fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 22.06.2020 по 30.06.2020 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 30 Jun 2020 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  22.06.2020 по 30.06.2020 р.

 

Зміна графіку роботи і особливості проведення масових заходів: змінено карантинні обмеження

З 22 червня діють оновлені правила, що стосуються карантину. Зокрема, карантинні обмеження продовжено до 31 липня 2020 року.

Постанова КМУ  встановлює  зміни щодо:

 1. графіку роботи державних органів. Так, на період дії карантину робота розпочинається:

– в органах виконавчої влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування о 8 годині;

– в центрах надання адміністративних послуг, органах соціального захисту населення, територіальних органах Пенсійного фонду України о 10 годині;

 1. рекомендовано суб’єктам господарювання на період дії карантину внести (у разі необхідності) зміни до режимів їх роботи з метою встановлення початку роботи о 9, 10 чи більш пізній годині. Зокрема, встановити початок роботи о 10 або більш пізній годині для таких видів економічної діяльності:
 • оптова та роздрібна торгівля;
 • ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів;
 • поштова та кур’єрська діяльність;
 • тимчасове розміщування та організація харчування;
 • страхова діяльність;
 • освіта;
 • надання соціальної допомоги;
 • мистецтво, спорт, розваги та відпочинок;
 1. заборонено проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю більше однієї особи на 5 кв. метрів площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі). При цьому організатор заходу відповідає за дотримання фізичної дистанції між учасниками не менше ніж 1,5 метра;
 2. заборонена діяльність дитячих закладів оздоровлення та відпочинку;
 3. перевізники можуть здійснювати регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення тільки у межах кількості місць для сидіння та  неcуть відповідальність за забезпечення водіїв засобами індивідуального захисту та контроль використання засобів індивідуального захисту пасажирами;
 4. посилено протиепідемічні заходи на території регіонів із значним поширенням COVID-19  через обмеження:
 • проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів;
 • діяльності закладів, що надають послуги з розміщення;
 • здійснення регулярних та нерегулярних пасажирських перевезень у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжобласному сполученні;
 • перевезення пасажирів метрополітеном;
 • відвідування закладів дошкільної освіти;
 • роботи закладів фізичної культури і спорту, спортивних залів, фітнес-центрів, закладів культури;
 • діяльності закладів харчування.

Таке посилення протиепідемічних заходів встановлюється за рішенням регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Також залишається забороненим перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без одягнених масок, що закривають ніс та рот та  перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу.

 

Постанова КМУ від 17 червня 2020 р. № 500 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України”

 


В Україні з’явився Реєстр, через який контролюватимуть роздрібні ціни на товари 

У Мінцифри оголосили про роботу реєстру роздрібних цін на товари першої необхідності і протиепідемічного призначення. Нововведення стосується:

– товарів протиепідемічного призначення: антисептики, дезінфектори, окремі лікарські засоби, засоби індивідуального захисту;

– товарів істотної соціальної значущості: хліб, молоко, крупа тощо.

Зміни пов’язані з тим, що уряд прийняв постанову про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення, необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19. Документ передбачає необхідність здійснення декларування зміни роздрібних цін у разі їх збільшення на окремі категорії товарів.

На виконання цього положення  було запущено новий сервіс із декларування цін, а також дашборд, де українці можуть відслідковувати зміни вартості товарів.

Сервіс працює наступним чином: 

 1. бізнес через кабінет подає інформацію про зміни цін на товари, у разі збільшення ціни на понад 5%. Інформація зберігається у центральній базі даних у вигляді єдиного реєстру.
 2. Інспектори Держпродспоживслужби через кабінет моніторять процес, без зайвої комунікації з бізнесом. 
 3. Українці слідкують за змінами цін через публічний дашборд.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Мінцифри

 

 


Змінено терміни обов'язкового використання РРОЗмінено терміни обов’язкового використання РРО

У Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області проінформували про нові терміни запровадження обов’язкового використання РРО фізичними особами-підприємцями платниками єдиного податку.

Обов’язкове використання РРО, як раніше, залишається для ФОП платників єдиного податку, які здійснюють:

– реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

– реалізацію лікарських засобів;

– реалізацію виробів медичного призначення.

З 1 січня 2021 року використання РРО стає обов’язковим для ФОП платників єдиного податку, які здійснюють:

– реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;

– надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

– реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

– роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);

– діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

– діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;

– діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);

– реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

З 1 квітня 2021 року використання РРО стає обов’язковим для усіх ФОП платників єдиного податку 2-4 групи, незалежно від того, який дохід отримано фізичною особою-підприємцем.

Протягом 2020 року якщо обсяг доходу ФОП – платника єдиного податку 2-4 групи перевищить 1 млн грн, то для такого ФОП використання РРО стає обов’язковим з першого числа кварталу, який наступає після моменту такого перевищення. Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, які вже зобов’язані використовувати РРО.

Крім того з 01 серпня 2020 року платники податків зможуть використовувати програмні РРО.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС в Івано-Франківській області

 

 


Змінено строки подання звітності платниками ПДВ Змінено строки подання звітності платниками ПДВ 

У ДПС надали роз’яснення щодо нововведень, встановлених Законом № 466, що стосуються податку на додану вартість.

Зокрема, з метою спрощення адміністрування ПДВ, застосування єдиного підходу до формування показників звітності та їх відображення в інформаційних системах ДПС для податкової звітності з ПДВ Законом № 466 скасовується квартальний звітний період, який застосовувався платниками єдиного податку. Натомість, запроваджується єдиний для всіх категорій платників звітний період – місяць.

Останнім квартальним звітним періодом буде ІІ-й квартал 2020 року (останній день подання такої звітності – 10 серпня 2020 року).

Починаючи з 1 липня 2020 року всі без виключення платники податку, в тому числі і ті, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, будуть подавати податкову декларацію щомісячно.

Крім того, у ДПС зазначили, що від’ємне значення різниці між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом, обчислене платниками податку в податкових деклараціях з ПДВ за ІІ-й квартал 2020 року, переноситься до декларацій за липень 2020 року, кінцевий термін подання якої – 20 серпня 2020 року.

 

Інформаційний лист ДПС № 13. Нововведення, запроваджені Законом № 466, щодо податку на додану вартість та акцизного податку

 

 


Втрата первинних документів ФОП загрожує штрафомВтрата первинних документів ФОП загрожує штрафом

У ГУ ДПС у Київській області нагадали про наслідки незбереження первинних документів. 

Зокрема, платники єдиного податку I і II груп та платники єдиного податку III групи (ФОП), які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Платники єдиного податку третьої групи (ФОП), які є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів та витрат.

При заповненні податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця використовуються дані Книги обліку доходів або Книги обліку доходів та витрат,  а їх показники повинні бути підтверджені первинними документами, які мають право вивчати та перевіряти контролюючі органи під час проведення перевірок.

ФОП – платники єдиного податку I – III груп зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів, на підставі яких заповнювалися дані Книги обліку, що використовувалися для складання податкової декларації, або інші первинні документи, які використовуються для складання податкової звітності по іншим податкам і зборам – у разі їх сплати. Такі первинні документи зберігаються не менш як 1095 днів з дня подання податкової декларації платника єдиного податку – ФОП або іншої податкової звітності, для складення якої вони використовуються, а у разі ліквідації платника податків документи за період його діяльності не менш як 1095 днів, що передували даті його ліквідації, які зберігалися в органі ДПС, в установленому законодавством порядку передаються органом ДПС до архіву.  

Незабезпечення платником ЄП ФОП зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником ЄП ФОП, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Київській області

 

 


У яких  випадках банк визнає операцію клієнта підозрілою?У яких  випадках банк визнає операцію клієнта підозрілою?

Нацбанк розробив  критерії підозрілості фінансових операцій, які банки використовуватимуть у своїй діяльності. До них належать:

 1. Клієнт (юридична особа – резидент) регулярно перераховує гроші іноземній компанії, яка має рахунок у банку України (клієнт (юридична особа – нерезидент, що має рахунок у банку України) регулярно отримує гроші від юридичної особи – резидента).
 2. Тривалий час спостерігається аналогічна тенденція щодо обсягу дебетових та кредитових фінансових операцій за рахунком клієнта протягом одного дня (незвично швидке проходження коштів через рахунок, тобто незначне сальдо на початок та кінець дня та великі щоденні обороти коштів за рахунком).
 3. Проведення декількох фінансових операцій клієнтом протягом одного дня в одному відділенні, але з очевидною спробою обслуговуватися у різних працівників банку (клієнтського менеджера або касира).
 4. Фінансова операція/сукупність пов’язаних між собою фінансових операцій не є характерною/характерними для звичайної діяльності клієнта (наприклад, цілі, тип та обсяг операції), а надані пояснення не є аргументованими.
 5. Регулярні перекази коштів з рахунку клієнта – юридичної особи на особистий(і) рахунок(и) працівника(ів) або осіб, пов’язаних із працівником(ами), і навпаки (крім переказів, пов’язаних із виплатою заробітної плати, соціальних виплат та інших обов’язкових платежів).
 6. Контрагентами клієнта є особи, стосовно яких у банку є негативна інформація (зокрема особи, яким банк відмовив у встановленні (підтриманні) ділових відносин у зв’язку з присвоєнням неприйнятно високого ризику ВК/ФТ).
 7. Відбулися значні зміни в обсягах фінансових операцій, що здійснюються за рахунками клієнта.
 8. Здійснення попередньої оплати за зовнішньоекономічними (імпортними) контрактами в разі наявності інформації з відкритих джерел про невиконання нерезидентом своїх зобов’язань за іншими зовнішньоекономічними договорами.
 9. Проведення розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами (експортно-імпортними) на умовах передоплати, за якими не відбулася поставка товарів у визначені в таких договорах строки.
 10. Клієнт регулярно здійснює або отримує значну кількість переказів без відкриття рахунку.
 11. Регулярне отримання коштів з-за кордону та/або переказ коштів за кордон, якщо мета таких переказів є неочевидною або сукупність таких фінансових операцій носить незвичний характер.

 

Постанова Правління НБУ від 19.05.2020  р. № 65 “Про затвердження Положення про здійснення банками фінансового моніторингу”

 

 


Чи можна надавати відпустку авансом?Чи можна надавати відпустку авансом?

В Управлінні Держпраці у Рівненській області надали роз’яснення з цього приводу.

Так, згідно з законодавством щорічна відпустка наперед (основна і додаткова) в повній тривалості може надаватися працівнику в перший рік роботи після безперервної роботи тривалістю шість місяців на підприємстві.

Винятковими є лише випадки, вказані в частині 7 статті 10 Закону «Про відпустки», – коли щорічна відпустка може надаватися за бажанням працівника до настання цього 6-місячного терміну безперервної роботи, а саме:

1) жінкам – перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї, а також жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;

2) особам з інвалідністю;

3) особам віком до вісімнадцяти років;

4) чоловікам, дружини яких перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами;

5) особам, звільненим після проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби, якщо після звільнення із служби вони були прийняті на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання;

6) сумісникам – одночасно з відпусткою за основним місцем роботи;

7) працівникам, які успішно навчаються в навчальних закладах та бажають приєднати відпустку до часу складання іспитів, заліків, написання дипломних, курсових, лабораторних та інших робіт, передбачених навчальною програмою;

8) працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку і не одержали за неї грошової компенсації;

9) працівникам, які мають путівку (курсівку) для санаторно-курортного (амбулаторно-курортного) лікування;

10) батькам – вихователям дитячих будинків сімейного типу;

11) в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

Тобто, відпустка наперед може надаватися як працівникам, які працюють до одного року в організації, так і працівникам з тривалим стажем роботи на підприємстві.

Якщо працівник звільняється з роботи до закінчення робочого року, за який він уже одержав щорічну відпустку повної тривалості, то за ним рахується заборгованість перед підприємством щодо нарахованих відпускних за невідпрацьовану частину робочого року, для покриття якої власник проводить відрахування із зарплати.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Рівненській області

 

 


Чи можуть оштрафувати ФОПа після припинення його діяльності?Чи можуть оштрафувати ФОПа після припинення його діяльності?

Розглядаючи це питання суд визначив, що зобов’язання, набуті підприємцем під час здійснення ним господарської діяльності, залишаються навіть після припинення державної реєстрації господарської діяльності ФОП.

У цій справі позивач звернувся до суду з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу інспекторами Держпраці. Свою позицію він аргументував тим, що оскаржувана постанова винесена відповідачем після припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що свідчить про неможливість притягнення його, як фізичної особи до відповідальності згідно абзацу 2 частини другої статті 265 КЗпП.

Суд першої інстанції позов задоволив, а апеляційний скасував таке рішення з огляду на наступне.

Однією із особливостей підстав припинення зобов’язань для ФОП є те, що у випадку припинення суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи (виключення з реєстру суб’єктів підприємницької діяльності) її зобов’язання не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

Відтак, апеляційний суд вважає безпідставними доводи позивача про наявність підстав для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови з підстав припинення державної реєстрації фізичної особи-підприємця, оскільки інспекційне відвідування ФОП проводилось до припинення реєстрації господарської діяльності суб’єкта господарювання та порушення норм законодавства про працю встановлено під час здійснення ФОП господарської діяльності, а зобов’язання набуті підприємцем під час здійснення ним господарської діяльності залишаються навіть після припинення державної реєстрації господарської діяльності ФОП.

Враховуючи вищенаведене, позивачем не доведено правомірність своїх дій, а відповідачем на підставі належних та допустимих доказів доведено обставини на яких ґрунтуються його заперечення, відтак позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та до задоволення не підлягають.

 

Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду у від 18 лютого 2020 року у справі № 460/2318/19

 

 


Як діяти при відмові  орендодавця в продовженні строку  оренди землі?Як діяти при відмові  орендодавця в продовженні строку  оренди землі?

Суд пояснив, що якщо орендодавець відмовляється чи ухиляється від укладення додаткової угоди до договору оренди землі, обов’язковість укладення якої передбачена частиною восьмою статті 33 Закону «Про оренду землі», то належним способом захисту порушеного права є визнання укладеною додаткової угоди із викладенням її змісту.

Зокрема, ТОВ звернулося до суду з позовом до міської ради. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ належно виконує свої зобов’язання за договором оренди, з боку міськради протягом строку дії договору оренди відсутні заяви про порушення його умов; до закінчення строку дії договору ТОВ повідомило орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення ТОВ додало проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі; ТОВ продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець міськрада письмово не повідомила про відмову в поновленні договору оренди, але міська рада відмовляється продовжувати договір оренди.

Суд погодився з позицією позивача, посилаючись на таке.

Частиною шостою статті 33 Закону “Про оренду землі” визначено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

З цього випливає обов’язок орендодавця передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на новий строк. Відповідно до частини восьмої статті 33 названого Закону таке передання здійснюється шляхом укладення сторонами додаткової угоди до договору оренди землі. Зазначена додаткова угода відповідно до пункту 1 частини першої статті 27 Закону “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” є підставою для державної реєстрації права оренди на новий строк у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

 

Постанова Великої Палати ВС від 26 травня 2020 року у справі № 908/299/18

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X