Дайджест нoвин «Податки і облік»
за періoд з 02.01.2018 пo 08.01.2018
Міжнародний стандарт 9 «Фінансова звітність» українською мовою на сайті Мінфіну
Набрав чинності з 01.01.2018 Міжнародний стандарт 9 «Фінансова звітність».
Для зручності профільних фахівців Мінфін України оприлюднив на офіційному веб-сайті переклад українською мовою за посиланням: https://goo.gl/4o5VhX.
З 22 січня 2018 року нові бюджетні рахунки
Державна казначейська служба повідомила, що зарахування платежів на рахунки, відкриті відповідно до вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», розпочнеться з 22.01.2018 року.
До зазначеної дати зарахування платежів здійснюється на рахунки з реквізитами попереднього бюджетного періоду.
За інформацією Державної казначейської служби
Запроваджено інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний кабінет»
Відповідно до наказу Мінфіну України від 14.07.2017 № 637 «Про затвердження Порядку функціонування Електронного кабінету», запроваджено ІТС «Електронний кабінет» забезпечено на базі існуючого сервісу «Електронний кабінет платника», який має функціональні частини:
- відкрита (загальнодоступна) частина;
- приватна частина (особистий кабінет).
Приватна частина (особистий кабінет) Електронного кабінету забезпечує надання платнику податків послуг, перелік яких передбачено ПКУ.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС.
За інформацією Прес-служби ДФС України
Оновлено Реєстр великих платників податків на 2018 рік
Реєстр великих платників податків на 2018 рік налічує 1364 підприємства.
З 1 січня 2018 року великий платник податків – це юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої:
- обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період,
- або загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує еквівалент 1 мільйона євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період, у разі якщо сума таких податків, зборів, платежів, крім митних платежів, перевищує еквівалент 500 тисяч євро.
Наказ ДФС України «Про внесення змін до наказу ДФС від 26.09.2017 № 632»
До уваги нових платників ОВПП
Новим платникам Офісу великих платників для реєстрації ПН в ЄРПН, а також формування та направлення звітності в ПЗ «МедОк» необхідно зазначати код регіону «2801» — «2810».
За матеріалами Офіс великих платників податків ДФС України
З 05.01.2018 – нове положення про ведення касових операцій
Набрала чинності, з 05.01.2018 постанова Правління НБУ, якою затверджено положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Встановлено: суб’єкти господарювання, які відкрили поточні рахунки в банках і зберігають на цих рахунках свої кошти, здійснюють розрахунки за своїми грошовими зобов’язаннями, що виникають у господарських відносинах, у безготівковій, а також у готівковій формі з дотриманням обмежень і в порядку, встановленому законодавством України.
Такі суб’єкти мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:
- між собою — у розмірі до 10 000 грн включно;
- з фізичними особами — у розмірі до 50 000 грн включно.
Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 тис.грн. включно. Платежі на суму, яка перевищує 50 тис. грн., здійснюються шляхом:
- переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок;
- внесення та/або переказу коштів на поточні рахунки (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).
Водночас визнано такими, що втратили чинність, власні постанови: від 15.12.2004 № 637, від 10.08.2005 № 277, від 13.12.2006 № 454, від 29.04.2009 № 252, від 22.12.2010 № 573, від 25.11.2016 № 407.
Постанова Правління Нацбанку України від 29.12.2017 № 148
Максимальний розмір добових витрат на відрядження у 2018 році 372,3 грн.
Фіскалт нагадують: до оподатковуваного доходу не включaються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування тa фінансування інших власних потреб фiзичної особи (добові витрати), пoнесені у зв’язку з тaким відрядженням у межах території Укpаїни, але не бiльш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом нa 1 січня податкового (звітного) pоку, в розрахунку за кожен кaлендарний день такого вiдрядження, а для відряджень зa кордон — не більше 80 євpо за кожен календарний день тaкого відрядження за офіційним обмінним кyрсом гривні до євро, установленим Нaцбанком України, в розрахунку зa кожен такий день (пп. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 ПКУ).
Отже, максимальний неоподаткований розмір добових витрат для відряджень у 2018 становитиме:
- у межах території України — 372,30 гpн;
- за кордоном — 80 євро.
За матеріалами ГУ ДФС у Тернопільській області
Оподаткування придбаної нерухомості
Фіскали роз’яснюють: суми ПДВ, сплачені у вартості товарів/послуг, основних фондів (у тому числі об’єктів житлової та комерційної нерухомості), що були придбані з ПДВ, включаються платником податку до складу податкового кредиту на підставі ПН, зареєстрованої в ЄРПН, та за умови дотримання інших правил формування податкового кредиту, встановлених ПКУ. У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях або в негосподарській діяльності платника податку, застосовуються норми п. 198.5 ст.198 ПКУ.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ об’єктом оподаткування ПНП із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
Для обрахунку об’єкта оподаткування платник ПНП використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (аб.1 п. 44.2 ст. 44 ПКУ).
Операція з придбання підприємством основних засобів враховується у складі витрат починаючи з періоду нарахування амортизації таких основних засобів та впливає на фінансовий результат до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку та, відповідно, зменшує об’єкт оподаткування ПНП.
Не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування витрати на придбання або самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів та витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів (пп. 138.3.2 п. 138.3 ст. 138 ПКУ).
Тобто для цілей оподаткування амортизація основних засобів нараховується у разі їх експлуатації при здійсненні господарської діяльності платника податку.
Лист ДФС України від 15.12.2017 № 3000/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Правильний розподіл доходів «неприбутківців»
Обов’язковою умовою діяльності для неприбуткових підприємств, установ та організацій є використання доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Водночас не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків на своє утримання, реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами.
Таким чином, не вважаються розподілом доходу (прибутків) виплати неприбуткової організації на користь засновників (учасників), працівників, членів такої організації, якщо такі витрати є фінансуванням видатків на своє утримання, реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, які визначаються в установчих документах.
За матеріалами ГУ ДФС у Запорізькій області.
ПДВ-по-новому
Новорічні зміни ПДВ:
- Блокування ПН/РК з 1 січня 2018 року не буде до дня набрання чинності нового порядку блокування, затвердженого відповідно до п. 201.16 ПКУ (для затвердження Урядом нового Порядку встановлено строк до 01.03.2018)
- Заблоковані ПН/РК в ЄРПН реєструються не пізніше 2 січня 2018 року (підрозділ 2 розд. ХХ ПКУ п. 57-1. ПКУ), окрім:
- ПН/РК, щодо яких станом на 01.12.2017 не подані пояснення і копії документів відповідно до пп. 201.16.2 ПКУ;
- ПН/РК, щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації у ЄРПН, за якими станом на 01.12.2017 не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.
Для заблокованих ПН/РК у грудні 2017 року (та тих, що заблокували раніше, але до 01.12.2017 пояснення та документи щодо них платником податку ДФС не подавалися) реєстрація в ЄРПН відбувається за старою схемою (подання пояснення і копій документів для їх розблокування у термін 365 календарних дніві т.д.)
- РК складені постачальником до ПН на отримувача – платника ПДВ, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, слід реєструвати протягом 15 календарних днів з дня отримання такого РК отримувачем (покупцем) – аб.17 п. 201.10 ПКУ.
- При використанні товарів, послуг та необоротних активів, придбаних без ПДВ в негосподарській діяльності та в неоподатковуваних операціях не потрібно нараховувати ПДВ – п. 198.5 ПКУ
- Нараховувати ПДВ та складати зведену ПН слід за придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту).
- Не є об’єктом ПДВ ввезення на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей) сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент:
- 1000 євро, через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення;
- 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України фізичною особою, яка була відсутня в Україні більше ніж 24 години та яка в’їжджає в Україну не частіше одного разу протягом 72 годин;
- 50 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України фізичною особою, яка була відсутня в Україні менше ніж 24 години або яка в’їжджає в Україну частіше одного разу протягом 72 годин.
- Ставка ПДВ у розмірі 7% щодо постачання та імпорту лікарських засобів та медичних виробів застосовується, якщо:
- лікарські засоби дозволені для виробництва і застосування в Україні та внесені до Держреєстру лікарських засобів;
- медичні вироби, які внесені до Держреєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.
- Звільнення від ПДВ експорту технічних культур (п. 63 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ)
- з 01.09.2018 по 31.12.2021 – соєві боби (товарна позиція 1201 згідно з УКТ ЗЕД);
- з 01.01.2020 року по 31.12.2021 – насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 згідно з УКТ ЗЕД).
- Звільнення від ПДВ протягом 2018 року ввезення і постачання ТЗ з електричними двигунами (одним або кількома), що мають код УКТ ЗЕД 8703 90 10 10 (п. 64 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ)
- Для с/г товаровиробників нові правила щодо дотації, зокрема, з 2018 року в додатку замість позитивної різниці між сумою ПЗ та ПК з ПДВ (тобто суми, яку треба сплатити до бюджету) слід буде зазначати обсяг ПЗ з ПДВ з постачання товарів за результатами діяльності за операціями, визначеними п. 16-1.3 Закону №1877, розрахований за зареєстрованими ПН в ЄРПН за відповідний звітний період та зазначати розрахунок питомої ваги вартості с/г товарів, поставлених протягом попередніх 12 послідовних місяців.
- З 01.01.2018 до 01.01.2020 року, при імпорті обладнання, що класифікується за вказаними у цієї нормі кодами УКТ ЗЕД, за заявою платника ПДВ надається розстрочення (рівними частинами) сплати ПДВ та діє на термін, зазначений у заяві, але не більше 24 календарних місяців (п. 65 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).
- З 01.01.2013 до 01.01.2023 звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з аб. 2-7 пп. 14.1.225 ПКУ.
До того ж розширено визначення програмної продукції. З 01.01.2018 до неї відноситься:
- результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них;
- примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній та/або електронній формі, у тому числі у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми чи в іншій формі;
- будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;
- криптографічні засоби захисту інформації.
- З 01.01.2018 з метою оподаткування ПДВ необоротні активи та товари, придбані (збудовані, споруджені, створені) до 14.04.2014 і які станом на 01.01.2017 знаходяться на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, вільної економічної території Крим, не вважаються:
- такими, що призначаються для використання (або починають/почали використовуватися) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податків;
- невиробничими необоротними активами в розумінні ПКУ.
До них не застосовуються норми підпунктів «в» та «г» п. 198.5 ПКУ. Тобто визнавати умовне ПЗ з ПДВ за такими активами не потрібно.
Винятки щодо застосування штрафу за порушення строку реєстрації ПН
Фіскали роз’яснюють: за порушення термінів реєстрації ПН/РК у ЄРПН або у разі її відсутності штрафні санкції, визначені ПКУ, не застосовуються винятково до ПН, що не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та оподаткування за нульовою ставкою.
Лист ДФС України від 29.12.2017 № 3246/6/99-95-42-03-15/ІПК
Сума туристичного збору, включена до вартості проживання
у відрядженні та відшкодована працівнику являється додатковим благом
Порядок справляння туристичного збору визначено ст. 268 ПКУ. Згідно з пп. 268.2.1 ПКУ платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк.
Водночас не можуть бути платниками збору особи, які прибули у відрядження (пп. 268.2.2 ПКУ).
Враховуючи викладене, у разі якщо юридичною особою (роботодавцем) здійснюється відшкодування суми збору, сплаченого фізичною особою (працівником) під час відрядження у межах України за найм житлового приміщення, то сума такого відшкодування включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого працівника як додаткове благо та оподатковується ПДФО на загальних підставах.
Підкатегорії 103.17 ресурсу “ЗІР”
Від’ємні курсові різниці до складу витрат ФОП – загальносистемника не включаються
Фіскали нагадують: перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначених п. 177.4 ст. 177 ПКУ, не містить суми від’ємної курсової різниці, яка виникає при продажу валютної виручки.
Відповідно сума від’ємної курсової різниці, яка виникла під час продажу валютної виручки, отриманої від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, на міжбанківському валютному ринку (на міжбанківському валютному ринку курс іноземної валюти нижчий за офіційний курс Нацбанку) не включається до складу витрат ФОП.
За матеріалами ГУ ДФС у Донецькій області.
Граничний термін сплати ЄСВ і подання звітності ФОПами «за себе»
Граничний термін подання звіту за формою № Д5 (річна) ЄСВ «за себе» ФОП, які застосовують загальну систему оподаткування за 2017 рік — 9 лютого, а якщо ФОП «єдиноподатник», то граничний термін сплати за IV квартал 2017 року припадає на 19.01.2018, а от термін подання звітності на 9 лютого.
Підприємець – пенсіонер не являється платником ЄСВ у 2018 році
З 01.01.2018 набрали чинності зміни до Закону про ЄСВ внесені Законом від 03.10.2017 №2148-VIII. Зокрема, встановлено, що особи, зазначені у п. 4 част.1 ст. 4 Закону про ЄСВ, звільняються від сплати за себе єдиного соцвнеску, якщо вони:
- отримують пенсію за віком;
- або є особами з інвалідністю,
- або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону №1058,
- та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Отже, з 01.01.2018 фізичні особи – підприємці, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону №1058 (60 років та мають страховий стаж, зокрема з 01.01.2018 по 31.12.2018 – не менше 25 років) та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (незалежно від виду пенсії) звільняються від сплати ЄСВ за себе.
Лист ДФС від 26.12.2017 №3135/Д/99-99-13-02-01-14/ІПК
Підбірку підготувала:
Лоза Галина,
представник з бухгалтерських послуг компанії “ЗБЕРЕЖЕНІ АКТИВИ”,
спеціаліст, фахівець з контролю якості послуг