fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 28.10.2024 по 18.11.2024 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 19 Nov 2024 Tags:

Дайджест новин  “Підприємництво і право” 

з 28.10.2024 по 18.11.2024 р.

 

Воєнний стан та мобілізацію продовжено до 7 лютого 2025 р.

Воєнний стан та мобілізацію продовжено до 7 лютого 2025 р.

Верховна Рада затвердила Укази Президента про продовження воєнного стану та строку проведення загальної мобілізації, згідно з якими:

– строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року на 90 діб;

– строк проведення загальної мобілізації продовжити з 10 листопада 2024 року на 90 діб.

Відповідно воєнний стан та мобілізацію продовжено до 7 лютого 2025 року.

 

ЗУ “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” № 4024-ІХ від 29.10.2024 р.

ЗУ “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” № 4025-ІХ від 29.10.2024 р.

 


Змінено процедури бронювання та присвоєння “критичності” підприємствам

Змінено процедури бронювання та присвоєння “критичності” підприємствам

Прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив про відповідні зміни, зокрема:

  1. регіональні та галузеві критерії критичності підприємств тепер будуть погоджуватись із Міноборони та Мінекономіки;
  2. для приватного сектору зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом — тепер обов’язкові пункти для бронювання працівників. Зокрема, нарахована середня зарплата у підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат. Це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання;
  3. усі бронювання з 1 грудня 2024 р. будуть здійснюватися через Дію. Відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

Новий порядок діятиме з 1 грудня  2024 р. Для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників згідно з новими умовами незалежно від того, як і коли воно відбувалося.

 

За матеріалами офіційної вебсторінки Дениса Шмигаля у Telegram

 


В Україні запустять платформу для стартапів на базі штучного інтелекту та блокчейну

В Україні запустять платформу для стартапів на базі штучного інтелекту та блокчейну

Уряд ухвалив постанову про запуск  Sandbox — інструмента, який дає змогу компаніям пілотувати та розвивати високотехнологічні продукти під наглядом держави.

Українські стартапи зможуть отримати повний аудит, а також індивідуальні консультації і рекомендації, щоб створювати та розвивати продукти в умовах невизначеного законодавства.

Sandbox буде створено для компаній, які запускають високотехнологічні продукти, що можуть бути використані у сферах цифрової економіки, публічних послуг, охорони здоров’я, біотехнологій, агросектору, освіти та науки, оборони тощо. При цьому такі продукти мають використовувати технологію штучного інтелекту чи блокчейн.

Як це працюватиме: 

  1. через вебпортал Фонду розвитку інновацій компанія подає заявку на участь, надаючи дані про себе 
  2. заявку опрацьовує адміністратор
  3. якщо компанія відповідає встановленим вимогам, заявник матиме можливість додати опис про сам продукт 
  4. експерти готують план дослідження продукту та погоджують його з компанією 
  5. після цього розпочинається процес роботи різних фахівців із цим продуктом. 

Наразі програма діятиме протягом двох років, до кінця 2026-го, проте в майбутньому Sandbox може стати постійним інструментом підтримки інновацій в Україні.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства цифрової трансформації України

 


Винаходи та корисні моделі реєструватимуть за новими правилами

Винаходи та корисні моделі реєструватимуть за новими правилами

25 жовтня 2024 р. введено в дію нові Правила реєстрації винаходів та корисних моделей, ухвалені  наказом Міністерства економіки від 9 вересня 2024 року № 23301.

Зміни дозволять зробити процес реєстрації інновацій швидшим, прозорішим і більш орієнтованим на потреби як українських, так і міжнародних винахідників.

Заступник Міністра економіки України Віталій Кіндратів повідомив, що такі галузі, як «зелена енергетика», транспортні технології, нано- та біотехнології, а також оборонна сфера, тепер отримують пріоритет у розгляді заявок. Нові правила дозволять цифровізувати процес експертизи заявок, а відповідно пришвидшити реєстрацію прав. 

Серед змін:

  1. Нові правила чітко окреслюють права та обов’язки заявників, перелік необхідних документів, а також деталі експертизи. Окремо увагу приділено міжнародним заявкам, заявкам у секретних галузях, можливостям часткової відмови від прав, а також – новим механізмам для зауважень та заперечень від третіх осіб.
  2. Визначено поняття винаходу та корисної моделі

Винахід або корисна модель – це нове технічне рішення, яке здатне вирішити актуальні завдання в різних галузях. Для реєстрації винаходу важливо, аби він відповідав вимогам промислової придатності та винахідницького рівня. Корисні моделі мають відповідати вимогам новизни та придатності до застосування.

  1. Нові правила відповідають стандартам ЄС та враховують положення Acquis communautaire. Це сприяє інтеграції України в європейську інноваційну спільноту. Також вони враховують українське санкційне законодавство: заявки перевіряються на відповідність санкційним нормам, і в разі накладених санкцій їхній подальший розгляд відбувається з урахуванням обмежень, визначених Радою національної безпеки і оборони України.

 

За матеріалами Урядового порталу 

 


Функціонал Дії розширено 5 новими послугами для бізнесу

Функціонал Дії розширено 5 новими послугами для бізнесу

У Мінцифри повідомили про розширення можливості комплексного сервісу е-Підприємець. Відтепер в одній заяві е-Підприємця українці зможуть оформити:

– Повідомлення про використання єдиного рахунку

– Повідомлення про прийняття працівника на роботу

– Заяву про реєстрацію РРО

– Заяву про реєстрацію ПРРО

– Повідомлення про об’єкти оподаткування (за формою 20-ОПП)

Комплексний сервіс е-Підприємець запустили на порталі Дія пів року тому, і за цей час українці подали вже 1 870 заяв. Це як єМалятко, тільки для бізнесу. За лічені хвилини українці замовляють усі необхідні послуги для ведення бізнесу під ключ — від відкриття ФОП до пожежної декларації. Раніше цей процес міг тривати понад місяць, з Дією — у середньому 30 хвилин. 

 

За матеріалами офіційної вебсторінки Міністерства цифрової трансформації України у Telegram

 


Чи застосовуються штрафи за неподання інформації про КБВ під час воєнного стану?

Чи застосовуються штрафи за неподання інформації про КБВ під час воєнного стану?

Мін’юст надав роз’яснення щодо застосування санкцій до суб’єктів господарювання за неподання та/або несвоєчасне подання інформації про кінцевих бенефіціарних власників та/або структуру власності юридичної особи.

Зокрема, згідно з ч.6 ст. 166-11 КУпАП за неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору інформації про КБВ юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про КБВ юридичної особи передбачено накладення штрафу на керівника юридичної особи або виконавчого органу від однієї тисячі до трьох тисяч нмдг (17000-51000 грн).

Відповідно до ч.4 ст. 35 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” неподання або несвоєчасне подання особами, уповноваженими діяти від імені юридичної особи, державному реєстратору інформації про КБВ юридичної особи або про його відсутність тягне за собою накладення штрафу на таку юридичну особу в розмірі від однієї тисячі до двадцяти тисяч нмдг (17000-340000 грн).

Внесення особами, уповноваженими на вчинення дій, спрямованих на державну реєстрацію створення юридичної особи або зміну учасників юридичної особи, до документів, що подаються для такої державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей про КБВ юридичної особи або про його відсутність тягнуть за собою накладення штрафу на таку юридичну особу у розмірі від однієї тисячі до двадцяти тисяч нмдг (17000-340000 грн).

Водночас, на сьогодні в Україні діє воєнний стан. У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України Кабінетом Міністрів України 18 березня 2022 року прийнято постанову №314 “Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану”, підпунктом 4 пункту 1 якої встановлено, що на період воєнного стану зупиняється перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг, визначених законодавством. З дня припинення чи скасування воєнного стану перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням часу, що минув до їх зупинення.

Враховуючи вищезазначене, з огляду на дію в Україні воєнного стану та, як наслідок, зупинення перебігу строків за отриманням публічних послуг за неподання чи несвоєчасне подання державному реєстратору інформації про КБВ юридичної особи або про його відсутність, на сьогодні санкції до осіб, передбачених частиною шостою статті 166-11 КУпАП та частиною четвертою статті 35 Закону про реєстрацію, застосовуватися не можуть.

Разом з тим, у разі встановлення фактів внесення особами, уповноваженими на вчинення дій, спрямованих на державну реєстрацію створення юридичної особи або зміну учасників юридичної особи, до документів, що подаються для такої державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей про КБВ юридичної особи або про його відсутність Міністерством юстиції України будуть вживатися заходи відповідно до Порядку притягнення юридичних осіб до відповідальності та порядок визначення розмірів штрафів за порушення у сфері державної реєстрації юридичних осіб, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 13 вересня 2023 року N 3258/5.

 

Лист Міністерства юстиції України від 03.10.2024 р. № 136430/8.4.3/32-24

 


У Держпраці забрали повноваження у сфері реклами та реєстрації транспортних засобів 

У Держпраці забрали повноваження у сфері реклами та реєстрації транспортних засобів 

Відповідні зміни визначені ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю та зайнятість населення” .

Зокрема, встановлено позбавлення Державної служби з питань праці окремих повноважень:

– з реєстрації та обліку великовантажних транспортних засобів та інших технологічних транспортних засобів, які передаються до сервісних центрів МВС;

– контролю за дотриманням законодавства про рекламу (щодо змісту реклами про вакансії). Зазначені повноваження передадуть Держпродспоживслужбі;

– технічного розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов’язаних з використанням газу в побуті.

 

ЗУ “Про внесення змін до деяких законів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного гірничого нагляду, державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення” № 3992-IX від 08.10.2024 р.

 


Бізнес зможе продовжувати граничні строки валютних розрахунків  онлайн через єДозвіл

Бізнес зможе продовжувати граничні строки валютних розрахунків  онлайн через єДозвіл

У Мінекономіки повідомили, що з 31 жовтня українські підприємці зможуть онлайн подавати заявки та отримувати висновок Міністерства економіки щодо продовження граничних строків розрахунків у сфері міжнародної торгівлі. 

Послуга вже почала працювати в режимі бета-тестування та стане доступною масово у грудні 2024 року. Запуск відбувається в рамках проєкту єДозвіл. 

У бета-тестуванні можуть взяти участь усі юридичні особи та ФОПи, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю. У рамках тесту послуга буде доступна для перших 100 підприємців, які звернуться за її отриманням. Протягом тестування працюватиме оперативна служба підтримки, яка допоможе у вирішенні можливих питань. 

Тепер не потрібно ходити в банки та державні установи: документи можна подати онлайн менше, ніж за годину. Система автоматично перевірить заявку, допоможе виправити помилки і заощадить час. Цей крок зменшить ризик затримок, штрафів і блокування рахунків. 

Продовження граничних строків розрахунків можливе лише за окремими операціями з експорту та імпорту товарів. Послуга стосується товарів, виготовлення або доставка яких потребує тривалого терміну. Наприклад, промислового устаткування, медичного і військового обладнання, а також продукції, замовленої через міжнародні тендери.

Щоб протестувати послугу на порталі Дія, потрібно:

1 Перейти за посиланням https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdSLCmTPfC547X38s2u2GIMIPuODhu9Lrj9BQDPJ8N4AcuPoQ/viewform на реєстрацію на бета-тест

2 Заповнити форму

3 Перевірити пошту — протягом 10 робочих днів на пошту надійде лист про початок бета-тестування з покроковими інструкціями.

Після успішного завершення тесту і врахування зворотного зв’язку від бізнесу послуга буде запущена повноцінно.

Також у вересні в рамках проєкту єДозвіл запрацювала послуга реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Ця послуга є частиною комплексної послуги е-Підприємець на порталі Дія. 

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства економіки України

 


В Україні розпочав роботу сервіс «Е-повідомлення» для інформування про суми помилково сплачених податків

В Україні розпочав роботу сервіс «Е-повідомлення» для інформування про суми помилково сплачених податків

ДПС запровадила сервіс «Е-повідомлення», що інформує платників податків про помилково сплачені суми податкових платежів та єдиного внеску. Завдяки цьому сервісу користувачі електронного кабінету можуть оперативно отримати електронне повідомлення про помилкову оплату й подати заяву про перерахування коштів у електронному форматі.

Платники податків, користувачі електронного кабінету, мають можливість отримувати в розділі Вхідні/вихідні документи → Вхідні → Повідомлення електронне інформаційне повідомлення про помилкову сплату платежів та миттєво здійснювати направлення до територіального органу ДПС, в якому обліковуються такі суми, заяву про перерахування коштів в електронному форматі.

В інформаційному повідомленні про помилкову сплату платежів за формою J/F14900  зазначаються реквізити платіжної інструкції, а саме:

код територіального органу ДПС, 

код територіальної громади, 

код та назва платежу, 

дата, номер та сума платіжної інструкції, 

бюджетний або небюджетний рахунок IBAN.

Поряд з цим, посадові особи, які за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань є керівником підприємства, установи, організації, чи самозайнятою особою, чи фізичною особою – платником податків, також мають можливість отримувати додаткове повідомлення шляхом приєднання до сервісу «Info TAX».

Автоматична відправка електронних інформаційних повідомлень про помилкову сплату платежів здійснюється засобами ІКС ДПС о 9.00 годині в робочі дні, крім понеділка, за транзакціями про сплату за попередній банківський день.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Головного управління ДПС у Сумській області

 


У грудні 2024 р. опублікують перший перелік доброчесних платників податків

У грудні 2024 р. опублікують перший перелік доброчесних платників податків

Данило Гетманцев повідомив про функціонування сайту Територія високого рівня податкової довіри, який створено для зручності платників податків.

На сайті «Територія високого рівня податкової довіри» платники зараз можуть ознайомитись з інформацією як долучитися до Переліку платників податків з високим рівнем дотримання податкового законодавства (далі – Перелік) та які переваги можна отримати, перебуваючи в ньому, а згодом з розрахованими середніми показниками критеріїв у розрізі регіонів, видів економічної діяльності, груп платників податків та періодів.

Перший Перелік буде сформовано за результатами четвертого кварталу 2023 року та трьох кварталів 2024 року, наприкінці листопада та вже на початку грудня кожен може перевірити про включення себе до Переліку.

Платники можуть уточнити свої показники на початку грудня та дізнатися чи увійдуть до Переліку в своєму Електронному кабінеті.

Оприлюднення Переліку сумлінних платників та середніх значень показників критеріїв надасть можливість платнику порівняти результати своєї діяльності та розрахунків з бюджетом із середніми значеннями цих показників в цілому по України.

Підприємства, які будуть включені до Переліку, отримають низку переваг в адмініструванні податків, зборів і платежів:

– мораторій на проведення документальних перевірок, окрім деяких їх видів;

– скорочені строки камеральних та документальних перевірок при отриманні бюджетного відшкодування та строки надання індивідуальних податкових консультацій;

– спрощений механізм взаємодії з податковою, оскільки для кожного з них буде визначено комплаєнс-менеджер з метою підвищення якості їх обслуговування.

 

За матеріалами офіційної вебсторінки Данила Гетманцева у Telegram

 


Облікова ставка НБУ залишається на рівні 13%

Облікова ставка НБУ залишається на рівні 13%

Правління Національного банку ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 13%. 

У НБУ повідомили, що таке рішення в поєднанні з підтриманням стійкості валютного ринку дасть змогу зберегти контроль над інфляційними очікуваннями, сповільнити інфляцію наступного року та надалі повернути її до цілі 5%. Упродовж останніх місяців інфляція очікувано зростала, але дещо швидшими темпами, ніж прогнозувалося.

Оновлений прогноз НБУ передбачає триваліше утримання облікової ставки на рівні 13% – щонайменше до літа 2025 року. У разі подальшого зростання цінового тиску понад прогноз та загрози розбалансування інфляційних очікувань НБУ буде готовий посилити процентну політику та застосовувати додаткові монетарні заходи.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Національного банку України

 


На Прозорро.Продажі доступний сервіс факторингу для малого та середнього бізнесу

На Прозорро.Продажі доступний сервіс факторингу для малого та середнього бізнесу

30 жовтня 2024 року офіційно розпочав роботу пілотний проєкт сервісу факторингу, розроблений АТ «Прозорро.Продажі» за підтримки Міністерства економіки України.

Сервіс призначений для розв’язання проблеми касових розривів та надання малим і середнім підприємствам альтернативного джерела фінансування для операційної діяльності. Завдяки факторингу підприємці, які беруть участь у державних закупівлях, можуть швидко отримувати кошти без застави.

На відміну від кредиту, факторинг не потребує окремої застави і дозволяє отримати кошти за виконане постачання на підставі лише документів про виконання контракту. Це швидко, зручно і доступно. 

Наразі обсяг ринку публічних закупівель становить 10-20 млрд грн на рік, з яких факторинг є важливим інструментом щонайменше для 3-5%. І ще 11-23 млрд складає  ринок приватних закупівель, для яких згодом сервіс факторингу також стане доступний.

Партнерами проєкту стали Ощадбанк, ПУМБ, UGB, Укрпошта.

Сервіс факторингу реалізовано за підтримки Міністерства економіки України, за експертного сприяння Міністерства економіки, Міжнародної Фінансової Корпорації (IFC, член Групи Світового банку) у партнерстві з Державним секретаріатом з економічних справ Швейцарії (SECO).

Більше про запуск проєкту можна дізнатись за посиланням https://prozorro.sale/servis-faktoringu-vid-prozorroprodazhi/

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства економіки України

 


Чи можна видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця?

Чи можна видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця?

У Держпраці повідомили, що видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця, наразі підстав немає. У той же час, відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу.

Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви. Також, трудова книжка має бути видана працівнику у разі його звільнення.

Видача всіх наявних трудових книжок працівникам в обов’язковому порядку передбачається після завершення робіт щодо включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників, які мають бути здійснені протягом п’яти років.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці у Telegram

 


Чи можна уникнути негативних наслідків за несвоєчасне виконання податкового обов’язку через обстріли та руйнування?

Чи можна уникнути негативних наслідків за несвоєчасне виконання податкового обов’язку через обстріли та руйнування?

При розгляді справи суд зазначив, що якщо платник за адресою своєї реєстрації та виробничих потужностей зазнавав неодноразових обстрілів та руйнувань, що об’єктивно призвело до неможливості здійснення належної господарської діяльності за вказаний період, то він зобов’язаний подати відповідну заяву до контрольного органу.

У цій справі податковий орган анулював реєстрацію платника ПДВ як юридичної особи з підстав неподання декларацій з податку на додану вартість протягом періоду з травня 2022 року до квітня 2023 року.

Платник податків зауважив, що не мав змоги подавати протягом 12 послідовних місяців податкові декларації з незалежних від нього причин з огляду на настання форс-мажорних обставин, зумовлених військовою агресією, обстрілами інфраструктури, відсутністю електропостачання, достатнього для забезпечення функціонування виробництва та постійну наявність небезпеки для життя, а також відсутність працівників.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково, визнав протиправним та скасував рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, а також зобов’язав податковий орган поновити відповідну реєстрацію. Суд виходив з того, що неподання декларацій зі сплати податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців за період з травня 2022 року до квітня 2023 року відбулося не внаслідок пасивної поведінки платника податків щодо ведення господарської діяльності, а внаслідок неможливості її ведення через форс-мажорні обставини в країні, зокрема, воєнний стан, тобто з незалежних від платника обставин.

Суд апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове, яким відмовив у задоволенні позову.

Суд касаційної інстанції залишив в силі постанову апеляційного суду та зазначив, що суд апеляційної інстанції не встановив, що платник станом на час складання довідки та прийняття спірного рішення подавав до податкового органу заяву щодо неможливості виконання податкових обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу.

Якщо платник за адресою своєї реєстрації та виробничих потужностей зазнавав неодноразових обстрілів та руйнувань, що об’єктивно призвело до неможливості здійснення належної господарської діяльності за вказаний період, то, щоб це питання врегулювати, законодавець вніс зміни до податкового законодавства, які звільнили від відповідальності за несвоєчасне виконання податкового обов’язку. Водночас платник зобов’язаний подати відповідну заяву до контрольного органу.

На думку суду касаційної інстанції, здійснення господарської діяльності, реєстрація податкових накладних доводить, що платник мав можливість подати декларацію з податку на додану вартість або повідомити контролюючий орган про неможливість виконати свій обов’язок у встановлений законодавством строк на підставі норм Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 29 липня 2022 року N 225.

 

Постанова Верховного Суду  від 17 вересня 2024 року у справі №280/10300/23 

 

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X