fbpx
[get_banners]

Дайджест новин «Податки і облік» з 22.09.2020 пo 28.09.2020

In: Дайджести новин законодавства і практики 28 Sep 2020 Tags: ,

Дайджест новин «Податки і облік»

з 22.09.2020 пo 28.09.2020

 

Сплата акцизного податку

Податківці нагадали строки сплати акцизного податку.

Так, суми акцизного податку з підакцизних товарів, вироблених на митній території України, перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації за місячний податковий період.

Суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.

Суми податку з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, діючих відповідно до норм ПКУ, виробниками тютюнових виробів сплачуються до бюджету протягом п’ятнадцяти робочих днів після отримання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання податкової декларації. Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується виробником тютюнових виробів до закінчення бюджетного року, в якому отримані марки.

Підприємства, які виробляють вина виноградні з додаванням спирту та міцні, вермути, інші зброджені напої з додаванням спирту, суміші із зброджених напоїв з додаванням спирту, суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями з додаванням спирту, сплачують податок при придбанні марок акцизного податку на суму, розраховану із ставок податку на готову продукцію, вироблену з виноматеріалів чи сусла, при виробництві яких використовується спирт етиловий.

Власник готової продукції, виробленої з давальницької сировини, сплачує податок виробнику (переробнику) не пізніше дати відвантаження готової продукції такому власнику або за його дорученням іншій особі. При цьому, умовою відвантаження виробником готової продукції, виробленої з давальницької сировини, його замовнику або за його дорученням іншій особі є документальне підтвердження банківської установи про перерахування відповідної суми податку на поточний рахунок виробника.

Податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації.

У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України, податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.

Платники акцизного податку при зверненні до органів внутрішніх справ України для реєстрації або перереєстрації переобладнаного вантажного транспортного засобу у легковий автомобіль, зобов’язані пред’явити квитанції або платіжні доручення про сплату податку з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення.

При реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, суми акцизного податку перераховуються до бюджету суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації за місячний податковий період.

 

Головне управління ДПС у м. Києві

 

 


Як зареєструвати ПРРОЯк зареєструвати ПРРО

Фіскали розповіли про порядок застосування програмних РРО.

Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган.

В приватній частині Електронного кабінету у розділі «Заяви, запити для отримання інформації» слід обрати «Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій» (форма № 1-ПРРО) за кодом форми J/F1316602.

Детальна інструкція заповнення заяви форми № 1-ПРРО розміщена на вебпорталі ДПС у банері «Програмні РРО» – Форми ПРРО та доступна за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/formi-prro/instruktsii-schodo-zapovnennya-form/.

Після заповнення усіх розділів заяви форми № 1-ПРРО виконується перевірка та у разі відсутності помилок, заява зберігається, підписується та направляється на обробку.

Через короткий проміжок часу у розділі «Вхідні/вихідні документи» Електронного кабінету слід перевірити отримання квитанції про обробку Заяви. Позитивним результатом має бути повідомлення «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО» «Інформація – ПРРО “НАЗВА КАСИ” з локальним номером “НОМЕР КАСИ” призначено фіскальний номер “ФІСКАЛЬНИЙ НОМЕР ПРРО”».

Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.

 

Головне управління ДПС у Луганській області

 


Ще раз про керівника у відпустці: хто підписує документи?Ще раз про керівника у відпустці: хто підписує документи?

Посадовці Держпраці ще раз підняли питання посадових підприємства, які перебувають у відпустці.

Відпустка є формою відпочинку, гарантованою усім працівникам ст. 45 Конституції України. В преамбулі Закону України «Про відпустки» зазначено, що відпустка надається працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.

У період відпустки працівник не несе обов’язку виконувати роботу, обумовлену трудовим договором, і   підлягати внутрішньому трудовому розпорядку.

Відтак працівник повинен бути увільненим від виконання повноважень за посадою на час відпустки, дисциплінарне стягнення  не застосовується при перебуванні працівника у відпустці.

Адже фактично робота  під час відпустки (у тому числі й підписання документів) суперечить суті самого поняття – відпустка.

Тобто працівники, які перебувають у відпустці  чи на лікарняному, у розумінні трудового законодавства не можуть вважатися такими, що виконують в цей період роботу, обумовлену трудовим договором.

В нагоді може статися лист Міністерства  соціальної політики України від 17.10.2016 р. № 376/06/186-16, в якому наголошено на неможливості виконання керівником (головним бухгалтером) посадових обов’язків у період відпустки.

Обов’язки посадових осіб у відпустці можуть виконувати їх заступники або інші працівники. 

З метою уникнення можливих негативних наслідків до штату підприємства можна ввести посади, наприклад заступника керівника, обіймаючи яку працівники виконуватимуть обов’язки керівника (головного бухгалтера) у разі тимчасової відсутності останніх.

 

ГУ Держпраці в Одеській області

 


РРО при розрахунках за попереднім договором купівлі квартириРРО при розрахунках за попереднім договором купівлі квартири

Податківці дають суперечливі індивідуальні консультації в частині застосування РРО.

Так, якщо фізична особа (громадянин) здійснює чергову оплату згідно попереднього договору купівлі-продажу квартири із зазначенням реквізитів такого договору через інтернет-банкінг та інтернет-еквайринг (Приват-24, Монобанк тощо) і місце здійснення розрахунків визначити неможливо, застосування РРО є не обов’язковим.

Якщо такий розрахунок буде проводитися наприклад у офісі підприємства і у договорі буде здійснено відмітку про сплату, у такому випадку має бути виданий відповідний розрахунковий документ РРО із зазначенням відповідної форми оплати.

 

За матеріалами ДПС України 

 


За користування землею слід платити не залежно від документального оформлення користування такою земельною ділянкою - позицію судуЗа користування землею слід платити не залежно від документального оформлення користування такою земельною ділянкою – позицію суду

Підприємство звернулося до суду з питання безпідставного нарахування податковим органом земельного податку за земельні ділянки, не сформовані як «об’єкт цивільних прав», та протиправністю застосування ставки, визначеної рішенням місцевої ради.

КАС ВС наголосив на обов’язковості реалізації принципу «платного використання землі», закріпленого ПКУ, шляхом сплати земельного податку або орендної плати.

Базою оподаткування земельного податку є нормативно-грошова оцінка земельної ділянки або її площа, якщо така оцінка не проведена.

Нарахування цього податку здійснюється на підставі даних, внесених до Держземкадастру, в якому, зокрема, відображається інформація щодо права власності або користування земельною ділянкою.

При придбанні об’єкта нерухомості, який розташований на земельній ділянці, до особи переходить право власності або користування нею залежно від того, на яких підставах вона перебувала у особи, яка реалізувала такий об’єкт нерухомості.

Отже, обов’язок зі сплати земельного податку виникає у платника починаючи з моменту набуття ним права власності на земельну ділянку або її користування та триває до моменту, коли таке право припинилося.

Така правова позиція містилася і в постановах ВСУ за попередні роки.

Але, аналізуючи норми ПКУ, КАС ВС зазначив, обов’язок із сплати земельного податку (або орендної плати) виникає незалежно від оформлення платником факту права власності чи користування, а насамперед з моменту фактичного використання такої земельної ділянки при набутті права власності або користування об’єктом нерухомості, який знаходиться на такій ділянці.

Тому доводи платника щодо несформованості земельних ділянок як «об’єкта цивільних прав» та неприналежності до об’єкта оподаткування були відхилені судом.

Зокрема, судом зауважено, що обов’язок із сплати земельного податку пов’язаний із виникненням права власності на земельну ділянку або користування нею, а не з моментом присвоєння їй кадастрового номера.

У зазначеній справі були наявні відомості щодо нормативно-грошової оцінки земельних ділянок та їх площ, що надало змогу податковому органу здійснити нарахування податку.

Також встановлено, що платником подавалися декларації та здійснювалася сплата цього податку, однак за іншою нижчою ставкою за отриманою нормативно-грошовою оцінкою. Відомості про площу земельних ділянок та їх нормативно-грошову оцінку відображалися в поданих до податкового органу деклараціях. Отже, у платника були наявні дані про земельну ділянку, необхідні для визначення бази оподаткування земельним податком, які він міг використовувати при самостійному розрахунку земельного податку.

Таким чином, правова позиція Касаційного суду у цій справі є цілком однозначною та орієнтованою на фактичне забезпечення реалізації принципу «платного користування земельною ділянкою» незважаючи на оформлення платником права власності чи користування нею, а податкові органи, маючи дані про площу землі та/або її нормативно-грошову оцінку, активно здійснюватимуть нарахування земельного податку або орендної плати.

 

Постанови КАС ВС від 03.08.2020 р. у справі № 826/13307/18

 


Стажування - причина для штрафування за приховані трудові відносиниСтажування – причина для штрафування за приховані трудові відносини

Інспектори держпраці під час інспекційного відвідування виявили стажистів, які виконували трудові функції бармен-касира та офіціанта.

Жодних документів, які б свідчили про правомірне стажування чи легальне працевлаштування зазначених осіб під час перевірки не представлено. Разом з тим, провівши аналіз інформації, отриманої в межах відвідування та під час підготовки до його проведення, інспектори праці прийшли до висновку, що роботодавець за так званим стажуванням приховує саме трудові відносини.

Відтак за результатами проведеного заходу державного контролю керівнику внесено обов’язковий до виконання припис на усунення порушень та складено протокол про вчинення адміністративного порушення за частиною третьою ст. 41 КУпАП. Разом з тим, на підставі абзацу 2 частини другої ст. 265 Кодексу законів про працю України суб’єкт господарювання оштрафовано на суму 94 460 грн.

Законодавством про працю не передбачено права роботодавця приймати працівника на стажування, особливо на безоплатне. При цьому, якщо роботодавець бажає пересвідчитися у належних професійних якостях працівника, трудовим договором може бути обумовлено встановлення випробувального строку.

Стажування може вважатися правомірним лише у тому випадку, якщо воно проводиться у спосіб та порядок, визначений законом.  А саме: ст. 29 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено проходження стажування студентами вищих та учнями професійно-технічних навчальних закладів, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні за професією (спеціальністю), за якою здобувається освіта, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, на умовах, визначених договором про стажування у вільний від навчання час. При цьому про проходження такого стажування роботодавцем вноситься запис до трудової книжки.

 

За матеріалами держпраці у Львівській області

Підбірку підготувала: 

Урбановська Юлія, 

консультант з податків та зборів,

представник з бухгалтерських послуг компанії «ЗБЕРЕЖЕНІ АКТИВИ» 

спеціаліст, фахівець з контролю якості послуг 

X