Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 24.06.2024 по 04.07.2024 р.
Військово-обліковий документ з QR-кодом вже доступний у ЦНАП
У Мінцифри повідомили, що з 25 червня українці після уточнення облікових даних у ЦНАПі зможуть отримати військово-обліковий документ із QR-кодом — за ним перевірятимуть дійсність документа. Це можна зробити безоплатно, без черг та відвідування ТЦК СП. Документ сформується, якщо в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів є вся необхідна інформація про заявника.
Отримати військово-обліковий документ із QR-кодом можна наступним чином:
- Військовозобовʼязаний українець чи українка приходить до ЦНАПу;
- надає актуальні дані про себе та підтверджує їх;
- адміністратор вносить дані в електронну систему;
- інформація автоматично підтягується в Оберіг;
- заявник отримує військово-обліковий документ із QR-кодом.
За бажанням заявника адміністратор надішле PDF-файл сформованого військово-облікового документа на електронну пошту або одразу роздрукує його. Він має таку ж юридичну силу, як і документ в електронній формі, тож можна вибирати для себе, який варіант зручніший.
Якщо особа раніше отримувала витяг із печаткою та підписом про уточнення даних, можна повторно звернутися до ЦНАПу та отримати новий із QR-кодом. Документ дійсний 1 рік з моменту формування.
Уточнення військово-облікових даних та отримання документа з QR-кодом у ЦНАПі в середньому триває до 15 хвилин.
За матеріалами офіційної вебсторніки Міністерства цифрової трансформації України у Telegram
Як надсилатимуть повістки поштою?
Кабмін уточнив процедуру оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Зокрема, у Правилах надання послуг поштового зв’язку встановлено, що повістка або інший документ про виклик або оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів до районних (міських) ТЦК та СП, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів може бути надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Норму про “повідомленням про вручення” включено також до Порядку організації та ведення військового обліку призовників та до Порядку проведення призову громадян на військову службу.
Постанова КМУ “Про внесення змін щодо окремих питань оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів до деяких постанов Кабінету Міністрів України” від 25 червня 2024 р. № 747
Змінено правила здійснення міжнародних перевезень вантажів
У Мінінфраструктури повідомили, що тепер для виконання перевезень відповідно до зміненої Угоди про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та Європейським Союзом перевізникам необхідно:
- Мати на борту ліцензію на перевезення у паперовому вигляді.
Українським перевізникам достатньо мати на борту вантажівки витяг про отримання ліцензії на міжнародні перевезення вантажів англійською мовою з QR-кодом. Отримати його можна у особистому кабінеті перевізника.
- Мати документи на вантаж для порожнього транспорту.
При виїзді з України порожнім транспортом водію необхідно обов’язково мати документи, що підтверджують повернення з вантажем, який водій буде забирати на зворотному шляху. Це може бути договір або підписана перевізником заявка. Ці документи повинні містити, зокрема, ім’я, контактні дані та адресу відправника. Також в них має бути вказано місце завантаження.
- Мати на борту документи для підтвердження типу перевезення
Протягом всього рейсу на борту повинні бути документи у паперовому або електронному вигляді, які підтверджують тип перевезення. Йдеться про коносаменти, товаротранспортні накладні, вантажні митні декларації тощо.
- Мати документи для повернення порожньої вантажівки
При поверненні до України порожнім, необхідно мати документи, що підтверджують перевезення вантажу у прямому сполученні.
- Наліпка на лобовому склі
На лобовому склі транспортного засобу повинна бути наліпка розміром 5 см. Її вигляд затверджений в Угоді. У разі, якщо перевізник виконує перевезення не за умовами Угоди, тобто не двостороннє України – ЄС чи ЄС – Україна, а, наприклад, за дозволом ЄКМТ, наліпка має бути прихована.
Наліпка має допомогти контролюючим органам країн ідентифікувати вантажівки, що виконують перевезення відповідно до Угоди та попереджувати каботажні перевезення. Завантажити наліпку можна за посиланням https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1-HlR37ez7CezEY5KlaI6dN37QNHoqSxK
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України
Оновлено відповідальність у сфері контролю за нехарчовою продукцією
З 21 червня набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання деяких питань здійснення ринкового нагляду та відповідальності суб’єктів господарювання».
Документом встановлено нові штрафи, зокрема:
– до осіб, які вели в обіг продукції, що не відповідає встановленим вимогам, − від 2000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – нмдг) (від 34 000 до 51 000 грн);
– до розповсюджувача (крім юридичних та фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) за недодержання умов зберігання продукції, яка через це стала небезпечною та/або такою, що не відповідає встановленим вимогам − 2000 нмдг (34 000 грн);
– до розповсюджувача – юридичної особи або фізичної особи – підприємця, які обрали спрощену систему оподаткування за недодержання умов зберігання продукції, яка через це стала небезпечною та/або такою, що не відповідає встановленим вимогам − 1000 нмдг (17 000 грн).
Також при визначенні розміру штрафу за порушення враховуються всі обставини його вчинення, зокрема характер, передумови і причини порушення, факт повторного вчинення того самого порушення, за яке на особу протягом останнього року було накладено штраф, кількість відповідних порушень, вчинених особою протягом останніх трьох років, ступінь вини особи, наявність або відсутність негативних наслідків порушення, їх масштаб та можливість їх усунення
Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання деяких питань здійснення ринкового нагляду та відповідальності суб’єктів господарювання” від 09.05.2024 № 3701-IX
Чи можна змінити назву особистого ключа або кваліфікованого сертифіката?
У ДПС нагадали, що особистий ключ кваліфікованого електронного підпису чи печатки має жорстко визначену назву – «Key-6.dat», яка не підлягає зміні. Зміна назви особистого ключа призведе до неможливості його подальшого використання.
Назва сертифіката може бути змінена за бажанням клієнта, за виключенням розширення файлу – «*.cer».
За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Житомирській області
Звідки Держпраці може отримувати інформацію для здійснення подальших перевірок?
При розгляді справи КАС ВС вказав, що на виконання ч. 1 ст. 259 КЗпП України КМУ Постановою від 21 серпня 2019 року №823 затвердив Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами.
Відповідно до п. 2 Порядку №823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Таким чином, інспекційне відвідування є формою державного контролю за додержанням законодавства про працю, яке відноситься до повноважень Управління Держпраці та яке проводиться на підставі наказу та направлення.
Згідно з п.п. 3 п. 5 Порядку №823, підставою для здійснення інспекційних відвідувань є рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у п.п.1, 2, 4-7 цього пункту.
Отже, наведена вище правова норма не встановлює вичерпного переліку джерел інформації, натомість, передбачає, що інформація може надходити і з інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством.
Відповідна позиція наведена у Постанові КАС ВС №420/21319/21 від 18.06.2024 року за посиланням https://cutt.ly/nesKGuBR
За матеріалами офіційного вебсайту П’ятого апеляційного адміністративного суду
Особливості надання відпусток неповнолітнім працівникам
У Держпраці нагадали, що працівники, які не досягли 18 років, користуються правом на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день.
Додаткові пільги з надання відпусток неповнолітнім працівникам передбачені ст. 195 КЗпП України. Працівникам, що не досягли 18 років, щорічні відпустки надаються в слушний для них час. У перший рік роботи відпустка повної тривалості може бути надана за заявою працівника до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на цьому підприємстві.
У зв’язку з цим при складанні графіку надання відпусток працедавець в першочерговому порядку враховує побажання неповнолітніх працівників. Якщо ж такий працівник прийнятий на підприємство після затвердження графіку відпусток на поточний рік, то час надання відпустки за перший робочий рік (з урахуванням побажань неповнолітнього) встановлюється доповнення графіку відпусток.
Згідно з ч. 5 ст. 80 КЗпП України і ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки забороняється не надання щорічної відпустки неповнолітнім працівникам впродовж робочого року.
За матеріалами офіційної вебсторніки Управління інспекційної діяльності у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці у Telegram
Чи можна перевести працівника на іншу посаду, який знаходиться у відпустці?
У Держпраці наголосили, що з 24 березня 2022 року діє Закон України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136). Закон визначає особливості трудових відносин працівників підприємств, установ, організацій (далі — підприємство) незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, на період дії воєнного стану. Положення Закону № 2136, які регулюють трудові відносини інакше, ніж Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП України), мають пріоритет під час воєнного стану.
Пункт 31 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» містить роз’яснення, що переведенням на іншу роботу вважається доручення працівникові роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній трудовим договором.
За загальним правилом для переведення працівника обов’язково потрібна його згода. Лише у виняткових випадках допускається обмежене у часі переведення працівника на роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (частина друга ст. 33 КЗпП України).
Частиною третьою статті 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504 працівникам гарантоване право на відпустки визначеної тривалості зі збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених Законом про відпустки.
Відповідно до частини першої статті 32 Кодексу законів про працю України переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 КЗпП України, та в інших випадках, передбачених законодавством.
Трудовим законодавством не встановлено заборони щодо переведення на іншу посаду працівника, який перебуває у відпустці.
За вказаних вище обставин буде оптимальним перевести працівника на нову посаду з першого дня після виходу з відпустки. Таке переведення не буде порушенням, адже і до, і після переведення за працівником зберігають робоче місце (посаду).
За матеріалами офіційного вебсайту Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Розширено перелік підстав для звільнення працівників
27.09.2024 р. набуде чинності Закон, яким доповнено перелік підстав для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, а саме:
– набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
– невиконання працівником правил поведінки на підприємстві в частині положень, передбачених ч. 2 ст. 142 цього КЗпП України.
Разом з тим ч. 2-3 ст. 142 цього КЗпП України встановлено, що складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.
Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.
Закон України “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань” від 04.06.2024 № 3768-IX
Підбірку підготувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист