Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 28.12.2021 по 04.01.2022 р.
Граничні суми доходу для платників ЄП у 2022 р.
Станом на 01 січня 2022 року розмір мінімальної зарплати становить 6500 грн. Від цього показника залежать і граничні суми доходу платників єдиного податку.
Відповідно у 2022 році обсяг доходу платників єдиного податку не повинен перевищувати:
– для І групи – 167 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто 1 085 500 грн;
– для ІІ групи – 834 розміри мінімальної заробітної плати, тобто 5 421 000 грн;
– для ІІІ групи – 167 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто 7 585 500 грн.
У разі перевищення встановленого розміру доходу платники податку з наступного кварталу за заявою переходять на застосування іншої групи ЄП або на загальну систему оподаткування. До суми перевищення застосовується ставка 15%.
За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Вінницькій області
З 2022 р. платники ЄП 2 групи не можуть надавати послуги з доступу до мережі Інтернет
У ДПС наголосили, що з 01.01.2022 р. набирає чинності Закон України від 30.11.2021 № 1914-ХІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень». Цей закон змінює умови застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами – підприємцями, які здійснюють діяльність у сфері послуг з надання доступу до мережі Інтернет провайдерських телекомунікацій послуг.
Відтепер ФОП, які надають послуги з надання доступу до мережі Інтернет (у тому числі провайдерські послуги (КВЕД ДК 009:2010 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку») належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи. Раніше ФОП, які надавали послуги з надання доступу до мережі Інтернет, мали право реєструватися платниками єдиного податку другої групи.
ФОП – платники ЄП 2 групи, які надають послуги з надання доступу до мережі Інтернет, мали можливість подати до 31.12.2021 (включно) до відповідного контролюючого органу заяви про обрання спрощеної системи оподаткування в частині:
1) зміни ставки та групи платника єдиного податку (обрати третю групу платника єдиного податку) та/або
2) внесення змін до реєстру платників єдиного податку щодо виключення виду господарської діяльності з надання послуги доступу до мережі Інтернет (у тому числі провайдерських послуг КВЕД 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку») (можливість залишитись на другій групі платника єдиного податку за умови виключення виду діяльності з надання послуг з надання доступу до мережі Інтернет) та/або
3) відмови з 01.01.2022 р. від спрощеної системи оподаткування.
У разі неподання таких заяв реєстрація платником єдиного податку може бути анульована за рішенням контролюючого органу.
За матеріалами офіційного вебсайту ДПС України
Про укладення гіг-контракту потрібно повідомляти ДПС
Кабмін вніс зміни до порядку повідомлення ДПС та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу.
Тепер у повідомленні зазначається інформація не тільки про прийняття працівника на роботу, але і про укладення гіг-контракту.
Документом встановлено, що повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
За відсутності технічної можливості подання повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту засобами електронного зв’язку в електронній формі таке повідомлення подається у формі документа на папері згідно з додатком разом з копією в електронній формі.
Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту, вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Постанова КМУ від 28 грудня 2021 року № 1392 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413 і від 17 квітня 2019 р. № 328”
Вимоги до приміщення, в яких знаходяться працівники у холодну пору року
У Держпраці наголосили, що на роботодавця покладено обов’язок створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів.
Важливе місце серед таких умов посідає мікроклімат приміщень, де головні ролі відіграють температура, вологість та швидкість руху повітря.
Показники мікроклімату регулюють такі нормативні акти:
– Державні будівельні норми ДБН В.2.5-67:2013 “Опалення, вентиляція та кондиціонування”;
– Державні санітарні норми та правила «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.04.2014 № 248;
– «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99», затверджені постановою головного державного санітарного лікаря України № 42 від 01.12.99 р.
Санiтарнi норми виробничого мікроклімату встановлюють оптимальні та допустимі параметри для робочої зони виробничих приміщень з урахуванням важкості роботи та пори року. Оптимальні параметри метеорологічних умов поширюються на всю робочу зону виробничих приміщень без розмежування на робочі місця. Допустимі нормативи мікроклімату встановлюються тоді, коли з технологічних чи техніко-економічних причин забезпечити оптимальні умови неможливо.
Нормалізацію несприятливих мікрокліматичних умов роботодавець здійснює за допомогою комплексу заходів та способів, які включають: будівельно-планувальні, організаційно-технологічні, санітарно-технічні та ін. заходи колективного захисту. Для профілактики переохолоджень робітників використовуються засоби індивідуального захисту тощо.
Відповідно до ДСН 3.3.6.042-99 для попередження можливого переохолодження працюючих в холодний період в приміщеннях, де на робочих місцях мікрокліматичні умови нижче допустимих величин, влаштовують повітряні або повітряно-теплові завіси біля воріт, технологічних та ін. отворів у зовнішніх стінах, а також тамбури-шлюзи:
– виділяють спеціальні місця для обігріву, встановлюють засоби для швидкого та ефективного обігрівання верхніх і нижніх кінцівок (локальний променево-контактний обігрів і т. ін.);
– встановлюють внутрішньозмінний режим праці та відпочинку, що передбачає можливість перерв для обігріву;
– забезпечують працюючих засобами індивідуального захисту (одяг, взуття, рукавиці) відповідно до вимог ДСТУ (ДСТУ 7239:2011).
За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Полтавській області
Безробітні зможуть отримати безпроцентну допомогу на відкриття бізнесу
З 01 січня 2022 року безробітні можуть отримати фінансову допомогу від держави для започаткування власного бізнесу. Допомога надаватиметься в рамках нової бюджетної програми сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей (“Рука допомоги”), розробленої Міністерством соціальної політики України.
На реалізацію цієї програми у прийнятому Верховною Радою держбюджеті на 2022 рік передбачено близько 100 млн грн.
Безвідсоткова фінансова допомога розміром до 15 мінімальних зарплат (на початок 2022 року – 97 500 грн) зможе використовуватися тільки для оплати рахунків на придбання необхідного для заснування власної справи обладнання і матеріалів. Через три роки підприємницької діяльності допомогу потрібно буде повернути.
Вагома перевага цієї програми в тому, що сума, яка повертається, зменшується на розмір сплачених за три роки податків та єдиного соціального внеску. Крім того, якщо такий підприємець працевлаштує ще двох осіб за направленням центру зайнятості, повертати допомогу державі буде не потрібно.
Для отримання фінансової допомоги потрібно звернутись із заявою до Центру зайнятості за місцем проживання. Крім того, до Центру зайнятості необхідно надати довідку про відсутність притягнення до кримінальної відповідальності, судимості та бізнес-план майбутньої справи.
Розробити бізнес-план допоможуть працівники центрів зайнятості, які надаватимуть учасникам бюджетної програми консультації із започаткування і ведення бізнесу та організовуватимуть для них безкоштовне професійне навчання.
Детальніше про процедуру надання допомоги у постанові Кабінету Міністрів України № 397 від 21 квітня 2021 року «Деякі питання сприяння економічній самостійності малозабезпечених сімей»
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства соціальної політики України
У “Дії” з’явилась можливість отримувати судові повістки
З 28 грудня 2021 року користувачі мобільного додатку “Дія” отримують інформацію про дату та час проведення судових засідань по справах, в яких вони є стороною .
У повідомленні зазначається назва та адреса суду, номер зали судового засідання, єдиний унікальний номер справи, суть спору та сторони у справі.
Станом на 29 грудня 2021 року, вже більш ніж 54 тисячі українців скористались новим сервісом отримання повідомлень про дату та час проведення судових засідань в застосунку “Дія”.
У ДП «Центр судових сервісів» повідомили, що на фінальному етапі розробки також знаходиться реалізація надсилання користувачам “Дії” повідомлення про прийняті судові рішення у справах, в яких користувач є стороною, з можливістю ознайомитися з текстом судового рішення через мобільний застосунок “Дія”. Сервіс планується запустити в експлуатацію вже на початку 2022 року. Крім того, розробники працюють над отриманням виконавчого документа суду та можливістю сплати штрафу за рішенням суду у справах про адміністративне правопорушення для користувачів “Дії”.
Для того щоб отримувати сповіщення у застосунку “Дія” достатньо увімкнути опцію “дозволити сповіщення” і користувач не пропустить жодного повідомлення про судові засідання з його участю.
За матеріалами офіційного вебсайту Державної судової адміністрації України
Підбірку підготувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист