fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики за періoд з 10.10.2016 пo 16.10.2016 РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

In: Дайджести новин законодавства і практики 17 Oct 2016 Tags: , ,

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики

за періoд з 10.10.2016 пo 16.10.2016

РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

 

Скасовується використання орієнтовних показників митної вартості товарів

Уряд постановою від 5 жовтня 2016 року № 686 визнало таким, що втратило чинність, постанову від 16 вересня 2015 року № 724 про використання в системі управління ризиками орієнтовних показників митної вартості товарів.

Нагадаємо, постановою № 724 було введено використання органами доходів і зборів в системі управління ризиками єдиних орієнтовних показників митної вартості товарів під час митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України в митному режимі імпорту.

В уряді пояснили, що завдяки скасуванню постанови № 724 вирішується ряд проблем, з якими стикаються суб’єкти господарювання при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України.

Зокрема, не буде завищення митної вартості товарів, оскільки раніше такі показники формувалися без урахування обсягів, знижок та інших умов поставок, що впливало на ціну товару і посилювало ймовірність корупційної складової в діяльності митників.

Постанова КМУ від 05.10.2016 року № 686 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 724»

Стартував пілотний проект по онлайн-реєстрації землі

12 жовтня в Україні введено нову електронну послугу – онлайн-реєстрацію земельної ділянки.

До кінця року послуга буде доступна в пілотному режимі для міста Києва і Чернігівської області, а з 1 січня 2017 року запрацює по всій Україні.

Зараз реєстрація земельної ділянки відбувається після двох візитів в держоргани, а даний проект дозволяє виключити перший візит – залишиться лише необхідність отримати документи після реєстрації земельної ділянки.

Подати документи на реєстрацію земельної ділянки можна через e.land.gov.ua протягом декількох хвилин. Також за рахунок автоматизації значно прискорюється процес розгляду документів від заявника і прийняття відповідного рішення.

На сьогодні на порталі e.land.gov.ua є вже 4 електронні послуги. До кінця 2016 року планується ввести ще 3 електронні послуги в земельній сфері.

Урядовий портал, рубрика «Новини», підрубрика «В Україні стартував пілотний проект з он-лайн реєстрації земельної ділянки e.land.gov.ua» від 12.10.2016 року

Набрав чинності закон, що стимулює виробництво вина

13 жовтня набув чинності Закон від 20.09.2016 № 1534-VIII «Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо оптової торгівлі алкогольними напоями, виготовленими з власного (не придбаного) виноматеріалу».

Законом передбачено, що суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на виробництво алкогольних напоїв (вин виноградних, вин плодово-ягідних або напоїв медових) і виробляє їх з виноматеріалів (виноградних, плодово-ягідних або медових) виключно власного виробництва (не придбаного), має право здійснювати оптову торгівлю зазначеними алкогольними напоями без отримання окремої ліцензії на таку оптову торгівлю.

Таким чином, зазначені виробники вина не повинні будуть платити 500 тис. грн за сертифікацію для оптової торгівлі.

Кабмін в 2-місячний строк з дня набрання чинності Законом повинен привести свої нормативно-правові акти у відповідність з ним.

Мета таких змін – створення реальних можливостей для розвитку виноробної галузі України. Висока ціна оптової ліцензії була перепоною для створення і початку нового бізнесу, особливо для невеликих фермерських господарств, а також була причиною нерівних конкурентних умов для великого і малого бізнесу. В результаті малий бізнес пішов в тінь (наприклад, в Одеській, Миколаївській областях), а податківці і правоохоронці часто упереджено ставилися до малих фермерських господарствах, які бажають виробляти вино.

Закон України від 20.09.2016 року № 1534-VIII «Про внесення змін до Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо оптової торгівлі алкогольними напоями, виготовленими з власного (не придбаного) виноматеріалу»

Вирішити питання зловживання патентним правом можна тільки через суд

В ДФС відзначили, що на сьогодні одним з актуальних питань під час здійснення господарської діяльності в Україні є зловживання патентним правом – так званий «патентний тролінг». Припинити такі зловживання і виключити їх з митного реєстру можна тільки в судовому порядку, розповів директор департаменту організації митного контролю ДФС Олексій Василенко.

Веде відповідний митний реєстр ДФС. До реєстру на підставі заяв власників включаються об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, товарні знаки, географічні зазначення. За словами чиновника, останнім часом фіксуються випадки подачі в ГФС заяв про сприяння захисту майнових прав на об’єкти права інтелектуальної власності, які в повній мірі не відповідають умовам патентоспроможності.

Але виключити винахід з реєстру можна тільки відповідно до вимог законодавства, якими є, зокрема, закінчення строку реєстрації ОПІВ, заява власника, рішення суду, прекрашенія терміну правової охорони ОПІВ, відмова правовласника відшкодовувати витрати на зберігання товарів, митне оформлення яких призупинено та ін.

Так, протягом січня-жовтня поточного року зафіксовано більше 4800 випадків призупинення митного оформлення за підозрою в порушенні прав інтелектуальної власності. Крім того, порушено 14 справ про порушення митних правил за фактами ввезення і вивезення товарів з порушенням прав інтелектуальної власності на суму понад 1,4 млн грн.

Якщо суб’єкт господарювання, який експортує або імпортує товари, вважає включений до митного реєстру товар таким, який порушує права інших осіб, він має право звернутися до суду. «У своїй роботі митниці дотримуються вимог закону. Якщо товар включений до митного реєстру, ми повинні здійснювати відповідні дії під час його митного оформлення. У разі незгоди платники повинні відстоювати свої права в суді», – підкреслив Олексій Василенко.

Наприклад, недавно за рішенням суду було припинено спробу блокування черговим «патентним тролем» зовнішньоекономічної діяльності, пов’язаної з експортом будівельного каменю. Так, власник патентів України на промислові зразки “Бордюр для квітника», «Постамент для пам’ятника» і «Плита надгробна» звернувся через представника в ДФС з заявами про включення таких промислових зразків до митного реєстру. У той же час представник власника патентів звернувся до окремих митниць ДФС, зокрема Житомирської, з вимогою призупинити митне оформлення експорту виробів з каменю в порядку, визначеному статтею 400 Митного кодексу. Такі дії викликали значний суспільний резонанс в Житомирській області, де обробка каменю є традиційною галуззю виробництва. Зазначена ситуація була вирішена після звернення в суд особи, яке експортувало вироби з каменю. Саме за рішенням суду ДФС і всім митницям було заборонено призупиняти митне оформлення такого товару відповідно до статей 399 – 400 МК.

Офіційний портал ДФС України, рубрика «Новини», підрубрика «Олексій Василенко: Вирішити питання зловживання патентним правом можна лише у судовому порядку» від 11.10.2016 року

Розпочато прийом документів від фермерів на отримання фінансової держпідтримки

Розпочато прийом документів за бюджетною програмою «Надання кредитів фермерським господарствам», яку адмініструє Український державний фонд підтримки фермерських господарств.

Фермерів запрошують подавати заявки на сайті udf.gov.ua, де є вся інформація, що стосується подачі документів.

Новаціями цього року є збільшення розміру підтримки з 250 тис. грн. до 500 тис. грн, збільшення терміну прийому заявок від фермерських господарств з 15 до 30 днів.

Пріоритет надаватиметься фермерам, які обробляють не більше 500 гектарів, здійснюють закладку багаторічних насаджень, виробляють органічну продукцію.

Офіційний портал Міністерства аграрної політики та продовольства України, рубрика «Новини», підрубрика «Розпочато прийом документів на фінансову допомогу фермерам» від 12.10.2016 року

Робота осіб, які поєднують роботу з навчанням за денною (очною) формою

Управління Держпраці у Хмельницькій області на звернення Департаменту освіти і науки Хмельницької облдержадміністраці надає роз’яснення відносно особливостей прийняття на роботу осіб, які поєднують роботу з навчанням за денною (очною) формою.

Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадяни реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Відповідно до Конституції України будь-яке пряме або непряме обмеження права на працю чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної приналежності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об’єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання не допускається. Вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров’я працівника для зайняття ним певної посади можуть встановлюватись законодавством України (стаття 22 КЗпП України). Вимоги до рівня освіти для зайняття педагогічних посад у галузі освіти визначені законодавством, зокрема, в статті 54 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 р. №1060-XII, статті 24 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV. Необґрунтована відмова у прийнятті на роботу забороняється. Чинним законодавством про працю обмежень в прийняті на роботу осіб, з мотивів поєднання ними роботи і навчання за денною (очною) формою, не передбачено.

Відповідно до положень статті 21 КЗпП України за укладеним трудовим договором працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену трудовим договором, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові. Під час укладення трудового договору особа, яка поєднуватиме роботу і навчання за денною (очною) формою, має враховувати свої можливості, щодо виконання роботи в робочий час визначений трудовим договором. За угодою між працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Чинним законодавством про працю обмежень, щодо тривалості робочого часу визначеного статтями 50, 51 КЗпП для осіб, які поєднують роботу і навчання у вищому навчальному закладі за денною (очною) формою, не передбачено.

Сумісництвом вважається виконання працівником крім своєї основної іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж чи іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина за наймом (пункт 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці України від 28.06.93 р. № 43). Згідно умов статті 61 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII студент – особа, зарахована до вищого навчального закладу з метою здобуття вищої освіти ступеня молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра. Здобуття відповідного ступеня і кваліфікації особою, яка навчається у вищому навчальному закладі на певному рівні вищої освіти законодавством про працю не регулюється, і така діяльність не передбачає одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі. У випадку прийняття на роботу особи, яка поєднуватиме роботу та навчання за денною (очною) формою, і якщо для такої особи дана робота буде єдиним місцем роботи на умовах трудового договору, підстав для оформлення трудового договору на умовах сумісництва не має.

Офіційний портал Управління Держпраці у Хмельницькій області, рубрика «Новини», підрубрика «Особливості прийняття на роботу осіб, які поєднують роботу з навчанням за денною (очною) формою» від 12.10.2016 року

Роботодавець повинен відшкодувати працівникові витрати, які той поніс, придбавши для підприємства товари за власні кошти

Мінсоцполітики в листі від 14.09.2016 р. № 13517/0/14-16/13 зазначило: у разі якщо трудовим договором установлено обов’язок працівника купувати товар за власні кошти з наступним відшкодуванням цих коштів роботодавцем, то такі відносини слід розглядати з урахуванням вимог законодавства про працю. У такому випадку ці кошти мають входити до загальної суми, яку роботодавець має виплатити працівнику при його звільненні.

Водночас Мінсоцполітики зауважило: згідно зі ст. 117 КЗпПУ, у разі невиплати з вини власника чи вповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпПУ, за відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Своєю чергою, НБУ в листі від 14.09.2016 р. № 18-0005/76945 нагадав: що обов’язок відшкодування витрат у разі придбання працівником товарів (робіт, послуг) на користь підприємства за власну готівку встановлений також цивільним законодавством, а саме ст.ст. 1159 і 1160 ЦКУ. Згідно з останніми, підприємство має відшкодувати такі витрати фізособі, у разі якщо придбані товари (роботи, послуги) своєчасно та в повному обсязі оприбутковані й відображені в бухгалтерському обліку підприємства.

Лист Мінсоцполітики від 14.09.2016 р. № 13517/0/14-16/13

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська, юрист кoмпанії «Західна кoнсалтингoва група»

X