fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 25.12.2017 пo 01.01.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики, Західна консалтингова група 19 Jan 2018 Tags: ,

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 25.12.2017 пo 01.01.2018

 

Мораторій на перевірки продовжено на ще один рік

п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VІІІ передбачено зміни в Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності буде діяти до 31 грудня 2018 року.

Також до 31 грудня 2018 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю):

  1. на підставі ч. 2 ст. 3 Закону № тисячі сімсот двадцять вісім (за погодженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності);
  2. за письмовою заявою суб’єкта господарювання до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
  3. за рішенням суду;
  4. в разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;
  5. у разі настання події, що має значний негативний вплив відповідно до критеріїв, затверджених КМУ, на права, законні інтереси, життя і здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
  6. для перевірки виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Законом встановлено, що дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не поширюється на відносини, що виникають при проведенні заходів нагляду (контролю) органами, перелік яких встановлюється КМУ. На даний момент такий перелік не затверджено.

Закон України від 07.12.2017 року № 2246-VІІІ «Про Державний бюджет на 2018 рік»

 

Щодо медичної реформи

28 грудня Президент підписав Закон по медреформу «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», який запускає перші зміни в системі охорони здоров’я країни вже з 2018 року.

Отже, в 2018 році почне працювати національна солідарна система медичного страхування. Всі послуги, аналізи, дослідження, ліки, що надаються за державною програмою медичних гарантій (перелік цих послуг буде у вільному доступі), стануть на 100% безкоштовними.

За якісні медпослуги, надану пацієнту, держава заплатить кожній медустанові однаково. Тариф включає всі витрати для надання медичної допомоги: роботу медперсоналу, витратні матеріали, ліки, амортизацію обладнання і адміністративні витрати.

В 2018 році зміни торкнуться тільки первинної медичної допомоги, а з 2020 року нова система фінансування запрацює також для амбулаторного та стаціонарного лікування.

Крім того, 28 грудня Президент підписав Закон про сільську медицину, покликаний забезпечити доступ сільського населення до медобслуговування і сучасного матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я в сільській місцевості.

Для підвищення якості медобслуговування в сільській місцевості запропоновані такі заходи, як впровадження сучасних комп’ютерних і телекомунікаційних технологій і засобів для забезпечення функціонування електронної системи охорони здоров’я, застосування телемедицини, виписка електронних рецептів, використання дистанційної діагностики і т. д.

Проект Закону України від 10.04.2017 року № 6327 «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»; Проект Закону України від 18.09.2017 року № 7117 «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості»

 

Президент ліквідував місцеві суди, створивши окружні

Президент Петро Порошенко підписав низку указів про ліквідацію місцевих загальних і місцевих апеляційних судів і створення замість них судів окружних.

Для прикладу, у м. Львів утворюються такі окружні суди:

  • Перший окружний суд міста Львова – у Личаківському та Шевченківському районах міста Львова із місцезнаходженням у місті Львові;
  • Другий окружний суд міста Львова – у Галицькому та Сихівському районах міста Львова із місцезнаходженням у місті Львові;
  • Третій окружний суд міста Львова – у Залізничному та Франківському районах міста Львова із місцезнаходженням у місті Львові;
  • Львівський апеляційний суд в апеляційному окрузі, що включає Львівську область, з місцезнаходженням у місті Львові;
  • Львівський окружний господарський суд – у Львівській області з місцезнаходженням у місті Львові;
  • Західний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Тернопільську та Чернівецьку області, з місцезнаходженням у місті Львові.

Таким чином, запущено другий етап судової реформи. Перший етап завершено формуванням нового Верховного Суду.

Указ Президента України №455/2017 «Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах»; Указ Президента України №454/2017 «Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах»; Указ Президента України №453/2017 «Про ліквідацію місцевих господарських судів та утворення окружних господарських судів»; Указ Президента України №452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах»; Указ Президента України №451/2017 «Про реорганізацію місцевих загальних судів»; Указ Президента України №450/2017 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів»; Указ Президента України №449/2017 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів»

 

Скасовано Перелік робіт, на яких забороняється праця жінок

МОЗ визнало таким, що втратив силу наказ «Про затвердження Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок» від 29 грудня 1993 року № 256.

Рішення затверджене наказом МОЗ від 13 жовтня 2017 року № 1254, який вступає в силу з дня його офіційного опублікування, крім глави 3 розділу I Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, затвердженого Наказом № 256 , яка втрачає силу з дати, коли Україна буде завершена процедура денонсації Конвенції про застосування праці жінок на підземних роботах в шахтах будь-якого роду № 45.

Отже, жінка може працювати лісорубом, кислотником, дробильником колчедану, каменотесом, скотобойцем, підсобним робітником, зайнятим транспортуванням тюків з тютюном, кочегаром паровозів і монтером залізничних колій.

Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 13.10.2017 року № 1254 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства охорони здоров’я України від 29 грудня 1993 року № 256»

 

Не забуваємо про зміну розміру мінімальної заробітної плати

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VІІІ збільшено розмір мінімальної заробітної плати, тому з 01 січня 2018 року роботодавці зобов’язані щомісяця нараховувати працівнику за повний відпрацьований місяць заробітну плату не менше 3723 грн.

Якщо ж заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, то їм необхідно провести доплату до рівня мінімальної, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Відповідно до частини 2 статті 3-1 Закону України «Про оплату праці», при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Управління Держпраці у Львівській області звертає увагу, що мінімальними державними гарантіями в оплаті праці є не лише мінімальна зарплатня, але й норми і гарантії в оплаті праці, які передбачені частиною першою статті 12 Закону України «Про оплату праці». А саме:

  • норми оплати праці за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо.
  • гарантії в оплаті праці для працівників – оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов’язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров’я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв’язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів, тощо.
  • гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо.

Крім цього, необхідним є нарахування та виплати індексації заробітної плати, яка також є державною мінімальною гарантією в оплаті праці та підлягає обов’язковому проведенню у встановленому законодавством порядку.

За недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці передбачено застосування щодо суб’єкта господарювання штрафної санкції у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника щодо якого вчинено порушення. При цьому, заходи щодо притягнення до відповідальності за таке порушення вживаються незалежно від факту його усунення в ході інспекційного відвідування (ст. 265 КЗпП України, Постанова КМУ від 26.04.2017 №295).

Офіційний портал Управління Держпраці у Львівській області, рубрика «Новини», підрубрика «Шановні роботодавці! Звертаємо увагу: з першого січня зростає розмір мінімальної заробітної плати» від 15.12.2017 року

 

Що робити у випадку втрати трудової книжки?

Процедура оформлення та видачі дубліката трудової книжки визначений Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників.

Згідно з розділом 5 Інструкції № 58 особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов’язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи.

Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення — в інші строки, власник або уповноважений ним орган видає працівникові іншу трудову книжку або вкладиш до неї нового зразка з написом «Дублікат» у правому верхньому кутку першої сторінки. Дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюються за загальними правилами. У розділи «Відомості про роботу», «Відомості про нагороди» і «Відомості про заохочення» при заповненні дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагороди і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).

Якщо працівник до влаштування на це підприємство вже працював, то при заповненні дубліката трудової книжки в розділ «Відомості про роботу» у графу 3 спочатку вноситься запис про загальний стаж його роботи до влаштування на це підприємство, який підтверджується документами.

Загальний стаж роботи записується сумарно, тобто зазначається загальна кількість років, місяців, днів роботи без уточнення, на якому підприємстві, в які періоди часу і на яких посадах працював у минулому власник трудової книжки.

До дубліката трудової книжки має бути внесено інформацію про трудову діяльність, яка передувала роботі в останній організації та яку підтверджено документами.

Такими документами можуть бути засвідчені у встановленому порядку: довідки про роботу в інших організаціях; копії наказів (розпоряджень) про прийняття, переведення, звільнення з попередніх місць роботи; дипломи (свідоцтва); довідки про періоди отримання допомоги по безробіттю; трудові договори про роботу у фізичних осіб, відомості з Пенсійного Фонду України за формою СЗВ-К і СЗІ-5 (перша містить відомості про стаж за той період, коли працівник ще не був зареєстрований в системі обов’язкового страхування пенсії, друга довідка є вже випискою з особового рахунку працівника).

Згідно з частиною сьомою пункту 5.3 Інструкції № 58 власник або    уповноважений ним орган зобов’язаний сприяти працівникові в одержанні документів, які підтверджують стаж  його роботи, що передував влаштуванню на це підприємство.

Якщо роботодавець вже не існує, тобто суб’єкт господарювання ліквідований, то потрібно направляти запит в архів, де зберігаються документи цієї організації. Архів видасть довідку, яка буде одним з документів, підтверджуючих Ваш стаж.

Ця інформація є необхідною для визначення тривалості страхового стажу як для призначення пенсії, так і для призначення допомоги по безробіттю або з тимчасової непрацездатності.

Офіційний портал Управління Держпраці у Львівській області, рубрика «Новини», підрубрика «Що робити у випадку втрати трудової книжки?» від 21.12.2017 року

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант

холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X