fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 02.01.2018 пo 08.01.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики, Західна консалтингова група 19 Jan 2018 Tags: ,

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

за періoд з 02.01.2018 пo 08.01.2018

 

Зміни у порядку управління акціонерними товариствами

Президентом України  3 січня підписано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів», який спрямований на спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів.

Положеннями цього Закону змінюється підхід до віднесення акціонерних товариств до публічних і приватних. Крім того, скасовується фіксація в найменуванні акціонерного товариства його типу. Також виключено вимогу, що банки можуть бути не тільки у формі публічних акціонерних товариств. При цьому на банки поширюються вимоги по розкриттю інформації так як на публічні АО, і встановлюються підвищені вимоги до корпоративного управління, зокрема в частині формування наглядової ради і його комітетів.

Законом розширюється обсяг інформації і способи її розкриття для публічних акціонерних товариств і банків, при цьому скасовано обов’язок публікувати інформацію в одному з офіційних видань.

Документом зменшений обсяг розкриття інформації для приватних акціонерних товариств, вводиться можливість надання інформаційних послуг на фондовому ринку приватними особами, а не тільки НКЦБФР і її установами, а також посилюються вимоги до прозорості діяльності наглядової ради акціонерного товариства, обрання незалежних членів, розширюються його повноваження.

Проект Закону України від 20.04.2017 року № 5592-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів»

 

Щодо обмежень на ввезення товарів з-за кордону

З 1 січня введено обмеження щодо перевезення товарів через кордон, які передбачені Законом України від 7 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».

Зокрема, з 1 січня українці можуть безмитно перевозити через кордон товари вартістю не більше 500 євро і вагою до 50 кг, тільки якщо були відсутні в країні більше доби або в’їжджали не частіше одного разу протягом 72 годин. В іншому випадку, базою оподаткування є частина сумарної фактурної вартості таких товарів, що перевищує еквівалент 50 євро, з урахуванням мита, що підлягає сплаті. Ці вимоги не стосуються підакцизних товарів та особистих речей, а також повітряного перетину кордону.

Законом України від 7 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році»

 

Діяльність в сфері телекомунікацій – без ліцензій

Ст. 21 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.03.2015 року    № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що з 1 січня 2018 року діяльність у сфері телекомунікацій, надання послуг в області криптографічного захисту інформації (крім послуг ЕЦП) та технічного захисту інформації не підлягає ліцензуванню.

Крім цього, 12 грудня 2017 року відбулося засідання Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторної службі, на якому було прийнято рішення про необхідність виконання вимог Закону щодо скасування ліцензування вищевказаної діяльності з 1 січня 2018 року, а також запропоновано ДРС надати рекомендації щодо усунення колізій законодавства в цій сфері.

На даний момент це питання остаточно так і не врегульовано.

Закон України від 02.03.2015 року № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності»

 

Перевірка ліцензій НБУ онлайн

Нацбанк запустив нову пошукову систему «Інформація про видані ліцензії небанківським фінансовим установам та іншим юридичним особам (крім банків)».

Система дозволяє своїм користувачам самостійно формувати і завантажувати інформацію про видані небанківськими фінансовими установами генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, а також перевіряти дійсність таких ліцензій.

Пошук здійснюється по:

  • найменуванню небанківських фінансових установ;
  • коду ЄДРПОУ небанківських фінансових установ;
  • даті і номеру виданої небанківській фінансовій установі ліцензії на здійснення валютних операцій;
  • виду валютної операції.

Система розроблена відповідно до вимог нового Положення про порядок надання небанківським фінансовим установам, національному оператору поштового зв’язку ліцензій на здійснення валютних операцій, затвердженого постановою НБУ від 21 грудня 2017 № 137.

Передбачено, що ліцензія видається шляхом внесення облікового запису в електронний реєстр. Крім цього, реєстр надає можливість формувати витяг з такого реєстру. Даний реєстр доступний за посиланням https://bank.gov.ua/lic_search/ .

Постанова НБУ від 21.12.2017 року № 137 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України»

 

Запущено «гарячу лінію» судової влади

Єдиний інформаційно-довідковий центр судової влади почав роботу з 29 грудня.

Так, зателефонувавши за єдиним безкоштовним номером 0800 501 492 можна, зокрема, дізнатися:

  • адреси та контактні телефони судових установ, що входять до складу Верховного Суду, розклад роботи та прийому громадян;
  • про стан розгляду судових справ;
  • про етапи руху справи;
  • умови подання і реєстрації звернень і запитів в судових установах;
  • умови розрахунку судового збору та способи його сплати.

Фахівці довідкового центру надають консультації:

  • з понеділка по четвер з 9:00 до 18:00;
  • в п’ятницю з 9:00 до 16:45.

Центр цілодобово надає інформацію в автоматичному режимі.

 

Мораторій на продаж землі продовжено до 2019 року

7 грудня 2017 року ВРУ прийняла Закон України  «Про внесення зміни до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України», яким передбачено продовження на рік мораторію на продаж сільгоспземель, а 31 грудня 2017 року цей закон набрав чинності.

Документом продовжено на один рік (до 1 січня 2019 роки) термін дії мораторію на продаж або відчуження іншим способом земель сільськогосподарського призначення.

Раніше Перехідні положення Земельного кодексу встановлювали мораторій до 1 січня 2018 року. Але оскільки закон про обіг сільськогосподарських земель до сих пір не прийнятий і навіть не зареєстрований у ВРУ, продаж земель знову відтермінували.

Закон України від 07.12.2017 року № 2236-VIII «Про внесення зміни до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України»

 

Заява про відпустку за день до її початку не порушує закону

Працiвник пiдприємства хоче взяти кiлька днiв щорiчної вiдпустки у зв’язку з невiдкладною потребою. Заяву вiн написав за день до бажаного дня вiдпустки. Чи може пiдприємство надати цю вiдпустку?

Відповідно до ст. 10 Закону «Про вiдпустки» конкретний перiод надання щорiчних вiдпусток у межах, установлених графiком, узгоджується мiж працiвником i власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повiдомити працiвника про дату початку вiдпустки не пізніше, як за два тижнi до встановленого графiком термiну.

Змiна термiнiв надання вiдпусток, вiдображених у графiку, може бути проведена за узгодженням сторiн трудового договору i за умови виникнення обставин, що змушують перенести щорiчну вiдпустку. Якщо працiвник просить перенести вiдпустку, наприклад за сiмейних обставин, на iнший перiод чи надати її в стислi термiни i роботодавець не заперечує щодо змiни у графiку перiоду використання ним вiдпустки, то не вбачається порушення законодавства про вiдпустки.

Згiдно зi ст. 21 вищеназваного Закону заробiтна плата працiвникам за час вiдпустки виплачується не пiзнiше нiж за три днi до її початку.

Вiдповiдно до параграфу 2 ст. 7 Конвенцiї №132 «Про оплачуванi вiдпустки (переглянута в 1970 роцi)», ратифiкованої Законом України вiд 29.05.2001 р. №2481-III, суми, що належать до виплати за час вiдпустки (частину) виплачуються зацiкавленiй особi до вiдпустки, якщо iнше не передбачене угодою, яка стосується цiєї особи i роботодавця.

Отже, враховуючи положення названої статтi Конвенцiї i те, що конкретний перiод надання щорiчної вiдпустки або її частини узгоджується мiж працiвником та роботодавцем, за потреби отримання частини щорiчної вiдпустки у стислi термiни в заявi працiвник може висловити своє бажання про одержання заробiтної плати за неї в термiни, визначенi мiж ним i роботодавцем.

Крім того, дане положення названої статтi Конвенцiї може застосовуватись у поодиноких випадках, а не масово. Відповідно до ч. 1 ст. 41 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю, що тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Офіційний портал Управління Держпраці у Кіровоградській області, рубрика «Новини», підрубрика «Заява на відпустку написана за день до її початку: як бути з виплатою зарплати?» від 04.01.2018 року

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант

холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X