fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 20.01.2020 по 27.01.2020

In: Дайджести новин законодавства і практики 28 Jan 2020 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  20.01.2020 по 27.01.2020

 

Розміри зборів за держреєстрацію юридичних осіб та ФОП у 2020 році

Законодавством передбачена сплата адміністративного збору у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. 

Розмір такого збору залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму у 2020 році оновлено розміри ставок адміністративного збору. 

 

 

 

Адміністративний збір

Розмір плати від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2020

Округлена сума

За держреєстрацію змін до відомостей про юридичну особу

(крім громадських об’єднань та благодійних організацій), що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою

0,3

630

За держреєстрацію змін відомостей про прізвище, ім’я, по батькові або місцезнаходження ФОП та за держреєстрацію змін до відомостей про громадське об’єднання чи благодійну організацію

0,1

210

За надання відомостей з Єдиного державного реєстру –

виписки для проставлення апостилю та витягу

– в паперовій формі

– в електронній формі

0,05

75% від 0,05

110

80

Виправлення помилки у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, допущеної з вини заявника:

– для юридичних осіб;

– для фізичних осіб-підприємців

30% від 0,3

30% від 0,1

190

60

Плата за надання документа, що міститься в реєстраційній справі:

– в паперовій формі;

– в електронній формі

0,07

75% від 0,07

150

110

 

За матеріалами порталу Ліга Закон

 


Коли нещасний випадок визнається пов’язаним із виробництвом: роз’яснення ВСКоли нещасний випадок визнається пов’язаним із виробництвом: роз’яснення ВС

Розглядаючи справу ВС пояснив, що випадок отримання працівником  тілесних ушкоджень внаслідок дій іншого працівника під час виконання трудових обов’язків є пов’язаним із виробництвом.

У цій справі позивач, звертаючись до суду, повідомив, що під час виконання своїх трудових обов’язків охоронника, комбайнер вдарив його в обличчя. Від цього удару він упав, вдарився та отримав гостру закриту черепно-мозкову травму, що призвело до погіршення стану його здоров’я та інвалідності.

Позивач просив визнати факт нещасного випадку на виробництві.

Місцевий та апеляційний суди відмовили у задоволенні позову, натомість Верховний Суд не погодився з таким висновком  і задовольнив позовні вимоги. Аргументуючи свою позицію суд виходив з наступного.

Позивач, перебуваючи на робочому місці на території підприємства, за безпечність умов праці якого відповідає роботодавець, внаслідок небезпечного виробничого фактора, а саме агресивних дій іншого працівника, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків, отримав тілесні ушкодження, тому нещасний випадок є таким, що пов’язаний з виробництвом.

 

Постанова ВС у справі № 635/3143/17 від 09.01.2020 р.

 


Борг з ЄСВ не є податковим боргомБорг з ЄСВ не є податковим боргом

ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надало відповідні роз’яснення.

Зокрема, борг із сплати ЄСВ не є податковим боргом і не є підставою для виключення такого платника з реєстру платників єдиного податку. При цьому розстрочення та відстрочення сум заборгованості із ЄСВ не передбачено, тож така заборгованість не підлягає списанню.

Якщо платник має тільки борг зі сплати ЄСВ, він не повинен переходити на загальну систему оподаткування, як повинен це зробити ФОП, який має податковий борг. 

У ДПС також повідомили, що у разі наявності у ФОПа-платника єдиного податку податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, такий суб’єкт господарювання  зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Податківці обґрунтовують таку позицію тим, що ЄСВ – це консолідований страховий внесок, на нього не поширюється поняття «податковий борг».

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі

 


Як на підприємстві складати графіки відпусток?Як на підприємстві складати графіки відпусток?

Держпраці в Полтавській області нагадала про основні правила підготовки графіку відпусток.

  1.  Терміни складання і порядок оформлення графіків відпусток. Це питання чітко в законодавстві не врегульовано, тому підприємство може самостійно узгодити порядок складання графіка відпусток внутрішніми документами – в колективному договорі або правилах внутрішнього трудового розпорядку, розпорядженнях, наказах тощо.

У той же час, згідно з п. 20 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, графік відпусток складається на кожний календарний рік не пізніше 05 січня поточного року. Але пізніша дата складання графіка не буде порушенням, якщо вона вказана в обліковій політиці підприємства.

Нормами законодавства не встановлена форм графіка надання відпусток. Тому роботодавець може самостійно розробити форму такого документа.

  1. Ознайомлення з графіком відпусток. Графік доводиться до відома всіх працівників, а надання відпусток оформляється наказом керівника. 
  2. Строк відпустки. Згідно з ч. 11 ст. 10 Закону «Про відпустки» в графіку, як правило, вказується місяць початку використання відпустки. Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, погоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом.

При плануванні можна врахувати і надання відпустки частинами за домовленістю між роботодавцем і працівником. Але при цьому слід дотримуватися правила безперервної частини відпустки, її тривалість повинна становити не менше 14 календарних днів. Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років поспіль.

  1. Кому відпустка надається в першу чергу? При складанні графіка відпусток враховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та наявність можливостей для відпочинку. Також повинен враховуватися ряд категорій працівників, яким надається право на отримання відпустки за їх бажанням у зручний для них час, а саме:

1) особам віком до вісімнадцяти років;

2) особам з інвалідністю;

3) жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;

4) жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;

5) одинокій матері (батьку), які виховують дитину без батька (матері); опікунам, піклувальникам або іншим самотнім особам, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;

6) дружинам (чоловікам) військовослужбовців;

7) ветеранам праці та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

8) ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

9) батькам-вихователям дитячих будинків сімейного типу;

10) в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці в Полтавській області

 


В Україні посилять контроль за грошовими переказамиВ Україні посилять контроль за грошовими переказами

28 квітня 2020 року набуде чинності новий ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Як наслідок – збільшиться розмір суми фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінмоніторингу (з 150 до 400 тис. грн) та запроваджується застосування ризик-орієнтованого підходу при проведенні перевірок.

Крім цього:

  1. з’являться нові види суб’єктів первинного фінансового моніторингу – особи, які надають інформаційно-консультаційні послуги з питань оподаткування та постачальники послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів (наприклад, криптобіржі та сервіси обміну криптовалют);
  2.  запроваджується обов’язок платіжних систем супроводжувати грошові перекази інформацією про платника і одержувача переказу. 

Усі перекази на суму понад 30 тис. грн мають супроводжуватися інформацією про:

  •  платника:

а) фізичну особу (ФОП): ПІБ; номер рахунка/електронного гаманця; місце проживання або номер (та за наявності – серію) паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу), або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або дату і місце народження;

б) юридичну особу: повне найменування; місцезнаходження або ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, номер рахунка/електронного гаманця/унікальний обліковий номер фінансової операції;

в) траст або інше подібне правове утворення: повне найменування; місцезнаходження, номер рахунка/електронного гаманця або унікальний обліковий номер фінансової операції;

  • отримувача переказу коштів:

а) фізичну особу (ФОП): ПІБ, номер рахунка/електронного гаманця, на який зараховуються кошти, а в разі відсутності рахунка – унікальний обліковий номер фінансової операції;

б) юридичну особу: повне найменування, номер рахунка/електронного гаманця, а в разі відсутності рахунка – унікальний обліковий номер фінансової операції;

в) траст або інше подібне правове утворення: повне найменування, номер рахунка/електронного гаманця, на який зараховуються кошти або унікальний обліковий номер фінансової операції.

У разі переказу коштів в межах України на суму, що є меншою або еквівалентною 30 тис. грн, в тому числі в іноземній валюті, такий переказ повинен супроводжуватися як мінімум:

  • номером рахунка/електронного гаманця або унікальним номером електронного платіжного засобу платника (ініціатора переказу)/наперед оплаченої картки багатоцільового використання;
  • номером рахунка або унікальним номером електронного платіжного засобу отримувача/наперед оплаченої картки багатоцільового використання, а в разі відсутності рахунка/електронного гаманця – унікальним обліковим номером фінансової операції.

У разі переказу за межі України, у тому числі з використанням віртуальних активів, на суму, що є меншою або еквівалентною 30 тис. грн, такий переказ повинен супроводжуватися як мінімум інформацією про платника та отримувача (ПІБ, повне найменування (для юросіб) та номер рахунка).

Якщо під час отримання переказу буде виявлено відсутність даних про платника або отримувача, або такі дані заповненні з використанням символів, що не допускаються правилами відповідної платіжної системи, такий переказ може бути відхилено. Також про відсутність інформації буде проінформований НБУ.

Ці вимоги не поширюються на випадки здійснення:

1) операцій зняття коштів з власного рахунка;

2) переказ коштів з метою сплати податків зборів та платежів або переказу коштів за житлово-комунальні послуги;

3) переказу коштів між суб’єктами первинного фінансового моніторингу, що надають послуги з переказу коштів;

4) переказу коштів, у разі, якщо використовуються електронні платіжні засоби або електронні гроші для оплати товарів чи послуг і номер електронного платіжного засобу та/або наперед оплаченої картки багатоцільового використання супроводжує переказ на всьому шляху руху коштів;

5) переказу коштів на суму, що є меншою ніж 30 тисяч гривень, або суму, еквівалентну зазначеній сумі, в тому числі в іноземній валюті, для зарахування на рахунок отримувача виключно з метою оплати вартості товарів, робіт, послуг, погашення заборгованості за кредитом;

6) переказу коштів між платником і отримувачем платежу, що проводиться через посередника, уповноваженого вести переговори та укладати договір купівлі-продажу товарів або послуг від імені платника або отримувача;

7) операції із забезпечення проведення переказу коштів, що здійснюються операторами послуг платіжної інфраструктури;

8) переказу коштів готівкою в межах України у сумі, що є меншою ніж 5 тис. грн, та відсутності ознак пов’язаності такої фінансової операції з іншими фінансовими операціями, що в сумі перевищують 5 тис. грн.

 

ЗУ “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” № 361-IX від 06.12.2019 року

 


Яка тривалість щорічної основної відпустки у 2020 році?Яка тривалість щорічної основної відпустки у 2020 році?

Тривалість відпустки залежить від виду зайнятості працівника і може тривати від 24 до 56 календарних днів.

Інспектор Управління Держпраці у Полтавській області Анна Хоменко роз’яснила, яка тривалість щорічної відпустки для різних категорій працівників.

Так, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про відпустки», щорічна основна відпустка надається працівникам не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору. 

  1. Відпустка 24+4 к.д. надається: промислово-виробничому персоналу вугільної, сланцевої, металургійної, електроенергетичної промисловості, а також зайнятому на відкритих гірничих роботах, на роботах на поверхні шахт, розрізів, кар’єрів і рудників, на будівельно-монтажних роботах у шахтному будівництві, на транспортуванні та збагаченні корисних копалин, працівникам, зайнятих на підземних гірничих роботах в розрізах, кар’єрах і рудниках глибиною до 150 метрів та невоєнізованих працівникам гірничорятувальних частин.

При цьому, тривалість такої відпустки становить 24 к.д. із збільшенням за кожних два відпрацьованих роки на 2 к.д., але не більше 28 к.д.;

  1. Відпустка 26 к.д. надається особам з інвалідністю III групи.
  2. Відпустка 28 к.д. надається: працівникам, зайнятим на підземних гірничих роботах та в розрізах, кар’єрах і рудниках глибиною 150 метрів і нижче; працівникам лісової промисловості та лісового господарства, державних заповідників, національних парків, що мають лісові площі, лісомисливських господарств, постійних лісозаготівельних і лісогосподарських підрозділів інших підприємств, а також лісництв;
  3. Відпустка 30 к.д. надається воєнізованому особовому складу гірничорятувальних частин, особам з інвалідністю I і II груп;
  4. Відпустка 31 к.д. надається особам віком до вісімнадцяти років;
  5. Відпустка до 56 к.д. надається: керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів,  науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам;
  6. Інша тривалість відпустки, ніж передбачена п.1-6,  встановлена для сезонних працівників, а також тимчасових працівників. Для них тривалість відпустки становить пропорційно до відпрацьованого ними часу. 

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Полтавській області

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X