Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 02.01.2020 по 08.01.2020
Що зміниться з 1 січня 2020 року?
1.Заробітна плата та прожитковий мінімум
За рішенням парламенту з 01 січня 2020 році встановлені наступні соціальні показники:
- мінімальна заробітна плата – 4723 грн. (на 550 грн більше, ніж у 2019 році);
- мінімальна заробітна плата в погодинному розрахунку – 28,31 грн.;
- загальний показник прожиткового мінімуму – 2027 грн., з 01 липня 2020 р. – 2118 грн., з 01 грудня 2020 р. – 2189 грн.
Відповідні показники встановлені в Держбюджеті на 2020 рік.
2.Забудовники не сплачуватимуть пайовий внесок у розвиток інфраструктури
Договори про сплату пайової участі, укладені до 1 січня 2020 року, продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.
Впродовж 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці в населеному пункті повинні перераховувати до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (тобто впродовж 2020 року діятиме перехідний період, а остаточно внесок буде скасований з 2021 року).
3. Змінюються реквізити рахунків для зарахування податків
03 січня набувають чинності нові рахунки для сплати єдиного внеску та фінансових санкцій за стандартом IBAN (29 літерно-цифрових символів).
Тобто кошти, які будуть сплачені на старі рахунки, не будуть зараховуватись, а повертатимуть платникам як нез’ясовані надходження.
З новими реквізитами можна ознайомитись за посиланням http://sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/
4.Податок на нерухомість та туристичний збір
Збережено ставку податку на нерухомість – не більше 1,5% від мінімальної зарплати за 1 квадратний метр, тобто максимальна ставка податку на нерухомість в 2020 році становитиме 70,84 грн/кв.м.
Для туристичного збору діятимуть наступні ставки:
- до 0,5% від мінімальної зарплати для внутрішнього туризму – 23,61 грн.;
- до 5% від мінімальної зарплати для в’їзного туризму – 236,15 грн.
5.Набере чинності нова редакція правил Інкотермс
В нових правилах Інкотермс 2020 передбачаються наступні зміни:
- скасування терміну EXW (самовивіз);
- скасування терміну FAS (вільно уздовж борта судна);
- поділ терміну FCA (Франко перевізник) на два базиси поставки;
- зміна умов поставок FOB та CIF для контейнерних перевезень;
- запроваджується новий термін – CNI (Cost and Insurance – Вартість і страхування);
- запроваджуються два нові терміни: DTP і DPP.
6.Не буде державної монополії на виробництво спирту
У грудні 2019 р. прийнято закон, яким скасовується монопольне право “Укрспирту” на виробництво спирту.
Документ, зокрема, передбачає скасування державної монополії на виробництво спирту з 1 січня 2020 року, легалізацію експорту з України, а також — дає можливість суб’єктам господарювання будь-якої форми виробляти спирт за умови отримання відповідної ліцензії.
У той же час, для захисту вітчизняного товаровиробника, передбачено, що імпорт спирту до 1 січня 2022 року зможуть здійснювати лише уповноважені Кабміном державні підприємства.
За матеріалами порталу Ліга Закон
В Україні доступна електронна трудова книжка
Пенсійний фонд повідомив про створення нового сервісу «Електронна трудова книжка» на вебпорталі електронних послуг, який дозволяє громадянам переглядати відомості про трудову діяльність працівника.
Доступ до сервісу можна отримати за посиланням – https://portal.pfu.gov.ua/
Сервіс надає інформацію про всі трудові відносини працівника за даними звітних відомостей роботодавця та про сплачені страхові внески з 1998 року.
Відтепер у разі втрати паперової трудової книжки не потрібно витрачати час на відновлення даних, адже вони будуть збережені в електронному форматі.
Інформацію про трудову діяльність до 1998 року можна надавати у вигляді сканованих копій передбачених законодавством документів, засвідчених кваліфікованим електронним підписом. Для того, щоб скористатись послугою, слід зареєструватись на вебпорталі Фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
Після цього необхідно:
- Увійти в особистий кабінет на вебпорталі;
- Зліва на сторінці особистого кабінету обрати пункт меню “Електронна трудова книжка”. Якщо відповідний пункт відсутній, то слід натиснути на власне ПІБ у верхньому меню вебпорталу;
- Ознайомитись з записами в електронній трудовій книжці;
- Подати інформацію про періоди трудової діяльності, відсутні в реєстрі застрахованих осіб.
За матеріалами офіційного вебсайту Пенсійного фонду України
Дивіться відео на тему:
Що зробити, щоб не боятися перевірок держпраці?
Штатні юристи зможуть представляти підприємство в суді без допомоги адвоката
Здійснювати представництво юридичних осіб у суді відтепер можуть не лише керівники, члени виконавчих органів юридичної особи, але і інші уповноважені особи відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (включаючи працівників).
Відповідні зміни набули чинності 29 грудня 2019 р. у зв’язку з прийняттям Закону № 390-IX, яким розширено перелік осіб, які можуть здійснювати самопредставництво юридичних осіб у суді.
До прийняття цих змін лише Кримінальний процесуальний кодекс України надавав право працівникові підприємства на його самопредставництво – іншими кодексами цього не було передбачено.
Зараз юрособи незалежно від порядку їх створення можуть брати участь в справі як через свого керівника, члена виконавчого органу, так і іншу особу, уповноважену діяти від його імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юрособи), або через представника.
Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення” № 390-IX від 18.12.2019 р.
Читайте статтю на тему:
Цивільний позов за новими правилами
В Україні запущено тестування «касових апаратів у смартфоні»
З 1 січня 2020 року ДПС запустила бета-тестування програмного РРО (касових апаратів) «пРРОсто».
Додаток доступний для тестування на всіх смартфонах і планшетах із операційними системами Android та iOS.
«пРРОсто» – це безкоштовний софт, розроблений Державною податковою службою спільно з BRDO та Fintellect для спрощення розрахункових процедур для продавців та споживачів.
Взяти участь у тестуванні нового податкового сервісу можуть усі бажаючі.
Для цього потрібно записатися на бета-тест за посиланням https://prrosto.kmu.gov.ua/
За результатами проведеного тестування та висловлених побажань від користувачів додаток буде вдосконалюватися для подальшого використання.
«пРРОсто» взаємодіє через інтернет з сервером податкової служби через відкритий програмний інтерфейс, і виконує функції: формування, підпис, відправлення та видачу чеків встановленого формату, відкриття та закриття зміни, перегляд даних, та інші.
Запропоноване програмне РРО не є ексклюзивним, наявність відкритого програмного інтерфейсу (API) дозволить розробникам програмного забезпечення пропонувати для підприємців та застосовувати для власних потреб альтернативні розробки.
Розробка не потребує сертифікації, технічної експертизи, включення до Державного реєстру моделей – достатньо виконувати вимоги законодавства, формувати, підписувати та реєструвати чеки у встановленому форматі й надавати їх покупцям товарів та отримувачам послуг, в тому числі в електронному форматі.
За матеріалами Урядового порталу
Розмір податків, які платитиме ФОП за себе і працівників в 2020 році
З 01 січня 2020 р. зріс ЄСВ, який вираховується від мінімальної зарплати.
Відповідно до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», мінімальна ставка ЄСВ встановлюється у розмірі 22% від мінімальної зарплати.
З 1 січня 2020 року мінімальна зарплата в Україні становить 4 723 грн на місяць, що на на 550 гривень більше, ніж у 2019 році (було 4 173 гривні).
Таким чином, у 2020 році ЄСВ складає: 1039,06 грн на місяць; 3177,18 грн в квартал; 12 468 грн за рік.
За працівника, який отримує мінімальну зарплату, загальна сума сплачених податків складе 1 960 грн/місяць або 23 520 грн/рік, зокрема:
- ПДФО 18% (850,14 грн);
- військовий збір 1,5% (70,85 грн);
- ЄСВ (1039,06 грн).
«На руки» працівник отримає 3 802 грн, оскільки ПДФО і ВС утримуються з його ставки, а роботодавець вносить ЄСВ.
Також щорічно працівнику отримує обов’язкові 24 календарних дня відпустки, оплатити які доведеться або по ходу використання, або компенсувати в разі звільнення.
З відпускних ФОП теж платить ЄСВ за свій рахунок (22% від суми, але не менше мінімальних в 1039,06 грн).
За матеріалами порталу Ліга Закон
Закрити рахунок ФОП стало простіше
Нацбанк спростив порядок закриття банківських рахунків для ФОП у разі припинення ним підприємницької діяльності.
Зокрема, якщо на такому рахунку немає залишку коштів, банки зможуть закрити поточний рахунок без отримання будь-яких документів від клієнта; а у разі наявності на такому рахунку коштів, банкам надано право закрити поточний рахунок, перерахувавши залишок коштів на рахунок цієї особи, відкритий для власних потреб.
Крім того, банки зможуть самостійно посвідчувати довіреність ФОПа без використання послуг нотаріуса.
Також Постановою № 162 врегульовано питання:
- визначення вимог до оформлення переліку осіб, які відповідно до законодавства України (установчих документів юридичних осіб-резидентів) мають право розпоряджатися рахунком і підписувати розрахункові документи;
- встановлення зобов’язань юридичним особам-нерезидентам та представництвам юридичних осіб-нерезидентів в Україні повідомляти банк про внесення змін до їх реєстраційних документів.
Відповідні зміни діють з 03 січня 2020 р.
Постанова НБУ від 27.12.2019 р. № 162 “Про затвердження Змін до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів”
Підбірку підгoтувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист