fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 02.12.2019 по 09.12.2019

In: Дайджести новин законодавства і практики 09 Dec 2019 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  02.12.2019 по 09.12.2019

 

В Україні скасовано монополію на виробництво спирту 

Верховна Рада прийняла  закон, який скасовує державну монополію на виробництво спирту починаючи з 1 липня 2020 року.

Цей документ дозволяє суб’єктам господарювання будь-якої форми власності за умови отримання відповідної ліцензії здійснювати діяльність з виробництва:

  • спирту етилового (у тому числі як лікарського засобу);
  • спирту етилового ректифікованого виноградного;
  • спирту етилового ректифікованого плодового;
  • зернового дистиляту;
  • біоетанолу.

Документом передбачено також повна лібералізація експорту спирту з України.

Водночас для захисту вітчизняного товаровиробника закон передбачає, що імпорт спирту  етилового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового до 1 січня 2024 року зможуть здійснювати лише уповноважені Кабміном держпідприємства.

З 1 липня 2021 року дозволяється введення в експлуатацію та надання дозволів на будівництво нових підприємств з виробництва спирту етилового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового.

До 1 січня 2024 року виробництво алкогольних напоїв для реалізації на території України здійснюється з використанням спирту та дистиляту спиртового, що мають статус українських товарів відповідно до МКУ.

Крім цього, забороняється участь у приватизації, оренді державних підприємств – виробників спирту резидентів іноземної держави, визнаної державою-окупантом чи державою-агресором, та осіб, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами такої іноземної держави або діють в їх інтересах.

 

Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (проєкт № 2300  від 23.10.2019 р.)

 


Трудовий договір можна укладати в електронній формі

Верховна Рада прийняла Закон, який вносить зміни до КЗпП щодо визначення письмової форми документа. Зокрема, документ, може бути створений у паперовій або електронній формі (у тому числі в автоматичному режимі).

Це означає, що письмовою формою трудового договору може бути й електронна його версія. Документи матимуть однакову юридичну силу незалежно від форми. 

Звертаємо увагу, що електронний документ має включати обов’язкові реквізити, зокрема, електронний цифровий підпис (ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»). 

Таким чином, трудові договори можна буде укладати в електронному вигляді за наявності електронного цифрового підпису при наявності цифрового підпису у обох сторін договору.

 

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (проєкт № 2260 від 11.10.2019).

 


Оцінка нерухомості онлайн: Рада прийняла закон

Верховна Рада прийняла закон про зміни до Податкового кодексу України відносно ліквідації корупційної схеми у сфері оцінки нерухомості.

За інформацією на сайті Верховної Ради, закон спрощує процедуру оцінки нерухомості, зокрема, запроваджує альтернативний спосіб оцінки об’єктів нерухомості через автоматичну її оцінку модулем Фонду державного майна України.

Завдяки цій системі будь-яка особа зможе отримати довідку про автоматичну оцінку об’єкту нерухомого майна і на її підставі укласти угоду, а у разі незгоди з вартістю об’єкту, визначеною модулем автоматично, можна буде звернутися до суб’єкта оціночної діяльності і провести оцінку в загальному порядку з реєстрацією звіту в Єдиній базі.

Крім того, згідно з законом Фонд державного майна повинен:

з 31 січня 2020 року відключити всі авторизовані електронні майданчики від Єдиної бази даних звітів про оцінку та забезпечити функціонування Єдиної бази з прямим, безперешкодним та безоплатним внесенням суб’єктами оціночної діяльності (оцінювачами) до Єдиної бази даних звітів про оцінку та інформації з них про вартість об’єктів нерухомого майна, а також безперешкодну та безоплатну перевірку нотаріусами факту реєстрації звітів про вартість об’єктів нерухомого майна в Єдиній базі даних;

з 1 липня 2020 року забезпечити функціонування у складі Єдиної бази даних звітів про оцінку модуля електронного визначення оціночної та/або ринкової вартості, сервісу послуги електронного визначення оціночної вартості та автоматичного формування електронних довідок про оціночну вартість об’єкта нерухомості.

 

Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та прозорості реалізації майна” (проєкт №2047-д від 31.10.2019 р.)

 


Рада прийняла закон про захист від рейдерства власників і користувачів земельних ділянок

Верховна Рада прийняла закон про внесення змін до Земельного кодексу щодо протидії рейдерству.

Документ спрямований на забезпечення захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, запобігання протиправному поглинанню та захопленню підприємств в аграрному секторі економіки.

Закон встановлює, що власник нерухомості, яка є предметом договору, може встановити вимогу щодо нотаріального посвідчення такого договору, яке підлягатиме реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно як обтяження.

Також  держреєстратори будуть зобов’язані ретельніше пересвідчуватись у правомірності дій з реєстрації та перереєстрації прав на нерухоме майно. Закон посилює їх відповідальність за недотримання вимог цього закону.

Крім того, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно будуть вноситись відомості про ціну майна та речові права на нього.

Загалом документ встановлює заходи, спрямовані на унеможливлення:

  • неправомірного заволодіння землями, які використовуються сільськогосподарськими підприємствами, у тому числі шляхом подвійної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, які ними використовуються;
  • захоплення майна сільськогосподарських підприємств (будівель і споруд, сільськогосподарської техніки, урожаю, інших матеріальних активів);
  • поглинання сільськогосподарських підприємств шляхом протиправного привласнення корпоративних прав (часток);
  • протиправного зупинення діяльності сільськогосподарських підприємств внаслідок необґрунтованого накладення арешту на майно та активи підприємств, силової протидії їх виробничій діяльності.

 

Закон України “Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству” (проєкт №0858 від 29.08.2019 р.)

 


На якій підставі можна скасувати результати перевірки?

При розгляді справи Верховний Суд зазначив, що суд скасовує результати перевірки, якщо було порушено встановлений порядок її проведення.

Зокрема, фермерське господарство оскаржило наказ Державного агенства рибного господарства про скасування режиму рибогосподарської експлуатації лиману. Наказ  обгрунтований порушенням позивачем вимог зазначеного режиму.

Фермерське господарство посилалося на те, що припис було винесено не в межах планового заходу.

Місцевий суд відмовив у задоволенні позову, а апеляційний суд позовні вимоги задовольнив і скасував наказ. Цієї ж позиції притримувався Верховний Суд.

Суд вказав, що контролюючий орган порушив порядок проведення перевірки суб’єкта господарювання, що є достатньою підставою для скасування результатів такої перевірки, оскільки:

  • позапланова перевірка позивача контролюючим органом не призначалась;
  • наказ (посвідчення, направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) не видавався;
  • акт перевірки у встановленій формі не складався;
  • припис було винесено поза межами проведення позапланового заходу контролю, який до того ж не містить вимог про усунення порушень, які були встановлені під час проведення перевірки.

 

Постанова Верховного Суду у справі № 420/6544/18 від 24.10.2019 р.

 

Читайте статтю на тему:

Податкові перевірки – що і як перевіряють, як підготуватися, зустрічати і захищатися

 


Імпорт продуктів тваринного походження здійснюватиметься за новими правилами

24 листопада набув чинності наказ Мінагрополітики №553, яким затверджено нові вимоги до імпорту в Україну живих тварин, їхнього репродуктивного матеріалу та харчових продуктів тваринного походження, а також кормів для тварин.

Документом визначено вимоги до імпорту низки нових категорій продуктів, зокрема, желатину, колагену, молозива, жаб’ячих лапок та равликів, 33 категорії побічних продуктів та продуктів їх оброблення, переробки.

Крім того, наказ містить дозвіл щодо імпорту тварин та продукції із зон або певної території, якщо не вся територія країни-експортера є вільною від тієї чи іншої хвороби тварин. Водночас, сировина повинна походити з території, де протягом визначеного терміну не було зафіксовано відповідних захворювань тварин.

Недотримання нових правил імпорту продуктів тваринного походження загрожує зупинкою поставки продукції на кордоні України.

 

Наказ Мінагрополітики від 16.11.2018 р. № 553 “Про затвердження Вимог щодо ввезення (пересилання) на митну територію України живих тварин та їхнього репродуктивного матеріалу, харчових продуктів тваринного походження, кормів, сіна, соломи, а також побічних продуктів тваринного походження та продуктів їх оброблення, переробки”

 


З лютого 2020 р. діятиме програма дешевих кредитів для бізнесу

В уряді заявили, що з 1 лютого 2020 року запустять програму «Повертайся та залишайся» щодо надання дешевих кредитів бізнесу під 5-9% річних, яку раніше анонсував Президент В. Зеленський. 

Програма має на меті повернути українців з-за кордону. Про це у відеозверненні на своїй сторінці у Facebook повідомив Президент.

Перший етап програми – це доступні кредити для власної справи на суму 1,5 млн грн на 5 років з наступними умовами:

  • 5% для нового та діючого бізнесу, який створить мінімум 2 нові робочі місця;
  • 7% для бізнесу з виручкою до 25 млн грн, який не створить нові робочі місця. За кожного найнятого працівника ставка буде знижуватися на 0,5 %;
  • 9% для вже працюючого бізнесу, який має виручку 25-50 млн грн.

«Для участі знадобиться бізнес-план, якщо ви плануєте бізнес з нуля. Якщо ж вже працюєте, то позитивна фінансово-кредитна репутація та платіжна дисципліна», – зазначив Олексій Гончарук.

Зазначається, що стартапи зможуть брати участь лише від початку своєї діяльності, а діючий бізнес – лише той, що працює мінімум 12 місяців. При цьому, сам учасник інвестує 20% власних коштів від усіх витрат.

Глава уряду також зазначив, що кредити можна брати в будь-якій сфері діяльності, згадавши енергетику, освіту, охорону здоров’я, транспорт, виробництво, спорт, розваги та будь-які інші послуги. Він наголосив, що “кожен українець має право на підтримку від держави”.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Урядовий портал

 


Спрощена система для ведення бізнесу фізичними особами: пропозиції від депутатів

У Верховній Раді зареєстровано новий законопроект №2511 про внесення змін до Податкового кодексу, який передбачає запровадження спрощеної форми бізнесу для фізичних осіб.

Так, проект вносить поняття «індивідуальної діяльності». Під нею розуміється суспільно корисна самостійна особиста діяльність фізичної особи без використання найманої праці з надання послуг населенню або діяльність в області художніх промислів.

 До послуг, які є індивідуальною діяльністю, належать:

  • послуги з ремонту взуття; одягу та побутових текстильних виробів; трикотажних виробів; килимів та килимових виробів; шкіряних, галантерейних та дорожніх виробів; меблів; радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури; електропобутової техніки та інших побутових та офісних приладів; годинників; музичних інструментів; інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів;
  • послуги з прання та прасування білизни та інших текстильних виробів;
  • перукарські та косметологічні послуги, послуги з манікюру та педикюру, татуювання;
  • послуги домашньої прислуги;
  • догляд за хворими або немічними особами;
  • надання послуг індивідуальних уроків (репетитора);
  • надання послуг індивідуального виховання дітей (гувернера);
  • послуги, пов’язані з очищенням та прибиранням приміщень за індивідуальним замовленням;
  • створення та виготовлення виробів народного художнього промислу відповідно до Закону України «Про народні художні промисли», і продаж самостійно виготовлених виробів виключно фізичним особам;
  • грумінг.

Особи, чия діяльність буде визначатися як індивідуальна, повинні будуть стати на облік до Державної податкової служби, а також платити єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування (18%) і податок у зв’язку з веденням індивідуальної діяльності (10% від розміру прожиткового мінімуму). 

Суть «спрощення» полягає в тому, що таким особам не потрібно вести облік доходів і витрат, використовувати РРО і подавати податкову декларацію. 

Ліміт доходу в рік для таких осіб становить до 441,84 тис. грн.

 

За матеріалами порталу Ліга Закон

 

Дивіться відео на тему:

10 ознак хаосу в бухгалтерії. Як виявити

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X