fbpx

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 23.09.2019 по 30.09.2019

In: Дайджести новин законодавства і практики 30 Sep 2019 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  23.09.2019 по 30.09.2019

 

 

Хто може перешкоджати неправомірному використанню торгової марки?

Верховний Суд зазначив, що оскаржувати такі неправомірні дії може тільки чинний власник, навіть якщо на момент порушення власник був інший.

Зокрема, підприємство звернулось із позовом про неправомірне використання торгової марки.

Місцевий та апеляційний суди відмовили у задоволенні вимог позивача, мотивуючи це тим, що відбулася зміна власника торгової марки на момент подання позову, тому лише чинний власник має виключне право перешкоджати неправомірному використанню торговельної марки, в тому числі забороняти таке використання, тобто здійснювати захист своїх майнових прав інтелектуальної власності.

Не погодившись з позицією судів позивач звернувся до Верховного суду та вказав, що на момент вчинення порушення він був власником цієї торгової марки, а тому може звертатися до суду з позовною вимогою і після передачі прав на такий знак.

Розглянувши доводи підприємства  колегія суддів Господарського суду ВС дійшла такого ж висновку, що і суд першої та апеляційної інстанції, та відмовила у задоволенні позову.

 

Постанова Верховного суду у справі № 910/19933/17 ВС від 20.08.2019 року

 

Дивіться відео на тему:

 
 

Дешеві кредити на купівлю землі

Президент В.Зеленський доручив прийняти Закон про ринок землі до кінця року.

Сам текст проекту цього закону оприлюднений для громадського обговорення. У проекті передбачено, що українці, яким належить право постійного користування та довічного успадкованого володіння земельними ділянками с/г призначення, зможуть викупити такі ділянки у власність з розстрочкою платежу до 5 років за ціною, рівною нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок без проведення земельних торгів. Передбачається, що закон набуде чинності з 01 жовтня 2020 року.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Т. Милованов в ефірі “Свободи слова” розповів, як українці зможуть купити землю після прийняття цього закону.

Зокрема, одним з таких інструментів буде компенсація процентної ставки. Тобто людина може взяти під низьку процентну ставку (наприклад, 5%) кредит і купити землю за ці гроші або використовувати ці гроші на розвиток бізнесу на землі.

Також буде певна кількість землі з фіксованою низькою ціною для фермерів. Крім того, буде можливість першочергового викупу для тих, хто має право оренди ділянки, або живе на ній.

Міністр також зазначив, що впроваджуватимуться й інші фінансові інструменти, в яких буде задіяна держава, банківська система, а також міжнародні та українські організації.

 

За матеріалами порталу Ліга Закон

 


Зменшення штрафів Держпраці та скасування ЄСВ: депутати озвучили нові пропозиції 

Як повідомляє веб-портал Ліга Закон, голова Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики і захисту прав ветеранів Галина Третьякова повідомила про нові можливі зміни над якими працюють депутати. Зокрема, на першому пленарному тижні у жовтні може бути прийнятий законопроект щодо зменшення штрафів на бізнес, які зараз становлять близько 125 тис. грн. 

Також ВРУ планує встановити поступове зростання штрафів для роботодавців, які офіційно не працевлаштовують працівників: “Спочатку це буде просто попередження роботодавця, а якщо порушення буде повторюватися, то штраф буде на рівні 16 тис. грн і потім буде збільшуватися. Тобто зразу не буде застосовуватись максимальна сума і відповідно це не буде провокувати корупцію між чиновниками”.

Крім цього, депутати від партії “Слуга народу” планують провести реформу у сфері соціального страхування та скасувати єдиний соціальний внесок. На зміну повинне прийти приватне страхування на випадок настання страхових подій.

На додаток до вищенаведеного,  до парламенту подано проект Трудового кодексу, який скасує КЗпП. Проект Трудового кодексу має стати ліберальним для роботодавців. Взамін за обмеження прав найманого працівника роботодавцям доведеться активно долучитися до створення другого, накопичувального, рівня пенсійного забезпечення.

 

За матеріалами порталу Ліга Закон

 

Читайте статтю на тему:

 

Правила торгівлі алкогольними напоями можуть скасувати

Мінекономрозвитку оприлюднив на сайті проект постанови про скасування ряду регуляторних актів у сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоям для громадського обговорення.

Необхідність внесення таких змін аргументовано тим, що наявність незаконних і неактуальних актів в нормативному полі вводить в оману бізнес відносно наявності додаткових вимог до його роботи, а також створює небезпеку застосування таких норм регуляторними органами.

Ініціатори проекту вважають, що ці документи дублюють норми законів і встановлюють неактуальні додаткові вимоги. Зокрема, Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями передбачають, що технологічні і калькуляційні картки на коктейлі треба погоджувати з санітарно-епідеміологічною службою, а жодним законом цей обов’язок не закріплений.

Також Правила встановлюють необгрунтовані вимоги до працівників, які безпосередньо продають алкоголь, зокрема, до їх обов’язкової професійної освіти.

Крім того, досі в Правилах передбачена необхідність зазначення реєстраційного номера сертифікату відповідності в документах про надходження алкогольних напоїв, хоча вона була скасована ще в 2015 році.

За порушення Правил торгівлі встановлено штраф від 1 до 10 НМДГ (17-170 грн). За повторне правопорушення може бути накладений штраф від 5 до 27 НМДГ (85-459 грн).

Тому, для вирішення вищезгаданої проблеми, а також з метою зменшення регуляторного тиску на бізнес розроблено проект, який скасовує підзаконні нормативно-правові акти, дублюючі норми законів.

 

За матеріалами офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку

 


Голова ДПС розповів як впроваджуватимуть обов’язкове РРО та кешбек

Голова ДПС Сергій Верланов на брифінгу 23 вересня роз’яснив, як впроваджуватимуть зміни, встановлені  законами е-чеки та кешбек. Про це повідомляє веб-портал Ліга Закон.

Нагадаємо, 20 вересня ВР ухвалила відповідні закони. 

Кешбек не можна буде використовувати проти конкурентів. “Очевидний запобіжник – це ідентифікація скаржника в електронному кабінеті. Тобто це фізособа з конкретним ідентифікаційним кодом, усі знають, де цей скаржник”, – пояснив Верланов.

Крім того, кешбек можна буде застосувати до покупок дорожче 850 грн. При цьому його не можна буде застосувати при невидачі чека. Кешбек можливий тільки якщо чек не відображається на сервері податкової служби або не усі позиції чека відображені.

Верланов С. запевнив, що бізнес не понесе додаткових витрат у зв’язку виконанням  обов’язку застосовувати РРО, оскільки спеціальне програмне забезпечення держава надаватиме безкоштовно. Відповідну програму можна буде встановити на будь-який гаджет, у тому числі і на смартфон.

Крім того, підприємці першої групи, до якої належить велика частина торговців на ринках, не зобов’язані застосовувати РРО.

Також дія ухвалених законопроектів не поширюється на фізосіб, які продають на ринку власні вживані речі або продукти власного підсобного господарства.

У підприємців буде рік, аби підготуватися до зміни правил.

 

За матеріалами порталу Ліга Закон

 


Наявність договору між сторонами не завжди означає що між ними є договірні відносини

Верховний Суд за результатами розгляду роз’яснив підстави повернення майна, набутого без достатньої правової підстави.

Зокрема, підприємство звернулось із позовом до ФОПа про стягнення безпідставно набутих грошових коштів у сумі 300 тис. грн. Позов мотивовано тим, що грошові кошти були перераховані відповідачу помилково. Позивач заперечував про наявність будь-яких зобов’язань перед відповідачем щодо оплати послуг, адже такі послуги фактично не надавались та документально не підтверджені.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, вказавши на відсутність підстав для повернення майна як такого, що набуто без достатньої правової підстави з огляду на встановлення факту укладення між сторонами договору про надання юридичних послуг як підстави для перерахування спірних грошових коштів.

Апеляційний суд позовні вимоги задовольнив, Верховний суд скасував рішення судів попередніх інстанцій і направив справу на новий розгляд у місцевий суд.

Свою позицію суд аргументував так: зобов’язання з повернення безпідставно набутого майна виникає відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу за умови набуття або збереження особою майна за рахунок іншої особи, а також відсутності достатньої правової підстави для такого набуття (збереження), зокрема у разі, коли відповідні підстави згодом відпали.

Наявність певної правової підстави для набуття особою майна виключає застосування до неї положень статті 1212 Цивільного кодексу, якщо згадана підстава продовжує існувати.

Водночас сама лише наявність укладеного між сторонами договору не є достатньою підставою для віднесення до договірних будь-яких правовідносин, що виникають між цими особами. Для визнання відповідних зобов’язань між сторонами договірними необхідним є встановлення факту їх виникнення саме на підставі умов та на виконання відповідного договору.

Сплата однією стороною грошових коштів другій стороні поза межами платежів, передбачених договором чи договорами, зокрема переплата понад визначену в договорі суму, не може бути визнана такою, що здійснена на підставі відповідного договору.

 

Постанова Верховного суду у справі № 920/169/18 від 20.12.2018 року

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

Підписатися на новини

Підпишіться на щотижневий дайджест новин і будьте в курсі подій без зайвого спаму

X