Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 29.05.2023 по 06.06.2023 р.
У Дії оновили послуги у будівельній сфері
На Порталі Дія тепер доступні 3 покращені будівельні послуги:
- Повідомлення про початок будівельних робіт на підставі будпаспорта та повідомлення про зміну даних у зареєстрованому повідомленні;
- Видача будівельного паспорта та внесення змін у виданий будівельний паспорт;
- Декларація про готовність об’єкта до експлуатації на підставі будпаспорта.
Відтепер:
– можна вносити зміни в уже подане повідомлення та виправити технічні помилки;
– під час подання заяви більше даних будуть отримуватись автоматично з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Це спростить процес заповнення документів, зменшить кількість відмов від органів контролю, причиною яких часто були саме технічні помилки.
За матеріалами офіційного вебсайту Мінвідновлення
Нацбанк не збиратиме дані про всі платежі фізичних осіб
Інформація про те, що НБУ збиратиме дані про всі платежі фізичних осіб, не відповідає дійсності.
У листі НБУ (№ 25-0005/38228), який викликав резонанс у ЗМІ, не йдеться про фізичних осіб.
Запитувані дані не передбачають збору інформації, персональних даних фізичних осіб.
Національний банк з метою посилення нагляду з грудня 2022 року на періодичній основі отримує узагальнену інформацію від банків-еквайрів виключно щодо суб’єктів господарської діяльності, надавачів платіжних послуг – юридичних осіб, які користуються послугами банків з електронної комерції.
Банкам було надіслано лист-нагадування № 25-0005/38228, мета якого – звернути увагу на необхідність своєчасного і коректного надання інформації згідно з вимогами, визначеними в попередніх листах.
Національний банк використовує зазначену інформацію виключно в наглядових цілях з метою посилення контролю за дотриманням банками вимог законодавства України.
Аналіз такої узагальненої інформації дав змогу виявити проблематику використання послуг банків, у тому числі електронної комерції, з метою обслуговування тіньового ринку, зокрема обслуговування діяльності нелегального грального бізнесу.
Наразі НБУ продовжує здійснення перевірок низки банків та небанківських фінансових установ, діяльність яких може містити ознаки порушення законодавства України у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та у сфері платіжного законодавства.
Зазначені дії, за оцінками Міністерства фінансів України, сприяли значному збільшенню податкових надходжень до бюджету.
За матеріалами вебсторінки НБУ у Facebook
Які діють обмеження щодо використання арештованих коштів фізичною особою?
У Мін’юсті пояснили правила користування арештованими рахунками для фізичних осіб.
Зокрема, 6 червня набули чинності зміни до законодавства, яке регулює порядок примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).
Цими змінами, зокрема, передбачено, що фізичні особи-боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, можуть:
– здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати (наразі це 13400 грн),
– сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій.
Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.
Щоб визначити поточний рахунок для здійснення видаткових операцій фізична особа-боржник звертається до органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, який наклав арешт на кошти фізичної особи-боржника, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій.
Заява подається:
в паперовій формі (нарочно або засобами поштового зв’язку) або
в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених Законом «Про електронні документи та електронний документообіг».
У заяві обов’язково зазначаються:
номер поточного рахунку, який фізична особа-боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій;
найменування банку, в якому відкрито такий рахунок.
ЗРАЗОК ЗАЯВИ доступний за посиланням https://minjust.gov.ua/m/zmini-schodo-organizatsii-primusovogo-vikonannya-rishen-pid-chas-dii-voennogo-stanu-10180
Фізична особа-боржник несе відповідальність за достовірність зазначеної у заяві інформації.
Державний, приватний виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання відповідної заяви фізичної особи-боржника виносить постанову про визначення поточного рахунку фізичної особи-боржника у банку для здійснення видаткових операцій та невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після винесення постанови:
надає/надсилає відповідну постанову банку (обслуговуючому банку);
перевіряє наявність інших виконавчих проваджень, відкритих стосовно фізичної особи-боржника, та, у разі якщо стосовно фізичної особи-боржника відкриті інші виконавчі провадження, одночасно надає/надсилає відповідну постанову до органів державної виконавчої служби або приватному виконавцю, які здійснюють примусове виконання у таких виконавчих провадженнях.
У цьому випадку поточний рахунок вважається визначеним для здійснення видаткових операцій і в межах таких виконавчих проваджень.
За матеріалами вебсторінки Мін`юсту у Facebook
У яких випадках здійснюватиметься автоматична реєстрація заблокованих ПН/РК?
Кабінет Міністрів вніс зміни до Порядку зупинення реєстрації податкових накладних, які спрямовані на зменшення відсотку зупинених податкових накладних та спрощення адміністративних процедур для платників.
Змінами встановлено:
– автоматичну реєстрацію ПН/РК у разі виведення платника податку з переліку ризикових за виконання певних умов, які передбачені Порядком зупинення;
– автоматичну реєстрацію зупинених ПН/РК у разі прийняття рішення про врахування ТПП за умови виконання певних умов;
– механізм адміністративного оскарження рішень про внесення платника податку до переліку ризикових та неврахування ТПП;
– у випадку, коли платника внесено до переліку ризикових, дія рішення щодо врахування ТПП автоматично призупиняється, проте не скасовується, що позбавляє платника податку від необхідності повертатись до питання повторного врахування таблиці після виведення його з переліку ризикових;
– у рішенні про внесення платника податку до переліку ризикових додано інформацію щодо дати включення до переліку ризикових контрагента, операції з яким визначено як ризикові.
За матеріалами вебсторінки Данила Гетманцева у Telegram
Оновлено вимоги до реклами
Верховна Рада внесла зміни до Закону “Про рекламу”.
Відтепер у законі:
– встановлено критерії, за якими реклама вважається такою, що потрапляє під юрисдикцію України;
– розширено заборону вміщувати в рекламі твердження та/або зображення, які є дискримінаційними та/або розпалюють ненависть, ворожнечу чи жорстокість до окремих осіб чи груп осіб за ознаками, зокрема, віку, етнічної належності, сексуальної орієнтації, інвалідності, за іншими ознаками;
– заборонено будь-яку рекламу резидентів країни-агресора;
– уточнено регулювання соціальної реклами;
– збільшено до 20 % квоти реклами (яка розраховується не погодинно, а для часових проміжків з 6.00 до 18.00 та з 18.00 до 24.00) в лінійних аудіальних та аудіовізуальних медіа;
– спрощено правила переривання рекламою трансляції фільмів (за виключенням серіалів та документальних фільмів), програм новин та програм для дітей (не частіше одного разу кожні 30 хвилин);
– запроваджено регулювання реклами на платформах спільного доступу до відео та спільного доступу до інформації, а також з використанням електронних комунікацій (месенджери, боти, віртуальна та доповнена реальність, будь-яких цифрових технологій), зокрема, обов’язковість маркування реклами, а також відповідність законодавству про рекламу, заборона спаму;
– до переліку контролюючих органів додається орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері інтелектуальної власності (в частині боротьби з рекламою на піратських сайтах).
За матеріалами вебсторінки Ярослава Железняка у Telegram
Підбірку підготувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист