fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 09-го березня по 15-те березня 2015 року

In: Дайджести новин законодавства і практики 18 Aug 2015

Складання податкової звітності з ПДВ, починаючи з лютого 2015р

 

    Державна фіскальна служба видала Лист, в якому роз’яснила порядок складання податкової декларації з ПДВ з лютого 2015р.

Так, щодо особливостей заповнення окремих рядків розділів І та ІІ податкової декларації з ПДВ:

  • обсяги коригування податкових зобов’язань з ПДВ – збільшення та/або зменшення відображаються в окремих рядках розділу І декларації залежно від дати виникнення податкових зобов’язань, що коригуються (до 1 лютого 2015 року та після 1 лютого 2015 року). 
  • розрахунки коригування, які складені до 1 лютого 2015 року, але з будь-яких причин не відображені в деклараціях за ті звітні періоди, в яких такі розрахунки коригування складено, до декларації за лютий 2015 року не включаються. Такі розрахунки коригування включаються до податкової звітності тих звітних періодів, в яких такі розрахунки коригування складено, шляхом подання уточнюючих розрахунків до декларацій за такі звітні періоди.

   Щодо особливостей заповнення окремих рядків розділів ІІІ та ІV податкової декларації з ПДВ: до декларації за лютий 2015 року (рядок 20.1) можуть бути включені суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, задекларовані у рядках 20.2 та 24 декларації за січень 2015 року, у розмірі, що не перевищує позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та податкового кредиту звітного періоду лютий 2015 року (рядок 18).

Решта непогашених станом на 01.02.2015 залишків від’ємного значення в розділі ІІІ декларації за лютий 2015 року не відображаються, а тому рядки 20.2 та 20.3 у декларації за лютий 2015 року не заповнюються. Показники таких рядків уперше можуть бути сформовані в декларації за звітний період березень 2015 року та враховуються під час визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету чи підлягає бюджетному відшкодуванню, або переноситься до декларації наступних звітних періодів.

 

   Окрім наведеного вище, у Листі описано, як заповнювати рядки 20.1, 20.2 розділу ІІІ Декларації, особливості заповнення таблиці 1 додатка 2 до Декларації та розміщено приклад заповнення таблиці 1 додатка 2 до Декларації.

 

       Лист ДФСУ «Про податок на додану вартість» від 06.03.2015 р. № 7796/7/99-99-19-03-02-17  

 

     Оформлення господарських операцій бухгалтерською довідкою  

       Міністерство фінансів України у своєму Листі уточнило, що разі якщо господарська операція оформлюється бухгалтерською довідкою, то при її застосуванні обов’язково наводяться реквізити, вказані у частині другій статті 9 ЗУ “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та у пункті 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. 

Лист Мінфіну «Відносно оформлення господарської операції бухгалтерською довідкою»  від 05.08.2014 р. N 31-11410-08/23-2303/2333 

 

Зміни до порядку електронного адміністрування ПДВ

     Кабінет міністрів України знову вніс зміни до Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 569. Зокрема, КМУ додав наступні корективи:

 

  • норма про поетапне запровадження системи електронного адміністрування (пункт 1 Порядку);
  • норма про реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, протягом перехідного періоду (пункт 9 Порядку);
  • норма про перерахування на поточний рахунок платника податку суми коштів, що перевищують узгоджене податкове зобов’язання (пункт 211).

           Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість»   від 04.032015 р. N 82

 

 Оподаткування ПДВ операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів

 

   Податківці зауважили, що звільненню від оподаткування ПДВ операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних та кольорових металів підлягають відходи та брухт чорних і кольорових металів, затверджені переліком Кабінету Міністрів України.

    Оскільки на сьогодні відповідного нормативно-правового акта Уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, не прийнято, то такі операції з 01.01.2015 і до дати набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом Уряду, підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.

         Лист ДФСУ від 02.03.2015 р. № 7012/7/99-99-19-03-02-17

 

  Мінімальний ЄСВ за окремі категорії працівників

 

     Державна податкова інспекція в Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві інформує про вимоги щодо нарахування єдиного внеску не менше мінімального розміру. Зокрема, нарахування ЄСВ не менше мінімального розміру не стосуються:

 

  • винагород за договорами цивільно-правового характеру;
  • заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи;
  • заробітної плати працівника інваліда, який працює на підприємстві, установі або в організації, де застосовується ставка 8,41%;
  • заробітної плати працівників підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ і УТОС, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50% загальної кількості працівників і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25% і сума витрат на оплату праці встановлюється в розмірі 5,3% визначеної п. 1 ч. I ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску;
  • заробітної плати працівників підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів становить не менш як 50% загальної кількості працівників і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить не менш як 25% і сума витрат на оплату праці встановлюється в розмірі 5,5% визначеної п.1 ч. I ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.

 

Ця норма передбачена Законом України від 08.07.2010 р. № 2464  «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами й доповненнями.

 

      ДПІ в Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві    

 

 

Ставка єдиного податку для новоствореної юридичної особи 

 

      Податківці роз’яснили, що в разі створення юридичної особи дана особа може обрати ставку єдиного податку, яка передбачає сплату ПДВ – 2% лише після здійснення реєстрації платником ПДВ. Тобто новостворена юридична особа може зареєструватися з дня державної реєстрації як платник єдиного податку третьої групи зі ставкою 4% та не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу подати заяву про перехід на сплату єдиного податку за ставкою 2% та подати заяву на реєстрацію платником податку на додану вартість.

 

      Загальнодоступний інформаційно-доступний ресурс, під категорія 108.01.03 

 

 

 Відображення в бухгалтерському обліку суми пдв, що нараховується на перевищення ціни придбання над ціною продажу 

 

    У зв’язку із змінами, що відбулися з 01.01.2015р. у розрахунку бази оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів (послуг), а саме база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, виникає необхідність коректного відображення в бухгалтерському обліку суми ПДВ, нарахованого на перевищення ціни продажу над ціною придбання. 

 

    Згідно із пунктом 20 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957, передбачено, що у разі якщо база оподаткування визначається виходячи із ціни придбання товарів/послуг і перевищує суму постачання таких товарів/послуг продавець складає дві податкові накладні: одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною. 

 

    Доцільно суму ПДВ, нараховану на суму перевищення ціни придбання товарів/послуг над ціною реалізації, в бухгалтерському обліку відображати записами Дт 643 Кт 641/ПДВ та Дт 949 Кт 643.

 

    Підбірку  підготувала: Урбановська Юлія, економіст з бухгалтерського обліку ТОВ«Західна консалтингова група» 

 

 

 

 Можливості працевлаштування переселенців розширено

 

   5 березня Верховна рада України прийняла зміни до низки законодавчих актів, які спрямовані на покращення становища внутрішніх переселенців із зони проведення АТО. Зокрема, внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України «Про зайнятість населення» та до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Основні законодавчі нововведення є наступними:

  • коло осіб, які матимуть право на отримання ваучера для підтримання конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями від Державної служби зайнятості розширено;

До них тепер входитимуть:

1) особи старше 45 років, які мають не менше 15 років страхового стажу, та не досягли пенсійного віку;

2) особи, звільнені з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), ), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції або Державної кримінально-виконавчої служби України у зв’язку із скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я до досягнення ними пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років, які не набули права на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;

3) особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні АТО, з числа інвалідів до отримання права на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;

4) внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи.

  • передбачено компенсації переселенцям за переїзд до місця працевлаштування, а також витрат на проходження попереднього медичного та наркологічного оглядів;
  • роботодавцям будуть відшкодовувати витрати на оплату праці за строковими трудовими договорами з внутрішньо переміщеними особами (не більше 6 місяців) та кошти, витрачені на перепідготовку та підвищення кваліфікації (якщо внутрішньо переміщена особа працевлаштована не менше, ніж на 12 місяців)

 

    Джерело: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc6_current?id=&pid069=207 (на даний момент законопроект передано на підпис Президенту України).

 

 Затверджено порядок видачі архівних довідок фізичним та юридичним особам

 

    Наказом Міністерства юстиції від 02.03.2015 № 295/5 було затверджено Порядок виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів).

Основні нововведення:

  • фізична особа може подати запит, що стосується її самої, осіб, що перебувають на її утриманні, над якими встановлена її опіка чи піклування, її померлої дружини/чоловіка, інших близьких родичів;
  • щодо підтвердження трудового стажу – архівні довідки оформлюються лише за той період роботи, відомості про який є в архіві. Підставою для видачі такої довідки є накази, особові рахунки, відомості на видачу заробітної плати, характеристики, письмові трудові договори та інші документи (крім аркушів з обліку кадрів, анкет, автобіографій, які власноручно заповнені фізичною особою без відміток кадрової служби;

 

Джерело: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0251-15

 

 

 ВРУ ухвалено ряд змін з приводу пенсійного забезпечення

 

     ВРУ було прийнято та підписано Президентом України Закон України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Закон набирає чинності з 1 квітня 2015 року.

Законом було ухвалено ряд змін, що спрямовані на раціональне використання бюджетних коштів, зокрема:

  • поетапно підвищиться пенсійний вік для жінок на 5 років, а також збільшиться страховий стаж для осіб, які володіють правом на пільгову пенсію;
  • страховий стаж, необхідний для отримання пенсії за вислугу років, також поетапно збільшиться на 5 років;
  • середня заробітна плата за 2012-2014 рр., з якої сплачено страхові внески, застосовуватиметься для обчислення пенсії;
  • обмежено пенсії працюючим державним службовцям та суддям;

 

         Джерело: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/213-19 

 

 

 Набрали чинності зміни в обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

 

      Зміни були прийняті з метою зменшення навантаження на фонд оплати праці та стимулювання легалізації доходів. 

Законом від 02.03.2015 «Про внесення змін до Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про облік та збір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці» передбачено введення коефіцієнту 0,4 до розміру ЄСВ в 2015 році і коефіцієнта 0,6 в 2016 році, якщо будуть виконані наступні умови:

 

   1) база нарахування ЄСВ із розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці збільшилася на 20 та більше відсотків в порівнянні з середньомісячною базою нарахування ЄСВ платника за 2014 рік із розрахунку на одну застраховану особу;

 

   2) після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці складе не менше, ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік;

 

  3) кількість застрахованих осіб у звітному місяці не перевищує 200% середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік. Ця умова стосується осіб-підприємців, що використовують найману працю.

 

    Якщо коефіцієнт підлягає застосуванню, то платник ЄСВ повинен подати заяву у довільній формі до Державної фіскальної служби.

За порушення строку сплати ЄСВ за таким коефіцієнтом страхувальник буде позбавлений права застосовувати такий коефіцієнт в майбутньому до повної сплати недоїмки. При цьому, право на застосування коефіцієнта буде поновлено з місяця сплати такої недоїмки.

          Джерело: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/219-viii

 

 

Закон України «Про ліцензування певних видів господарсько діяльності» прийнято в новій редакції 

 Новим законом передбачено:

  • узгодження термінологічної бази із низкою кодексів та інших законодавчих актів;
  • встановлення чітких критеріїв ліцензування;
  • запроваджено можливість електронного ліцензування (зокрема, можливості подання та отримання документів в електронній формі);
  • скорочення строків та витрат на здійснення окремих адмінісстративних процедур;
  • встановлення безстроковості дії ліцензії та оплати за неї у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, що будуть видані на підставі нової редакції Закону;
  • чітке встановлення строків здійснення адмінпроцедур;

 

 

         Підбірку  підготувала: Іващишин Христина, помічник юриста ТОВ «Західна консалтингова група»

X