Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 01.03.2024 по 12.03.2024 р.
Запрацював Міжнародний реєстр збитків
З 04 березня 2024 р. доступний вебсайт міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України. Його створено на підставі Резолюції Комітету Міністрів Ради Європи CM/Res(2023)3 від 12 травня 2023 року.
Ресурс створено для висвітлення діяльності міжнародного Реєстру збитків серед широкої громадськості. На вебсайті можна ознайомитися з інформацією про Реєстр збитків, дізнатися про останні новини та події, пов’язані з його роботою. Потенційні заявники зможуть знайти відповіді на найпоширеніші запитання, дізнатися інформацію про початок та процедуру подання заяв про відшкодування збитків тощо.
Вебсайт доступний українською та англійською мовами. Французька версія вебсайту буде доступною згодом.
Вебсайт міжнародного Реєстру збитків доступний за посиланням rd4u.claims
Міжнародний Реєстр збитків є першим компонентом міжнародного компенсаційного механізму, який складатиметься з: реєстру збитків; комісії з розгляду заяв; компенсаційного фонду.
За словами заступника Міністра юстиції України Ірини Мудрої, Реєстр збитків слугує документальною формою обліку доказів та інформації щодо заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих 24 лютого 2022 року або пізніше на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, державні чи підконтрольні установи, міжнародно-протиправними діяннями російської федерації в Україні або проти України.
Місцезнаходженням міжнародного Реєстру збитків є м. Гаага, Королівство Нідерландів.
Нині Україна разом із іншими державами-учасницями та асоційованими членами Реєстру збитків активно здійснює низку заходів, направлених на якнайскоріший повноцінний запуск роботи міжнародного Реєстру збитків.
Очікується, що Реєстр збитків почне приймати перші заяви у квітні 2024 року. Про початок прийому заяв буде повідомлено додатково.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства юстиції України
В Україні проходить інформаційна кампанія щодо Каталогу українських експортерів
Мінцифра запустило інформаційну кампанію щодо підтримки українського експорту. Мета кампанії – привернути увагу до експортного потенціалу українських товарів та послуг та познайомити міжнародні компанії з Каталогом українських експортерів.
Каталог українських експортерів – це безоплатний онлайн-сервіс, створений для налагодження прямих бізнес-контактів між іноземними компаніями та українськими виробниками. Він доступний на порталі Дія.Бізнес та містить профілі понад 500 верифікованих українських компаній.
Для українського бізнесу серед переваг розміщення в Каталозі:
– Каталог використовує команда Офісу з розвитку підприємництва та експорту при організації та проведенні міжнародних торговельних заходів;
– можливості для просування своїх товарів та послуг за кордоном;
– іноземні компанії мають досвід використання аналогічних сервісів для пошуку бізнес-партнерів.
Ознайомитися з вимогами та долучитися до Каталога можна за посиланням – https://export.gov.ua/exporters_catalog
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства цифрової трансформації України
Як діяти бізнесу у разі закінчення терміну доставки товарів у зв’язку з блокуванням кордону?
Через блокування кордону польськими фермерами та накопичення вантажівок на виїзд з України, а також у системі «еЧерга», збільшилась кількість випадків вичерпання терміну доставки товарів, визначеного статтею 95 Митного кодексу України.
Алгоритм дій перевізників, декларантів або уповноважених ними осіб під час здійснення контролю за переміщенням товарів та транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають під митним контролем, установлено Порядком виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, затвердженим наказом Міністерства фінансів від 09.10.2012 №1066.
Так, якщо під час транзитного перевезення товарів транспортний засіб комерційного призначення не зміг прибути до митниці призначення в установлений строк внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, до строку транзитного перевезення не включається час дії цих обставин за умови їх документального підтвердження та вчасного (до закінчення встановленого строку) письмового інформування перевізником найближчого митного органу про обставини події, місцезнаходження товарів, транспортного засобу комерційного призначення та номер ДКПТ (як правило – митна декларація на товар, котрий переміщується цим транспортним засобом).
Такі письмові повідомлення мають містити відомості про причини затримки вантажів, реєстраційний номер транспортного засобу, яким здійснюється перевезення товарів під митним контролем, прізвище, ім’я, по батькові, серію та номер паспорта водія та номер ДКПТ.
При вивезенні вантажів з України для оперативного опрацювання питань зміни митниці призначення, заміни водія/тягача, перевантаження товарів на інший транспортний засіб (якщо таке перевантаження відбувається без порушення митних пломб) необхідно звертатись за електронною адресою митного поста, через який буде здійснюватись фактичне переміщення транспортного засобу за межі митної території України.
За матеріалами офіційного вебсайту Державної митної служби України
“Власна справа” – ресурс для отримання грантів бізнесом
В Україні розпочав роботу офіційний сайт програми «Власна справа» https://vlasnaspravagrant.com.ua
На ньому розміщено всі можливості програми, умови та алгоритми отримання гранту, інструкції для заповнення бізнес-плану, а також поточні результати програми.
Грантова програма «Власна справа» стартувала у липні 2022 року для підтримки мікро- та малого бізнесу у рамках урядового проєкту єРобота. За програмою підприємці можуть отримати гранти до 250 тис. грн та створити чи розширити власний бізнес.
З моменту запуску програми вже понад 14 тис. українців стали її переможцями. Кошти за програмою «Власна справа» можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди, послуги маркетингу та реклами, комерційної концесії, лізингу. Держава інвестує в розвиток бізнесу через гранти 3,5 млрд грн.
У Мінекономіки планують видати понад 15 тисяч грантів на створення чи розвиток бізнесу.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства економіки України
Коли працівнику обов’язково потрібно надати відпустку без збереження заробітної плати?
У Держпраці нагадали, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку відповідно до вимог статті 25 Закону України «Про відпустки».
Роботодавець не може відмовити у наданні відпустки без збереження заробітної плати на визначені законодавством строки таким категоріям працівників (крім працівників, що залучені до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури):
1) матері або батьку, який виховує дітей без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю, – тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
2) чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, – тривалістю до 14 календарних днів;
3) матері або іншим особам, які фактично здійснюють догляд за дитиною, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку;
3-1) матері або іншій особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території;
4) учасникам війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України – тривалістю до 14 календарних днів щорічно. Особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, – тривалістю до 21 календарного дня щорічно;
5) особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, – тривалістю до 21 календарного дня щорічно;
6) пенсіонерам за віком та особам з інвалідністю III групи – тривалістю до 30 календарних днів щорічно;
7) особам з інвалідністю I та II груп – тривалістю до 60 календарних днів щорічно;
8) особам, які одружуються, – тривалістю до 10 календарних днів;
9) працівникам у разі смерті рідних по крові або по шлюбу: чоловіка (дружини), батьків (вітчима, мачухи), дитини (пасинка, падчірки), братів, сестер – тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад; інших рідних – тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад;
10) працівникам для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, – тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів;
11) працівникам для завершення санаторно-курортного лікування – тривалістю, визначеною у медичному висновку;
12) працівникам, допущеним до вступних іспитів у вищі навчальні заклади, – тривалістю 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та назад;
13) працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, а також працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, – тривалістю, необхідною для проїзду до місцезнаходження вищого навчального закладу або закладу науки і назад;
14) сумісникам – на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи;
15) ветеранам праці – тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
16) працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи щорічну основну та додаткові відпустки повністю або частково і одержали за них грошову компенсацію, – тривалістю до 24 календарних днів у перший рік роботи на даному підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи;
17) працівникам, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів, розташованих в іншій місцевості, – тривалістю 12 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та у зворотному напрямі. За наявності двох або більше дітей зазначеного віку така відпустка надається окремо для супроводження кожної дитини;
За матеріалами офіційного вебсайту Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Підбірку підготувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист