fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 28.05.2024 по 13.06.2024 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 14 Jun 2024 Tags:

Дайджест новин  “Підприємництво і право” 

з 28.05.2024 по 13.06.2024 р.

Чинні бронювання продовжили ще на 3 місяці

Чинні бронювання продовжили ще на 3 місяці

Кабмін прийняв постанову, згідно з якою бронювання військовозобов’язаних, терміни дії відстрочок яких не закінчилися станом на 7 травня 2024 року, продовжено на 3 місяці. Таке рішення стосується всіх відстрочок, наданих відповідно до Постанови №76 від 27 січня 2023 р. Продовження бронювання військовозобов’язані отримають автоматично, нових наказів щодо відповідних відстрочок Мінекономіки не видаватиме.

При цьому Мінекономіки не припиняє оформлення наказів про бронювання військовозобов’язаних, які не мали відстрочки станом на 7 травня. Бронювання таких військовозобов’язаних відбувається відповідно до чинного законодавства.

 

За матеріалами Урядового порталу

 


Які зміни в процедурі бронювання працівників підприємств опк та енергетики?

Які зміни в процедурі бронювання працівників підприємств опк та енергетики?

Відповідно до змін, працівники підприємств оборонно-промислового комплексу та енергетики зможуть бронювати до 100% працівників. 

Крім того, для критичних підприємств збільшили термін бронювання від 6 місяців до 12 місяців і дозволили бронювати військовозобов’язаних із дефіцитними військово-обліковими спеціальностями.

У Мінекономіки прокоментували, що уряд удосконалив умови бронювання для підприємств, які працюють на потреби оборони, а також підприємств сфери енергетики. Виробники зброї, дронів, наші енергетики, які сьогодні відновлюють енергосистему, зможуть бронювати 100% працівників. Таким чином підприємства, які виробляють озброєння, працюють на потреби ЗСУ, зможуть краще планувати свою роботу та ефективно працювати на посилення обороноздатності, а енергетики — забезпечувати людей теплом та електроенергією. Крім того збільшать терміни бронювання працівників критичних підприємств із 6 місяців до року, дозволять бронювати військовозобов’язаних незалежно від віку, військового звання чи ВОС, навіть якщо вона дефіцитна. А також запроваджується електронне бронювання.

Зміни до Постанови №76 від 27 січня 2023 року передбачають, зокрема:

  1. бронювання 100% працівників підприємствами ОПК, які мають контракти для ЗСУ та інших військових формувань. Працівники можуть бути заброньовані на період дії таких контрактів;
  2. бронювання 100% працівників підприємствами електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового та нафтогазового комплексів та підприємств, які відновлюють чи ремонтують зруйновані або пошкоджені підприємства енергетичного комплексу;
  3. бронювання 100% працівників підприємствами, що будують фортифікації, на період дії договору будівництва;

Уряд також затвердив механізм бронювання через портал Дія (постанова КМУ від 5 червня 2024 р. № 650), над яким наразі починає роботу профільне міністерство. Постанова передбачає, що:

– Міністерства, ОВА вноситимуть до Єдиного переліку Установ (органів влади, підприємств, організацій) підприємства, установи та організації які, відповідно до законодавства, мають право бронювати працівників;

– керівники чи уповноважені особи Установи (органу влади, підприємства, організації) подаватимуть через портал Дія списки військовозобов’язаних, яких потрібно забронювати;

– перевірка даних військовозобов’язаного через реєстри відбуватиметься онлайн. При цьому військовозобов’язаний має бути офіційно працевлаштований, його військово-облікові дані мають бути у Реєстрі військовозобов’язаних «Оберіг»;

– у разі позитивного рішення система автоматично переводить військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії бронювання. З цього моменту він вважається заброньованим. Керівник підприємства чи уповноважена особа отримує сповіщення про це в особистому кабінеті на порталі Дія. Дані про бронювання працівника оновляться у застосунку Резерв+;

– людина також може отримати паперове підтвердження бронювання. А також за бажання подати документи на бронювання у паперовому форматі. Обидві форми подачі документів матимуть однакову вагу.

За словами заступника Міністра економіки Ігоря Фоменка, зміни до постанови наразі не змінюють критерії бронювання та етапи процедури. Як і раніше Міністерства та ОВА визначають підприємства критично важливими, подають дані на перевірку Міноборони й лише опісля в Мінекономіки. Мінекономіки самостійно не визначає, які компанії мають бути заброньовані, які ні. А проводить перевірку правових підстав надання відстрочки та видає наказ на бронювання.

Детальніше про зміни в процедурі бронювання в інфографіці

 

За матеріалами Урядового порталу

 


Започатковано впровадження е-ТТН у внутрішніх перевезеннях в Україні

Започатковано впровадження е-ТТН у внутрішніх перевезеннях в Україні

Згідно з прийнятою постановою КМУ від 30 травня 2024 р. № 629 наступні два роки Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури реалізовуватиме експериментальний проєкт із впровадження електронної товарно-транспортної накладної (е-ТТН) у сфері внутрішніх вантажних перевезень. 

Ухвалення постанови передбачає інтеграцію системи е-ТТН з іншими державними інформаційними ресурсами, та тестування їхньої електронної інформаційної взаємодії. Мова йде про систему зважування в русі (WIM), єдиний реєстр товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв, єдину державну систему електронного обліку деревини, інформаційні системи Укртрансбезпеки та іншими. 

Також у рамках проєкту планується опрацювати питання використання е-ТТН на перевезення молочної сировини, хліба та хлібобулочних виробів, деревини, етилового спирту та алкогольних напоїв, об’єктів санітарних заходів та інше. Це категорії товарів, форми накладних до яких встановлюють та регулюють інші органи влади. Наприклад Міністерство аграрної політики, Міністерство внутрішніх справ.

Наступним кроком реалізації проєкту є прийняття Міністерством порядку функціонування Системи е-ТТН. Він має врегулювати принципи функціонування системи електронного документообігу е-ТТН та низку інших питань. Зокрема, вимоги до реєстрації користувачів, правила внесення та обміну інформацією у Системі. 

Приєднатись до Системи е-ТТН можна добровільно. Для цього учаснику вантажних перевезень потрібно звернутися до операторів платформ електронного документообігу. 

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України

 


У яких випадках можна компенсувати кошти за невикористані відпустки?

У яких випадках можна компенсувати кошти за невикористані відпустки?

У працівниці накопичилися невикористані за кілька років дні щорічних відпусток. Вона поцікавилася в посадовців управління інспекційної діяльності у Запорізькій області, чи має право отримати за ці дні грошову компенсацію. 

Інспектори роз’яснили вимоги статті 24 Закону України «Про відпустки», відповідно до яких, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I  групи та з інших підстав, визначених ст. 19 ЗУ “Про відпустки”. 

Якщо ж працівник звільнятися не збирається, за його бажанням частина щорічної відпустки може бути замінена грошовою компенсацією, але при цьому тривалість використаних щорічної та додаткових відпусток не повинна бути меншою, ніж 24 календарних дні за кожен відпрацьований рік.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

 


Яку відпустку можна надати працівнику після звільнення з військової служби у разі виходу на роботу?

Яку відпустку можна надати працівнику після звільнення з військової служби у разі виходу на роботу?

У Держпраці нагадали, що відповідно до змін, внесених пунктом 20 частини 1 статті 25 Закону України “Про відпустки”, відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку працівникам, які приступили до роботи після звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації, – тривалістю до 60 календарних днів.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, період, протягом якого особа перебувала у відпустці без збереження заробітної плати, передбаченій пунктом 20 частини 1 статті 25 Закону України “Про відпустки”, включається до страхового стажу.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X