Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 14.02.2025 по 28.02.2025 р.
Втрата чинності Господарським кодексом України – закон опубліковано
27 лютого 2025 року, у газеті Голос України опублікований Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» від 9 січня 2025 року № 4196-IX, який набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме: з 28 лютого 2025 року, та вводиться в дію через шість місяців після набрання ним чинності, крім таких його положень:
-
частини другої статті 13, яка вводиться в дію через три роки та шість місяців з дня набрання чинності цим Законом:
“Забороняється внесення змін до відомостей про державні підприємства (державні комерційні підприємства, казенні підприємства), комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, крім:
державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом перетворення або ліквідації та пов’язаних з цим змін до відомостей про юридичну особу;
державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, пов’язаних із зміною керівника юридичної особи, або державної реєстрації зміни складу комісії з припинення, голови комісії або ліквідатора, керуючого припиненням;
державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, пов’язаних із передачею єдиного майнового комплексу державного підприємства до сфери управління Фонду державного майна України;
державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, пов’язаних із відкриттям провадження у справі про банкрутство такої юридичної особи.”
-
пункту 4 цієї статті, який вводиться в дію з дня набрання чинності цим Законом:
“Положення абзацу третього частини другої статті 231 Господарського кодексу України в частині стягнення штрафу в розмірі 7 відсотків вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання зобов’язання, не застосовується до виконавців державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель, які виконуються у період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та не завершені на день набрання чинності цим Законом.”
Господарський кодекс визнається таким, що втратив чинність, з дня введення в дію цього Закону (28 серпня 2025 року).
Вказаним Законом внесено зміни до низки Законів та кодексів України, зокрема: Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Кодексу України з процедур банкрутства, «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», «Про акціонерні товариства».
За матеріалами офіційного порталу «Судова влада України».
Повідомлення про прийняття працівника – нова форма
Викладено у новій редакції додаток 1 «Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту» до постанови КМУ від 17.06.2015 № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником».
Доповнено інформацію, що міститься у повідомленні про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту, що подається до Державної податкової служби, інформацією про громадянство з метою обліку працевлаштованих іноземців та осіб без громадянства.
За матеріалами офіційного Телеграм каналу Тараса Мельничука, постійний представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді.
Перебронювання працівників – продовжено до 31 березня
Кабінет Міністрів України 25 лютого дозволив підприємствам, які ще не встигли підтвердити критичність та перебронювати працівників, зробити це до 31 березня. До цієї дати бронювання працівників таких підприємств залишатимуться чинними.
Крім того, підприємства, які оновили статус критичності, можуть бронювати працівників до 1 квітня без 72-годинної обробки даних, що значно прискорює процес.
Нагадаємо, що подати заяву на бронювання працівників можна виключно через портал Дія.
Важливо: якщо працівник уже був заброньований, перед поданням нової заявки попереднє бронювання необхідно анулювати.
За матеріалами офіційного вебсайту Мінекономіки
Нові види діяльності для резиденства в Дія.City — Уряд ухвалив постанову
Тепер усі компанії, що займаються дослідженнями та розробками, можуть стати резидентами Дія.City
Тепер спектр набагато ширший: біотехнології, мікроелектроніка, генна інженерія, оборонні технології тощо. Ці компанії розробляють та тестують продукти у всіх можливих сферах. Також уточнюються умови для вже наявних категорій — наприклад, включення вебаналітики для диджитал-маркетингу та створення акумуляторів для виробників БПЛА.
Перелік видів діяльності доповнено наступними:
Дослідження кон’юнктури ринку, веб-аналітика під час проведення маркетингових кампаній та надання рекламних послуг з використанням програмного забезпечення, розробленого за участю резидента Дія Сіті, в Інтернеті та/або на пристроях користувачів.
Дослідження та розробки (крім сфери суспільних та гуманітарних наук).
Технічні випробування та дослідження (крім сертифікації) з використанням комп’ютеризованих систем управління.
За матеріалами Урядового порталу
Підвищено облікову ставку до 14,5%
Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 14,5% річних.
Це рішення спрямовується на підтримання стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем, розворот інфляційного тренду та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%. Стримування цінового тиску, ймовірно, потребуватиме подальшого посилення процентної політики.
Підвищення облікової ставки до 14,5% річних затверджено рішенням Правління НБУ від 23 січня 2025 року 24-рш в “Про розмір облікової ставки”, що набрало чинності з 24 січня 2025 року.
За матеріалами офіційного вебсайту Національного банку України
Перенесено граничний термін для повторного проходження ВЛК обмежено придатними
14 лютого, в газеті “Голос України” опубліковано Закон № 4235-IX щодо обов’язкового проходження громадянами України, які були визнані обмежено придатними до військової служби, повторного медичного огляду та визначення кінцевого строку його проведення. Закон набирав чинності 15 лютого 2025 року.
Верховна Рада прийняла вказаний вище Закон 12 лютого.
Установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до ТЦК та СП (військовозобов’язані та резервісти СБУ – до Центрального управління або регіональних органів СБУ, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України – до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на ВЛК для проходження медичного огляду.
Комп’ютерні програми визнано складовою частиною озброєння та військової техніки
31 січня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до Постанови № 234 «Про затвердження Порядку розроблення, освоєння та випуску нових видів продукції оборонного призначення, а також припинення випуску існуючих видів такої продукції».
Зміни прийнято з метою розширення можливості розробників спеціалізованих комп’ютерних програм, які використовуються у виробах ОВТ. Програмні компоненти виробів, оборонні ІТ-рішення, системи військового управління та моніторингу, програми ситуаційної обізнаності тепер визнані складовою частиною озброєння, військової і спеціальної техніки.
Відповідно, ці зміни відкривають двері для укладання держконтракту з АОЗ МО або іншим держзамовником. Це потребує певних змін та налагодження механізмів. Зокрема, для цього Урядом буде пропрацьований порядок кодифікації комп’ютерних програм, визнаних складовою ОВТ.
Розробники такого програмного забезпечення також отримають доступ до державних сервісів, якими користуються виробники ОВТ. Зокрема, це можливість отримати статус критично важливих та, відповідно, забронювати до 100% працівників, скористатися програмою доступних кредитів для виробників ОПК — під 5% річних.
Інші державні послуги та спрощення, які з’являться в майбутньому, так само будуть доступні для розробників програмного забезпечення.
За матеріалами Урядового порталу