміру добових витрат на відрядження понад встановлені норми включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та, відповідно, відображається в податковому розрахунку за ф.ормою №1ДФ як додаткове благо.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Харківській області

 


Придбання ТМЦ у закордонному відрядженні за готівку

Податківці інформують: працівник не може під час відрядження за кордон здійснювати готівкові розрахунки в інвалюті за придбані ТМЦ для господарських потреб підприємства.

Відповідно до п. 42 розд. VI Положенням про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженим постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 2 резиденти – юрособи і фізособи – підприємці, представництва юросіб – нерезидентів мають право проводити розрахунки щодо забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон, а також розрахунки з оплати представницьких витрат на організацію офіційних заходів за кордоном, із використанням знятої для цих цілей із власних поточних рахунків готівкової іноземної валюти.

Юрособи – резиденти, представництва юросіб – нерезидентів, які мають власні транспортні засоби (орендують, фрахтують), мають право використовувати готівкову іноземну валюту з поточних рахунків для здійснення розрахунків з оплати експлуатаційних витрат, пов’язаних з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном (п. 43 розд. VI Положення № 2).

Розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.

Розрахунки за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) у готівковій формі заборонено, крім випадку, коли нерезидент – суб’єкт господарської діяльності згідно з умовами експортного договору резидента – суб’єкта господарської діяльності здійснює оплату фізичній особі – резиденту, яка перебуває у відрядженні за кордоном з метою виконання зобов’язань за експортним договором резидента – суб’єкта господарської діяльності, коштами в готівковій іноземній валюті експлуатаційних витрат, пов’язаних з обслуговуванням транспортного засобу, який належить резидентові – стороні договору (орендується, фрахтується ним) і використовується за кордоном з метою виконання зобов’язань останнього за цим договором, за умови оприбуткування невикористаного залишку ввезеної в Україну готівкової іноземної валюти до каси резидента – суб’єкта господарської діяльності згідно з абз. 3 п. 16 розд. I Положення № 5.

Враховуючи зазначене, працівник підприємства не може під час відрядження за кордон здійснювати готівкові розрахунки в іноземній валюті за придбані ТМЦ для господарських потреб підприємства.

 

 

Підкатегорії «ЗІР» 109.14 

 


Отримання статусу  «єдиноподатника з моменту реєстрації. Чи можливо це?

У Верховній Раді зареєстровано законопроект у відповідності до якого передбачається внести зміни до ст. 298 ПКУ та встановити, що:

  • зареєстровані в установленому порядку ФОП, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для І-ї або ІІ-ї групи, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (а не з першого числа наступного місяця, що передбачено чинними зараз нормами);
  • єдиний податок за місяць, у якому відбулася державна реєстрація фізичної особи —підприємця, сплачувати не потрібно (йдеться про І-шу або ІІ-гу групи, які сплачують фіксовану суму незалежно від розміру доходу); при цьому з метою уникнення зловживань таке правило пропонується поширювати лише на випадки сплати саме фіксованої суми податку, а не відсотку від доходу (п. 293.4 ст. 293 ПКУ визначено випадки, коли платники єдиного податку І-ї або ІІ-ї групи сплачують не фіксовану суму податку, а 15% від доходу).

 

Законопроект № 2209 «Про внесення змін до статей 294 та 298 Податкового кодексу України (щодо спрощення започаткування підприємницької діяльності фізичними особами, які планують здійснювати таку діяльність як платники єдиного податку першої або другої групи)»

 


Оприбуткування готівкового доходу ФОП

У разі отримання доходів у готівковій формі оприбуткування готівки в касі здійснюється на підставі касових документів, за допомогою яких відповідно до законодавства України оформлюються касові операції.

 

 

 

 

 

 

Лист ДПС України від 20.09.2019 № 347/6/99-00-04-07-03-15/ІПК

 

Дивіться відео на тему:

 

ФОП-«єдиноподатник» І-ї групи може одночасно здійснювати перукарські послуги та надавати послуги масажу

Податківці інформують: ФОП- «єдиноподатник»Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку першої групи, яка здійснює діяльність, з надання перукарських послуг, що належить до класу 96.02 «Надання послуг перукарнями та салонами краси», також має право надавати послуги манікюру, педикюру, візажу, косметології та масажу обличчя без використання праці найманих осіб.

 

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Черкаській області

 


ФОП – «єдиноподатники» IV-ї групи та земельний податок

Податківці зазначають: ФОП – «єдиноподатники» IV-ї групи, які є власниками/користувачами земель с/г призначення та/або земель водного фонду, звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, не більше 20 га, що використовуються такими платниками для ведення с/г товаровиробництва. За інші земельні ділянки, в тому числі за земельні ділянки с/г призначення, що не використовуються для ведення с/г товаровиробництва, земельний податок сплачується на загальних підставах.

Об’єктом оподаткування таких платників є площа с/г угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

Платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються «єдиноподатниками» IV-ї для ведення с/г товаровиробництва.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС в Івано-Франківській області

 


Перехід «єдиноподатника» IV-ї групи на ІІІ-тю. Чи можливо це?

Податківці повідомляють: платники єдиного податку IV-ї групи можуть самостійно перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано відповідну заяву, за умови сплати податку за поточний рік у розмірі, що розраховується виходячи з 25 % річної суми податку за кожний квартал, протягом якого платник перебував на четвертій групі платників єдиного податку (пп. 298.8.7 ст. 298 ПКУ).

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Дніпропетровській області

 


Обмеження кількості видів діяльності, які зазначаються у реєстрі платників єдиного податку для ФОП немає

Податківці зазначають: на підставі поданої ФОП заяви про застосування спрощеної системи оподаткування до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про види господарської діяльності, за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування. При цьому ПКУ не передбачено обмежень для ФОП щодо кількості видів діяльності, які можуть бути внесені до реєстру платників єдиного податку.

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Волинській області

 


Управління підприємствами та єдиний податок

Податківці консультують: ФОП, які здійснюють діяльність з управління підприємствами, не можуть бути платниками єдиного податку.

 

 

 

 

 

Лист ДПС України від 25.09.2019 № 418/6/99-00-04-07-03-15/ІПК

 


Надання майна в оренду «єдиноподатником»

Податківці інформують: якщо загальна площа кожного окремого виду майна та/або їх частки, яке надається в оренду, не перевищує норми, встановлені пп. 3 п. 291.5 ст. 291 ПКУ, то така ФОП, що здійснює діяльність з надання оренду власної нерухомості, має право перебувати на спрощеній системі оподаткування.

 

 

 

 

 

Лист ДПС України від 20.09.2019 № 345/6/99-00-04-07-03-15/ІПК

 


Амортизація для ФОП

Податківці нагадують: ФОП – «загальносистемники» мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають: витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів; витрати на самостійне виготовлення основних засобів.

Таким чином, ФОП, яка придбала основні засоби після 01.01.2017, має право після переходу на загальну систему оподаткування нараховувати амортизацію виходячи із залишкової вартості об’єкта, що визначається на момент переходу на загальну систему оподаткування та включити суму таких відрахувань до складу витрат. При цьому, амортизаційні відрахування відображаються в гр. 8 Книги.

 

За матеріалами ГУ ДПС у Закарпатській області

 


Вимога про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ

Податківці нагадують: контролюючі органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

  • дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (контролюючими органами;
  • платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
  • платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим п. 3 розділу VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Контролюючий орган надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом 3 робочих днів з дня її винесення.

У випадках, передбачених аб.3 та/або 4 п. 3 розділу VІ Інструкції № 449, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):

  • платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 п. 1 розділу II Інструкції № 449 (страхувальникам, які використовують найману працю), протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);
  • платникам, зазначеним у підпунктах 3, 4, 6 п. 1 розділу II Інструкції № 449 (фізичним особам – підприємцям, у тому числі тим, які обрали спрощену систему оподаткування, особам, які провадять незалежну професійну діяльність, та членам фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах), протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Норми визначені п. 3 розділу VІ Інструкції № 449.

При цьому протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов’язаний сплатити зазначені у п. 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені (п. 5 розділу VІ Інструкції № 449).

 

 

За матеріалами ГУ ДПС у Дніпропетровській області

 


Символи рахунків для зарахування ЄСВ в органах ДПС

 

 

 

 

 

 

 

Cимвол «SSS»*

Розмір єдиного внеску

201

Єдиний внесок, нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати; винагороди за договорами ЦПХ; допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами

202

Єдиний внесок, нарахований на суми грошового забезпечення військовослужбовців

203

Єдиний внесок, нарахований на суми грошового забезпечення батьків-вихователів у системі загальнообов’язкового пенсійного страхування

204

Єдиний внесок  для фізичних осіб – підприємців, у т.ч.  які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність

* – символ звітності, що відповідає коду класифікації доходів бюджету. Цей параметр кодується згідно із Довідником відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету, який затверджується наказом Казначейства України (п. 1 Додатку 1 до Порядку відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій по виконанню бюджетів в системі Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 27.12.2013 № 217).

Детальна інформація щодо рахунків для сплати єдиного внеску, відкриті на ім’я територіальних органів ДПС України, що вступили у дію з 01.10.2019, розміщена га офіційному вебпорталі ДПС України за посиланням  https://tax.gov.ua/dovidniki–reestri–perelik/reestri/393096.html

 

За матеріалами ГУ ДПС у Дніпропетровській області

 


Компенсація відпусток при звільненні

Фахівці Держпраці нагадують: при звільненні працівник може вимагати надати йому невикористану щорічну (додаткову та/або основну) оплачувану відпустку, а після цього звільнити його, тоді датою звільнення буде вважатися останній день відпустки, обчисленої сумарно (тобто обох її видів).

Інша альтернатива для працівника, який звільняється, — отримати грошову компенсацію за відпустку при звільненні. Норма про виплати грошової компенсації поширюється на невикористані календарні дні всіх видів щорічної додаткової оплачуваної відпустки.

Компенсації підлягають:

  • щорічні відпустки;
  • основні відпустки;
  • додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці;
  • додаткові відпустки за особливий характер праці;
  • додаткові соціальні відпустки працівникам, які мають дітей;
  • інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Компенсації не підлягають:

  • відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років;
  • додаткові відпустки у зв’язку із навчанням;
  • творчі відпустки.

 

За матеріалами ГУ Держпраці в Івано-Франківській області

 

Підбірку підготувала: 

Лоза Галина, 

консультант з податків та зборів,

представник з бухгалтерських послуг компанії “ЗБЕРЕЖЕНІ АКТИВИ” 

спеціаліст, фахівець з контролю якості послуг 

X