fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 28.07.2023 по 04.08.2023 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 04 Aug 2023

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 28.07.2023 по 04.08.2023 р.

Як проводять податкові перевірки з 1 серпня?

Як проводять податкові перевірки з 1 серпня?

У ДПС проінформували про набрання чинності з 1 серпня 2023 року Закону України № 3219-ІХ, яким встановлено часткове зняття обмежень на проведення податківцями  документальних перевірок. Зокрема:

  1. відновлено документальні позапланові перевірки, які проводяться:

– на звернення платника податків,

– щодо платників податків, за якими отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України,

– з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють свою діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва,

– платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес),

– платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги,

– в частині контролю за трансфертним ціноутворенням,

– платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

  1. змінено вимоги щодо формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок. Тимчасово на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені платники податків:

– сфери виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

– сфери організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

– надавачі фінансових, платіжних послуг.

  1. поновлюються на невикористаний строк перевірки, які були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022, крім тих, для яких встановлено мораторій.

Документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для проведення перевірки, а саме безпечного:

– доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування таких платників податків;

– доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків а іншої інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також до фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах визначених законом;

– проведення інвентаризації основних засобів, товарно – матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно – матеріальних цінностей, готівки;

  1. скасування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені, у разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання податкового повідомлення-рішення, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які будуть відновлені або розпочаті з 1 серпня 2023 року та завершені до дня припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України. Водночас сума сплаченого податкового зобов’язання не підлягає оскарженню.

 

 

За матеріалами офіційного вебсайту ДПС України

 


Мобілізований ФОП не зобов’язаний повертати грантові кошти

Мобілізований ФОП не зобов’язаний повертати грантові кошти

У центрі зайнятості пояснили, що якщо підприємець отримав грант, витратив кошти на придбання обладнання, найняв працівників, а його призвали захищати Батьківщину, він не  мусить у цьому випадку повертати отримані за грантом кошти.

Відповідні правила передбачені Порядком надання мікрогрантів, затвердженого Постановою КМУ від 21 червня 2022 р. № 738. Так, у пункті 20 Порядку встановлено, що у разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім’я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов’язкової умови договору мікрогранту щодо створення робочих місць тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача. 

У пункті 23 Порядку зазначається, що у разі невикористання або використання не в повному обсязі мікрогранту у зв’язку з його призовом на військову службу, такий отримувач може звернутися протягом одного місяця після демобілізації до Державного центру зайнятості для отримання невикористаної суми мікрогранту за умови дії програми.

 

За матеріалами офіційного вебсайту  Чернівецького обласного центру зайнятості

 


Діє закон про зміни у сфері РРО

Діє закон про зміни у сфері РРО

Набув чинності Закон № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який в тому числі стосується і РРО. Документом встановлено:

  1. звільнення від відповідальності суб’єктів господарювання за порушення вимог Закону про РРО, які вчинені ними у період з 01 січня 2022 року до 01 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор;
  2. з 1 жовтня 2023 року суб’єкти господарювання звільняються від відповідальності за вчинені ними порушення вимог Закону про РРО (крім порушень порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів), якщо вони вчиненні ними при продажу товарів, наданні послуг на:

– тимчасово окупованих російською федерацією територіях – по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;

– територіях активних бойових дій – по дату завершення бойових дій на відповідних територіях;

– територіях можливих бойових дій – по дату припинення можливості бойових дій на відповідних територіях.

Дати завершення бойових дій, дати завершення тимчасової окупації, дати припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року № 309;

  1. зміни в розмірах штрафних (фінансових) санкцій за порушення використання РРО та/або ПРРО окремими суб’єктами господарювання на період з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану.

Так, до ФОП, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, що здійснюють діяльність з продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або надають послуги, фінансова відповідальність за проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи, невидачу (у паперовій та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання застосовується у таких розмірах:

25 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;

50 відсотків вартості проданих з порушенням, встановленим цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

  1. ФОПи, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги;
  2. з 1 серпня 2023 року відновлюється правило, згідно з яким використання ПРРО у період відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу без отриманого в контролюючому органі діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, забороняється.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Дніпропетровській області

 


Які наслідки торгівлі через соцмережі без держреєстрації?

Які наслідки торгівлі через соцмережі без держреєстрації?

ДПС постійно отримує інформацію про факти здійснення систематичної господарської діяльності без державної реєстрації, зокрема, через соціальні мережі Instagram, Facebook. Кожен такий випадок досліджується та перевіряється працівниками податкових органів, а у випадку підтвердження – вживаються заходи відповідного реагування.

У ДПС нагадали, що відсутність держреєстрації призводить до притягнення до адміністративної (ст. 164 КпАП – штраф 17000 – 34000 грн з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва чи без такої) та, в певних випадках, до кримінальної відповідальності.

Є громадяни, які нехтують обов’язком реєстрації підприємницької діяльності, що є порушенням встановлених законодавством вимоги. Як результат, це призводить до:

– здійснення господарської діяльності без державної реєстрації;

– використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та відсутності мінімальних соціальних гарантій;

– виплати заробітної плати «в конвертах»;

– продажу товару, який придбаний без документів, або імпортований без офіційного митного оформлення;

– непроведення розрахунків через РРО/ПРРО;

– проведення розрахунків через банківські картки фізичних осіб;

– ухилення від сплати податків тощо.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ДПС України

 


Що змінилося в процедурі  поповнення карток через термінали?

Що змінилося в процедурі  поповнення карток через термінали?

З 1 серпня 2023 року додаються реквізити до квитанцій, які формуються під час здійснення готівкових операцій з використанням платіжних пристроїв, зокрема через ПТКС. Квитанції за результатами операцій із внесення готівки за допомогою ПТКС для її зарахування на рахунки додатково повинні містити номер мобільного телефону платника.

Також у разі ініціювання операції з унесення готівки за допомогою ПТКС для її зарахування на рахунки платник під час здійснення такої операції має:

– ввести номер свого мобільного телефону на екрані ПТКС;

– отримати на цей номер одноразовий пароль (шляхом повідомлення або за допомогою телефонного дзвінка);

– ввести на екрані ПТКС одноразовий пароль, що підтверджує згоду на виконання платіжної операції;

– отримати квитанцію.

Ці вимоги стосуються операцій із внесення готівки для її зарахування на рахунки за допомогою ПТКС.

Водночас вони не поширюються на такі популярні платежі, що здійснюються через ПТКС, як:

– сплата комунальних платежів (квартплата та комунальні послуги, стаціонарний телефонний зв’язок, телебачення, електроенергія, газ, інтернет, охорона);

– оплата квитків для залізничних перевезень (включаючи приміські);

– оплата проїзду в міському і приміському транспорті (включаючи оплату електронних квитків для проїзду в такому транспорті);

– оплата маршрутних пасажирських перевезень;

– поповнення проїзних і транспортних карт для проїзду в міському і приміському транспорті;

– сплата податків, штрафів, адміністративних послуг, зборів та інших платежів до бюджету.

 

За матеріалами офіційного вебсайту НБУ

 


ДПС отримує інформацію про відкриття чи закриття електронних рахунків та гаманців

ДПС отримує інформацію про відкриття чи закриття електронних рахунків та гаманців

З 1 серпня 2023 року банки, інші фінансові установи, небанківські надавачі платіжних послуг, емітенти електронних грошей зобов’язані надсилати до контролюючого органу повідомлення про відкриття/закриття рахунків чи електронних гаманців платників податків, визначених п. 69.1. ст. 69 Податкового кодексу з дотриманням строків, встановлених п. 69.2 ст. 69 ПК, тобто у день відкриття/закриття рахунку чи електронного гаманця.

Ці зміни передбачені Законом від 30 червня 2023 року № 3219 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».

Крім того цим Законом встановлено, що банки, інші фінансові установи, небанківські надавачі платіжних послуг, емітенти електронних грошей зобов’язані не пізніше 1 вересня 2023 року направити (у тому числі повторно) до ДПС повідомлення про відкриття/закриття усіх рахунків чи електронних гаманців, відкритих чи закритих платникам податків у період з початку дії воєнного стану – 24 лютого 2022 року, на території України до 1 серпня 2023 року, для отримання від контролюючих органів повідомлення про взяття рахунків чи електронних гаманців на облік.

Якщо після 1 вересня 2023 року у такої фінансової установи відсутнє підтвердження взяття рахунку/електронного гаманця на облік у контролюючому органі, вважається, що вона розпочала здійснення видаткових операцій за рахунком/електронним гаманцем платника податків до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу про взяття рахунку/електронного гаманця на облік у контролюючих органах.

Здійснення видаткових операцій за рахунком/електронним гаманцем платника податків до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу про взяття рахунку на облік у контролюючих органах – тягне за собою накладення штрафу на банк, іншу фінансову установу, небанківського надавача платіжних послуг, емітента електронних грошей в розмірі 10 відсотків суми всіх операцій за весь період до отримання такого повідомлення, здійснених з використанням таких рахунків (крім операцій з перерахування коштів до бюджетів або державних цільових фондів), але не менш як 1700 гривень.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС в Івано-Франківській області.

 


В Україні скасовано 1 неробочий день та змінено дати деяких інших

В Україні скасовано 1 неробочий день та змінено дати деяких інших

30 липня 2023 року набув чинності Закон № 3258-IX “Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України”.

Закон змінює дати святкових та неробочих днів в Україні, зокрема:

25 грудня відзначатиметься Різдво Христове (було 7 січня та 25 грудня). Тобто 7 січня виключено з переліку вихідних днів;

15 липня – День Української Державності (було 28 липня);

1 жовтня – День захисників і захисниць України (було 14 жовтня).

 

Закон № 3258-IX від 14.07.2023 р. “Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України”

 

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X