fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 28.03.2022 по 04.04.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 05 Apr 2022 Tags:

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 28.03.2022 по 04.04.2022 р.

 

В Україні продовжують запроваджувати податкові та митні пільги для бізнесу

В Україні продовжують запроваджувати податкові та митні пільги для бізнесу

Минулого тижня прийнято ще один закон, яким визначено адміністрування окремих податків в період воєнного, надзвичайного стану (законопроєкт №7234). 

Згідно з ним:

  1. Для платників єдиного податку 3 групи, які використовують особливості оподаткування, не застосовується обмеження щодо обсягу доходу для перебування на цій групі єдиного податку;
  2. Платники податків, які здійснюють діяльність з видобування підземних та поверхневих вод та надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування зі ставкою 2 %;
  3. Врегульовано наслідки з оподаткуванням податку на прибуток підприємств при переході платників податків із загальної системи оподаткування на спрощену із застосуванням ставки 2 % і навпаки;
  4. Податкові органи наділено повноваженнями щодо здійснення контролю у сфері ціноутворення на період воєнного, надзвичайного стану;
  5. Для виробників електричної енергії встановлюється касовий метод визначення виникнення податкових зобов’язань з акцизного податку на операції з реалізації електричної енергії;
  6. Звільнено від оподаткування митними платежами операцій із ввезення товарів, кінцевими отримувачами яких є правоохоронні органи, Міноборони, ЗСУ, добровольчі формування тощо.
  7. Дозволено ввозити окремі групи товарів для потреб ЗСУ та інших суб’єктів без ПДВ та мита, зокрема: матеріали для виготовлення бронежилетів, загартоване скло, оптичні прилади, рації, дрони, метеостанції, броньовані авто.

 

Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків в період воєнного, надзвичайного стану № 7234 від 30.03.2022 р.

 

 


На час воєнного стану змінено карантинні обмеження

На час воєнного стану змінено карантинні обмеження

Кабмін постановою від 26 березня 2022 р. № 372 послабив карантинні обмеження в Україні. Зокрема, документ встановлює наступне:

  1. на території України не будуть встановлюватися рівні епідемічної небезпеки поширення COVID-19 (“зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний”);
  2. фізичним особам і суб’єктам господарювання рекомендовано (тобто немає обов’язку) дотримуватися протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню COVID-19;
  3. фізичним особам рекомендовано забезпечити отримання повного курсу вакцинації від COVID-19 вакцинами, включеними ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях;
  4. керівники державних органів (державної служби) та керівники підприємств не зобов’язані забезпечувати:

– контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівників;

– відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників, які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19.

Ці послаблення діятимуть лише на період дії воєнного стану в Україні.

 

Постанова КМУ від 26 березня 2022 р. № 372 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”

 

 


Програма «Доступні кредити 5-7-9%» сприятиме підтримці посівної кампанії та активації підприємництва

Уряд вніс зміни до Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» з розширенням можливостей підтримки суб’єктів підприємництва – сільськогосподарських товаровиробників, передусім, для забезпечення фінансування ними посівних робіт.

Основні нововведення:

  1. Програма розширена на середні підприємства з річним доходом до 50 млн євро (раніше було 20 млн євро) та на великі підприємства з річним доходом більше 50 млн євро незалежно від кількості працюючих.
  2. Максимальна сума кредиту для всіх суб’єктів підприємництва збільшена з 50 млн грн до 60 млн грн з урахуванням групи пов’язаних компаній.
  3. Процентна ставка – 0% річних.
  4. Ціль кредитування:

інвестиційний кредит на придбання сільськогосподарської техніки,

кредит на поповнення обігових коштів для придбання насіння, добрив та паливно-мастильних матеріалів.

  1. Строк кредиту – 6 місяців.
  2. Термін подачі заявки на участь у програмі – до 31 травня 2022 року.
  3. Розмір кредитної гарантії – 80% від суми кредиту суб’єкта мікро, малого та середнього підприємництва (крім суб’єктів великого підприємництва).

Також для підтримки та активізації підприємницької діяльності у період дії воєнного стану 18 березня 2022 р. рішенням Уряду внесено зміни до Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%», якими, передусім, передбачено наступне:

  1. Програма розширена на середні підприємства з річним доходом до 50 млн євро (раніше було 20 млн євро) та на великі підприємства з річним доходом більше 50 млн євро незалежно від кількості працюючих.
  2. Максимальна сума кредиту для всіх суб’єктів підприємництва збільшена з 50 млн грн до 60 млн грн з урахуванням групи пов’язаних компаній.
  3. Процентна ставка:

0% річних протягом періоду воєнного стану та одного місяця після його припинення;

5% річних після завершення вказаного вище періоду і до кінця строку кредиту.

  1. Ціль кредитування:

інвестиційний кредит на придбання основних засобів,

кредит на поповнення обігових коштів для здійснення підприємницької діяльності.

  1. Строк кредитування:

інвестиційні кредити – 5 років;

кредити на поповнення обігових коштів – 3 роки.

  1. Термін подачі заявки на участь у програмі – у період дії воєнного стану.

Розмір кредитної гарантії – 50% від суми кредиту суб’єкта мікро, малого та середнього підприємництва (крім суб’єктів великого підприємництва).

 

За матеріалами Урядового порталу

 


Розширено перелік реєстраційних дій щодо юридичних осіб та ФОП в період воєнного стану

Розширено перелік реєстраційних дій щодо юридичних осіб та ФОП в період воєнного стану

В умовах воєнного стану Міністерством юстиції реалізовано можливість проведення найбільш нагальних реєстраційних дій, а саме державної реєстрації: 

створення благодійних організацій та громадських об’єднань і змін до відомостей про них, у тому числі до статутів;

створення товариств з обмеженою відповідальністю, створення фермерського господарства, зміни керівника юридичної особи, крім громадських формувань, зміни місцезнаходження юридичної особи; 

змін до установчих документів, якими передбачається виключно зміна місцезнаходження юридичної особи; 

зміни видів економічної діяльності юридичної особи;

органів державної влади, органів місцевого самоврядування, казенних підприємств, державних підприємств, комунальних підприємств, комунальних організацій (установ, закладів), державних організацій (установ, закладів), а також акціонерних товариств, які є банками;

фізичної особи підприємцем, припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, зміни до відомостей про фізичну особу-підприємця.

Також на порталі Дія  знову стали можливими реєстраційні дії щодо ФОП: створення, припинення, внесення змін (крім адреси).

Раніше послуги були недоступні через вимкнення електронних держреєстрів. Наразі реєстри в безпеці та знову працюють.

 

За матеріалами Урядового порталу та офіційного вебсайту Мінцифри

 

 


Скасовано відповідальність резидентів Дія Сіті за неподання звіту про відповідність та/або незалежного висновку у період війни

Скасовано відповідальність резидентів Дія Сіті за неподання звіту про відповідність та/або незалежного висновку у період війни

Уряд врегулював деякі питання функціонування правового режиму Дія Сіті у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні. Зокрема,  передбачено, що:

– на період дії воєнного стану та до 1 числа календарного місяця, наступного за місяцем припинення чи скасування воєнного стану, положення пунктів 2, 4-6 частини першої статті 9 Закону “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” не застосовуються;

– до 1 січня календарного року, що настає за роком, наступним за роком припинення чи скасування воєнного стану, подання резидентом Дія Сіті звіту про відповідність та незалежного висновку, що передбачені статтею 13 зазначеного Закону, не вимагається.

 

Постанова КМУ від 29 березня 2022 року № 382 “Деякі питання функціонування правового режиму Дія Сіті у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні”

 

 


З 1 квітня ФОПи I та II груп мають право не сплачувати єдиний податок

З 1 квітня ФОПи I та II груп мають право не сплачувати єдиний податок

В ДПС повідомили, що Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ встановлено, що з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, згідно з абзацом першим п.п. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп, мають право не сплачувати єдиний податок.

При цьому такими особами декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого п.п. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ єдиний податок не сплачувався (абзац другий п.п. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

 

За матеріалами офіційного вебсайту  ДПС України

 

 


На які відпустки має право працівник під час воєнного стану та яка їхня тривалість?

На які відпустки має право працівник під час воєнного стану та яка їхня тривалість?

У Мінекономіки надали роз’яснення щодо процедури надання відпусток працівникам в умовах воєнного стану згідно з Законом  № 2136-IX від 15.03.2022 р.

З дати набрання чинності Законом  (24.03.2022 року) і до закінчення дії воєнного стану максимальна тривалість щорічної основної відпустки становитиме 24 календарних дні. При цьому працівникові можуть бути надані щорічні додаткові відпустки, соціальні та інші відпустки відповідно до Закону “Про відпустки”. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.

У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Якщо працівник не залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, необхідно врахувати, що відповідно до статті 10 Закону «Про відпустки» черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Щорічні відпустки за бажанням працівника в зручний для нього час надаються:

1) особам віком до вісімнадцяти років;

2) особам з інвалідністю;

3) жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;

4) жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;

5) одинокій матері (батьку), які виховують дитину без батька (матері); опікунам, піклувальникам або іншим самотнім особам, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;

6) дружинам (чоловікам) військовослужбовців;

7) ветеранам праці та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

8) ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

9) батькам – вихователям дитячих будинків сімейного типу;

10) в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

За узгодженням сторін трудового договору може бути проведена зміна термінів надання відпусток, відображених у графіку.

На період дії воєнного стану скасовуються обмеження щодо 15-денного терміну надання відпустки без збереження заробітної плати за погодженням між працівником та роботодавцем. Як і раніше, відпустка без збереження заробітної плати надаватиметься виключно з ініціативи працівника.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства економіки України

 

 


Чи може працівник, який не звільнився з попереднього місця роботи, влаштуватись на іншу офіційну роботу?

Спеціалісти Держпраці надали роз’яснення щодо можливих варіантів дій у такому випадку. 

Зокрема, працівник, який залишив робоче місце у зв’язку із бойовими діями і не встиг звільнитися, може направити своєму роботодавцеві заяву про звільнення за допомогою засобів зв’язку (за можливості).

Якщо ж це не можливо, працівник може працевлаштуватися до іншого роботодавця за сумісництвом. Або ж, відповідно до пункту 3-1 частини другої статті 16 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” повідомити страхувальника про визначення особою такого місця роботи як основного згідно з поданою нею заявою (до її відкликання).

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Полтавській області

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X