Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 23.02.2024 по 06.03.2024 р.
Бізнес зможе використовувати торговельну марку “Зроблено в Україні”
Уряд затвердив зображення торговельної марки “Зроблено в Україні”.
Всі підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, зможуть використовувати цю торговельну марку на безоплатній основі.
Це зроблено з метою популяризації товарів українського виробництва, сприяння збільшенню внутрішнього попиту на товари національного виробника та підвищення рівня загальної обізнаності української спільноти про національного виробника.
Відповідно до постанови, Міністерство економіки має забезпечити подання в установленому порядку заявки на державну реєстрацію торговельної марки, а також розробити та затвердити технічний стандарт (брендбук) на основі зазначеного зображення торговельної марки.
Постанова КМУ від 23 лютого 2024 р. № 197 “Питання популяризації товарів українського виробництва”
Чи може ФОП тимчасово припинити підприємницьку діяльність?
У ДПС нагадали, що порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця визначено Законом від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Цей закон та інші нормативно-правові акти не передбачають тимчасове припинення підприємницької діяльності у зв’язку з декретною відпусткою, хворобою, виїздом за кордон, тощо.
За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Київській області
В Україні буде впроваджено Європейський цифровий гаманець
Уряд прийняв постанову, якою передбачено створення умов для подальшого розвитку сфери електронної ідентифікації, впровадження нових засобів електронної ідентифікації з різними рівнями довіри, а також Європейського цифрового гаманця.
Постановою визначаються правила створення ринку надавачів послуг з електронної ідентифікації. Наразі є лише ринок надавачів довірчих послуг.
Після впровадження цих правил користувачі електронних сервісів зможуть:
– отримувати засоби електронної ідентифікації з різними рівнями довіри відповідно до норм ЄС;
– вибирати, де отримати засіб електронної ідентифікації;
– використовувати їх під час авторизації в різних державних електронних системах для отримання публічних послуг;
– у майбутньому використовувати цифровий гаманець, який дасть змогу людям в електронній формі зберігати свої ідентифікаційні дані (еID), зручно користуватися та ділитися ними як у межах своєї країни, так і за кордоном для отримання різних видів послуг.
За матеріалами офіційного вебсайту Мінцифри
Чи потрібно ФОПу повідомляти податкову про набуття статусу пенсіонера або особи з інвалідністю?
У ДПС повідомили, що відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства (якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах) звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), якщо вони:
– отримують пенсію за віком або за вислугу років,
– є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
На сьогодні обмін даними між Державною податковою службою України (далі – ДПС), Пенсійним фондом України (далі – ПФУ) та Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відбувається згідно з наказом Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 № 494, постановою ПФУ від 19.09.2013 № 16-1.
Так, ДПС та ПФУ складається Протокол про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб (платників єдиного внеску), відповідно до норм якого ПФУ щомісяця надає ДПС інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності.
Право щодо визначення платників єдиного внеску, які відповідають всім вимогам, зазначеним в частині четвертій ст. 4 Закону № 2464, належить виключно ПФУ.
Таким чином, фізичним особам – підприємцям (крім електронних резидентів (е-резидентів), особам, які провадять незалежну професійну діяльність, та членам фермерського господарства, що набули статус пенсіонера та отримують відповідно до закону пенсію, або є особами з інвалідністю окремо повідомляти контролюючий орган про такий статус не потрібно.
Водночас, у разі якщо такі особи отримують соціальну допомогу по інвалідності від Пенсійного фонду України або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації.
За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС в Одеській області
На що звернути увагу у разі повторної реєстрації ФОП на єдиному податку?
У ДПС нагадали, що відповідно до норм Податкового кодексу України, суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
У разі якщо фізична особа-підприємець, який на початок поточного року перебував на спрощеній системі оподаткування та щодо якого державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, поновив реєстрацію протягом поточного року, то такий підприємець вважається платником інших податків і зборів. Відтак, така особа не може повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування, оскільки вже скористалась своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування в календарному році.
Такий платник зможе перейти на спрощену систему оподаткування лише з наступного року шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу (1 квартал 2025 року) за умови відповідності вимогам статті 291 ПКУ.
За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Вінницькій області
Чи можна надати працівнику відпустку без збереження зарплати на 90 днів декілька разів?
У Держпраці наголосили, що якщо у 2023 році працівниця, котра перебуває за кордоном, використала 90 календарних днів відпустки без збереження заробітної плати, вона не матиме право на цю відпустку в 2024 році.
Така відпустка надається працівникові один раз у період дії воєнного стану.
Звертаємо увагу, що така процедура стосується виключно відпустки, передбаченої ч.4 ст. 12 ЗУ “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”, яка надається роботодавцем на прохання працівника в обов’язковому порядку.
Відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін (ч. 3 ст. 12 ЗУ “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”) можна надавати декілька разів, якщо така відпустка перервалась.
За матеріалами офіційного вебсайту Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Як звільнитись, якщо роботодавець не виходить на зв’язок або не має можливості забезпечити працівника роботою?
У Держпраці надали відповідні роз’яснення.
Відповідно до частини першої статті 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
З огляду на вищевикладене, якщо роботодавець не має можливості забезпечити працівника необхідними умовами праці, останній має право ініціювати звільнення за власним бажанням у строк, про який він просить (ч.1 ст 38 КЗпП).
У випадку наявності зв’язку з роботодавцем, а також наявності можливостей для цього, трудовий договір може бути розірваний відповідно до статті 38 КЗпП у строк, про який просить працівник, оскільки ведення бойових дій у відповідній місцевості є поважною причиною для розірвання трудового договору.
У разі відсутності будь-яких контактів з роботодавцем та неможливості встановлення зв’язку із ним, що унеможливлюють розірвання трудового договору, судом в порядку окремого провадження, передбаченого Цивільним процесуальним кодексом України (далі – ЦПК), може бути встановлено факт припинення трудових відносин.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 ЦПК окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір (інший вид зайнятості) відповідно до пункту 1 статті 36, статей 38, 39 КЗпП у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору (абз. 2 ч. 4 ст. 7 Закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі Закон №1706)).
Датою припинення трудового договору є день, наступний за днем подання заяви внутрішньо переміщеної особи.
Центр зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи у день припинення трудового договору повідомляє про це:
-роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними);
-територіальний орган Пенсійного фонду України;
-територіальний орган Державної податкової служби.
Взята на облік внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття (абз. 4, 5 ч. 4 ст. 7 Закону № 1706).
За матеріалами офіційного вебсайту Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Підбірку підготувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист