fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 15.10.2019 по 21.10.2019

In: Дайджести новин законодавства і практики 21 Oct 2019 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  15.10.2019 по 21.10.2019

 

Суб’єктів господарювання зобов’яжуть перейти на безготівкові розрахунки до 2021 року

На сайті Мінекономіки розміщено проект постанови, яка передбачає  збільшення обсягів безготівкових операцій для бізнесу.

Документ  встановлює вимоги до платіжних систем. Зокрема, їх має бути не менше 3, а у однієї з них платіжною організацією має бути резидент України. Крім того, суб’єкти господарювання мають забезпечити, щоб ціна товару (послуги) при здійсненні безготівкових розрахунків не перевищувала ціни товару (послуги) готівкою.

Перейти на безготівкові розрахунки до 01 січня 2020 року повинні суб’єкти господарювання,  які здійснюють:

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (крім торгівлі автотранспортними засобами та запчастинами);
  • реалізацію підакцизних товарів;
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
  • реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення;
  • діяльність з надання житлово-комунальних послуг;
  • медичну та стоматологічну практики;
  • діяльність туристичних агентств, туристичних операторів, надання інших послуг бронювання та пов’язана з цим діяльність;
  • діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (крім закладів, які не мають залу для обслуговування споживачів);
  • діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування.

Аналогічний обов’язок у строк до  01 липня 2020 р. покладено на суб’єкти господарювання, які здійснюють:

  • торгівлю автотранспортними засобами;
  • технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;
  • торгівлю деталями та приладдям для автотранспортних засобів;
  • торгівлю мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів;
  • надання в оренду автотранспортних засобів;
  • поштову та кур’єрську діяльність;
  • пасажирські перевезення залізничним, автомобільним, водним або повітряним транспортом;
  • діяльність фітнес-центрів;
  • діяльність у сфері культури;
  • діяльність закладів охорони здоров’я (лікарняних закладів) незалежно від форм власності;
  • страхування.

До 1 січня 2021 року всі інші суб’єкти господарювання, які здійснюють реалізацію товарів (надання послуг), у разі, коли ціна одиниці товару (послуги) складає більше 50 НМДГ (850 грн) зобов’язані забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків.

 

Проект постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)”

 

Дивіться відео на тему:

 
 

В Україні можуть запровадити мораторій на перевірки ФОПів

Президент відреагував на протести підприємців проти законопроектів про РРО та кешбеки (№1053-1 та №1073) та запропонував запровадження мораторію на перевірки ФОПів усіх категорій, крім «ризикових», терміном на два роки.

За словами заступник керівника Офісу Президента Юлії Ковалів, протестні настрої викликані поганою поінформованістю підприємців стосовно норм ухвалених законів, а також навмисними маніпуляціями та перекручуванням. Вона наголосила, що згадані закони спрямовані не проти підприємців, а проти великого бізнесу, який оформлює свою діяльність як групу ФОПів, зменшуючи цим обсяг сплати податків. Також підприємців лякають необхідністю придбання касових апаратів за шалені гроші, хоча насправді такого обов’язку немає – достатньо буде завантажити собі у телефон безкоштовний додаток, який надасть ДФС. Крім того, електронні чеки запроваджуються лише з 2021 року.

Президент України зазначив, що умови ведення бізнесу для малих підприємців необхідно покращувати. Тому він доручив запровадити мораторій на перевірки ФОПів на два роки – для всіх категорій, крім «ризикових», на зразок ювелірного бізнесу.

Також Державна податкова служба повинна надати вже з 1 січня 2020 року додаток для електронних чеків для безкоштовного тестування всім охочим. За словами В. Зеленського, це необхідно для того, щоб підприємці встигли пристосуватися до змін у законодавстві.

Президент також виступив за те, щоб протягом першого року дії закону відповідальність за неправильне ведення звітів була пом’якшена.

 

За матеріалами порталу Ліга Закон

 


Національні стандарти використовуватимуться за бажанням

16 жовтня 2019 року офіційно опублікований Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про стандартизацію”, який встановлює добровільний порядок застосування національних стандартів.

Положення Закону спрямовані на приведення національної системи стандартизації у відповідність до міжнародної та європейської практики, зокрема:

  • добровільність застосування національних стандартів;
  • недопущення погодження проектів національних стандартів з державними органами;
  • недопущення нормативно-правового регулювання відносин, пов’язаних із розробленням стандартів підприємств, установ та організацій і технічних умов;
  • скасування галузевої стандартизації, у зв’язку з чим протягом 15 років центральні органи виконавчої влади мають право у відповідних сферах діяльності та в межах своїх повноважень перевіряти, переглядати свої галузеві стандарти з метою переведення їх на національний рівень або на рівень підприємств чи скасування.

Відповідно до закону, законодавчі акти не повинні містити положень, які передбачають нагляд за дотриманням стандартів та штрафні санкції за недотримання вимог стандартів.

Цей закон набуває чинності 16 жовтня 2020 року, за винятком окремих положень, які набувають чинності 16 жовтня 2022 року (щодо якості сільгосппродукції, зерна та ядерної енергії).

 

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про стандартизацію”від 20.09.2019 № 124-IX

 


В Україні створено новий орган у сфері захисту бізнесу

Кабмін своєю постановою утворив Комісію з питань захисту бізнесу. 

Комісія буде координувати дії органів виконавчої влади та створювати механізми вирішення проблемних питань у цій сфері. Комісія буде функціонувати як тимчасовий дорадчий орган Кабінету Міністрів України. Основними завданнями Комісії будуть:

  • аналіз стану справ та причин виникнення проблем у процесі реалізації державної політики з питань захисту бізнесу;
  • вивчення результатів діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій з питань, що належать до компетенції Комісії;
  • моніторинг стану виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади покладених на них завдань з питань захисту бізнесу;
  • участь у розробленні проектів нормативно-правових актів з питань захисту бізнесу та подання до Уряду пропозицій та рекомендацій.

Очікується, що створення Комісії забезпечить належні умови для захисту бізнесу від незаконного впливу зі сторони органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

 

Постанова КМУ «Про утворення Комісії з питань захисту бізнесу» від 16 жовтня 2019 р.

 


Забудовникам заборонили недобросовісну рекламу новобудов

Верховна Рада ухвалила Закон про створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Ця система має забезпечити представлення документів для отримання усіх адміністративних послуг у сфері будівництва в електронній формі в режимі 24/7.

Закон також скорочує перелік документів, що подають для отримання адміністративних послуг у сфері будівництва.

Оплачувати адмінпослуги і штрафи у сфері будівництва можна буде онлайн.

Об’єктам будівництва присвоять ідентифікатори, які будуть незмінними впродовж життєвого циклу об’єкту.

Запровадять єдиний порядок присвоєння та зміни адрес об’єктам нерухомого майна.

Крім того, внесено зміни до Закону про рекламу в частині реклами об’єктів будівництва.

Рекламувати об’єкти житлового будівництва з метою залучення коштів для спорудження таких об’єктів дозволяється тільки за наявності у забудовника:

  • права власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджується об’єкт;
  • права на виконання будівельних робіт на конкретному об’єкті;
  • ліцензії на здійснення господарської діяльності (у разі будівництва об’єктів з середніми (СС2) і значними (СС3) наслідками);
  • якщо забудовник залучає кошти фізичних і юридичних осіб (у тому числі в управління) для будівництва таких об’єктів відповідно до частини третьої статті 4 Закону про інвестиційну діяльність. Тобто виключно через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування, а також шляхом емісії цільових облігацій підприємств, виконання зобов’язань по яких здійснюється шляхом передачі об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва.

Така реклама має містити реквізити документів і ідентифікатор об’єкту будівництва у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (для об’єктів, які отримали право на виконання будівельних робіт після запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва).

 

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва і створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва” (проект №1081 від 29.08.2019 року)

 


В Україні боротимуться з  контрафактною продукцією

Депутати прийняли зміни до Митного кодексу, які спрямовані на очищення внутрішнього ринку від контрафактної продукції.

Зокрема, контрафактними вважатимуться: 

  • товари, які є предметами порушення прав інтелектуальної власності на торговельну марку в Україні, і на них без дозволу міститься позначення, яке тотожне із охоронюваною в Україні торговельною маркою стосовно одного й того самого виду товарів, або яке є схожим настільки, що його можна сплутати з такою торговельною маркою;
  • товари, які є предметами порушення прав інтелектуальної власності на географічне зазначення в Україні й містять назву чи термін або описуються за допомогою назви чи терміну, які захищені таким географічним зазначенням;
  • будь-яка упаковка, етикетка, наліпка, брошура, інструкція з експлуатації, гарантія чи інший документ такого типу, навіть якщо вони представлені окремо, які є предметами порушення прав інтелектуальної власності на торговельну марку або географічне зазначення, які містять позначення, назву або термін, тотожні із охоронюваною в Україні торговельною маркою чи географічним зазначенням, або які є схожими настільки, що їх можна сплутати із такою торговельною маркою чи географічним зазначенням, та які можуть використовуватися стосовно одного й того самого виду товарів, щодо якого охороняється торговельна марка в Україні чи географічне зазначення.

Натомість, піратськими є товари, які порушують авторські та/або суміжні права або права інтелектуальної власності на зареєстрований промисловий зразок в Україні та які являють собою або містять копії, зроблені без згоди правовласника авторського і суміжних прав або права інтелектуальної власності на промисловий зразок чи особи, уповноваженої таким правовласником у країні виробництва

Внаслідок порушення закону можливе призупинення митного оформлення та знищення невеликих партій товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях. Ця процедура буде застосована у разі, якщо у компетентних осіб виникає підозра, що якась невелика партія товарів, які пересилаються міжнародними поштовими або експрес-відправленнями, порушує інтелектуальні права.

Під невеликою партією товарів розуміються товари, що перемiщуються в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, в одному вантажі, у кількості не більше 3 одиниць за кожною товарною підкатегорією згідно з УКТ ЗЕД або загальною вагою брутто не більше 2 кілограмів.

Не застосовуватимуться заходи сприяння захисту прав інтелектуальної власності до оригінальних товарів, тобто товарів, які були виготовлені за згодою правовласника або товарів, виготовлених особою, належним чином уповноваженою правовласником на виробництво певної кількості товарів, у тому числі у кількості, що перевищує обумовлену між цією особою і правовласником; особистих речей; товарів, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі для власного використання і не призначені для виробничої чи іншої підприємницької діяльності, сумарна фактурна вартість та/або вага яких не перевищує обмежень, встановлених частиною першою статті 374 МК.

 

Закон України “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності в ході переміщення товарів через митний кордон України” (проект №1230 від 02.09.2019 року)

 

 


За яких критеріїв є ризик потрапити до плану-графіку документальних перевірок податківців?

В Головному управлінні ДПС у Чернігівській області наголошують, що планові документальні перевірки суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог податкового законодавства здійснюються при наявності податкових ризиків щодо несплати сум податків, зборів, які визначаються системою ризикоорієнтованого відбору ДПС України.

У поле зору податкової служби перш за все підпадають суб’єкти господарювання, які  мають наступні критерії ризиків:

  • рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податку;
  • рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку по відповідній галузі;
  • рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку по відповідній галузі;
  • наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку, або ліквідовані, або визнані банкрутами;
  • наявність інформації про не підтвердження реального здійснення операції з придбання.

З урахуванням вищезазначених вимог сформований план-графік документальних планових перевірок на 2019 рік, який у відповідності до вимог законодавства оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС України.

План-графік документальних планових перевірок на 2020 рік буде формуватися у листопаді-грудні 2019 року та буде оприлюднений у визначений законодавством термін.

 

За матеріалами офіційного веб-сайту Головного управління ДПС у Чернігівській області

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X